Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:30:27 μμ
Σελίδες: 1 ... 59 60 [61] 62 63 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 548063 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #900 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:14:54 μμ »

Νομιζα ειχατε ΠΝΕ ρε παιδια...

Στο χρυσο στην Κυπρο το 2010 που εγινε χαμος...αυτοι που ειχαν παρει σιγουρα ηταν οι εγγεγραμενοι στην Παγκυπρια Νομισματικη Ενωση η οποια ειχε παραγγειλει στην ΚΤΚ μετα απο τις αιτησεις των μελων της τον αριθμο που επιθυμουσε. Απο εκει και περα στο ταμειο την μερα της εκδοσης οι υπολοιποι και καθολου στους εμπορους λογω του μικρου τιραζ. Και ενας μικρος αριθμος στην σελιδα στο ιντερνετ. Παλι ειχαμε παρατραγουδα φυσικα αλλα τουλαχιστον οι συλλεκτες που ηταν μελη στην Νομισματικη πηραν και καποιοι που ηθελαν για επενδυση επρεπε να σταθουν στην γραμμη για να παρουν...και αν παρουν.

Ισως μεσω ΠΝΕ να ακουσουν κατι εκει στην ΤτΕ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #901 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:55:08 μμ »

Χιχι, το ελλαδικό κράτος έχει τη δική του λογική, ο ελλαδίτης συλλέκτης επίσης τη δική του... Για να συναντηθούν αυτές οι δύο λογικές... δεν ξέρω τι χρειάζεται...

Ισως μεσω ΠΝΕ να ακουσουν κατι εκει στην ΤτΕ

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ακούνε, αλλά ότι δεν καταλαβαίνουν. Και στην ΤτΕ και στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (που είναι προϊστάμενη αρχή της ΤτΕ και ανήκει στο Υπ. Οικονομικών) υπάρχει αρκετά καλή διάθεση. Συνεννόηση δεν υπάρχει!

Παρεμπιπτόντως, πολύ πρόσφατα το ΥΠΟΙΚ ανακάλυψε τον συλλεκτισμό. Μεταξύ 1974 και 2002 βγάζανε συλλεκτικά στη χάση και στη φέξη.

Το 2003 "κινδυνέψαμε" να γίνουμε η πρώτη χώρα του ευρώ χωρίς επίσημο σετ για κάθε χρονιά. Ενώ, βέβαια, εκδόθηκαν και τα αναμνηστικά για τα 75 χρόνια της ΤτΕ, που... δεν το φτιάξανε για πούλημα...

Κι αν δεν προέκυπτε η κρίση... 2003-2004 άκουγες κάτι κουφά ότι η ΤτΕ είναι "ιδιωτικό μαγαζί" και κάνει ό,τι γουστάρει κλπ κλπ. Η πρόοδος από τότε (λόγω κρίσης) είναι παραπάνω από συνταρακτική!!!
Για την ΠΝΕ, ας πούνε άλλοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:05:25 μμ από sac » Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #902 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:03:23 μμ »

στη κύπρο έχετε άλλη νοοτροπία.εδώ δυστυχώς είμαστε για πολλές μπάτσες και θα σου πω παρακάτω το γιατί. θα σου πω το πιο απλό.έστω ότι η πvε και η κάθε πvε έκανε μια μαζική παραγγελια.όπως γραφει και η προκήρυξη μέχρι 20 temaxia.an ήθελε πχ 50 για τα μέλη της θα έπρεπε να πληρώσει καπέλο.ξέρεις πόσοι θα έβγαιναν και θα έλεγαν ρε το .... το τάδε και το τάδε έβγαλαν μεροκάματο εις βάρος μας.
πόσοι πέρα από τον περίφημο πλέον αγνό "συλλεκτισμο" πήραν 3-4 τουλάχιστον η ήθελαν να πάρουν κομμάτια με το σκεπτικό να πουλήσω τα 2 να μου μείνουν τα 2 τσάμπα η άλλοι ok θα βγάλω μεροκαματάκι.δε μας φταίνε μονο οι ΔΥ στη συγκεκριμένη περίπτωση.εγώ τουλάχιστον για 2 υπαλληλους της ΤΕ έχω να λέω τα καλύτερα.ο λόγος είναι ότι μετά το φιάσκο του πυθαγόρα και μετά από επώνυμες καταγγελίες κτλ και από μέλη της πvε (δεν είμαι μέλος ούτε έχω πατήσει ποτε εκεί) βρήκαν μια μέση λύση και όλοι σχεδόν παίρνουν.
όσο αφορά το "τιραζ".....
1000 βαριά 1200 είναι καλός αριθμός στις παρούσες συνθήκες και με normal τιμή όχι όπως πέρσι 75 ,1 ουγγιά ασημι einai.sta χρυσά πρέπει να μειώσουν "τιραζ" κυρίως και μετά τιμή.1200 είναι πολλά.600-800 κάτι γίνεται.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #903 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:04:33 μμ »

Θα μου επιτρέψεις κ Αιμιλιε Ζυλιερόν πρόεδρε της ΠΝΕ να αναδημοσιεύσω το μήνυμα που έχετε στείλει στα μέλη της ΠΝΕ  για το θέμα αυτό που συζητάμε στο Στέκι  και ελπίζω και οι διαχειρηστές από το Στέκι να συμφωνούν μιά και ουσιαστικά γίνεται και διαφήμηση για την ΠΝΕ αλλα ΠΝΕ και Στεκι είναι συγγυνωνούντα δοχεία ( αν θεωρείται οτι δεν είναι επιτρεπτώ να διαγραφεί παρακαλώ το μήνυμα).
" σημερα συναντηθηκα με την Κα Γερμενη [Γενικο Λογιστηριο του Κρατους,25η δ/νση],υπευθυνη για τα συλλεκτικα του Υπ. Οικονομικων.
Δεν μπορει να εγγυηθει οτι οσοι γραφτηκαν για τα τρια νομισματα με την αιτηση,που κατεθεσαν αρχες Αυγουστου,μετα απο ενεργειες της ΠΝΕ,θα παρουν τα νομισματα του "Σοφοκλη".Μου ειπε οτι θα υπαρχει η λιστα,αλλα δεν ειναι υπευθυνη για την διανομη και οτι εαν ελθουν αλλοι και ζητουν το νομισμα, δεν μπορουν να τους αρνηθουν,οτι η Τραπεζα βεβαια θα εχει επαρκη ποσοτητα για να μοιρασει γυρω στα 400-500 κομματια κλπ κλπ.
Με αλλα λογια,δεν μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι για τιποτα και πρεπει οποιος θελει το συγκεκριμενο νομισμα να ελθει την Δευτερα 26/08 στην Τραπεζα της Ελλαδος [οδος Σταδιου] .
Σε γενικοτερο πλαισιο,με ενημερωσε οτι θα αλλαξει ,απο το φθινοπωρο ο τροπος προεγγραφης και θα γινεται και προπληρωμη.Οποτε ,με την ευκαιρια αυτη,θα ηθελα να με ενημερωσετε ο καθενας υπευθυνα εαν επιθυμει η ΠΝΕ να τον εκπροσωπησει,ωστε να γινεται μια προεγγραφη και προπληρωμη για τα συγκεκριμενα συλλεκτικα προιοντα,που επιθυμει ο καθενας και θα πρεπει να τα προσδιορισει,δηλαδη ασημενια αναμνηστικα,χρυσα αναμνηστικα,χρυσο mini,blister,τριπτυχ
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #904 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:12:30 μμ »

Επειδή το μύμημα ήταν μεγάλο και δεν ανέβηκε όλο το συμληρώνω
[=σειρα+αναμνηστικο νομισμα],αναμνηστικο δι-ευρω η πεντο-ευρω απλο η/και σε συλλεκτικη συσκευασια.Για τιμες εχετε μια ιδεα απο τα φετινα νομισματα,δηλ. ασημενια  65-70 ευρω,blister 15ευρω,χρυσα 500 ευρω,mini  75-80 ευρω,τα υπολοιπα ειναι 5-10 ευρω.Επαναλαμβανω οτι επειδη θα υπαρχει προπληρωμη,θα πρεπει και εσεις να προπληρωνετε την ΠΝΕ.Θα πρεπει να εχω την απαντηση σας,ει δυνατον μεχρι αρχες Σεπτεμβριου και παντως πριν την δημοπρασια,που θα γινει την 21/09/2013."
Ηδη αυτό που συζητάμε γίνετε γι΄ από δώ και πέρα .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 10:15:04 μμ από Sroussos » Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #905 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:22:46 μμ »

εδω πριν την κυκλοφορια καθε αναμνηστικου η Ενωση στελνει φορμα παραγγελιας στο καθε μελος και συμπληρωνεις πληρωνεις παιρνεις. Φυσικα με τα μικρα τιραζ υπαρχει και το προβλημα του οτι η Ενωση πληθαινει τα μελη (παππουδες,γιαγιαδες,μπατζανακηδες) ετσι ωστε το μελος να επωφεληθει διπλα,τριπλα νομισματα για να πουλησει η να βαλει στην συλλογη. Η Ενωση ετσι κι αλλιως βγαινει κερδισμενη αφου για να μπορεις να παραγγειλεις πρεπει να εχει τακτοποιημενες τις ωφειλες σου στην Ενωση ενας τομεας που καποιος πρεπει να τρεψει για να μαζεψει τις χρονιαιες συνδρομες εκει ερχονται ολοι και τις τακτοποιουν
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #906 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:53:35 μμ »

Επειδή το μύμημα ήταν μεγάλο το συμπληρώνω και δεν ανέβηκε όλο το συμληρώνω
[=σειρα+αναμνηστικο νομισμα],αναμνηστικο δι-ευρω η πεντο-ευρω απλο η/και σε συλλεκτικη συσκευασια.Για τιμες εχετε μια ιδεα απο τα φετινα νομισματα,δηλ. ασημενια  65-70 ευρω,blister 15ευρω,χρυσα 500 ευρω,mini  75-80 ευρω,τα υπολοιπα ειναι 5-10 ευρω.Επαναλαμβανω οτι επειδη θα υπαρχει προπληρωμη,θα πρεπει και εσεις να προπληρωνετε την ΠΝΕ.Θα πρεπει να εχω την απαντηση σας,ει δυνατον μεχρι αρχες Σεπτεμβριου και παντως πριν την δημοπρασια,που θα γινει την 21/09/2013."
Ηδη αυτό που συζητάμε γίνετε γι΄ από δώ και πέρα .


Εννοείς για τις υπόλοιπες εκδόσεις του 2013, φαντάζομαι, όχι για το 2014...

Για το 2013, ό,τι ήταν να γίνει έγινε... Πυθαγόρα πήραμε 2 κομμάτια με το ζόρι, αλλά Σοφοκλή δεν... ή ένα ή εικοσιένα. Φαντάζομαι και για τον Ιπποκράτη το ίδιο ή ένα ή εικοσιένα. Δύο ή τρία... δεν....

Το δικό μου πρόβλημα είναι τι αποφάσεις θα πάρουν για του χρόνου. ΕΔΩ σηκώνει πολλή συζήτηση τι είναι καλύτερο...

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις σκέψεις της ΠΝΕ για το μέλλον...
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #907 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 04:57:49 μμ »

Μολις πηρα απαντηση θετικη με εμαιλ για την εξ αποστασεως παραγγελια μου για ενα Σοφοκλη
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #908 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 05:14:18 μμ »

και μενα μολις ηρθε!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #909 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:06:33 μμ »

Κι σε εμένα μόλις ήρθε και μάλιστα επειδή δεν μου έχουν στείλει ακόμα τον Πυθαγόρα μου είπαν θα συνδυάσουν έξοδα αποστολής και να στείλω απλά τα υπόλοιπα χρήματα.
Οπότε θα τα πάρω πακετάκι (το σύνολο και τα 2 νομίσματα 146Ε)
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #910 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:09:20 μμ »

Σας εύχομαι σε όλους καλορίζικα. Είναι πανέμορφα νομίσματα. Πάντα τέτοια και καλύτερα σε όλους μας!!!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #911 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:16:43 μμ »

Καλορίζικα. Αντε και με τον Ιπποκράτη να γίνουν τριπλέτα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #912 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 08:28:21 μμ »

Ακόμα κανένα νέο παιδιά για το πότε θα δώσουν Ιπποκράτη;
Καταγράφηκε
edipsos68
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #913 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:52:02 μμ »

Πηρα και εγω σημερα επιβεβαιωση παραγγελιας.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #914 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:59:37 πμ »

Εγω δεν πηρα κανενα εμαιλ.μαλλον θα μεινω με τον Πυθαγορα μονο και με σπασμενη καψουλα.
Υγεια να εχουμε. Χαμόγελο Χαμόγελο
Μαλλον δε καταλαβα καλα στο τηλ. Που εκανα οταν πηρα στη τραπεζα για να μου πουν θα το παρω. Σαρκασμός
Η ελπιδα παντα πεθαινει τελευταια μπορει στο μελλον να ερθει στα χερια μου χωρις να το καταλαβω Σαρκασμός Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Σελίδες: 1 ... 59 60 [61] 62 63 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences