Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:05:19 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 548058 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 12, 2013, 01:24:45 μμ »

Καλησπέρα και από μένα.
Δύο επισημάνσεις...
1) Θα βγει μόνο ένα BU φέτος 20.000 κομμάτια (και φτηνότερο παρεμπιπτόντως)... και καθόλου τρίπτυχο.
Πράγμα που θα κάνει τα κέρματα αρκετά σπάνια αν δεν κυκλοφορήσουν πάλι όλα.

2) Οι τιμές φαίνονται να είναι τελικές με ΦΠΑ (αυτό καταλαβαίνω από την Αγγλική έκδοση τουλάχιστον).

Και μια ερώτηση...
Με το 5Ε τι παίζει... δεν καταλαβαίνω...
Αναφέρει:
Συσκευασία Wallet και τιμή 8Ε (το κομμάτι - όπως αναφέρει η αγγλική έκδοση)
Συσκευασία 5 τεμαχίων  και τιμή 15Ε (η συσκευασία - - όπως αναφέρει η αγγλική έκδοση)
Στην πρώτη περίπτωση δηλαδή έχουμε 5Ε με τιμή 8Ε και στην δεύτερη 5Ε με τιμή 3Ε.
Έχει καταλάβει κανείς τι παίζει;

Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 12, 2013, 03:01:45 μμ »

Έψαξα να βρω τι είναι η συακευασία wallet και βρήκα  http://www.epsilonbratanis.gr/el/products/promotional-gifts.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=76&category_id=6. Αρα αυτό που είναι σε wallet  θα είναι σε όμορφη συσκευασία και θήκη και τα άλλα σε απλό μασουράκι των πέντε νομισμάτων . Αυτό μου λέει η απλή μου λογική.
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 12, 2013, 03:14:46 μμ »

Έψαξα να βρω τι είναι η συακευασία wallet και βρήκα  http://www.epsilonbratanis.gr/el/products/promotional-gifts.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=76&category_id=6. Αρα αυτό που είναι σε wallet  θα είναι σε όμορφη συσκευασία και θήκη και τα άλλα σε απλό μασουράκι των πέντε νομισμάτων . Αυτό μου λέει η απλή μου λογική.


Ενδιαφέρον... το ένα μέρος της ερώτησης μάλλον λύθηκε.
Το θέμα είναι με την αξία τώρα. Πως γίνεται να δίνουν κέρμα ονομαστικής τιμής 5Ε για 3Ε???
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 12, 2013, 03:16:54 μμ »

Γιατί πως δίνουν τόσα χρόνια 3.88 για 20€??Και πολλά άλλα...
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 12, 2013, 03:50:17 μμ »

Γιατί πως δίνουν τόσα χρόνια 3.88 για 20€??Και πολλά άλλα...

το 3.88 για 20 ειναι λογικο, το 5 για 3 οχι
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 12, 2013, 03:51:27 μμ »

Γιατί πως δίνουν τόσα χρόνια 3.88 για 20€??Και πολλά άλλα...

Το προς τα πάνω δεν είναι πρόβλημα... επικαλούνται ότι στοιχίζει η συσκευασία και ότι είναι συλλεκτικό προϊόν.
Το κάτω από την ονομαστική τιμή είναι πρόβλημα.
Τα συλλεκτικά κέρματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αγορά προϊόντων μόνο όμως στην χώρα που τα εξέδωσε. Φυσικά δεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις ένα ασημένιο 10Ε (που το πήρες 70Ε) για να αγοράσεις κάτι που στοιχίζει 10Ε.
Αλλά το να χρησιμοποιήσεις το 5Ε (που το πήρες 3Ε)... είναι σαν να σου χαρίζει η τράπεζα 2Ε.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 12, 2013, 04:19:34 μμ »

Αυτο με το 5 ευρω ειναι ενα μυστηριο και νομιζω πως κανενας δεν το εχει καταλαβει ακομα γιατι ειναι αδυνατον να δινουν κερμα των 5 ευρω για 3,δεν στεκει
οσο για τις τιμες ειναι τελικες κα με ΦΠΑ και με τα ολα τους,το επιβεβαιωσα σημερα
οι τιμες παντως ειναι πολυ λογικες και ειδικα σε αντιστοιχια με τις ποσοτητες
ακομα και του προοφ που αυξηθηκε λιγο δικαιολογειται απο το εξτρα 2 ευρω που θα περιεχει
τωρα μενει να δουμε με ποια σειρα θα βγουνε,παντως ουτε και οι ιδιοι δεν ξερουν και ειναι θεμα νομισματοκοπειου να αποφασισει.....παντως σιγουρα πρωτο θα ειναι το μπλιστερακι
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 12, 2013, 04:39:13 μμ »

Αυτο με το 5 ευρω ειναι ενα μυστηριο και νομιζω πως κανενας δεν το εχει καταλαβει ακομα γιατι ειναι αδυνατον να δινουν κερμα των 5 ευρω για 3,δεν στεκει

Για το συγκεκριμένο έστειλα ένα e-mail στο Δ25, όταν και αν μου απαντήσουν θα το αναφέρω εδώ.
Ρώτησα και από τι μέταλλο θα είναι ή αν είναι διμεταλλικό.
Αν μάθει και κανένας νωρίτερα ας ενημερώσει.

οι τιμες παντως ειναι πολυ λογικες και ειδικα σε αντιστοιχια με τις ποσοτητες
ακομα και του προοφ που αυξηθηκε λιγο δικαιολογειται απο το εξτρα 2 ευρω που θα περιεχει
τωρα μενει να δουμε με ποια σειρα θα βγουνε,παντως ουτε και οι ιδιοι δεν ξερουν και ειναι θεμα νομισματοκοπειου να αποφασισει.....παντως σιγουρα πρωτο θα ειναι το μπλιστερακι

Οι τιμές είναι καλές... λίγο το τιράζ του Proof να ήταν μικρότερο... θα ήταν πολύ καλό.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 12, 2013, 05:43:31 μμ »

Για το τιραζ του προοφ τους το ανεφερα και εγω οτι ειναι πολυ μεγαλο(2500-3000 τεμαχια για μενα ειναι μια χαρα) αλλα μου ειπαν οτι επειδη εξαντληθηκε αμεσως και ειχε μεγαλη ζητηση φετος βγαλαν περισσοτερα,η αληθεια ειναι οτι και τα 4,000 παλι θα φυγουν σχετικα γρηγορα λογω των τριων 2ευρων
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 12, 2013, 05:54:58 μμ »

το wallet που λεει δεν ειναι αυτο... αλλα ειδικη συσκευασια...

αν δειτε πχ.. βρετανικες σειρες που ειναι μεσα σε ζελατινα... και αυτη ειναι κολλημενη σε κατι σαν βιβλιαρακι... (η ζελατινα ειναι ας πουμε η σελιδα...).... αυτο λεγετε wallet...

γενικα... ειναι η συσκευασια που μοιαζει με πορτοφολι που εχουμε νομισματα και χαρτονομισματα... που βαζουμε και την ταυτοτητα κτλ...
ανοιγει ετσι... και μεσα ειναι το νομισμα!

δειτε ενα παραδειγμα εδω...  http://www.ebay.com/itm/Australia-1973-Coin-Set-6-Wildlife-Coins-50cent-1cent-Red-Wallet-RARE-/261197058727?pt=UK_Coins_World_RL&hash=item3cd08ed2a7

Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 12, 2013, 05:57:35 μμ »

Καλο φαινεται,νατη η εκπληξη που λεγαμε....
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 12, 2013, 10:25:58 μμ »

Για το τιραζ του προοφ τους το ανεφερα και εγω οτι ειναι πολυ μεγαλο(2500-3000 τεμαχια για μενα ειναι μια χαρα) αλλα μου ειπαν οτι επειδη εξαντληθηκε αμεσως και ειχε μεγαλη ζητηση φετος βγαλαν περισσοτερα,η αληθεια ειναι οτι και τα 4,000 παλι θα φυγουν σχετικα γρηγορα λογω των τριων 2ευρων

Χτες έλαβα e-mail από την Τράπεζα της Ελλάδος ότι υπάρχουν διαθέσιμα (λόγω ακύρωσης μεγάλης παραγγελίας) Proof 2012 και ότι μπορώ να ζητήσω ως 10 κομμάτια.
Το ίδιο μήνυμα πήραν και κάποιοι συλλέκτες εξωτερικού.
Άρα υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα.

Το Λουξεμβούργο βγάζει γύρω στα 2000 Proof + το σετ μόνο με τα 2Ε (3000 set) και οι τιμές στο ebay είναι πλέον χαμηλότερες από την τιμή έκδοσης... τουλάχιστον στο set (το οποίο έχει 3x2Ε).

Θα συμφωνήσω τα 2500-3000 είναι μια χαρά.

Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 12, 2013, 10:51:18 μμ »

παντως εχω ακομα απορια... με το 5 ευρω κι εγω..

μονο του σε συσκευασια 8 ευρω.. και συσκευασια των 5 στα 15 ευρω;;; κατι δεν παει καλα!!

1) πουλανε τα 5 ευρω... στα 3 ευρω;;

2) δηλαδη... αν παρω την πενταδα.. στην σπασω και πουλαω.. ειναι καλυτερα;

3) ποιος συλλεκτης (κι οχι μεταπωλητης) θα ενδιαφερθει για την συσκευασια με τα 5;; να τα κανει τι;;;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 12, 2013, 11:13:26 μμ »

παντως εχω ακομα απορια... με το 5 ευρω κι εγω..

μονο του σε συσκευασια 8 ευρω.. και συσκευασια των 5 στα 15 ευρω;;; κατι δεν παει καλα!!

1) πουλανε τα 5 ευρω... στα 3 ευρω;;

2) δηλαδη... αν παρω την πενταδα.. στην σπασω και πουλαω.. ειναι καλυτερα;

3) ποιος συλλεκτης (κι οχι μεταπωλητης) θα ενδιαφερθει για την συσκευασια με τα 5;; να τα κανει τι;;;

Για τα πρώτα 2 θα δείξει τι εννοεί ο ποιητής...

Για το 3 μπορώ να σου πω... ανταλλαγές... με άλλους Ευρωπαίους.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:03:50 μμ »

Παιδια με τα αναμνηστικα 5ευρα του Καβαφη παιζει να εχει γινει μεγαλη πατατα απο την πλευρα της Τραπεζας γιατι απο οτι καταλαβα μαλλον τωρα πηραν πρεφα το λαθος τους
προβλεπω συντομα ειτε να αλλαζει η τιμη ειτε η ποσοτητα,δηλαδη αντι για 5 νομισματα να παιρνεις πχ 3 με 15 ευρω....(που και παλι μια χαρα θα ηταν μεταξυ μας)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences