Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 06:23:48 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο Λάβαρο  (Αναγνώστηκε 5927 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 12:22:24 μμ »

Γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτό το λάβαρο?
Το μόνο ξέρω είναι ότι είναι άνω των 150 ετών.
Ειδικά οι αραβομαθείς αν γνωρίζουν τι γράφει επάνω.
 
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 11:11:48 μμ »

Βλέπω έχει τον θυρεό της οθομανικής αυτοκρατορίας (τούρκικο).
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 12:42:48 πμ »

ναι... ειναι της οθωμανικης αυτοκρατοριας! δυστυχως δεν ειναι γνωστης της αραβικης... για να διαβαζα το τι γραφει... ισως ειναι κατι απο το κορανι... παντως η φωτο ειναι αναποδα.. Χαμόγελο


τωρα... μερικα πραγματακια για τον θυρεο τηε Οθωμανικης αυτοκρατοριας.....


λοιπον.... δεν υπηρχε θυρεος μεχρι το 1856!!! οταν η αγγλια θελησε να ερθει ποιο κοντα στην Οθωμανικη αυτοκρατορια .... για τα δικα της συμφεροντα.... σουλτανος ηταν ο  αβδουλμεζιτ... ενω στην αγγλια βασιλισσα ηταν η Βικτωρια! οταν η βικτωρια απενημε το παρασημο του ταγματος της περικνημιδας στον σουλτανο... επρεπε το οικοσημο του σουλτανου να τοποθετηθει στον ναο του αγιου γεωργιου στο Γουινσδορ. εκει υπηρχε προβλημα... μιας και .... ο σουλτανος δεν ειχε οικοσημο!!! ετσι η βικτωρια εστειλε τον  Charles Young που ηταν εμπειρος σε αυτα να φτιαξει οικοσημο για τον σουλτανο! αυτος πηγε στην Κωνσταντινουπολη, μελετησε πολυ.. και εφτιαξε... το οικοσημο που ξερουμε... ηταν και κατα καποιο τροπο... ενα ειδος εξευρωπαισμου της Υψιλης Πυλης!

καθε πραγμα πανω ειχε και την σημασια του! αργοτερα επι σουλτανου Αβδουλ Χαμιτ Β΄προσθεθηκαν
η ζυγαρια και καποια οπλα στο οικοσημο και απο τοτε οριστικοποιηθηκε! αυτο εγινε στις 17 Απριλιου του 1882! ετσι... και στα νομισματα των 500 κουρων τα λεπτα... το βλεπουμε απο τον αβδουμ Χαμιτ Β και μετα!

αν το δικο σου εχει την ζυγαρια (δεν μπορω να δω καλα...), πρεπει να ειναι στα αριστερα... προς τα κατω.. τοτε ειναι απο τοτε....

ο τουγρας και το σημα διπλα του μπορει να μας πει ποιου σουλτανου ειναι....  απο τα νομισματα πιθανον το βρισκουμε....... αλλα αν εχει καθαρη φωτο του σημειου.... θα προσπαθησω να το βρω και να εχουμε του ποτε περιπου ειναι...

πανεμορφο λαβαρο!!
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 08:28:35 πμ »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Τι βρίσκει κανείς στα σεντούκια ε?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 12:49:08 μμ »

σε σεντουκι το βρηκες;; τυχερε! Χαμόγελο θα προσπαθησω οταν εχω καιρο να βρω παντως τι γραφει.. οποτε ζηταω αδεια για χρηση της φωτο με τα γραμματα, να την εχω στο κομπιουτερ μου..! Χαμόγελο

αν μπορεις βγαλε και καλη φωτο τον τουγρα με το σηματακι διπλα.. να δουμε ποιου σουλτανου ειναι...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 12:02:57 πμ »

Pepo.... το λαβαρο γραφει αυτο που υποπτευομουν.... ειναι ο πυλωνας της ισλαμικης πιστης... η διακοιρηξη της πιστης στο Ισλαμ... το λεγομενο shahaadah...

γραφει λοιπον.... laa ilaaha illallah muhemmadun rasoolullaah ,  που θα πει... ενας εινι ο Θεος (Αλλαχ) και ο Μωαμεθ ο Προφητης του.

το ιδιο θα δεις και στην σημαια της Σαουδικης αραβιας.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 08:33:28 πμ »

Ευχαριστώ πολύ Νίκο, αν κάποιος μπορούσε να βρει τι είναι αυτός ήσουν μόνον εσύ.
Βρέθηκε σε μπαούλο με μάλλινες κουβέρτες στο χωριό που είχε φτιάξει η προγιαγιά μου και δεν τις χρησιμοποιούμε γιατί "γρατζουνάνε".
Είναι όμως πολύ ζεστές. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:18:05 πμ »

ηλια οντως με τις κουβερτες εχεις δικιο!οσο ζεστες ειναι,τοσο αγριες ειναι στην αφη τους.εντυπωση μου κανει, οτι συνηθως εχουν κοκκινο χρωμα,στο τοπο καταγωγης μου τις ονομαζουν βελεντζες!.αν και σημερα ειναι σπανιες μιας και δεν φτιαχνονται πια,τουλαχιστον οπως παλαιωτερα.παντως το λαβαρο ειναι αξιολογο,αν το εδειχνες σε καποιον επωνυμο και σοβαρο οικο εργων τεχνης,ισως ηξεραν πιο πολλες λεπτομερειες,καθως και την ιστορικη η και οικονομικη αξια του.επισης πιστευω,οτι πρεπει να συντηρηθει σωστα για τυχον αποβλεπτες καταστροφες!συνηθως τα υφασματα,ρουχα και συναφη ειδη οταν ερχονται σε επαφη με το περιβαλλον χρειαζονται συντηρηση.σε χαιρετω.γιαννης
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 02:40:00 μμ »

και εγω βελεντζες τις ξερω.... οντως ετσι ειναι αλλα βασικος λογος που τις αφησε ο κοσμος ειναι εκτος της δουλειας που ειχαν αρα και τιμης λογικα... οτι βγηκαν ποιο ελαφριες (σε βαρος!), κουβερτες απο συνθετικα υλικα... και ηταν και φτηνοτερες... οκ... Χαμόγελο

οι βελεντζες ηταν πολυ βαριες!!! πρεπει να εχει 2 η μανα μου.... θυμαμαι ημουν πιτσιρικας και εβαζε την μια στο κρεββατι μου... και δεν μπορουσα να μεταγυρισω!!! χαχαχαχα

στα νοτια που ειμαι... δεν χρησιμευαν και πολυ... αλλα σε βορεια ελλαδα... λογικα ακομα χρησιμοποιουνται... αλλωστε... βορεια εχει κρυο... ενω εδω που ειμαι.... χμμ.... μαλλον ο χειμωνας μας ειναι το δικο τους καλοκαιρι... ή η ανοιξη ή το φθινοπωρο... χαχαχαχα
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 02:57:47 μμ »

και εγω βελεντζες τις ξερω.... οντως ετσι ειναι αλλα βασικος λογος που τις αφησε ο κοσμος ειναι εκτος της δουλειας που ειχαν αρα και τιμης λογικα... οτι βγηκαν ποιο ελαφριες (σε βαρος!), κουβερτες απο συνθετικα υλικα... και ηταν και φτηνοτερες... οκ... Χαμόγελο

οι βελεντζες ηταν πολυ βαριες!!! πρεπει να εχει 2 η μανα μου.... θυμαμαι ημουν πιτσιρικας και εβαζε την μια στο κρεββατι μου... και δεν μπορουσα να μεταγυρισω!!! χαχαχαχα

στα νοτια που ειμαι... δεν χρησιμευαν και πολυ... αλλα σε βορεια ελλαδα... λογικα ακομα χρησιμοποιουνται... αλλωστε... βορεια εχει κρυο... ενω εδω που ειμαι.... χμμ.... μαλλον ο χειμωνας μας ειναι το δικο τους καλοκαιρι... ή η ανοιξη ή το φθινοπωρο... χαχαχαχα
Εγώ Νίκο είμαι από ορεινή Αρκαδία 800 μέτρα υψόμετρο και σε πληροφορώ πως το χειμώνα έχει αρκετό κρύο.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 03:40:49 μμ »

Και εγώ από ορεινή αρκαδία είμαι (Βελημάχη). Ακόμα και το καλοκαίρι το βράδυ πρέπει να έχεις κουβέρτα!
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 03:48:20 μμ »

Και εγώ από ορεινή αρκαδία είμαι (Βελημάχη). Ακόμα και το καλοκαίρι το βράδυ πρέπει να έχεις κουβέρτα!
Γεια σου ρε Νιόνιο Συντοπίτη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 05:42:18 μμ »

Και εγω απο την Ορεινη Κρητη με κουβερτακι πλισε την βγαζω την νυχτα!!
Ευτυχως φοραω ομως τις πιτζαμες κατα τις δωδεκα το βραδυ , αλλιως θα παθαινα κρυοπαγηματα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 05:49:43 μμ »

Βελεντζες,,,ναι ετσι τις λενε ,,,,,και πρασινες οχι μονο κοκκινες,,,,ασηκωτες αλλα γδερνουν οπως λεει ο Ηλιας το δερματακι μας,,,,μετα φερανε στα πανυγηρια τις ακρυλικες πουπουλο και @@@@@@@@ και επεσαν ολοι εκει,,,,στο πανυγηρι στην Επισκοπη εξω απο την Τριπολη χαμος,,,πηγαινα με την γιαγια και τις επαιρνε δεκα δεκα  λογω μεγαλο σοι ,,,18 εγγονια ,,,στρωματσαδα,,,και σε παρακαλω μονο ΒΕΤΛΑΝΣ ΝΑΟΥΣΑ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 07:19:00 μμ »

Τί μου θύμισες τώρα βρε tom! Αυτές γίνανε τώρα συλλεκτικές, μιας και το εργοστάσιο έκλεισε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences