Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:18:03 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μασουρι 2 ευρω μαραθωνοδρομος  (Αναγνώστηκε 9702 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 05, 2013, 02:45:52 μμ »

Καλησπερα,
θελω να κανω μια ερωτηση στους γνωστες του ειδους: Εχω ενα μασουρι 2 ευρω μαραθωνοδρομος αλλα και απο τις δυο πλευρες φαινεται το 2ευρω και οχι η οψη του μαραθωνοδρομου. Απο συλλεκτικης αποψης αυτο ειναι κατι που μειωνει την αξια του???

Επισης εχω δυο μασουρια των δυο ευρω, το ενα ο δισκοβολος και το αλλο 50 jahre staatsvertrag της αυστριας. Γενικα αυτα τα μασουρια απο συλλεκτικης αποψης κερδιζουν σε αξια με τον καιρο και αν ναι ποια η αξια τους περιπου αυτην την στιγμη??

Σας ευχαριστω πολυ!!!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2013, 03:49:16 μμ »

Καλησπερα,
θελω να κανω μια ερωτηση στους γνωστες του ειδους: Εχω ενα μασουρι 2 ευρω μαραθωνοδρομος αλλα και απο τις δυο πλευρες φαινεται το 2ευρω και οχι η οψη του μαραθωνοδρομου. Απο συλλεκτικης αποψης αυτο ειναι κατι που μειωνει την αξια του???

Επισης εχω δυο μασουρια των δυο ευρω, το ενα ο δισκοβολος και το αλλο 50 jahre staatsvertrag της αυστριας. Γενικα αυτα τα μασουρια απο συλλεκτικης αποψης κερδιζουν σε αξια με τον καιρο και αν ναι ποια η αξια τους περιπου αυτην την στιγμη??

Σας ευχαριστω πολυ!!!
Οχι φιλε μου δε νομιζω να μειωνει την αξια τους σημασια εχει το περιεχομενο.Τα μασουρια εχουν αξια αναλογης των κερματων που περιεχουν,αν αυτα ειναι σε μικρες κοπες και δυσευρετα τοτε αναλογα αυξανει και η τιμη του μασουριου.Του μαραθωνοδρομου υπολογησε περιπου 10 ευρω παραπανω απο την αξια
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2013, 04:30:38 μμ »

Σε ευχαριστω φιλε μου, αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στο ebay  ο δισκοβολος πωλειται περιπου 100 ευρω το μασουρι και το αυστριακο 200 και πολλες φορες και παραπανω. Ειναι οντος τοσο ψιλα οι τιμες??
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2013, 04:40:50 μμ »

Σε ευχαριστω φιλε μου, αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στο ebay  ο δισκοβολος πωλειται περιπου 100 ευρω το μασουρι και το αυστριακο 200 και πολλες φορες και παραπανω. Ειναι οντος τοσο ψιλα οι τιμες??
Ο δισκοβολος αν θυμαμαι καλα κοπηκε σε 50000000 κομματια αν τωρα ειναι τοσο ψηλα δεν ξερω να σου πω θα το ψαξω οσο για το αυστριακο δεν ξερω τιποτα παλευω μονο με τα ελληνικα ευρω σε μπλιστερ- τριπτυχα-ασημενια και χρυσα και σιγα σιγα παιρνω και κανα μασουρακι οταν βρω
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2013, 04:42:41 μμ »

οκ, ευχαριστω
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:17:31 μμ »

Το αναμνηστικό των Ολυμπιακών αγώνων του 2004 πήρε άδεια να κυκλοφωρήσει σε 50,000.000 τεμ. αλλα κυκλοφωρησε σε 34.500.000 τεμ. Το αναμνηστικό για την Μαχη του Μαραθώνα του 2010 σε 2.492.500 και το Αυστριακό του 2005 (είναι και το μοναδικό δικό τους) 6.880.000 τεμ. . Οσο λιγοστεύουν τα τεμ. τόσο ανεβαίνει και η τιμή τους όπως οσο περνούν τα χρόνια.  Και τα τρία είναι με αρκετά μεγάλο αριθμό κυκλοφορίας. Πάρε ένα κουτί και όποτε κυκλοφορήσει δίευρο αναμνηστικό φύλαξε σαυτό κανένα μασούρι μάλον δεν θα χάσεις . Μόνο κρύψτο καλά για να μην με βρίζεις αύριο αν στο κλέψουν.     
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:21:45 μμ »

καποιες δευκρινήσεις
- το τιραζ σε ποσοτητες πανω απο 800.000 κομμάτια δεν έχει διαφοροποιηση στην τελική τιμή του νομίσματος  ,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων
- μην μπερδευετε τα ελληνικα μασουρια με τα μασουρια αλλων χωρων, γιατί  ανα χωρα υπαρχει διαφοροποιηση στην διαθεσιμότητα και φυσικά στην τιμή
- το εχω ξαναγραψει τα ελληνικά μασουρια 3 χρονια πριν μπορεις να τα βρεις απο ττε, οποτε αν θες μασουρια πριν το 2009 ψαχνεις στο ebay κλτ σε τιμή που υπάρχει εκείνη την εποχή στην αγορά.
-χρονολογικά τα πιο δύσκολα μασουρια να βρεις ειναι τα πιο παλιά αρα η τιμή αυξάνει σε αυτά
το αυστριακό του 2005 το 2ευρώ ενα κομμάτι τώρα πουλιεται  5-6  οποτε αναλογικα το μασουρι πουλιεται 160 ευρώ



Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:26:56 μμ »

Ο δισκοβολος που ειναι του 2004 ποσο πωλειται περιπου τωρα;
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:39:44 μμ »

Δες εδώ
http://www.2euro-coin.com/2-euro-muenzrollen/gedenkmuenzen/griechenland/griechenland-2-euro-2004-rolle-sommerspiele.html
http://www.2euro-coin.com/2-euro-muenzrollen/gedenkmuenzen/griechenland/griechenland-2-euro-2010-marathon.html
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:45:04 μμ »

Ευχαριστω πολυ,δεν περιμενα παντως να εχει φτασει κιολας στα 125 ο δισκοβολος.Ο μαραθωνοδρομος ειναι εκει που πιστευα κι εγω περιπου.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:50:20 μμ »

Το πρώτο είναι της Ολανδίας που τόρα κυκλοφόρησε και αν δεν κάνω λάθος σε 20.000.000 τεμ
http://www.2euro-coin.com/2-euro-muenzrollen/gedenkmuenzen/niederlande/niederlande-2-euro-2013-doppelportrait-in-rolle.html
Και αυτό το περσυνό της Μάλτας
http://www.2euro-coin.com/2-euro-muenzrollen/gedenkmuenzen/malta/malta-2-euro-2012-rolle-mehrheitswahlrecht-1887.html
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:09:32 μμ »

Τελικα δεν ειναι ασχημη η αυξηση της αξιας τους!!!Κακος δεν πηρα περισσοτερα οταν ειχα την ευκαιρια Λύπη
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:45:03 μμ »

ρε παιδια το οτι τα πουλαει τοσο ο συγγεκριμενος δεν σημαινει οτι αξιζουν και τοσο,για να δεις ποσο πραγματικα πιανει αυτη τη στιγμη κατι μπες στο Εβαυ και κατα προτιμηση στο γερμανικο να δεις που τελειωνουν οι δημοπρασιες,οσο για μια προηγουενη ερωτηση που εκανες για τα "τυφλα" μασουρια(μασουρια που δεν φαινεται η  εικονα του νομισματος) η συλλεκτικη αξια τους πεφτει κατακορυφα αν και απο τις 2 πλευρες βλεπεις μονο το 2ευρω,ο λογος ειναι οτι ενας συλλεκτης μασουριων θελει να βλεπει το νομισμα που αγοραζει και οχι απλα να εχει ενα τυφλο μασουρι,δεν σου λεω οτι δεν αξιζει τπτ αλλα σαφως και πιανει λιγοτερα
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:45:33 μμ »

Τελικα δεν ειναι ασχημη η αυξηση της αξιας τους!!!Κακος δεν πηρα περισσοτερα οταν ειχα την ευκαιρια Λύπη
Αυτές είναι τιμές από κατάστημα.
Δύσκολα θα μπορέσεις να πουλήσεις σε αυτές τις τιμές...
Στο ebay οι τιμές είναι αρκετά πιο χαμηλές.
Ας πούμε της Μάλτας του 2012 πωλείται 85-90Ε στο Γερμανικό ebay (Να σκεφτείς ότι η Μαλτέζικη τράπεζα τα πουλούσε 70Ε + μεταφορικά... οπότε το κέρδος είναι πολύ μικρό.

Τα μασούρια της Ολλανδίας είναι άλλη περίπτωση. Βγάζει μόνο 3.000 μασούρια (αυτά τα πουλάει σε συλλέκτες μασουριών). Αυτά δεν αξίζει να τα ανοίξεις. Τα κέρματα κοστίζουν πολύ λιγότερα από μόνα τους.
Υπάρχουν άτομα που συλλέγουν μασούρια. Τα υπόλοιπα από τα 20.000.000 του 2013 ένα μέρος κυκλοφορεί σε σακουλάκια στους εμπόρους και το μεγαλύτερο μέρος πηγαίνει στην κυκλοφορία με ανάμεικτα μασούρια (διάφορα κυκλοφορημένα και μερικά αναμνηστικά σε κάθε μασούρι).

Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:08:05 πμ »

http://www.marvin.sm/cat.php?ID=1990&lang=L2&cod=2+euro+Commemorative+Coin+in+roll+%2825+coins%29+-+Majority+Representation+1887
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences