Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:42:10 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΕΣ ΛΙΡΕΣ!!  (Αναγνώστηκε 188585 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 10:07:09 πμ »

Παρα πολλοι φιλοι με ρωτανε κατα καιρους αν υπαρχουν σημερα πλαστες λιρες και πως να τις ξεχωριζουν!!Λιρες πλαστες ή ανατυπωσεις οπως τις λεω εγω υπαρχουν!!Οι περισσοτερες που βγηκαν τυπωθηκαν στην Ιταλια και στον Λιβανο!! Να εχετε υποψιν σας οτι και ο πιο καλος γνωστης της Αγγλικης Λιρας μπορει να παρει ενα αντιγραφο στα χερια του μεσα σε μια μεγαλη παρτιδα και να μην το προσεξει!!Εχουμε παραδειγματα Ιταλικων αντιγραφων που περασαν στην ιστορια λογω των λαθων που εκαναν πανω τους οι κιβδηλοποιοι!!Π.Χ παρακατω σας δειχνω μια λιρα Ιταλικη η οποια εχει το κεφαλι του Γεωργιου και απο την πισω πλευρα εχειι ημερομηνια  1892!!Δυστυχως η φωτο δεν ειναι τοσο καλες διοτι δεν εχω πολυ συγχρονα μεσα φωτογραφισης!!Το προβλημα που ειναι??? Ο Γεωργιος ο πεμπτος αρχισε την Βασιλεια του το 1911!!Αρα η συγκεκριμενη λιρα δεν υπηρξε ποτε στην πραγματικοτητα!! Σας επισυναπτω φωτο απο την προσωπικη μου συλλογη......
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 10:21:29 πμ »

Στον Γεωργιο αλλο ενα λαθος που εκαναν οι Ιταλοι και περασε στην ιστορια ειναι οτι τυπωσαν λιρες με ημερομηνιες 1911 εως 1918 και αρχικα νομισματοκοπειου SA !! Το συγκεκριμενο ομως νομισματοκοπειο λειτουργησε απο το 1923 εως το 1932 Σαρκασμός Σαρκασμός !!Πρεπει λοιπον 1ον Να γινουμε γνωστες των ημερομηνιων που Βασιλεψε ο καθε Βασιλιας ή Βασίλισσα και επισης 2ον να μαθουμε καλα ποτε λειτουργησε το καθε νομισματοκοπειο και για ποιους Βασιλιαδες εκοψε λιρες ή οχι!!Κατι αλλο που εκαναν οι Ιταλοι ειναι η προχειροτητα στον σχεδιασμο!!Πολλες φορες τα αντιγραφα τους λειπουν ολοκληρα μερη!!Φιλος της σελιδας εχει στα χερια του Λιρα Ιταλιας που κυριολεκτικα λειπει το στομαχι του Αη Γιωργη  Σαρκασμός και θα τον παρακαλουσα αν εχει την ευγενη καλοσυνη ας σηκωση φωτο να την δουμε ολοι διoτι το αρχειο που μου ειχε στειλει καποτε δεν το βρισκω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:05:16 μμ »

Πολύ καλή η ενημέρωση φίλε Γιώργο. Να επισημάνουμε επίσης και τα Δίλιρα και τα Πεντόλιρα. Στα πεντόλιρα κυρίως υπήρξε το φαινόμενο να τρυπάνε απο τα πλάγια τη λίρα, να βγάζουν όσο χρυσό μπορούν και μετά να την παραγεμίζουν με μόλυβδο.

Μετά την ρετουσάρανε και δεν φαινότανε σχεδόν τίποτα. Απορία Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 10:24:13 μμ »







Αυτη ειναι μια λιρα απο την συλλογη μου η οποια ειναι πλαστη.Το βαρος και το  παχος ειναι σωστα.εχει μικρη διαφορα στη διαμετρο και  τα καρατια ,μετα απο εξεταση που της εκανε ο Γιωργος ,ειναι 18 4 κατω δηλαδη.Η εντονη διαφορα ειναι στο σχεδιο.Κοιλια καβαλαρη,αλογοουρα και περιμετρο.αν και δεχθηκα προσφορα απο φιλο συλλεκτη δεν πουλιεται.Πρεπει να μαθαινουμε απο τα λαθη μας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:31:33 πμ »

Μερικες ακομη πλαστες λιρες απο εμενα για να τελιωσω με οσα εχω στο αρχειο μου Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:36:40 πμ »

Σε περιπτωση που τελικα εχετε καποιο αντιγραφο Ιταλιας ή Λιβανου στα χερια σας μην στενοχωρηθητε!!Το μεταλλο του ειναι τις περισσοτερες φορες ιδιας περιπου πυκνοτητας-καθαροτητας ως προς το χρυσαφι οποτε δεν ειστε χαμενοι!! Παρακατω βλεπετε μερικες ακομα λιρες πλαστες Ιταλικης προελευσεως!!Για του Λιβανου θελω λιγο χρονο να βρω που εχω τις φωτογραφιες Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:28:52 μμ »

Και ερχομαστε τωρα στις πλαστες Λιρες Λιβανου!!Οι λιρες αυτες δημιουργηθηκαν το 1967 (περιπου) απο οτι εχω ακουσει απο παλιους στον Αραβοϊσραηλινό πολεμο!!Χρειαζονταν χρηματα για πολεμικο υλικο και ο τροπος που σκεφτηκαν για να διωξουν το χρυσαφι τους προς την δυση ηταν οι πεντολιρες!! Και λεω πεντολιρες διοτι μεχρι σημερα δεν εχω δει μικρη λιρα με το σημα τους!! Ναι σωστα διαβασατε.... Οι λιρες του Λιβανου εχουν πανω τους ενα μικρο εξτρα σημαδι το οποιο κατα τους παλιους για αλλους λεει τα καρατια σε Αραβικη γραφη κατα δε αλλους λεει το νομισματοκοπειο που βγηκαν!!Η αληθεια σε αυτο δεν ξερω πια ειναι!!Σας επισυναπτω φωτο μιας πεντολιρας Λιβανου και το επιμαχο εξτρα σημαδι!!Αμα βλεπετε αυτο το σημαδι εχετε μια Πεντολιρα Λιβανου στα χερια σας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 06:44:17 μμ »

Στις φωτο του Γεωργιου παρατηρουμε οτι το σημαδεμα το εχουν κατω απο το πιγουνι!!Στην Βικτωρια του 1887 το συνανταμε αριστερα της ημερομηνιας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2010, 05:34:23 μμ »

Την χρυση λιρα που βλεπετε παρακατω μου την εστειλε σε φωτο ο Θωμας ο sideras !!Οπως πολυ σωστα καταλαβε προκειτε για αντιγραφο και το καταλαβαινουμε πολυ ευκολα λογω των αριθμων που εχει πισω απο το κεφαλι του!! Αυτο το R21 που γραφει στο πισω μερος της κεφαλης δεν υπαρχει στις γνησιες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2011, 07:48:37 μμ »

Φιλος της σελιδας ο οποιος γραφτηκε προ ημερων μου εστειλε σε φωτο καποιες φωτογραφιες απο λιρες που ειχε στην κατοχη του και νομιζε οτι ηταν γνησιες!!
Απο την περιγραφη που μου ειχε κανει σε τηλεφωνικη επικοινωνια καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα!!
Οταν ελαβα της φωτο διαπιστωσα οτι ειχαμε να κανουμε με ΧΥΤΑ νομισματα των οποιων το κραμα τους μας ειναι ακομη αγνωστο, δεν ξερουμε αν η περιεκτικοτητα σε χρυσο ειναι αυτη που πρεπει ή οχι.
Οπως και να εχει οταν βλεπετε λιρες οι οποιες αναγραφουν πανω τα καρατια ΦΕΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ !!
Καμια επισημη κοπη δεν γραφει ποτε πανω ποσα καρατια ειναι!!
Δειτε τις φωτο απο τις φωτογραφιες που μας εστειλε ο φιλος μας (Φυσικα του ζητηθηκε πρωτα η αδεια του για να δημοσιευτουν οι φωτο και μας την εδωσε διχως δευτερη σκεψη για να προφυλαχθουν αλλοι χρηστες)  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:23:59 πμ »

Καλησπέρα,
αν και γνωρίζω το στέκι μήνες, δυστυχώς δεν είχα ασχοληθεί με λίρες. Μόλις πριν από 3 εβδομάδες αγόρασα από μαυραγορίτη τις πρώτες μου, 2 κομμάτια του 1910. Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι η μία είναι πιο κίτρινη και δεν νομίζω ότι η διαφορά έχει σχέση με το βαθμό φθοράς των νομισμάτων. Το μέταλλο έχει διαφορετική απόχρωση. Το βάρος της πιο κίτρινης το μετράω με την ψηφιακή μου ζυγαριά 8,00 γρ. ενώ αυτής που μου φαίνεται ότι είναι εντάξει 7,99 γρ. Επίσης η στεφάνη της πιο κίτρινης μου φαίνεται λίγο πιο φαρδιά σε σχέση με την άλλη. Ο πωλητής, επειδή τον ρώτησα, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι η λίρα είναι εντάξει.
Σας παραθέτω φωτογραφίες, δυστυχώς όχι καλής ποιότητας. Αριστερά είναι αυτή, η έντονα κίτρινη, για την οποία έχω αμφιβολία. Αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:26:12 πμ »

και η εμπρόσθια όψη...
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:53:12 πμ »

Τις ξαναστέλνω κάπως καλύτερα...
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2011, 08:08:26 πμ »

Φιλε μου με απολυτη ασφαλεια δεν μπορει να μιληση κανεις αν δεν τα εχει στα χερια του τα νομισματα!!
Αν παρατηρησεις ομως τις φωτο μια και εβαλες δυο λιρες μαζι κατι το διαφορετικο εχει η μια με την αλλη!!
Ο χρωματισμος ομως απο μονος του δεν ειναι κριτηριο για να αποριψουμε μια λιρα.
Εχει παρατηρηθει οτι απο νομισματοκοπειο σε νομισματοκοπειο υπηρχαν κατι διαφορες μικρες στον χρωματισμο αλλα τα νομισματα ηταν ενταξει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:05:10 πμ »

Οι λιρες μου φαινονται οκ, και βλεπω οτι ειναι κομμενες και σε διαφορετικο νομισματοκοπειο οπως εγραψε παραπανω ο Γιωργος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences