Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:23:32 μμ
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτά 1836  (Αναγνώστηκε 58319 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 01, 2013, 06:28:53 μμ »

Βρε συ Ηλια ο Κωστας εχει δειξει δειγματα ανθρωπου εμπειρου στα νομισματα με θεσεις και αποψεις τεκμηριωμενες,ειναι δυνατο να ειχε στα χερια του ενα τετοιο κομματι και να το εκλεινε στη πρωτη προσφορσ που θα του γινοταν?Η πλακα ωραια ηταν αλλα εμπαζε εξαρχης σα σεναριο.Ειχα καταλαβει οτι καποιοι απο τους διαχειριστες ηταν στο κολπο αλλα οχι τον Λεωνιδα που ξεραθηκα στα γελια εκει που κατι ελεγε για κατι εφοπλιστες φιλους του.Μπραβο Λεω επαιξες ωραια το ρολο σου
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:00:18 μμ »

Και κάτι που ήθελα να ρωτήσω από χτες, πιστεύεται ότι μπορεί να υπάρχουν δύο μήτρες στα πεντάλεπτα αυτά; Κάπου γράφηκε χθες ότι πιστοποιήθηκε πεντάρα του 36 με κανονικό εξάρι, αυτό ήταν πραγματικό γεγονός ή χρησιμοποήθηκε για να προσδώσει αληθοφάνεια στο όλο σκηνικό; Εδώ και χρόνια πάντως ακούω ότι μόνο μία μήτρα χρησιμοποιήθηκε για τα νομίσματα αυτά.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:16:06 μμ »

Και κάτι που ήθελα να ρωτήσω από χτες, πιστεύεται ότι μπορεί να υπάρχουν δύο μήτρες στα πεντάλεπτα αυτά; Κάπου γράφηκε χθες ότι πιστοποιήθηκε πεντάρα του 36 με κανονικό εξάρι, αυτό ήταν πραγματικό γεγονός ή χρησιμοποήθηκε για να προσδώσει αληθοφάνεια στο όλο σκηνικό; Εδώ και χρόνια πάντως ακούω ότι μόνο μία μήτρα χρησιμοποιήθηκε για τα νομίσματα αυτά.
Πραγματικό γεγονός.
Είναι η πρώην δική μου πεντάρα.
Το εξάρι και πάλι γέρνει αλλά όχι όπως αυτού του μουσείου.
Δύο μήτρες επιβεβαιωμένες.
Το συμπέρασμα για τη μία μήτρα πιθανολογείται λόγω του μικρού τιράζ αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει, όταν χτυπιόταν μία αξία υπήρχαν δύο και τρεις μήτρες εργασίας έτοιμες.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:18:19 μμ »

Βρε συ Ηλια ο Κωστας εχει δειξει δειγματα ανθρωπου εμπειρου στα νομισματα με θεσεις και αποψεις τεκμηριωμενες,ειναι δυνατο να ειχε στα χερια του ενα τετοιο κομματι και να το εκλεινε στη πρωτη προσφορσ που θα του γινοταν?Η πλακα ωραια ηταν αλλα εμπαζε εξαρχης σα σεναριο.Ειχα καταλαβει οτι καποιοι απο τους διαχειριστες ηταν στο κολπο αλλα οχι τον Λεωνιδα που ξεραθηκα στα γελια εκει που κατι ελεγε για κατι εφοπλιστες φιλους του.Μπραβο Λεω επαιξες ωραια το ρολο σου
Ακόμη φαίνεται δεν έχεις κολλήσει την αρρώστεια του συλλέκτη.
Εδώ δεν θα έχουμε να φάμε σε λίγο και εάν δούμε σπάνιο νόμισμα μας γυρνάει το μάτι ανάποδα.
Έσπασαν τα τηλέφωνα χτές.
Κώστα ο Βασιλάκης μου είπε ότι έχεις πάρει πεντάρα ΄33 για τον εμπροσθότυπο.
Ισχύει?
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:21:49 μμ »

Η πεντάρα του μουσείου από ότι είδα είναι φωτογραφισμένη υπό γωνία και ίσως γι αυτό να φαίνεται διαφορετική. Πάντως από τα λεγόμενα και στο δικό σας νόμισμα το εξάρι είναι υπό γωνία δεν είναι κάθετο, όπως φαινόταν αυτό του photoshop, αν κατάλαβα καλά, οπότε ίσως να μην μπορούμε να μιλάμε για δύο μήτρες.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:24:57 μμ »

Η πεντάρα του μουσείου από ότι είδα είναι φωτογραφισμένη υπό γωνία και ίσως γι αυτό να φαίνεται διαφορετική. Πάντως από τα λεγόμενα και στο δικό σας νόμισμα το εξάρι είναι υπό γωνία δεν είναι κάθετο, όπως φαινόταν αυτό του photoshop, αν κατάλαβα καλά, οπότε ίσως να μην μπορούμε να μιλάμε για δύο μήτρες.
Έχω δει σχεδόν όλες τις πεντάρες εκτός δύο συλλεκτών 4 στον αριθμό και είναι από δύο μήτρες.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:32:59 μμ »

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πραγματικά αυτό δεν το γνώριζα. Πάντως η ύπαρξη δεύτερης μήτρας έχει αμφισβητηθεί έντονα από πολύ γνωστούς και δυνατούς συλλέκτες άλλα το ιδίοις όμμασοι που επικαλείσε είναι πολυ δυνατό επιχείρημα. Σε ευχαριστώ πάντως.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:57:22 μμ »

Mπραβο Ηλια,,,ηρεμησες βλεπω,,,σκεφτηκα χθες να σε κανω λιγο τουρμπο αλλα το μετανοιωσα οταν μου απαντησες οτι τα ειχες παρει,,,παντως εγω κοιμηθηκα με γελια και ακομα γελαω,,,ιδιως με αυτο το οτι αναστατωθηκε ολη η συλλεκτικη κοινωνια της Ελλαδος,,τα τηλεφωνα πηραν φωτια,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 01, 2013, 07:59:37 μμ »

Mπραβο Ηλια,,,ηρεμησες βλεπω,,,σκεφτηκα χθες να σε κανω λιγο τουρμπο αλλα το μετανοιωσα οταν μου απαντησες οτι τα ειχες παρει,,,παντως εγω κοιμηθηκα με γελια και ακομα γελαω,,,ιδιως με αυτο το οτι αναστατωθηκε ολη η συλλεκτικη κοινωνια της Ελλαδος,,τα τηλεφωνα πηραν φωτια,,,,
και μια ερωτηση...αν σου ελεγε ο Κωστας ναι στα 20000 πηγαινες σημερα Κοζανη?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #219 στις: Μάρτιος 01, 2013, 08:07:52 μμ »

Mπραβο Ηλια,,,ηρεμησες βλεπω,,,σκεφτηκα χθες να σε κανω λιγο τουρμπο αλλα το μετανοιωσα οταν μου απαντησες οτι τα ειχες παρει,,,παντως εγω κοιμηθηκα με γελια και ακομα γελαω,,,ιδιως με αυτο το οτι αναστατωθηκε ολη η συλλεκτικη κοινωνια της Ελλαδος,,τα τηλεφωνα πηραν φωτια,,,,
και μια ερωτηση...αν σου ελεγε ο Κωστας ναι στα 20000 πηγαινες σημερα Κοζανη?
Θα είχα ήδη γυρίσει με το νόμισμα στο χέρι Θανάση. Σαρκασμός Σαρκασμός
Πάντως αν το είχε ο Κώστας στην κατοχή του και το έβγαζε προς πώληση θα έπιανε εξαψήφιο νούμερο.
Τα είκοσι χιλιάρικα για AU πεντάρα ´36 αν υπήρχε είναι ψίχουλα, γι' αυτό τα πήρα με το Γιώργη όταν είπε ότι πέσαμε σαν κοράκια.
Σαν σπουργίτια μπορεί. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 01, 2013, 08:10:59 μμ »

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πραγματικά αυτό δεν το γνώριζα. Πάντως η ύπαρξη δεύτερης μήτρας έχει αμφισβητηθεί έντονα από πολύ γνωστούς και δυνατούς συλλέκτες άλλα το ιδίοις όμμασοι που επικαλείσε είναι πολυ δυνατό επιχείρημα. Σε ευχαριστώ πάντως.
Μάλιστα έτυχε σε σπίτι πολύ δυνατού συλλέκτη να έχουμε τέσσερις πεντάρες ´36 μαζεμένες ταυτόχρονα και να τις χαζεύουμε.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 01, 2013, 08:31:47 μμ »

Κωστα ζεις σε κανονικο σπιτι η σε σκητη? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σε κανονικό σπίτι φίλε μου, αλλά είχα κάποια προβληματάκια υγείας και έτσι αναγκαστικά ν' Αγιάσω.

Και που να δείτε το άλλο που έχω να ανεβάσω... Φοίνικας Καποδίστρια ESSAI... όλα τα λεφτά.
Τι μετρό Θεσ/νίκης... είναι σαν το μετρό του Ηρακλείου... Αυτό κι αν δεν υπάρχει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 01, 2013, 08:32:58 μμ »


Μάλιστα έτυχε σε σπίτι πολύ δυνατού συλλέκτη να έχουμε τέσσερις πεντάρες ´36 μαζεμένες ταυτόχρονα και να τις χαζεύουμε.
[/quote]

plάκα κάνεις Ηλία?? Ολοι δηλαδή ήσασταν μαζεμενοι?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 01, 2013, 09:37:19 μμ »

Μάλιστα έτυχε σε σπίτι πολύ δυνατού συλλέκτη να έχουμε τέσσερις πεντάρες ´36 μαζεμένες ταυτόχρονα και να τις χαζεύουμε.
plάκα κάνεις Ηλία?? Ολοι δηλαδή ήσασταν μαζεμενοι?

O Άθως, ο Πόρθος, ο Άραμις και ο Ντ' Αρτανιάν.  Κλείσιμο ματιού
Και ύστερα σας φάνηκε χοντρή η δική μου πλάκα.
Ε ρε καδρόνι που θέλετε !!! Τι καδρόνι λέω... βρεγμένο μαδέρι !!!
Ηλία... μήπως ήρθαν και οι υπόλοιποι στη συνάντηση και ήσασταν και οι 501 ;   Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 01, 2013, 09:47:49 μμ »

Το εχω πει και κατα το παρελθον αλλα θα το ξαναπω.
Μετα τις εξι το απογευμα οποιος βρεθει στο Ηρακλειο μπορει να με ενοχληση για παρεα!!
Δεν εχουμε κανενα προβλημα, δοξα τον θεο απο μικρος την διασκεδαση την εβαζα πρωτη στην ζωη μου!!


Και για όποιους νόμισαν ότι θα το αφήσω να περάσει έτσι... παρακαλώ απολαύστε...

Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences