Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 07:45:02 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 328023 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
kattas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 22, 2013, 12:02:31 μμ »

Καλημέρα από ένα καινούριο μέλος!
Warrior πολύ καλή η συλλογή σου!πρόσφατα άρχισα να ασχολούμε με κλειστές κάρτες και έχω φάει κόλλημα!
Δυστυχώς μου λείπουν ακόμα πολλές κάρτες καθώς ποτέ δεν μάζευα με κωδικούς και τώρα που άρχισα δεν υπάρχει το ρευστό. Γι' αυτό θα ποστάρω κάποια στιγμή για ανταλλαγή. Συνέχισε με τον ίδιο ενθουσιασμό, είναι ωραίο να βλέπεις ακόμα άτομα να ασχολούνται με την τηλεκάρτα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 22, 2013, 07:02:43 μμ »

Καλημέρα από ένα καινούριο μέλος!
Warrior πολύ καλή η συλλογή σου!πρόσφατα άρχισα να ασχολούμε με κλειστές κάρτες και έχω φάει κόλλημα!
Δυστυχώς μου λείπουν ακόμα πολλές κάρτες καθώς ποτέ δεν μάζευα με κωδικούς και τώρα που άρχισα δεν υπάρχει το ρευστό. Γι' αυτό θα ποστάρω κάποια στιγμή για ανταλλαγή. Συνέχισε με τον ίδιο ενθουσιασμό, είναι ωραίο να βλέπεις ακόμα άτομα να ασχολούνται με την τηλεκάρτα.
Kattas, σε ευχαριστώ πολύ για τα γραφομενά σου και κυρίως με τιμάει το γεγονός οτι το 1ο σου post στο Στέκι, αφορούσε τις δικές μου τηλεκάρτες.
Αλήθεια είναι κόλλημα οι κλειστές, αν και πολλές φορές αναρωτιέμαι αν κάνω καλά που ξεκίνησα να ασχολούμαι καί με κλειστές. Βλέπεις εκτός του κόστους, υπάρχει και το ενδεχόμενο των πλαστών. Μου έχει συμβεί να πάνε να μου πλασάρουν ανοικτή τηλεκάρτα, ξανακλεισμένη σε ζελατίνα σαν κλειστή...
Οι τηλεκάρτες είναι πραγματικό πάθος για 'μένανε. Μου αρέσουν αφάνταστα.
Εσυ σε τί σημείο βρίσκεσαι όσον αφορά την συλλογή σου;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 22, 2013, 07:48:30 μμ »

και πως το καταλαβες βρε μανωλη οτι ηταν ανοιχτη και ξανακλεισμενη σε ζελατινα???
να μαθαινουμε και μεις η αρχαριες??? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
φανταζομαι οτι η καρτα ειχε τιποτα γρατζουνιες και τις ειδες!!!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 22, 2013, 10:09:32 μμ »

και πως το καταλαβες βρε μανωλη οτι ηταν ανοιχτη και ξανακλεισμενη σε ζελατινα???
να μαθαινουμε και μεις η αρχαριες??? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
φανταζομαι οτι η καρτα ειχε τιποτα γρατζουνιες και τις ειδες!!!!
φιλικα δωρα!!!

Το 1ο πράγμα που κοιτάμε όταν αγοράζουμε κλειστή τηλεκάρτα, είναι να δούμε αν υπάρχουν σημάδια πάνω στην κάρτα. Και κυρίως ελέγχουμε το τσιπάκι αν έχει σημάδια απο το βάλε-βγάλε στο καρτοτηλέφωνο. Εν' συνεχεία παρατηρούμε την κατάσταση της ζελατίνας καθώς και το αν έχει την χαρακτηριστική κόκκινη λωρίδα που είχαν οι αρχικές τηλεκάρτες.
Δείτε παραδείγματα στις παρακάτω φωτογραφίες:
http://imageshack.us/a/img845/5154/dsc00496y.jpg
http://imageshack.us/a/img855/1369/5ky4.jpg
Βέβαια η κόκκινη γραμμή δεν ισχύει σε όλες τις κάρτες.
Παράδειγμα:
http://imageshack.us/a/img198/6213/dsc00511h.JPG
http://imageshack.us/a/img35/9581/dsc00519ex.jpg

Αν δούμε προσεκτικά την ζελατίνα στο σημείο που είναι θερμοκολλημένη, αν είναι ξανακλεισμένη, θα δούμε ίχνη απο κόλλα ή κάτι τέλος πάντων το οποίο θα μας παρεξενέψει, κάποια 'ανωμαλία' που δεν θα έπρεπε να υπάρχει.
Εδω -ευτυχώς- παράδειγμα δέν υπάρχει.  Κλείσιμο ματιού

Εγω αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν οτι η ζελατίνα είχε κόλλα στην θερμοκόλληση. Αρα είχε ξανακλειστεί...
Ελπίζω να σου έλυσα την απορία Δώρα.  Χαμόγελο



Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:00:48 μμ »

αυτο με την κοκκινη λωριδα την εχουν οι παλιες τηλεκαρτες γιατι οι καινουργιες αν δεν κανω λαθος δεν την εχουν!!το ψιλοκαταλαβα οτι θα ειχε να κανει με τιποτα γρατζουνιες με την χρηση της καρτας στο καρτοτηλεφωνο.αλλα αυτο που ειπες με την κοληση ουτε που το ειχα φανταστει!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:05:28 μμ »

αυτο με την κοκκινη λωριδα την εχουν οι παλιες τηλεκαρτες γιατι οι καινουργιες αν δεν κανω λαθος δεν την εχουν!!το ψιλοκαταλαβα οτι θα ειχε να κανει με τιποτα γρατζουνιες με την χρηση της καρτας στο καρτοτηλεφωνο.αλλα αυτο που ειπες με την κοληση ουτε που το ειχα φανταστει!! Χαμόγελο
Οι καινούργιες, όχι, δέν την έχουν, γι' αυτό και έβαλα φωτογραφίες και απο τις 2 περιπτώσεις.

Οι 'πωλητές', έχουν τεράστια φαντασία. Ευτυχώς, έχω και εγω φαντασία...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:20:04 μμ »

παντως βλακεια να το κανουν αυτο για να κερδισουν μερικα ευρω παραπανω!εγω εχω ακουσει για αλλες περιπτωσης με τους σπανιους κωδ που ο απλος π.χ ειναι 1000 με γραμμη ξυνουν την γραμμη στα μηδενικα και στην παρουσιαζουν μετα σαν τον δυσκολο κωδ 1000 που κανει βεβαιως και πολυ περισοτερα λεφτα!!μιλαω για τις πρωτες καρτες που ο δυσκολος κωδικος μπορει να κανει και 300-400 ευρω!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:25:59 μμ »

θα ανεβάσω ακόμα μία τηλεκάρτα. Την τελευταία απο την...τελευταία φουρνιά.  Χαμόγελο
Αφορά έκδοση του 09/97 και αναφέρεται στον ζωγράφο Στάμο.
Η συγκεκριμένη έκδοση σε 100.000 αντίτυπα, αλλα υπάρχει και μία ποικιλία με τον κωδικό τυπωμένο στην πίσω αριστερή πλευρά της κάρτας. Καλό και δύσκολο κομμάτι.

Η μπροστινή πλευρά:
http://imageshack.us/a/img844/383/8zhe.jpg

Η πίσω πλευρά:
http://imageshack.us/a/img547/649/5vjv.jpg
http://imageshack.us/a/img842/1848/76hj.jpg


Τα κομμάτια της παραπάνω ποικιλία, θεωρούνται σαν διάσπαρτα κομμάτια, μέσα στην αρίθμηση της τηλεκάρτας.


Αύριο και την Τρίτη, καινούργιες 'είσοδοι'...  Κλείσιμο ματιού


Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:28:55 μμ »

παντως βλακεια να το κανουν αυτο για να κερδισουν μερικα ευρω παραπανω!εγω εχω ακουσει για αλλες περιπτωσης με τους σπανιους κωδ που ο απλος π.χ ειναι 1000 με γραμμη ξυνουν την γραμμη στα μηδενικα και στην παρουσιαζουν μετα σαν τον δυσκολο κωδ 1000 που κανει βεβαιως και πολυ περισοτερα λεφτα!!μιλαω για τις πρωτες καρτες που ο δυσκολος κωδικος μπορει να κανει και 300-400 ευρω!
Βλακεία δέν είναι. Αλητεία είναι.
Αυτό με τα 'ξυμένα' νούμερα το έχω ακούσει και εγω.

Για το κατάντημα της τηλεκάρτας δεν φταίει μόνο ο ΟΤΕ, αλλα και οι έμποροι που ξαφνικά είδαν χρυσορυχεία με τσιπάκια και τους γυάλισε το μάτι.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:29:11 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
περιμενουμε με ανυπομονεσια!!!!!
καλο βραδυ απο μενα ωρα για υπνο αυριο παλι!!!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 22, 2013, 11:37:32 μμ »

Καλο ξημέρωμα να έχουμε!
Καταγράφηκε
kattas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:06:20 μμ »

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμα ούτε Βεράντα-Ρίζο ούτε Γαλατά-Λύτρα, για πάτμο-μετέωρα δεν αναφέρω καν. Για εμάς που γραφτήκαμε στον οτε μετά απο αυτές τις κάρτες είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Έχω περίπου 300 κλειστές (όπως είπα και πιο πάνω πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με αυτές) με αρκετές συλλεκτικές διπλές, κυρίως μούσες, σοφοί κτλ.

Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:55:05 μμ »

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμα ούτε Βεράντα-Ρίζο ούτε Γαλατά-Λύτρα, για πάτμο-μετέωρα δεν αναφέρω καν. Για εμάς που γραφτήκαμε στον οτε μετά απο αυτές τις κάρτες είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Έχω περίπου 300 κλειστές (όπως είπα και πιο πάνω πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με αυτές) με αρκετές συλλεκτικές διπλές, κυρίως μούσες, σοφοί κτλ.


Σημασία δέν έχει πότε γράφτηκες στον ΟΤΕ, αλλα αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να ασχοληθείς με τις τηλεκάρτες και φυσικά αν έχεις την -οικονομική- δυνατότητα να το κάνεις.
Για να έχω ενα μέτρο σύγκρισης, απο πόσες -στο περίπου- τηλεκάρτες απαρτίζεται η συλλογή σου; Χωρίς τις διπλές-τριπλές, κτλ.
Και επίσης μαζεύεις και κωδικούς, τσιπάκια και σπασίματα;
Καταγράφηκε
kattas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:10:08 μμ »

Το ενδιαφέρον και η όρεξη υπάρχουν ακόμα και μπορώ να σου πω ότι τον τελευταίο χρόνο είναι ακόμη μεγαλύτερο σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Το πρόβλημα ήταν ότι βρισκόμουν στην επαρχία (Ρόδο) και δεν είχαμε τη δυνατότητα να πάμε σε κάποιο χώρο, όπως το μοναστηράκι π.χ. να ψάξουμε και να συζητήσουμε για τηλεκάρτες.Οπότε όταν πέρασε η μόδα και αρκετοί σταμάτησαν δεν είχα με κάποιον να ανταλλάξουμε απόψεις κτλ. και το ενδιαφέρον έπεσε. Τα τελευταία χρόνια είμαι στην Αθήνα και προσπαθώ να καλύψω τον χαμένο χρόνο. Σχετικά με τη συλλογή μου, η πρώτη αριθμοί περί τις 2000-2200 (χονδρικά) και μαζεύω τα πάντα, χωρίς να έχω πάντως κάποιο εξαιρετικό κωδικό. Υπάρχουν όμως αρκετές διπλές που θέλω να εκμεταλλευτώ.

Υ.Γ ξέχασα να συστηθώ, Κώστας!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:25:21 μμ »

Λοιπόν Κώστα, το Μοναστηράκι, αποτελεί διαχρονικά μια καλή λύση.
Υπάρχει όμως φίλος απο εδω μέσα που θέλει να πουλήσει τα κομμάτια του.
Αφου και εσύ Αθήνα μένεις, μπορείτε να κανονίσετε μία συνάντηση.
Αν σε ενδιαφέρει, θα σου στείλω με pm το nick name του να έρθετε σε επαφή.
Αλλα, πρόσεξε. Ο συγκεκριμένος μόνο πουλάει απ' όσο ξέρω. Δεν τον ενδιαφέρει η ανταλλαγή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences