Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:48:27 πμ
Σελίδες: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 326554 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #660 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 12:20:16 μμ »

Αμφιβάλλω πως η έκδοση ενός νέου τιμοκαταλόγου είναι ικανή να επαναφέρει το ενδιαφέρον για ένα συλλεκτικώς απονευρωμένο αντικείμενο. Και ποιός να τον εκδόσει άλλωστε, όταν το πρόσφατο κλείσιμο του συλλεκτικού τμήματος, σηματοδότησε και επισήμως την απαξίωση της τηλεκάρτας

Η μόνη πνοή που έχει απομείνει στη εγχώρια συλλογή της, είναι το ενδιαφέρον ολίγων παλαιών πλην πιστών συλλεκτών, που συνεχίζουν απτόητοι να αναζητούν δυσεύρετα κομμάτια.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #661 στις: Οκτώβριος 03, 2019, 07:43:41 πμ »

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλίσαντα.
Ως προς το ποιος θα μπορούσε να βγάλει τιμοκατάλογο: μόνο με ιδιωτική πρωτοβουλία... (όπως στο παρελθόν άλλωστε).
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #662 στις: Οκτώβριος 03, 2019, 05:31:20 μμ »

Καλησπέρα παιδιά.

Νομίζω πως το βλέπετε λάθος το θέμα. Αυτό που λείπει είναι ένας πληρης κατάλογος τηλεκαρτών. Με όλα τα τσιπάκια, τους κωδικούς, τις παραλλαγές για κάθε κάρτα. Έτσι ώστε οποιος καταπιάνεται με τηλεκάρτες να ξέρει το σύνολο των καρτών που υπάρχουν εκεί έξω.

Οι τιμες είναι καθαρά για τους εμπόρους. Εγώ ως συλλέκτης θελω να ξέρω την αρχή και το τέλος του συλλεκτικού είδους με το οποίο ασχολούμαι.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #663 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 11:18:22 πμ »

Το ίδιο πράγμα λέμε αγαπητέ.
Οι κατάλογοι πρώτα καταγράφουν τις γνωστές μέχρι εκείνη την στιγμή τηλεκάρτες και μετά έχουν και τιμή.
Η διαφορά μας είναι ότι αυτό δεν το κάνει ο επίσημος φορέας (ΟΤΕ) αλλά ένας εκάστοτε ιδιώτης (πχ. Γεωργιάδης) όπου και βάζει τις τιμές κατά το δοκούν.
Ο τελευταίος κατάλογος του είδους κυκλοφόρησε το 2004 καταγράφοντας τηλεκάρτες μέχρι και κάποια στιγμή του 2003. Από τότε μέχρι τώρα ... το χάος...
Υπάρχει μία νέα προσπάθεια στα σπάργανα (από ιδιώτες πάντα). Βλέποντας και κάνοντας..
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #664 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 07:22:28 μμ »

Δεν μπορεις να βαλεις τιμη σε ενα συλλεκτικο προιον οπως η τηλεκαρτα, δεν εχεις σημειο αναφορας. Δεν ειναι πχ χρυσος να ξερεις ποσο παει η ουγκια κλπ. Οι τιμες ειναι οπως το λες, τελειως στον αερα. Οποτε καλυτερα να μην αναφερονται καν σε εναν μελλοντικο καταλογο, γιατι μονο παραπλανητικα μπορουν να λειτουργησουν.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #665 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 08:07:03 πμ »

Έχεις δίκαιο, η τηλεκάρτα δεν έχει σημείο αναφοράς ως προς το σετάρισμα τιμής, όπως το εξηγείς παραπάνω.
Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που θεωρείται "κατώτερο" συλλεκτικό εόδος σε σχέση με άλλα συλλεκτικά είδη.
Όμως εφόσον δεν υπάρχει τέτοιο σημείο αναφοράς το αμέσως επόμενο πράγμα που κοιτάμε είναι η προσφορά και η ζήτηση. Αυτές καθορίζουν τις τιμές πάνω-κάτω. Πρόσθεσε και κάποιους ενδιάμεσους που βάζουν το χέρι τους (ελλείψει επίσημου φορέα πάντα - ΟΤΕ) και έχεις τιμές/τιμοκατάλογο.
Και εγώ θα ήθελα τα πράγματα να είναι διαφορετικά ως προς τη θέσπιση των τιμών αλλά δυστυχώς..
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #666 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 08:19:24 μμ »

Το ίδιο πράγμα λέμε αγαπητέ.
Οι κατάλογοι πρώτα καταγράφουν τις γνωστές μέχρι εκείνη την στιγμή τηλεκάρτες και μετά έχουν και τιμή.
Η διαφορά μας είναι ότι αυτό δεν το κάνει ο επίσημος φορέας (ΟΤΕ) αλλά ένας εκάστοτε ιδιώτης (πχ. Γεωργιάδης) όπου και βάζει τις τιμές κατά το δοκούν.
Ο τελευταίος κατάλογος του είδους κυκλοφόρησε το 2004 καταγράφοντας τηλεκάρτες μέχρι και κάποια στιγμή του 2003. Από τότε μέχρι τώρα ... το χάος...
Υπάρχει μία νέα προσπάθεια στα σπάργανα (από ιδιώτες πάντα). Βλέποντας και κάνοντας..
Καλησπέρα σας.

Αυτό για την έκδοση καινούργιου καταλόγου, το ακούω περίπου 2 χρόνια ίσως και παραπάνω.
Μακάρι να βγει αυτός ο κατάλογος πάντως, γιατί θεωρώ ότι θα βοηθήσει.
Θα βοηθήσει κυρίως τους παλιούς συλλέκτες, θα προσελκύσει -ενδεχομένως- και καινούργιους συλλέκτες, αλλά θα βοηθήσει αφάνταστα την τηλεκάρτα σαν συλλεκτικό είδος.
Ενας ανανεωμένος και ενημερωμένος κατάλογος θα είναι ευχής έργον. Θα είναι ένας μπούσουλας για όλους μας.
Εδω και 15 χρόνια είμαστε -σχεδόν- στο σκοτάδι. Και χωρίς τα φυλλάδια του Συλλεκτικού τμήματος θα είμαστε τελείως χαμένοι.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #667 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 12:14:29 πμ »

Ναι έχεις δίκαιο, οι συλλέκτες που προσπαθούν να βγάλουν τον κατάλογο αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα αλλά προχωράει σιγά-σιγά ακούω.
Για τα φυλλάδια του ΟΤΕ έχεις επίσης δίκαιο. Δεν ξέρω αν θα ξαναβγούν αλλά εν τω μεταξύ έχουν κυκλοφορήσει κάποιες διαφημιστικές τηλεκάρτες των 5000 τιραζ, πιθανόν τον Μάιο και Ιούνιο 2019. Όλες εκτός Αθηνών.
Μέχρι τώρα έχουν εντοπιστεί 2 αλλά οι πληροφορίες μιλάνε για περισσότερες.
Άντε βρες τες και μάζεψε τες ...
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #668 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 10:13:18 μμ »

Παράθεση
Ένας ανανεωμένος και ενημερωμένος κατάλογος θα είναι ευχής έργον. Θα είναι ένας μπούσουλας για όλους μας.
Εδώ και 15 χρόνια είμαστε -σχεδόν- στο σκοτάδι. Και χωρίς τα φυλλάδια του Συλλεκτικού τμήματος θα είμαστε τελείως χαμένοι.

Πιστευω πως το να βγει ενας πληρης και ολοκληρωμενος καταλογος ειναι δυσκολο εργο για λογους

1. κυριως, οικονομικους.
Ειναι δυσκολες εποχες για τετοια ανοιγματα, και πιστευω πως δεν υπαρχει ενδιαφερον απο εκδοτικους οικους να αναλαβουν το κοστος εκδοσης. Οποτε οποιος το αναλαβει, θα πρεπει να βαλει απο την τσεπη του ενα σεβαστο ποσο.

2. Ειναι χρονοβορο να βρεις ολα τα τσιπακια, τις παραλλαγες κλπ.
Σκεφτειτε το καζο να βγει ενας καταλογος και να παρατηρησουμε πως λειπουν καρτες, κωδικοι, τσιπ



ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ που βρισκω στην υπαρχουσα κατασταση, οπου κινουμαστε χωρις μπουσουλα, ειναι πως εχει πλακα να ακους πως καποιος στην Καρδιτσα βρηκε μια διαφημιστικη, ενας στην Αλεξανδρουπολη βρηκε μια νεα τετραδα. Θυμιζει τα αλμπουμ της ΠΑΝΙΝΙ που εβγαιναν οταν ημασταν πιτσιρικια, που πηγαιναμε στο σχολειο και ψαχναμε να ανταλλαξουμε με συμμαθητες μας χαρτακια παικτων που δεν ειχαμε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2019, 10:13:45 μμ από Nemesis » Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #669 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 01:07:49 πμ »

Παράθεση
Ένας ανανεωμένος και ενημερωμένος κατάλογος θα είναι ευχής έργον. Θα είναι ένας μπούσουλας για όλους μας.
Εδώ και 15 χρόνια είμαστε -σχεδόν- στο σκοτάδι. Και χωρίς τα φυλλάδια του Συλλεκτικού τμήματος θα είμαστε τελείως χαμένοι.

Πιστευω πως το να βγει ενας πληρης και ολοκληρωμενος καταλογος ειναι δυσκολο εργο για λογους

1. κυριως, οικονομικους.
Ειναι δυσκολες εποχες για τετοια ανοιγματα, και πιστευω πως δεν υπαρχει ενδιαφερον απο εκδοτικους οικους να αναλαβουν το κοστος εκδοσης. Οποτε οποιος το αναλαβει, θα πρεπει να βαλει απο την τσεπη του ενα σεβαστο ποσο.

2. Ειναι χρονοβορο να βρεις ολα τα τσιπακια, τις παραλλαγες κλπ.
Σκεφτειτε το καζο να βγει ενας καταλογος και να παρατηρησουμε πως λειπουν καρτες, κωδικοι, τσιπ



ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ που βρισκω στην υπαρχουσα κατασταση, οπου κινουμαστε χωρις μπουσουλα, ειναι πως εχει πλακα να ακους πως καποιος στην Καρδιτσα βρηκε μια διαφημιστικη, ενας στην Αλεξανδρουπολη βρηκε μια νεα τετραδα. Θυμιζει τα αλμπουμ της ΠΑΝΙΝΙ που εβγαιναν οταν ημασταν πιτσιρικια, που πηγαιναμε στο σχολειο και ψαχναμε να ανταλλαξουμε με συμμαθητες μας χαρτακια παικτων που δεν ειχαμε



Καθομαι και διαβαζω πολυ καιρο αναρτησεις και οφειλω να ομολογησω πως εδω γελασα πραγματικα και οχι κοροιδευτικα αλλα ευχαριστα... Εννοω τη συγκριση με τα πανινι....
Και χωρις να θελω να κουρασω αρκει να πω πως μαζευω κυριολεκτικα τληεκαρτες απο πεισμα τα τελευταια 15 χρονια γιατι με ιντριγκαρει το γεγονος οτι ενω γνωριζω οτι σχεδον ολες οι καρτες, πλην λιγων εξαιρέσεων, εχουν μεσο ορο γύρω στις δεκα παραλλαγες σε τσιπ κωδικους και κυριως λαθη. Και ακριβως το γεγονος οτι δε ξερω ποτε θα βρω τι ειναι και ο μονος λογος που λεω οτι μαζευω τηλεκαρτες... και το δεκα παραλλαγες δε το λεω γενικα αλλα κυριολεκτώ... Μονη εξαιρεση αποτελουν οι καρτες της gem plus που καθε καρτα περιοριζεται στις 2-3 παραλλαγες....
 Οποτε οποιος συνεχιζει τη συλλογη καρτων  συνειδητα σιγουρα 100% διαθετει κομματια που μπορει να ειναι και μοναδικα και ουτε ο ιδιος το γνωριζει.... Οποτε πως καλοι μου  ανθρωποι θα βγει και καταλογος που θα ειναι ενημερωμενος??? Και δε κολλαω σε προσδιορισμο τιμων... Μιλαω στο να μπει καποιος υπευθυνα και να πει κυριοι δειτε παραδειγμα την Υδρα 0118 της Gpt που ενω δεν εχει κανεναν κωδικο ακριβο οπως το αντλαντικ η η κνωσσος αλλα εχει 36 παραλλαγες σε γραφες, ζελατινες , λαθη, τραβηγματα, σπασιματα, στρογγυλα και λοιπα και οριστε και οι φωτογραφιες τους... ΑΝ και το αν κεφαλαια καποιος μπορει να κανει κατι τετοιο σε ολες τις καρτες ολων των εταιρειων εγω προσωπικα αυτον το καταλογο θα τον πληρωσω πολλα μα πολλα λεφτα!! Και μονο το ποσοι τομοι θα ειναι θα τα πιανει τα λεφτα του.... Κατα τα αλλα καλο κυνήγι panini.....
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #670 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 08:08:48 πμ »

Καλημέρα κύριοι,
με απόλυτο σεβασμό σε όλους και χωρίς πρόθεση ή διάθεση αντιπαράθεσης αρχίζω να νιώθω ότι θα ξεχάσουμε τα βασικά και αυτά τα λίγα που γνωρίζουμε.
Υπάρχει κατάλογος σε οποιοδήποτε συλλεκτικό είδος πλήρης (στο 100%);
Πάντα δεν υπάρχουν συλλεκτικά κομμάτια (όπως λάθη ή παραλλαγές) που ανακαλύπτονται στην πορεία και προστίθενται στους ανάλογους καταλόγους;
Και για να μιλάω για αυτά που είμαι σε θέση να γνωρίζω εγώ προσωπικά: στα γραμματόσημα που είναι απείρως πιο παλιό και οργανωμένο συλλεκτικό είδος από την τηλεκάρτα ανακαλύπτουν κομμάτια που δεν γνώριζαν μετά από 200 χρόνια...
Και σας λέω με σιγουριά ότι όλοι γνωρίζουν σε αυτό το είδος ότι οι κατάλογοι Ελλάδας, Ευρώπης και παγκόσμιοι δεν είναι ολοκληρωμένοι 100%.
Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό στην τηλεκάρτα; Ακόμα και όταν σταμάτησει η τηλεκάρτα από τον ΟΤΕ, για χρόνια μετά θα ανακαλύπτουμε νέα λάθη, παραλλαγές, κλπ. Που είναι το παράξενο;
Η μόνη διαφορά με τα αλλά συλλεκτικά είδη είναι ότι δεν έχει εκδοθεί σχετικός κατάλογος τα τελευταία 15 χρόνια.
Επίσης, ότι κατάλογος έχει εκδοθεί μέχρι σήμερα προέρχεται από ιδιωτική πρωτοβουλία 100%. Το κόστος έκδοσης πότε δεν πληρώθηκε από κανέναν εκδοτικό οίκο αλλά από τους ιδιώτες που πήραν την πρωτοβουλία.
Οπότε κλείνοντας: Όταν θα βγει νέος κατάλογος θα περιέχει τόσες πολλές τηλεκάρτες που όποιος δεν ασχολείται σοβαρά με την τηλεκάρτα θα τα χάσει. Και πάλι δεν θα είναι πλήρης.
Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι μπορεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2019, 08:10:13 πμ από Rokal » Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #671 στις: Οκτώβριος 09, 2019, 03:03:04 μμ »

Χωρις καμια αντιπαραθεση ειναι και οι προθεσεις οι δικες μου. Και μιλωντας παντα προσωπικα με βαση τη συλλογη μου τα κενα που εχει και τους τροπους που μπορουσα να βρω για να την εμπλουτισω απλα λεω το εξης. Οτι επαινω και πιθανον να μπορω να στηριξω καθε προσπαθεια εμπλουτισμου γνωσης στο αντικειμενο. Απλα ειμαι πααααρα πολυ επιφυλακτικος για το αποτελεσμα και τις προθεσεις τους. Και ξαναλεω δε θα σχολιασω καθολου το θεμα τιμων σε νεο καταλογο. Αλλα στο θεμα ποικιλιας θα ηθελα σα συλλεκτης να δω το παραπανω σε ποικιλιες λαθη στρογγυλα και  κυριως με εικονες.....Οχι απλα με λογια.... Αυτο και μονο που εννοειται οτι δε μπορει να γινει 100% αλλα και στο 60% να παει απο το 6% που ειναι σημερα θα ειναι εννοειται προοδος!! Να ανοιξει λιγο το ματι των συλλεκτων!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #672 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 07:47:15 μμ »

Καλησπέρα σας.
Μάλλον οι έννοιες 'ενημερωμένος και ανανεωμένος', αναφερόμενος στον καινούργιο κατάλογο που ίσως εκδοθεί, παρερμηνεύτηκαν.

Δεν εννοούσα να περιλαμβάνει σφάλματα, στρογγυλά, γραφές, χρωματισμούς κτλ.

Εννοούσα να παρέχει, εκτός από φωτογραφίες και των 2 όψεων της κάθε τηλεκάρτας, τα αντίτυπα και την ημερομηνία έκδοσης της, τις αμέσως επόμενες βασικές πληροφορίες. Που είναι οι διαφορετικοί κωδικοί και τα διαφορετικά τσιπάκια -όπου χρειάζεται-.

Φωτογραφίες, ημερομηνία έκδοσης, αντίτυπα, κωδικοί και τσιπάκια, νομίζω πως είναι τα 5 βασικά στοιχεία που χρειάζεται ένας 'μέτριος' συλλέκτης.  Στριφογύρισμα ματιών  Στριφογύρισμα ματιών  Στριφογύρισμα ματιών

Από εκεί και πάνω, όλες οι άλλες πληροφορίες είναι χρήσιμες για 'ανώτερου επιπέδου' συλλέκτες.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Υ.Γ. Οι όροι 'μέτριος' και 'ανώτερου επιπέδου' συλλέκτης που χρησιμοποίησα παραπάνω είναι σχετικοί. Ολοι είμαστε συλλέκτες. Ο καθένας συλλέγει αυτό που θέλει. Ο Γιωργής, για παράδειγμα, μάζευε τις πρώτες και τις τελευταίες τηλεκάρτες από κάθε έκδοση.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #673 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 02:06:45 μμ »

Χμ!! ο Γιώργης τότε που για να τις μαζέψει έρριχνε το... τρέξιμο της αρκούδας.
Και εκεί ήταν όλη η γλύκα. Να ανακαλύψεις το σφάλμα και όχι να περιμένεις να σου το φέρει έτοιμο ο κατάλογος και στο πιάτο ο έμπορος.
Τον κατάλογο εσύ τον έφτιαχνες προσωπικά, μαζί με άλλους συλλέκτες, που αντάλασσες απόψεις.
Το τελευταίο έλλειψε στα τελευταία χρόνια της τηλεκάρτας και ήταν αισθητή η έλλειψη κάποιου στεκιού για καρτοσυλλέκτες και όχι για έμπορους.
Επιρόσθετα ακόμη, ισσυμφωνώ με ότι γράφει ο Μανώλης. Ο καθένας κάνει τη συλλογή του όπως τον ευχαριστεί. Τότε άλλος τον ευχαριστιούσε να τρέξει, να βρει μόνος του το σφάλμα, να το ταυτοποιήσει και να το δείξει περφανος στη παρέα του. Αντίθετα, άλλους τους άρεσε να βρουν το σφάλμα, πληρώνοντάς το πολλές φορές πανάκριβα και να το τοποθετήσουν στη συλλογή τους, χωρις να εξετάσουν αν ήταν πραγματικό ή όχι. Για παράδειγμα, ο αποχρωματισμός από τον ήλιο των τηλεκαρτών που τον περνούσαν για σφλαμα.
Με συγχωρείτε που έγραψα τόσα, χωρίς να ξέρω κιόλας αν κολλλάνε με τα προηγούμενα. Αλλά όταν ένας βετεράνος του είδους ξεκινά να γράφει τον παρασένουν οι αναμνήσεις κα η συγκίνηση και δύσκολα σταματά.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #674 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 08:45:19 μμ »

Σε αυτο εδω το σημειο στεκομαι και εγω (στο τρεξιμο της αρκουδας που εχω κανει και ο διος τοσα χρονια τωρα) και πλεον πιστευω οτι  καπου τα χρονια τρεξιματος δεν αποδιδουν πια. Δυστυχως παλια που ετρεχα μπορουσα να βρω και να εντοπισω πολλα περισσοτερα απο αυτα που μπορουσα να πληρωσω. Σημερα και ενω το τρεξιμο συνεχιζεται μπορω να πληρωσω παρα πολλα παραπανω απο οσα μπορω να βρω.... Οποτε η δεν ειμαι καλος στο τρεξιμο η ψαχνω λαθος η οι γνωριμιες μου ειναι λιγες...Παντως κομματια δυσκολα δεν εντοπιζονται πια... Και μη ξεχναμε οτι τα πολυ δυσκολα πια ειναι σε συλλογες οποτε μη διαθεσιμα η καπου χωμενα και ξεχασμενα οποτε μη ανιχνευσιμα η κατεστραμμενα οποτε ανυπαρκτα...Και ουτε οι εμποροι διαθετουν πλεον τα πολυ δυσκολα κομματια οσο και να τα πληρωνεις και να τα θελεις στο πιατο. Προσωπικα ανηκω σε αυτη τη κατηγορια που δεν βρισκω δυσκολα κομματια ακομα και αν τα πληρωνω οποτε προσωπικα μακαρι ο εμπορος να μου τα φερει στο πιατο. Γιατι στο κατω κατω καποιος που τα βρισκει τα δυσκολα κομματια  δουλευει οποτε πρεπει να αμοιβεται.... Κλείσιμο ματιού. Ταπεινη μου γνωμη παντα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences