Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:35:30 πμ
Σελίδες: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 326551 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
stdark
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 127


Fear of the Dark


Προφίλ
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:36:13 μμ »


Μόλις μου περάσει το 'σύνδρομο στέρησης', τότε και εγώ θα πάρω την μεγάλη απόφαση να σταματήσω.


Εδώ καταφέραμε και κόψαμε το τσιγάρο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο, τη τηλεκάρτα δεν θα κόψουμε!!! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Αλλη εξάρτηση το τσιγάρο, άλλη η τηλεκάρτα.
Ποια είναι όμως πιο βαριάς μορφής δεν ξέρω.....  Μεγάλο χαμόγελο
όλα στο μυαλό είναι
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 10, 2016, 10:47:33 μμ »

Οτι όλα είναι στο μυαλό, αυτό είναι μεγάλη αλήθεια Στάθη.
Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς για να 'απαλλαγούμε' από το κάθε 'σύνδρομο'.
Και εντάξει άμα έχει να κάνει με κάποια συλλογή, άμα είναι κάτι χειρότερο, εκεί -μάλλον- το παιχνίδι είναι χαμένο...
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 10, 2016, 11:34:55 μμ »

Εάν ξεπεράσεις το σύνδρομο στέρησης  να κάνεις μια αγορά πιθανόν θα χάσεις και το συλλεκτικό σου  ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 12, 2016, 10:39:42 μμ »

Εάν ξεπεράσεις το σύνδρομο στέρησης  να κάνεις μια αγορά πιθανόν θα χάσεις και το συλλεκτικό σου  ενδιαφέρον.
Πιστεύω πως δεν θα είναι τόσο εύκολο να χάσει κάποιος το συλλεκτικό του ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #544 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:01:50 μμ »

Εάν ξεπεράσεις το σύνδρομο στέρησης  να κάνεις μια αγορά πιθανόν θα χάσεις και το συλλεκτικό σου  ενδιαφέρον.
Πιστεύω πως δεν θα είναι τόσο εύκολο να χάσει κάποιος το συλλεκτικό του ενδιαφέρον.

Το ίδιο και ΄γω.
Είναι όμως εύκολο να το μεταστρέψεις σε άλλα αντικείμενα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #545 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:19:11 μμ »

Εάν ξεπεράσεις το σύνδρομο στέρησης  να κάνεις μια αγορά πιθανόν θα χάσεις και το συλλεκτικό σου  ενδιαφέρον.
Πιστεύω πως δεν θα είναι τόσο εύκολο να χάσει κάποιος το συλλεκτικό του ενδιαφέρον.

Το ίδιο και ΄γω.
Είναι όμως εύκολο να το μεταστρέψεις σε άλλα αντικείμενα.
Εννοείς να 'μεταπηδήσεις' από τις τηλεκάρτες σε άλλο συλλεκτικό είδος;
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #546 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:24:21 μμ »

Εάν ξεπεράσεις το σύνδρομο στέρησης  να κάνεις μια αγορά πιθανόν θα χάσεις και το συλλεκτικό σου  ενδιαφέρον.
Πιστεύω πως δεν θα είναι τόσο εύκολο να χάσει κάποιος το συλλεκτικό του ενδιαφέρον.

Το ίδιο και ΄γω.
Είναι όμως εύκολο να το μεταστρέψεις σε άλλα αντικείμενα.
Εννοείς να 'μεταπηδήσεις' από τις τηλεκάρτες σε άλλο συλλεκτικό είδος;


Αυτό κυρίως, ή να ασχοληθείς περισσότερο με μια συλλογή σου που την έχεις όχι εγκαταλειμένη, αλλά παραμελημένη.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #547 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:31:53 μμ »

Εάν ξεπεράσεις το σύνδρομο στέρησης  να κάνεις μια αγορά πιθανόν θα χάσεις και το συλλεκτικό σου  ενδιαφέρον.
Πιστεύω πως δεν θα είναι τόσο εύκολο να χάσει κάποιος το συλλεκτικό του ενδιαφέρον.

Το ίδιο και ΄γω.
Είναι όμως εύκολο να το μεταστρέψεις σε άλλα αντικείμενα.
Εννοείς να 'μεταπηδήσεις' από τις τηλεκάρτες σε άλλο συλλεκτικό είδος;


Αυτό κυρίως, ή να ασχοληθείς περισσότερο με μια συλλογή σου που την έχεις όχι εγκαταλειμένη, αλλά παραμελημένη.
Αυτό προσωπικά το κάνω και τώρα.
Δηλαδή, κατά καιρούς, αφήνω τις τηλεκάρτες και καταπιάνομαι με τα die cast ή με τα νομίσματα.
Αλλά πάντα επιστρέφω 'σπίτι'.....  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #548 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:43:14 μμ »

Άρα  χάνεται το ενδιαφέρον, οπότε θα γίνει αυτή η παραμελημένη.
Εγώ σε ότι συλλέγω θέλω πάντα να προσθέτω  κάτι καινούργιο που μου λείπει, νιώθεις καλύτερα. 
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #549 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:52:39 μμ »

Άρα  χάνεται το ενδιαφέρον, οπότε θα γίνει αυτή η παραμελημένη.
Εγώ σε ότι συλλέγω θέλω πάντα να προσθέτω  κάτι καινούργιο που μου λείπει, νιώθεις καλύτερα. 

Δημήτρη, κοίτα να δεις.
Από μικρός μου άρεσε να μαζεύω - συλλέγω διάφορα πράγματα. Γραμματόσημα, νομίσματα/χαρτονομίσματα, αυτοκινητάκια (die cast τα λένε στην πόλη...  Σαρκασμός ), τηλεκάρτες, σπιρτόκουτα, μαγνητάκια, κόμιξ και οτιδήποτε μου έκανε 'κλίκ'.
Επειδή από τους βασικότερους τρόπους για να μεγαλώσεις την συλλογή σου είναι να αγοράζεις, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ποτέ δυνατόν για κάποιον -νορμάλ- άνθρωπο (εννοώ βάση εισοδήματος) να μπορεί να 'παρακολουθεί' τόσες πολλές συλλογές και να κάνει προσθέσεις και αναβαθμίσεις.
Οπότε, όποτε μπορώ και κυρίως όποτε βρίσκω κάποιο δυνατό/όμορφο κομμάτι το προσθέτω στις 'επικουρικές' μου συλλογές.
Και φυσικά και νοιώθω ΠΟΛΥ καλύτερα.  Κλείσιμο ματιού
Αλλά το ενδιαφέρον μου δεν έχει χαθεί για καμία από τις συλλογές μου. Ακόμα τουλάχιστον...


Υ.Γ. Θύμισε μας με τι συλλογή/ές ασχολείσαι.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #550 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:13:14 πμ »

Γραμματόσημα ,νομίσματα, χαρτονομίσματα και έχω και καμιά 700ρια τηλεκάρτες με τις διπλές , στις τηλεκάρτες όχι τίποτε σπουδαίο. Και εγώ λόγω εισοδήματος  -μισθωτός δεν μπορώ να αγοράζω όποτε θέλω οπότε εκεί λειτουργεί το σύνδρομο στέρησης.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #551 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:19:18 πμ »

Γραμματόσημα ,νομίσματα, χαρτονομίσματα και έχω και καμιά 700ρια τηλεκάρτες με τις διπλές , στις τηλεκάρτες όχι τίποτε σπουδαίο. Και εγώ λόγω εισοδήματος  -μισθωτός δεν μπορώ να αγοράζω όποτε θέλω οπότε εκεί λειτουργεί το σύνδρομο στέρησης.
Να φανταστώ ότι έχεις ρίξει το βάρος σε γραμματόσημα και νομίσματα/χαρτονομίσματα σωστά;
Οπως και να έχει, συλλέγεις αυτό που σου αρέσει και γουστάρεις.
Προσωπικά δεν με απασχολεί το 'όχι τίποτα σπουδαίο' που έγραψες. Και εννοώ ότι αφού εμένα μου αρέσει αυτό που έχω και γουστάρω που το έχω, ας είναι και με 15.000.000 τιράζ.....
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #552 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:42:56 πμ »

Ξέχασα είχα και εγώ γύρω στα 2500 κόμιξ που μάζευα από μικρός αλλά είχα πρόβλημα χώρου, φώναζε και η γυναίκα μου οπότε αυτά εκτός κάποιων τα πούλησα και έχω και εγώ  πολλά αυτοκινητάκια  που τα έχω πια δυστυχώς φυλαγμένα.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #553 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:44:26 πμ »

Συμφωνώ μαζί σας ότι αισθάνεται κανείς όμορφα όταν βάλει ένα "διαμάντι" στη συλογή του αφού τα... ακουμπήσει!
Αλλά αισθάνεσαι αρκετά όμορφα ψάχνοντας για το "διαμάντι" και ακόμη πιο όμορφα όταν το ανακαλύπτεις κάπου παραμελημένο, ή όταν το ανακαλύπτεις και το αξιολογείς πρωτοπόρα εσύ. 
Τα τελευταία όσο πάει και τα στερείσααι από τις τηλεκάρτες.

Φαντάζεστε πως αισθάνθηκα όταν ψάχνοντας για κοινές τηλεκάρτες βρήκα σε καρτοτηλέφωνο 1Ø5 Lufthansa;;   
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #554 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:56:36 πμ »

Αυτή ήταν η μαγεία της τηλεκάρτας όπως λες ότι μπορούσες και να βρεις πράγμα δύσκολο σήμερα.  Στις άλλες συλλογές είναι αδύνατον να βρεις κάτι γι αυτό ή το αγοράζεις ή το ανταλλάσεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences