Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:48:06 μμ
Σελίδες: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 326461 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #645 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 09:27:28 πμ »

Καλημέρα...Είμαι εκτός του χώρου της τηλεκαρτας,αλλά αναφορικά με την τύχη της θα συμφωνήσω με τον gemuncey23...η οριστική διακοπή κυκλοφορίας νέων τηλεκαρτων ήταν η χαριστική βολή... σκεφτείτε μόνο ότι σε 10-15 χρόνια από σήμερα οι τότε νέοι δεν θα γνωρίζουν καν την ύπαρξη της...άρα δεν θα μπορεί να ανανεωθεί η δεξαμενή των συλλεκτών η οποία συνεχώς θα αδειάζει.......είναι λυπηρό να εξαφανίζεται ένα αντικείμενο που προκάλεσε το συλλεκτικό ενδιαφέρον, αλλά δεν μπορούμε να αποφύγουμε την πραγματικότητα...
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #646 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:14:31 πμ »

Εγώ βλέπω πάντως νεους συλλεκτες να ενδιαφερονται ακριβως επειδη εχει πεσει αρκετα η τιμη τους. Αν καποιος δεν ψαχνει κωδικους και ιστοριες, σιγα σιγα τις μαζευει. Χρονιες ολοκληρες μπορει να τις κλεισει με λιγα ευρω πλεον.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #647 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:44:00 πμ »

Εγώ βλέπω πάντως νεους συλλεκτες να ενδιαφερονται ακριβως επειδη εχει πεσει αρκετα η τιμη τους. Αν καποιος δεν ψαχνει κωδικους και ιστοριες, σιγα σιγα τις μαζευει. Χρονιες ολοκληρες μπορει να τις κλεισει με λιγα ευρω πλεον.

να το ζουμι
αυτη ειναι η πιο υγιης σκεψη
συλλεκτικο σάιτ ειμαστε και παρατηρω οπως και αλλου οτι γκρινιαζουμε για τα παντα, πεφτει το ενα, πολλα απτο αλλο, λιγα απο κεινο και ... να τωρα αμα θες να κανεις συλλογη με τηλεκαρτες μπορεις να το κανεις με λιγα λεφτα
ονειρο απατηλο αλλες εποχες
τι αλλο μπορει να θελαμε ως συλλεκτες ?
αφου και γω που δεν μαζεψα ποτε τηλεκαρτες, με αυτην την ατακα μου ανοιξει λιγο η ορεξη
γτ ειχα παει 20 χρονων που ειχα στην ουσια τον πρωτο κινητο διαβολο να κουβαλαω μαζι μου ολη την ωρα
και ακομα και τοτε υπηρχε η τηλεκαρτα στη ζωη μου, γτ δεν υπηρχαν παντα μοναδες στο κινητο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
οποτε... εχω στιγμες να θυμαμαι που η τηλεκαρτα με... εσωσε, στιγμες μεσα στο κρυο να παιρνω τηλεφωνο μια φιλη που με χρειαζοταν ή μια "φιλη" που ηθελα να την ακουσω
και αν παω να παρω, να σας πω την αληθεια μου, τις γκρι θυμαμαι, αυτες χρησιμοποιουσα, τις πολλες παρδαλες με τις διαφημισεις δεν τις θυμαμαι και πολυ καλα να τις χρησιμοποιω και ουτε με ενδιαφερουν
καποιες τετοιες λιγες γκρι εχω κρατησει κιολας
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #648 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 02:06:48 μμ »

Καλησπέρα σε ολους!

Σημερα να ψάξεις στο Ίντερνετ, βρίσκεις Πάτμο και Μετέωρα με 500-900 ευρώ. Πρόσφατα (το πολυ πριν 2-3 μήνες) καποιος τις πουλούσε πανω απο χιλιάρικο. Την Βεργινα την βρίσκεις στα 80-150 ευρώ. Οι πιο πρόσφατες συλλεκτικές, πωλούνται προς 8-12 ευρώ η μια.

Ξέρετε πολλα συλλεκτικά είδη (μιλαμε για ενα κομμάτι πλαστικό) που να αποδίδουν κέρδος 100-5000% σε σχέση με την αρχική τους τιμη? Και να θυμίσω, πως αναφέρομαι σε τιμές του 2019. Φαντάζεστε/θυμάστε τι γινόταν το 2000-2004? Το θεωρείτε φυσιολογικό κάποιοι να έφτιαξαν περιουσίες πουλώντας στην μαύρη αγορα τηλεκαρτες σε τετραψήφια νούμερα?

Οχι φυσικά.
Η τηλεκάρτα έπεσε, γιατι ο Έλληνας την έριξε. Πολλοί τυχάρπαστοι έμποροι εκμεταλλεύτηκαν το hype γύρω απο τις καρτες, και βαρούσαν ο,τι τιμές τους κατέβαινε στο κεφάλι. Ο ΟΤΕ επίσης μπήκε στο παρακύκλωμα (ισως μάλιστα και να ...οργάνωσε το παρακύκλωμα), βγάζοντας 500 καρτες την χρονια πολλες εκ των οποίων με χαμηλο τιραζ. Η υπερπαραγωγή, η υπερεκμετάλλευση έριξαν την τηλεκάρτα. Η σταδιακή άνοδος των κινητών απο το 98-99, απλά ήρθε και έβαλε την ταφόπλακα.

Οι τιμές δεν εχουν πέσει παιδια. Οι τιμές εχουν εν μέρει εκλογικευτει, εχουν εξομαλυνθεί. Αυτο που γινόταν το 2000 , ηταν απλά παράλογο.
Ακομα θεωρώ πως πληρώνουμε υπεραξίες όσοι ασχολούμαστε, αλλα ελπιζω πως οι τιμές θα πέσουν και άλλο.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #649 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 06:42:35 μμ »

Ο κυριος η κυρια που πουλουσε τα πατμο μετεωρα πανω απι χιλιαρικο σταματησε να τα πουλαει η τα πουλησε? Διοτι αλλο τι ζηταει καποιος και αλλο τι παιρνει.... σε γενικες παντως γραμμες ταπεινη γνωμη μου ειναι πως αν οι καρτες παυσουν να εκδιδονται και γινει ενας συγκεντρωτικος καταλογος με οσο γινεται μεγαλυτερη ενημερωση σε ποικιλιες ολο και εστω λιγο νεο αιμα θα ενδιαφερθει...
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #650 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 06:45:17 μμ »

Και για να συμπληρωσω. Δε λεω οτι θα ανεβουν  οι τιμες... αλλα καποιος νεος συλλεκτης θα ξερει ακριβως τι εχει να μαζεψει...δε θα ειναι μετεωρος για το τι θα βγει η τι θα γινει....
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #651 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:41:59 μμ »

Έτσι όπως τα λέτε είναι...
Παρόλα αυτά ο ΟΤΕ μέχρι να σταματήσει την τηλεκάρτα ... συνεχίζει τα δικά του ...
Τι εννοώ;

Παρόλο που οι συλλεκτικές τηλεκάρτες σταματάνε και θα πάψει η έκδοση τηλακάρτας οριστικά (όπως λέγεται), ο ΟΤΕ προχώρησε στην έκδοση κάποιων διαφημιστικών τηλεκαρτών πολύ μικρού τιράζ οι οποίες ΔΕΝ έχουν κάνει την εμφάνιση τους στην ελεύθερη αγορά αλλά στις εταιρίες που διαφημίζουν μόνο.
Συγκεκριμένα βγήκε και 2η διαφημιστική τηλεκάρτα παιδικής κατασκήνωσης (μετά το Ranch) με ημερομηνία 05/19 και τιράζ 5000 τμχ. Η τηλεκάρτα διατέθηκε αποκλειστικά στο χώρο της κασκήνωσης και το μάθαμε από τα παιδιά φίλων που πήγαν στην κατασκήνωση και χρησιμοποίησαν αυτές τις τηλεκάρτες! Απίθανα πράγματα!
Σχετικές πληροφορίες αναφέρουν ότι υπάρχουν κι'άλλες διαφημιστικές για τις οποίες δεν ξέρουμε το πότε, που, πόσο, κλπ.
Ξαναλέω: Απίθανα πράγματα...

Θα επανέλθω όταν θα έχω περισσότερες πληροφορίες

Φίλε μου αυτό ήταν γνωστό ότι θα γινότανε.
Οταν είχα παραγγείλει 2 φορές την τηλεκάρτα με το Ranch, μου ήρθε 1 φορά.
Ρωτώντας στο Τμήμα το γιατί, μου απάντησαν ότι η συμφωνία ήταν να δοθούν από 1 αντίτυπο σε κάθε συλλέκτη και τα υπόλοιπα αντίτυπα να διατίθονταν από τον πελάτη.
Οπότε το ίδιο θα ίσχυε και με τις επόμενες διαφημιστικές.

Ισως αυτός να είναι και ένας παράγοντας που πάνε να διαλύσουν το Τμήμα Συλλεκτών.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #652 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:43:21 μμ »

Οι τελευταίοι ρομαντικοί της παρέας!... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Προσωπικά, λιγότερο ρομαντικός Κλείσιμο ματιού, έχοντας δει μερικά πράγματα και έχοντας μαντέψει ορισμένα άλλα, είχα αποχωρήσει από τα... τεκταινόμενα στη τηλεκάρτα πριν από 5-6 χρόνια.
Γιώργη, δεν ξέρω αν είμαι ρομαντικός ή όχι.
Σίγουρα όμως είμαι ξενερωμένος.

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #653 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:45:24 μμ »

η αληθεια ειναι οτι ετσι ειναι συλλεκτικοτερες οι καρτες..διοτι υπαρχει το ενδιαφερον για αναζητηση και οχι οπως ηταν που τις εχουν ολοι ολες τις καρτες μεσα απο τιμοκαταλογο..φιλικα
Αυτό βολεύει αφάνταστα αν είσαι έμπορος.

Και όλοι ξέρουμε που φτάσανε οι 'έμποροι' την τηλεκάρτα...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #654 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:49:16 μμ »

Μια σκεψη που με γυροφερνει απο οταν εμαθα οτι οι τηλεκαρτες οδευουν προς καταργηση.... Τι πιθανοτητες υπαρχουν να ανεβει το συλλεκτικο ενδιαφερον για τηλεκαρτες?
Με την εννοια οτι πλεον η τηλεκαρτα θα αποτελει συλλεκτικο αντικειμενο με αρχη μεση και τελος και θα μπορει καποιος να  δει μια μερα τη συλλογη του  ολοκληρωμενη?? Θα ηθελα πραγματικα γνωμες πανω σε αυτο.


Το έχω ξαναγράψει και μάλιστα τελευταία φορά λίγα posts πιο πριν.
Οι πιθανότητες στις οποίες αναφέρεσαι και διερωτάσαι, θεωρώ πως είναι μεγάλες.

Βέβαια και πάλι θα πέσουμε στα δόντια των γνωστών 'εμπόρων' και 'συλλεκτών'.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #655 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:54:49 μμ »

Καλησπέρα σε ολους!

Σημερα να ψάξεις στο Ίντερνετ, βρίσκεις Πάτμο και Μετέωρα με 500-900 ευρώ. Πρόσφατα (το πολυ πριν 2-3 μήνες) καποιος τις πουλούσε πανω απο χιλιάρικο. Την Βεργινα την βρίσκεις στα 80-150 ευρώ. Οι πιο πρόσφατες συλλεκτικές, πωλούνται προς 8-12 ευρώ η μια.

Ξέρετε πολλα συλλεκτικά είδη (μιλαμε για ενα κομμάτι πλαστικό) που να αποδίδουν κέρδος 100-5000% σε σχέση με την αρχική τους τιμη? Και να θυμίσω, πως αναφέρομαι σε τιμές του 2019. Φαντάζεστε/θυμάστε τι γινόταν το 2000-2004? Το θεωρείτε φυσιολογικό κάποιοι να έφτιαξαν περιουσίες πουλώντας στην μαύρη αγορα τηλεκαρτες σε τετραψήφια νούμερα?

Οχι φυσικά.
Η τηλεκάρτα έπεσε, γιατι ο Έλληνας την έριξε. Πολλοί τυχάρπαστοι έμποροι εκμεταλλεύτηκαν το hype γύρω απο τις καρτες, και βαρούσαν ο,τι τιμές τους κατέβαινε στο κεφάλι. Ο ΟΤΕ επίσης μπήκε στο παρακύκλωμα (ισως μάλιστα και να ...οργάνωσε το παρακύκλωμα), βγάζοντας 500 καρτες την χρονια πολλες εκ των οποίων με χαμηλο τιραζ. Η υπερπαραγωγή, η υπερεκμετάλλευση έριξαν την τηλεκάρτα. Η σταδιακή άνοδος των κινητών απο το 98-99, απλά ήρθε και έβαλε την ταφόπλακα.

Οι τιμές δεν εχουν πέσει παιδια. Οι τιμές εχουν εν μέρει εκλογικευτει, εχουν εξομαλυνθεί. Αυτο που γινόταν το 2000 , ηταν απλά παράλογο.
Ακομα θεωρώ πως πληρώνουμε υπεραξίες όσοι ασχολούμαστε, αλλα ελπιζω πως οι τιμές θα πέσουν και άλλο.
Σαν να διαβάζω δικά μου posts...

Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #656 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 08:57:28 μμ »

Ο κυριος η κυρια που πουλουσε τα πατμο μετεωρα πανω απι χιλιαρικο σταματησε να τα πουλαει η τα πουλησε? Διοτι αλλο τι ζηταει καποιος και αλλο τι παιρνει.... σε γενικες παντως γραμμες ταπεινη γνωμη μου ειναι πως αν οι καρτες παυσουν να εκδιδονται και γινει ενας συγκεντρωτικος καταλογος με οσο γινεται μεγαλυτερη ενημερωση σε ποικιλιες ολο και εστω λιγο νεο αιμα θα ενδιαφερθει...
Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος ή ξερόλας, και το θέμα του καταλόγου το έχω αναφέρει.
Πως αν δηλαδή εκδοθεί καινούργιος κατάλογος το ενδιαφέρον θα αναζωπυρωθεί.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #657 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 09:01:03 μμ »

Παιδιά συγνώμη για τις συνεχόμενες απαντήσεις μου, αλλά είχα καιρό να μπω στο forum και θεώρησα πως έπρεπε να απαντήσω σε κάποια μνμ γράφοντας την άποψή μου.

Ελπίζω να μην ήμουν κουραστικός.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #658 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 07:48:07 πμ »

Καλημέρα,

οι συλλέκτες που ασχολούνται με την τηλεκάρτα μειώνονται όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια λόγω των γνωστών θεμάτων (αδιαφορία ΟΤΕ, λαμόγια/απατεώνες, έλλειψη βασικής οργάνωσης, κλπ. - μην τα ξανααναλύσουμε).
Αυτό που "κράτησε" σχετικά την αγορά τηλεκαρτών ζωντανή ήταν σε μεγάλο βαθμό η επανεργοποίηση λίγων παλιών συλλεκτών - τα τελευταία 2 χρόνια περίπου - οι οποίοι είτε συνέχησαν τη συλλογή τους από εκεί από όπου την είχαν αφήσει, είτε άρχισαν να μαζεύουν κλειστές τηλεκάρτες, κωδικούς, λάθη και άλλα γιατί οι τιμές ήταν πολύ πιο προσιτές σε σχέση με το παρελθόν.
Δεν έχουν μπει νέοι συλλέκτες (πλην ελαχίστων περιπτώσεων) και ούτε πρόκειται να μπουν. Μην παραμυθιαζόμαστε. Από τη στιγμή που δεν αλλάζουν δραστικά κάποια πράγματα με κυριότερο το έμπρακτο ενδιαφέρον του ίδιου του φορέα (ΟΤΕ) τότε δεν υπάρχει ελπίδα. Εδω σε χώρες μεγάλες με οργάνωση και αγορά μεγάλη όπως π.χ. της Μεγάλης Βρετανίας τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά για την τηλεκάρτα. Και αυτό γιατί η τηλεκάρτα θεωρείται από τα "κατώτερα" συλλεκτικά είδη.
Και αυτή είναι η αλήθεια: ένα κομμάτι πλαστικό είναι στο τέλος της ημέρας...ωραίο μεν αλλά ένα κομμάτι πλαστκό - όπως λέει πολύς κόσμος.
Τι θα γίνει στην περίπτωση της Ελλάδας; Θα ακολουθήσει το μοτίβο των άλλων χωρών΄θα ακολουθήσει άλλο μοτίβο; Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά.
Δύσκολες εποχές για την Ελληνική τηλεκάρτα.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #659 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 08:12:51 πμ »

Ένα σχόλιο και για τις τιμές: οι τιμές που βλέπετε στο ιντερνετ με τις πραγματικές αγοραίες τιμές τις περισσότερες φορές δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.
Να πάρω και εγώ το παράδειγμα των τηλεκαρτών Πάτμος-Μετέωρα. Υπάρχουν αναρτημένες τιμές από 440 μέχρι 1000 € το ζεύγος αλλά οι 3 τελευταίες συναλλαγές που έγιναν και είμαι σε θέση να γνωρίζω έγιναν στις ακόλουθες τιμές: 290, 330 και 380 (όχι με αυτή την σειρά).
Προσωπικά πιστεύω ότι στην τηλεκάρτα έχουμε περάσει στη φάση της πλήρους "ελεύθερης διαπραγμάτευσης" βάσει της σπανιότητας αλλά και ποιότητας/κατάστασης της κάθε τηλεκάρτας.
Συμφωνώ πως άμα βγει νέος κατάλογος θα ταρακουνήσει τα νερά αλλά είναι αυτό αρκετό να αντιστρέψει την κατάσταση;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences