Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:09:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 328025 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:06:09 μμ »

απιστευτο νουμερο!!!αν σκεφτουμε τον αριθμο που ηταν τοτε εγγεγραμενοι συλλεκτες στον οτε τοτε καταλαβαινουμε για τι αριθμο μιλαμε!!!!για την αξια δεν το συζητω καθολου!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:58:13 μμ »

απιστευτο νουμερο!!!αν σκεφτουμε τον αριθμο που ηταν τοτε εγγεγραμενοι συλλεκτες στον οτε τοτε καταλαβαινουμε για τι αριθμο μιλαμε!!!!για την αξια δεν το συζητω καθολου!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Μην ξεχνάς πως όταν εκδόθηκε το 'δίδυμο' Πάτμο-Μετέωρα, οι συλλέκτες ήταν 4000 και οι 2 αυτές τηλεκάρτες βγήκαν σε 2000 αντίτυπα...
Οπότε τα 50 αντίτυπα, σε επίσημη τηλεκάρτα, είναι απο μόνο του σαν νούμερο εντυπωσιακό.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 11:13:15 μμ »

πολυ σωστα!!!εχω και μια απορια ομως!!πως επαιρνε κανεις αυτον τον κωδ???μαλλον τοτε δεν ξερανε για κωδικους ειδικα στις συλεκτικες!!εκτος και αν αυτες οι 50 η εστω οι μισες δωθηκαν στην τυχη σε αυτους που ειχαν παραγγειλει απλα το συλεκτικο ζευγαρι!!!οι αλλες μισες εννοειται οτι δωθηκαν εσχεμενα σε καποιους η να το πω αλλιως καποιοι απο μεσα τις κρατησαν μιας και ηξεραν την αξια του!!!
χωρις να θελω να θιξω κανεναν και ειδικα τον φιλο μας που μοιραστικε μαζι μας τις υπεροχες καρτες του!!!
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 11:21:43 μμ »

δε θυμάμαι να υπήρχε γνώση για κωδικούς τότε....από υπερωκεάνεια και μετά έγιναν μόδα κωδικοί σπασίματα τουλάχιστον στην επαρχία
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 06:47:30 πμ »

απιστευτο νουμερο!!!αν σκεφτουμε τον αριθμο που ηταν τοτε εγγεγραμενοι συλλεκτες στον οτε τοτε καταλαβαινουμε για τι αριθμο μιλαμε!!!!για την αξια δεν το συζητω καθολου!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Μην ξεχνάς πως όταν εκδόθηκε το 'δίδυμο' Πάτμο-Μετέωρα, οι συλλέκτες ήταν 4000 και οι 2 αυτές τηλεκάρτες βγήκαν σε 2000 αντίτυπα...
Οπότε τα 50 αντίτυπα, σε επίσημη τηλεκάρτα, είναι απο μόνο του σαν νούμερο εντυπωσιακό.

Οι γραμμένοι συλλέκτες στον ΟΤΕ τότε που τους στάλθηκε το υλικό να ΄παραγγείλουν Πάτμο-Μετέωρα ήταν πείπου 1.000 ή λίγο περισσότεροι. Αυτό συνεπάγεται γιατί αφ'ενός ορισμένα κομμάτια από Πάτμο και Μετέωρα είχαν πουληθεί και στα Περίπτερα και αφ'ετέρου ο κάθε γραμμένος συλλέκτης μπορούσε να παραγγείλει περισσότερα του ενός ζευγάρις στη κάθε εγγραφή του. Προσωπικά είχα παραγγεέιλει και είχα πάρει 2 ζευγάρια. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:05:48 πμ »

δε θυμάμαι να υπήρχε γνώση για κωδικούς τότε....από υπερωκεάνεια και μετά έγιναν μόδα κωδικοί σπασίματα τουλάχιστον στην επαρχία
Τουλάχιστον για Αθήνα και Κόρινθο, που έχω άποψη, οι κωδικοί και τα σπασίματα είχαν ξεκινήσει απο την αρχή.
Βλέπεις, ήταν ένα ακόμα πεδίο με περιθώριο κέρδους για τους εμπόρους. Αν και όχι τόσο άτοπο.
Με το 'άτοπο', εννοώ οτι προσωπικά συμφωνώ με την ύπαρξη κωδικών και σπασιμάτων σε όποια έκδοση αυτά υπάρχουν.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:09:17 πμ »

απιστευτο νουμερο!!!αν σκεφτουμε τον αριθμο που ηταν τοτε εγγεγραμενοι συλλεκτες στον οτε τοτε καταλαβαινουμε για τι αριθμο μιλαμε!!!!για την αξια δεν το συζητω καθολου!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Μην ξεχνάς πως όταν εκδόθηκε το 'δίδυμο' Πάτμο-Μετέωρα, οι συλλέκτες ήταν 4000 και οι 2 αυτές τηλεκάρτες βγήκαν σε 2000 αντίτυπα...
Οπότε τα 50 αντίτυπα, σε επίσημη τηλεκάρτα, είναι απο μόνο του σαν νούμερο εντυπωσιακό.

Οι γραμμένοι συλλέκτες στον ΟΤΕ τότε που τους στάλθηκε το υλικό να ΄παραγγείλουν Πάτμο-Μετέωρα ήταν πείπου 1.000 ή λίγο περισσότεροι. Αυτό συνεπάγεται γιατί αφ'ενός ορισμένα κομμάτια από Πάτμο και Μετέωρα είχαν πουληθεί και στα Περίπτερα και αφ'ετέρου ο κάθε γραμμένος συλλέκτης μπορούσε να παραγγείλει περισσότερα του ενός ζευγάρις στη κάθε εγγραφή του. Προσωπικά είχα παραγγέιλει και είχα πάρει 2 ζευγάρια. Χαμόγελο

Είχα διαβάσει για 4.000 συλλέκτες. Ισως όμως να εννοούσαν αυτούς που ασχολούνταν με τις τηλεκάρτες.
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να υπολογίσει αυτούς που 'ασχολούνται' με ένα συλλεκτικό αντικείμενο...
Οπως και να έχει, δέχομαι τα νούμερα που παραθέτεις. Φαντάζομαι πως θα γνωρίζεις κάτι παραπάνω.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:09:56 πμ »

δε θυμάμαι να υπήρχε γνώση για κωδικούς τότε....από υπερωκεάνεια και μετά έγιναν μόδα κωδικοί σπασίματα τουλάχιστον στην επαρχία

Οφείλω να αναφέρω ότι οι τελειωμένες τηλεκάρτες ήταν σκουπίδια. Αν πήραν κάποια αξία ήταν από το μεράκι των συλλεχτών να τις αποχτήσουν.

Όσο αφορά τους δύσκολους κωδικούς αρχικά πέφταν χύμα για πώληση στα περίπερα και στον ΟΤΕ. Προέκυπταν γιατι στη κατασκευή της κάρτας δεν τυπωνόταν ο κωδικός και τυπωνόταν μεταγενέστερα με διαφορετική γραμματοσειρά. Όποιος γνώριζε τότε γύριζε στα περίπτερα και στα πωλητήρια του ΟΤΕ και εξοικονομούσε ή τους έπαιρνε με τράκα ζητώντας τη τελειωμένη κάρτα από το χρήστη της. Συγκεκριμένα με αυτούς τους τρόπους είχα βρει αρκετά στρογγυλά (letraset) και λιγότερους δύσκολους κωδικούς.

Σιγά σιγά άρχισε να μπαίνει και ο ΟΤΕ στο παιχνίδι της συλλογής της τηλεκάρτας για ευνόητους οικονομικούς λόγους, ο οργανισμός αποφαίνεται "για να βοηθήσει τους συλλέκτες". Όμως τα σαίνια εκεί μέσα έκαμαν τη δουλειά τους.
Ας μη ξεχνούμε τι έγινε στο Κστελόριζο (X0148), όπου υπήρξε μια παρτίδα με δύσκολο κωδικό, που η τιμή του εξτοτεύθηκε στα ύψη. Αυτό το κωδικό τον μάζεψαν τα σαίνια. Ο ΟΤΕ  "για να βοηθήσει τους συλλέκτες" επανέκδοσε το δύσκολο κωδικό. Όμως τα "χρυσά" κομμάτια είναι αυτά με τα νούμερα που δεν βγήκαν έξω.
Παλιοί συλλέκτες που παράγγελλαν στον ΟΤΕ πολλά κομμάτια, αρκετές φορές δεν τους ερχόταν στη σειρά οι αριθμοί. Όλο και κάποιο κενό θα υπήρχε. Τι είχε γίνει; Ήταν η δύσκολη γραμματοσειρά το νούμερο που έλειπε και όταν τα σαίνια αντιλήφθηκαν πως παίζεται το εμπορικό παιχνίδι αντικαταστούσαν το κομμάτι με αυτό με κοινή γραμματοσειρά.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 09:18:14 πμ »

απιστευτο νουμερο!!!αν σκεφτουμε τον αριθμο που ηταν τοτε εγγεγραμενοι συλλεκτες στον οτε τοτε καταλαβαινουμε για τι αριθμο μιλαμε!!!!για την αξια δεν το συζητω καθολου!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Μην ξεχνάς πως όταν εκδόθηκε το 'δίδυμο' Πάτμο-Μετέωρα, οι συλλέκτες ήταν 4000 και οι 2 αυτές τηλεκάρτες βγήκαν σε 2000 αντίτυπα...
Οπότε τα 50 αντίτυπα, σε επίσημη τηλεκάρτα, είναι απο μόνο του σαν νούμερο εντυπωσιακό.

Οι γραμμένοι συλλέκτες στον ΟΤΕ τότε που τους στάλθηκε το υλικό να ΄παραγγείλουν Πάτμο-Μετέωρα ήταν πείπου 1.000 ή λίγο περισσότεροι. Αυτό συνεπάγεται γιατί αφ'ενός ορισμένα κομμάτια από Πάτμο και Μετέωρα είχαν πουληθεί και στα Περίπτερα και αφ'ετέρου ο κάθε γραμμένος συλλέκτης μπορούσε να παραγγείλει περισσότερα του ενός ζευγάρις στη κάθε εγγραφή του. Προσωπικά είχα παραγγέιλει και είχα πάρει 2 ζευγάρια. Χαμόγελο

Είχα διαβάσει για 4.000 συλλέκτες. Ισως όμως να εννοούσαν αυτούς που ασχολούνταν με τις τηλεκάρτες.
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να υπολογίσει αυτούς που 'ασχολούνται' με ένα συλλεκτικό αντικείμενο...
Οπως και να έχει, δέχομαι τα νούμερα που παραθέτεις. Φαντάζομαι πως θα γνωρίζεις κάτι παραπάνω.

Υποτίθεται ότι οι σοβαροί συλλέχτες που ασχολούταν με τη τηλεκάρτα είχαν γραφεί στη πλειονότητά τους στο συλλεχτικό γραφείο του ΟΤΕ για να παίρνουν τα συλλεχτικά και τα μικρά τιράζ.
Άλλο σημαίνει "συλλέγω" και άλλο σημαίνει "μαζεύω". Για παράδειγμα ένα μπορεί να "μαζεύει" τηλεκάρτες, να τις ρίχνει χύμα σε ένα κουτί, να τις μετρά που και που και να σου λέει "είμαι καλός συλλέχτης γιατί έχω 2.000 (λόγου χάρην) κάρτες".   
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 01:29:37 μμ »

Καλησπερα.Δωρα η καρτα αγοραστηκε 900ευρω.
Οσο για τους οτετσιδες με τους κωδικους ειναι μεγαλη ιστορια
που δεν γραφεται με δυο λεξεις.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 01:41:00 μμ »

καλησπερα κωστα!!αυτα που ειπα για την καρτα και τους κωδικους γενικοτερα δεν αφορουσαν εσενα!!το ειπα αλλωστε απο την αρχη οτι δεν θελω να θιξω κανενα θιγωντας αυτο το θεμα!!!ο καθενας μπορει να εχει δωσει μια περουσια για να αποκτησει την συλλογη του και αυτο δεν μπορω εγω να το κατακρινω!!!απλα μου φαινεται-φαινοταν μαλλον γιατι τωρα κατι ξερω και εχω ακουσει.μου φαινοταν λοιπων παλια παραξενο που εβλεπα 1-2 εμπορους και πουλουσαν τις συλλεκτικες πατμο-μετεωρα ριζος-λυτρας με το τσουβαλι που λενε! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
πουλουσαν ενα ζευγαρι και αμεσως εμφανιζαν και δευτερο,πουλουσαν και το δευτερο και αμεσως τσουπ να και το τριτο και παει λεγοντας!ασε δε με τους κωδικους τι γινοταν!!!
και αναρωτιομουν αυτοι οι ανθρωποι που τις εβρισκαν τετειες καρτες και οχι μια-δυο αλλα πολυ περισοτερες!!!
βεβαια τωρα ξερω τι γινοταν τοτε και μερικοι θυσαυρισαν στην κυριολεξια!!!τελωσπαντων οπως ειπα παραπανω δεν ηθελα να θιξω κανεναν απο δω μεσα απλα εκφρασα την απορια που ειχα!!!
να εισαι καλα και να την χαιρεσαι την συλλογη σου!!!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 01:57:58 μμ »

Οχι βρε Δωρα δεν υπαρχει προβλημα.Και οπιος ενδιαφερθει
για την LUFTHANSA ειναι 100 κοματια 239950-240050αριθμηση.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 07:57:32 μμ »

Αυτό με τους υπαλλήλους του ΟΤΕ το έχω ακούσει και εγω, αλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη γιατί δεν έχω δεί κάτι με τα μάτια μου.
Η λογική βέβαια αυτό λέει, οτι κάποιοι εκ' των έσω έδιναν τα καλά και δύσκολα κομμάτια σε 'δικούς' τους ανθρώπους και μοιραζόντουσαν το κέρδος.
Πράγμα που δεν μου κάνει καμία εντύπωση.

Αναφέρθηκε απο τον minos οτι οι τελειωμένες κάρτες ήταν σκουπίδια.
Δεν ξέρω ακριβώς τί εννοεί, αλλα απο την 1η τηλεκάρτα που πήρα (τότε δέν έληγαν οι τηλεκάρτες μετα απο 2 χρόνια όπως τώρα) και έχοντας στο μυαλό μου οτι τα ασφράγιστα γραμματόσημα είχαν μεγαλύτερη αξία απο τα σφραγισμένα, πάντοτε άφηνα καμιά 10αριά μονάδες μέσα στις τηλεκάρτες.
Τελικά η σκέψη μου δέν ήταν λαθός, αλλα δεν ήταν και απολύτως σωστή.  Σαρκασμός
Οπότε δεν νομίζω οτι κανείς θεωρούσε σκουπίδια τις τελειωμένες τηλεκάρτες. Απεναντίας αποτελούσαν την συντριπτική πλειοψηφία κάθε συλλογής.
Και ακόμα την αποτελούν...
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:26:39 μμ »

Αυτό με τους υπαλλήλους του ΟΤΕ το έχω ακούσει και εγω, αλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη γιατί δεν έχω δεί κάτι με τα μάτια μου.
Η λογική βέβαια αυτό λέει, οτι κάποιοι εκ' των έσω έδιναν τα καλά και δύσκολα κομμάτια σε 'δικούς' τους ανθρώπους και μοιραζόντουσαν το κέρδος.
Πράγμα που δεν μου κάνει καμία εντύπωση.

Αναφέρθηκε απο τον minos οτι οι τελειωμένες κάρτες ήταν σκουπίδια.
Δεν ξέρω ακριβώς τί εννοεί, αλλα απο την 1η τηλεκάρτα που πήρα (τότε δέν έληγαν οι τηλεκάρτες μετα απο 2 χρόνια όπως τώρα) και έχοντας στο μυαλό μου οτι τα ασφράγιστα γραμματόσημα είχαν μεγαλύτερη αξία απο τα σφραγισμένα, πάντοτε άφηνα καμιά 10αριά μονάδες μέσα στις τηλεκάρτες.
Τελικά η σκέψη μου δέν ήταν λαθός, αλλα δεν ήταν και απολύτως σωστή.  Σαρκασμός
Οπότε δεν νομίζω οτι κανείς θεωρούσε σκουπίδια τις τελειωμένες τηλεκάρτες. Απεναντίας αποτελούσαν την συντριπτική πλειοψηφία κάθε συλλογής.
Και ακόμα την αποτελούν...

Όταν εννοώ σκουπίδια, εννοώ ότι ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιούσε τη τηλεκάρτα και έκανε τα τηλεφωνήματά του και μετά, όταν μηδενιζόταν, το πετούσε... ούτε κάν σε κάδο ανακύκλωσης.
Θυμάσαι πόσες άδειες κάρτες αφηνόταν στα καρτοτηλέφωνα τότε; Με το κιλό που λένε.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 08:16:58 πμ »

Πως δεν θυμάμαι!
Ετσι δεν ξεκινήσαμε οι περισσότεροι;
Εχω ξαναγράψει παλαιότερα οτι καβαλούσαμε τα ποδήλατα στους Αγίους Θεοδώρους και γυρνούσαμε όλο το χωριό για να βρούμε πεταμένες τηλεκάρτες. Εγω βέβαια αυτό το έκανα παντού όπου πήγαινα.  Σαρκασμός
Είχα κολλήσει και τους δικούς μου και έψαχναν και αυτοί.  Μεγάλο χαμόγελο
Με αυτή την σημασία, ανί σαν σκουπίδια την αντιμετώπιζαν. Και μάλιστα όταν έβρισκα καμια 'καλή' σκεφτόμουνα, 'τον χαζό που την πέταξε, δεν ήξερε οτι πέταξε χρήματα;'.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences