Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:43:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 326481 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #525 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 12:14:23 μμ »

Υ.Γ. Εκανα βόλτα στο Θησείο σήμερα, την τρίτη μέσα σε 20 μέρες, και απογοητεύτηκα. Μόνο 2 πάγκους είδα με    τηλεκάρτες...

Μανώλη
και που είσαι ακόμη!...
Στο εξωτερικό όταν ρωτώ για τηλεκάρτες με κοιτάζουν σαν... εξωγήϊνο και μου απαντούν:
"Τα καρτοτηλέφωνα τα έχουν αποσύρει. Τηλεκάρτες χρησιμοποιούσαμε πριν δέκα περίπου χρόνια.
Ελπίζω και εγώ να σταματήσει η έκδοση τηλεκαρτών στην Ελλάδα.
Μόνο έτσι θα 'σωθεί' η τηλεκάρτα σαν συλλεκτικό είδος.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #526 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 12:15:32 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.  Χαμόγελο
Σε αναμονή λοιπόν...
Σήμερα πήρα στα χέρια μου τον φάκελο. Οπότε λογικά από την Πέμπτη - Παρασκευή πρέπει να έχει φτάσει σε όλους τους συλλέκτες.


Υ.Γ. Εκανα βόλτα στο Θησείο σήμερα, την τρίτη μέσα σε 20 μέρες, και απογοητεύτηκα. Μόνο 2 πάγκους είδα με    τηλεκάρτες...

Στον Διαυλο μαζευόμαστε Χαμόγελο
Είχα έρθει κάποιες φορές και εγώ εκεί, αν δεν κάνω λάθος το μαγαζί.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #527 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 05:09:59 μμ »

Με αφορμή τον κατάλογο με τις φωτογραφίες των τηλεκαρτών του Γ' 4μήνου του '15, θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια.
Και σε αυτό το 4μηνο παρατηρώ πως ο ΟΤΕ εξακολουθεί να έχει θέματα από πίνακες ή ακουαρέλες αντί για κάτι διαφορετικό, όπως εικόνες από διάφορα μέρη της Πατρίδας μας. Προσωπικά, δεν βλέπω -σχεδόν- κανένα ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη θεματολογία. Είναι ακόμα μία απαξίωση από πλευράς ΟΤΕ για το προϊόν του ή απλώς έχουμε να κάνουμε με αδιαφορία/ασχετοσύνη και μείωση κόστους;
Επίσης, όσον αφορά τις συλλεκτικές, διακρίνω μία αλλαγή πλεύσης από τις ρετρό που έβγαζε στα προηγούμενα 4μηνα και ομολογώ ότι είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Ομως ποιος ο λόγος να έχουν 2.200 αντίτυπα οι συλλεκτικές και να βγάζει και άλλες 2 εκδόσεις με 2.500 αντίτυπα η κάθε μία. Πάλι δεν απαξιώνει το προϊόν του και κυρίως τους συλλέκτες;
Μας ζητάνε πάλι να γράψουμε σχόλια. Δεν μας ενημερώνουν ποτέ όμως τι γίνεται με τα σχόλια που κάθε χρόνο μας ζητάνε και εμείς τους στέλνουμε...
Ζητάω πολλά;


Υ.Γ. Διαφημιστικές;   Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #528 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 06:21:07 μμ »

Πεστα φιλε μου εσεισ που μενεται Αθηνα πρεπει να πατε απο εκει να του τραβηξεται λιγο το αυτι.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #529 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 08:06:16 μμ »

Μανώλη

Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, με αυτά που κάνουν στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ, οδηγούν τον πεθαμένο "μια ώρα" γρηγορότερα στο τάφο του.
Η τηλεκάρτα ήταν ένα τεχνολογικό επίτευγμα που εξυπηρετούσε ορισμένες ανάγκες. Τώρα πάει, μας τελείωσε. Σε άλλα κράτη τα καρτορηλέφωνα έχουν αποσυρθεί τελείως και βρίσκονται και πάλι σε χρήση τα τηλέφωνα με τα κέρματα.
Στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ το να ζητούν να κάνουν υποδείξεις είναι εντελώς τυπικό. Ουδέποτε έχουν πάρει υπ'όψη τους τις υποδείξεις ενός συλλέχτη, όσο σοβαρός και να είναι.
Με το να βάλουν λίγο make up στο πεθαμένο, νομίζουν οτι θα τον αναστήσουν. Απατούναται όμως, γιατί με αυτό το τρόπο τον οδηγούν πιο γρήγορα στο τάφο του-θάψιμο.  Και γιατί; Για να αυξήσουν τα έσοδά τους βγάζουν 2 συλλεχτικές κάρτες παραπάνω, με 2.500 αντίτυπα. Δεν είναι λεέι συλλεχτικές.  Όμως δεν μοιράζονται προς τα έξω για πώληση. Όμως υποχρεώνουν το κάθε συνδρομητή να πάρει μόνο μια, όπως και τις συλλεχτικές.

Ήμουν από τους πρώτους καρτοσυλλέκτες συνδρομητές στον ΟΤΕ, με αύξοντα αριθμό κάτω από το 500. Αλλά το αοφάσισα. Η παραγγελία μου αυτή θα είναι η τελευταία ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ. Δεν θα ανανεώσω τη συνδρομή μου. Η χαρά του συλλέχτη είναι να βρει το αντικείμενο, να το συγκρίνει με άλλα όμοια, να βρει τις ιδιαιτερότητες του, να το αξιολογήσει και να το βάλει στη συλλογή του. Με το να ζσου ζητούν να τα σκάσεις για να αγοράσεις ένα "συλλεχτικό" κομμάτι, σου στερούν αυτή τη χαρά. ΤΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΖΟΝΤΑΙ, ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #530 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 08:42:20 μμ »

Γιώργη, το έχω ξαναγράψει τουλάχιστον 2 φορές εδώ μέσα και το λέω όποτε μου δίνεται η ευκαιρία και εκτός Στεκιού:
Το καλύτερο για τις τηλεκάρτες, σαν συλλεκτικό αντικείμενο, και για τους συλλέκτες της, θα ήταν να σταματήσει ο ΟΤΕ να τις εκδίδει. Με αυτό τον τρόπο θεωρώ ότι θα αυξηθεί η -συλλεκτική- της αξία και πλέον οι συλλέκτες θα έχουν στα χέρια τους μία συλλογή που θα υπάρχει αρχή και τέλος. Για το μέσο μόνο δεν θα έχουμε σαφή εικόνα, αφού οι κατάλογοι σταματάνε στο 2004-2007. Από εκεί και πέρα το χάος...
Προσωπικά δεν γνωρίζω μετά το 2004 τι τσιπάκια διαφορετικά υπάρχουν, τι κωδικοί διαφορετικοί. Ας είναι καλά τα φιλαράκια από εδώ μέσα που μου απαντάνε όταν ρωτάω για κωδικούς και τσιπάκια.

Αλήθεια γιατί να συλλέγω πλέον ένα αντικείμενο που απλώς το βάζω σε ένα άλμπουμ, αφού δεν έχει κανένα θεματικό ενδιαφέρον για μένα; Γιατί να σκάω τα 250άρια κάθε χρόνο να αγοράζω τις εκδόσεις που εκδίδει ο ΟΤΕ, αφού ξέρω ότι δεν θα μάθω ποτέ πόσοι κωδικοί και πόσα τσιπάκια μου λείπουν;

Μόλις μου περάσει το 'σύνδρομο στέρησης', τότε και εγώ θα πάρω την μεγάλη απόφαση να σταματήσω.


Υ.Γ. καρτάκια, τι σε κάνει να νομίζεις ότι έχουμε λόγο; Ούτε από το νέο γραφείο των συλλεκτικών καρτών δεν μπορούμε να πάμε από τότε που έφυγαν από την Σταδίου. Μόνο τηλεφωνικώς υπάρχει επαφή πλέον...
 
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #531 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 09:26:35 μμ »

Μανώλη

Κατάλογοι όπως πρέπει, δεν υπάρχουν. Ο καθένας καταχωρεί εκεί μέσα ότι θέλει σύμφωνα με το συμφέρον της τσέπης του.

Για παράδειγμα:
Με το που βγηκαν οι GEM τηλεκάρτες και από συλλεκτικό ενδιαφέρον είχα βρει τις διαφορές στα τσιπάκια τους και τις είχα καταχωρήσει στη προσωπική μου λίστα σαν τσιπάκια με μαύρα, κόκκινα ή άσπρα-κίτρινα άκρα των τσιπς, ψάχνοντας ταυτόχρονα να βρω και τα υπόλοιπα, λεπτομέρειες τότε για τους έλληνες καρτοσυλέκτες..

Τώρα που τα θέματα έχουν ελαχιστοποιηθεί, υπαρχουν απούλητα τεράστια στοκ και η ζήτηση της τηλεκάρτας έχει ελαχιστοποιηθεί, πως να βάλει ο ντίλερ ή ο έμπορος κανένα σεντς στη τσέπη του; Με το μεταγενέστερο εμπλουτισμό των καταλόγων με τις παραλλαγές των τσιπς ή με άλλες "παραλλαγές".

Εφ'όσον υπάρχουν καρτοτηλέδωνα, δεν θα σταματήσουν να υπάρχουν και τηλεκάρτες. Όταν όμως σταματήσουν τα καρτοτηλέφωνα και οι τηλεκάρτες, οι τελευταίες θα γίνουν ένα μουσειακό, με τη καλή έννοια της λέξης και ταυτ'οχρονα συλλεχτικό είδος.

Πάντως όποιος και να τους να πει στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ, είτε από την Αθήνα, είτε από την επαρχία, αφού όλοι έχουν την ίδια πρόσβαση επικοινωνώντας τηλεφωνικά, αυτών εκεί μέσα δεν ιδρώνει το αυτί. Νομίζουν ότι είναι οι αυθεντίες και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Κρίμα!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #532 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 09:37:33 μμ »

Πάντως όποιος και να τους να πει στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ, είτε από την Αθήνα, είτε από την επαρχία, αφού όλοι έχουν την ίδια πρόσβαση επικοινωνώντας τηλεφωνικά, αυτών εκεί μέσα δεν ιδρώνει το αυτί. Νομίζουν ότι είναι οι αυθεντίες και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Κρίμα!
Γιώργη, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη για το παραπάνω κομμάτι του post σου.
Γνωρίζω, από πολύ έγκυρη πηγή, ότι και στο συλλεκτικό τμήμα τραβάνε τα ζόρια τους.
Για διαφορετικούς λόγους από ότι οι συλλέκτες, αλλά το μνμ το έχουν λάβει εδώ και καιρό.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #533 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 09:47:22 μμ »

Πάντως όποιος και να τους να πει στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ, είτε από την Αθήνα, είτε από την επαρχία, αφού όλοι έχουν την ίδια πρόσβαση επικοινωνώντας τηλεφωνικά, αυτών εκεί μέσα δεν ιδρώνει το αυτί. Νομίζουν ότι είναι οι αυθεντίες και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Κρίμα!
Γιώργη, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη για το παραπάνω κομμάτι του post σου.
Γνωρίζω, από πολύ έγκυρη πηγή, ότι και στο συλλεκτικό τμήμα τραβάνε τα ζόρια τους.
Για διαφορετικούς λόγους από ότι οι συλλέκτες, αλλά το μνμ το έχουν λάβει εδώ και καιρό.

Μπορείς να δώσεις κάποιο στοιχείο που δεν έχω υπ'όψη μου;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #534 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 09:49:43 μμ »

Πάντως όποιος και να τους να πει στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ, είτε από την Αθήνα, είτε από την επαρχία, αφού όλοι έχουν την ίδια πρόσβαση επικοινωνώντας τηλεφωνικά, αυτών εκεί μέσα δεν ιδρώνει το αυτί. Νομίζουν ότι είναι οι αυθεντίες και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Κρίμα!
Γιώργη, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη για το παραπάνω κομμάτι του post σου.
Γνωρίζω, από πολύ έγκυρη πηγή, ότι και στο συλλεκτικό τμήμα τραβάνε τα ζόρια τους.
Για διαφορετικούς λόγους από ότι οι συλλέκτες, αλλά το μνμ το έχουν λάβει εδώ και καιρό.

Μπορείς να δώσεις κάποιο στοιχείο που δεν έχω υπ'όψη μου;
Δυστυχώς δεν μπορώ. Συγνώμη.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #535 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 09:51:43 μμ »

Πάντως όποιος και να τους να πει στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ, είτε από την Αθήνα, είτε από την επαρχία, αφού όλοι έχουν την ίδια πρόσβαση επικοινωνώντας τηλεφωνικά, αυτών εκεί μέσα δεν ιδρώνει το αυτί. Νομίζουν ότι είναι οι αυθεντίες και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Κρίμα!
Γιώργη, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη για το παραπάνω κομμάτι του post σου.
Γνωρίζω, από πολύ έγκυρη πηγή, ότι και στο συλλεκτικό τμήμα τραβάνε τα ζόρια τους.
Για διαφορετικούς λόγους από ότι οι συλλέκτες, αλλά το μνμ το έχουν λάβει εδώ και καιρό.

Μπορείς να δώσεις κάποιο στοιχείο που δεν έχω υπ'όψη μου;
Δυστυχώς δεν μπορώ. Συγνώμη.  Αναποφασιστικότητα

ΟΚ, δεκτό! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #536 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 09:56:43 μμ »

Ευχαριστώ για την κατανόηση Γιώργη!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #537 στις: Φεβρουάριος 24, 2016, 10:08:31 πμ »

Μανώλη
Εφ'όσον υπάρχουν καρτοτηλέδωνα, δεν θα σταματήσουν να υπάρχουν και τηλεκάρτες. Όταν όμως σταματήσουν τα καρτοτηλέφωνα και οι τηλεκάρτες, οι τελευταίες θα γίνουν ένα μουσειακό, με τη καλή έννοια της λέξης και ταυτ'οχρονα συλλεχτικό είδος.

Γιώργη, μην ξεχνάμε πως στα καρτοτηλέφωνα γίνεται χρήση τους και από τις χρονοκάρτες, και του ΟΤΕ και των ιδιωτικών εταιρειών. Αρα έχουν λόγο ύπαρξης τα καρτοτηλέφωνα και χωρίς τις τηλεκάρτες. Αλλωστε, συνολικά, οι χρονοκάρτες βγαίνουν σε μεγαλύτερες ποσότητες από τις τηλεκάρτες πλέον...
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #538 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:55:07 πμ »


Μόλις μου περάσει το 'σύνδρομο στέρησης', τότε και εγώ θα πάρω την μεγάλη απόφαση να σταματήσω.


Εδώ καταφέραμε και κόψαμε το τσιγάρο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο, τη τηλεκάρτα δεν θα κόψουμε!!! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #539 στις: Μάρτιος 09, 2016, 10:12:45 μμ »


Μόλις μου περάσει το 'σύνδρομο στέρησης', τότε και εγώ θα πάρω την μεγάλη απόφαση να σταματήσω.


Εδώ καταφέραμε και κόψαμε το τσιγάρο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο, τη τηλεκάρτα δεν θα κόψουμε!!! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Αλλη εξάρτηση το τσιγάρο, άλλη η τηλεκάρτα.
Ποια είναι όμως πιο βαριάς μορφής δεν ξέρω.....  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences