Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 26, 2024, 12:40:37 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΡΤΕΛΑ ΟΘΩΝΑ  (Αναγνώστηκε 7610 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 11:51:36 μμ »

Χαζευοντας στο ιντερνετ βρηκα στην 4 φωτο αυτη την καρτελα,,,,τι ειναι ?πουλανε τετοιες καρτελες για ολους τους βασιλεις κ,λ,π.?ξερει κανεις?
του κυριου μου φαινετε του λειπουν λιγα να κλεισει ολον τον Οθωνα,,,
http://www.greek-coins.net/gramophone-and-coins/
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 04:13:21 πμ »

αν θυμαμαι καλα... τον ανθρωπο τον ειχαν δειξει σε εκπομπη στην τηλεοραση... (ελληνικο καναλι...) πριν χρονια! δεν ξερω αν εχω καλο μνημονικο... αλλα θυμαμαι το κτηριο που ειναι η συλλογη.. το μουσειακι δηλαδη να ειναι ενα ομορφο πετροκτιστο χαμηλο σχετικα σπιτακι ενος δωματιου (Κλείσιμο ματιού.. με ξυλινη πορτα στο χρωμα του ξυλου;; ηταν παλιος σταυλος;; κατι τετοιο.. και χαλασμα..εγκαταλελλημενο...αλλα ηταν ιδιοκτητης ο ανθρωπος..... και σιγα σιγα το συναιφερε.. και το εφτιαξε! σαν να θυμαμαι οτι η εξωτερικη επιφανεια ειναι πετρα.. αλλα.. δεν ειμαι σιγουρος.. τωρα το πως θυμαμαι να ειναι και ο εξωτερικος χωρος.. το πατωμα με πλακες... μπα ... δεν παω καλα..

θυμαμαι οτι ειχε και 1-2 ασσινιατα γαλλικης επαναστασης αλλα οχι σε ακυκλοφορητη κατασταση... κι ελεγε οτι αυτα περνουσαν στα ιονια νησια (αληθεια ειναι!). πρεπει να ηταν εκπομπη απο αυτες που γυρνανε στην ελλαδα... αλλα δεν θυμαμαι ποιος ηταν.... να ηταν ο αρναουτογλου; η μαγια τσοκλη; ισως ο μαμαλακης; δεν θυμαμαι καλα...! πανε αρκετα χρονια που το ειδα στην TV....

οσο αφορα τις καρτελες.. ειχε πει οτι τις ειχε φτιαξει εκεινος... ή με παραγγελια σε φιλο μαστορα.. μετα απο δικο του σχεδιο... αλλα νομιζω το πρωτο.. οτι αυτος τις εφτιαξε! ετσι εκανε μια ομορφη μαζεμενη συλλογη! τα νομισματα ειναι κυκλοφορημενα... δεν ειναι σε τελειες καταστασεις.. αλλα δεν πειραζει καθολου!! καποια του τα εδιναν φιλοι και γυρω κατοικοι... αλλα τα αγοραζε.. αλλα του τα εστελναν και το μερακι και η δουλεια του ειναι εδω και χρονια! βασικη του ομως συλλογη ειναι τα γραμμοφωνα.. κι αν παλι θυμαμαι καλα.. ειναι η μεγαλυτερη συλλογη ή μια απο τις μεγαλυτερες... μαλιστα τα συντηρει ολα αυτος! μπραβο στον ανθρωπο για το μερακι που εχει!!! μου ειχε κανει αντυπωση ενα γραμμοφωνο με 2 χωνια... σαν στερεο ηταν! χαχαχα ομορφα κομματια!!

δεν θυμαμαι που ειναι.. (γραφει στο site;) αλλα ηταν βορεια ελλαδα.. ελπιζω να ειναι καποιος φιλος απο εκει να μας πει αν θυμαμαι καλα.... χαχαχαχαχα

οι καρτελες μου θυμησαν κατι παραπλησια αλλα σαν αλμουμ που εχουν στην αμερικη για τα δολλαρια, τα μισα... και παει λεγοντας.. μεχρι τα σεντ.. με ημερομηνιες κτλ.. και ξερεις τι σου λειπει... Χαμόγελο
εξυπνο! Κλείσιμο ματιού

θυμαμαι οτι ειχε και καποδιστριες.. και ειχε και φοινικα!!

*** κανω επεξεργασια του ποστ μου... γιατι... απλα δεν παω καλα! χαχαχαχα μολις μου ηρθε επιφοιτηση!!! σε εκπομπη του μαμαλακη ηταν!!! αν ψαξεις να βρεις τις εκπομπες του... θα το δεις το μουσειακι!! μου ηρθε στο μυαλο η εικονα του μαμαλακη να εχει σχεδον κολλησει το προσωπο του στη βιτρινα για να δει τα νομισματα!!! χαχαχαχα

ρε παιδια.. υπαρχει καποιος που πηγε;; δεν μπορει να θυμαμαι τοσες λεπτομεριες απο 5 λεπτα στην τηλεοραση... πριν απο χρονια...αλλα μου ειχε κανει πολυ εντυπωση το μερακι του ανθρωπου.. ισως γι αυτο μου εμειναν τοσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2013, 04:43:40 πμ από NMS » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 08:51:59 πμ »

Ο κυριος αυτος εχει ονομα (Τριανταφυλλος) και ειναι γνωστος σε ολους τους συλλεκτες και μελος της σελιδας μας.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1458.msg10835#msg10835
Αυτο που εχει κανει στην περιοχη του ειναι ενας αθλος διοτι δεν το βρισκεις πουθενα σε ολη την Ελλαδα και μπραβο του!!
Φυσικα οπως σου απαντηθηκε Θωμα οι καρτελες αυτες ειναι βγαλμενες σε παντογραφο και ειναι παραγγελια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 01:23:49 μμ »

Ο κυριος αυτος εχει ονομα (Τριανταφυλλος) και ειναι γνωστος σε ολους τους συλλεκτες και μελος της σελιδας μας.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1458.msg10835#msg10835
Αυτο που εχει κανει στην περιοχη του ειναι ενας αθλος διοτι δεν το βρισκεις πουθενα σε ολη την Ελλαδα και μπραβο του!!
Φυσικα οπως σου απαντηθηκε Θωμα οι καρτελες αυτες ειναι βγαλμενες σε παντογραφο και ειναι παραγγελια.


ειναι μελος στο στεκι;; ε τοτε επισημα μπραβο του!!! Χαμόγελο ελπιζω να  το διαβασει και να μου λυσει κι εμενα την απορια... πως θυμαμε τοσα;; χαχαχα ρε τον μαμαλακη... εκτος απο φαγητα εδειχνε και ιστορικα πραγματακια, μουσεια κτλ... και καποια μου εμειναν...

α.. στο λινκ του γιωργου απο το στεκι (δεν το ειχα δει οταν ειχε δημοσιευθει! ενδιαφερον!!!) εχει λινκ του μουσειου;; α!!! παω για να δω και να κανω διασταυρωση αυτων που θυμαμε και της αληθειας.. λογικα θα εχει φωτογραφιες.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 01:38:42 μμ »

τελικα οντως δεν παω καλα!! χαχαχαχαχα εκανα λαθακι στο οτι ειχε 1-2 ασσινιατα.. ειχε 1! χαχαχα

πανεμορφα νομισματακια!! καποια ειναι πανακριβα!! καποια που ειναι με φθορα.. κανενα προβλημα! χαρηκα που τα ειδα!!! διπλο μπραβο για τον φιλο!!!

μια απορροια... στα του καποδιστρια... στα 10 λεπτα του 1830... εχει Α (στους δισκους του 1828), Β (κατοπουλακι), Γ ( σαν το Β αλλα μεγαλος φοινικας)... το Δ ποιο ειναι;;; εχει ενα 1830 Δ.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 03:44:05 μμ »

πολυ ωραιο ,,,Νικο εκτος απο αυτα που ρωτας ειναι και μια φωτο απο κολιε γυναικας εποχης Οθωνα με τρυπημενες δραχμες?ταλληρα?τι ειναι αυτα?
Και κατι ακομα,,,πριν εικοσι πεντε χρονια ειχα γνωρισει μια κοπελα που εμενε Πλακα ,δεν θυμαμαι επιθετο,και ο πατερας της σπιτι ,στο ισογειο μιας παλιας μονοκατοικιας στους Αερηδες ειχε πολλα περισοτερα γραμοφωνα απο τον Τριανταφυλλο,σειρες ατελειωτες σε ραφια που λειτουργουσαν ολα και τα ειχε ολα πεντακαθαρα,ειχα παθει πλακα τοτε,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 04:09:25 μμ »

πωπω... ειναι ομορφα τα ατιμα τα γραμοφωνα! αν και για να πω την αληθεια.. δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε γραμμοφωνο και φωνογραφο... εννοω.. αν δω κατι.. πως το ξεχωριζω...

το κολιε ειναι μαλλον με τεταρτα ή μισες... (μαλλον μισες). εχουν κολλημενο με καλαϊ κρικους... αν ειδα καλα!
φυσικα και παλι μιλαμε για καταστροφη...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 12:46:22 μμ »

παντως ο τριανταφυλος ειναι πολυ καλος,και σαν ανθρωπος πρωτιστος,αλλα και σαν συλλεκτης!εχει διαθεσει πολλες ωρες,χρημα,κοπο,κλπ.κανοντας συνεχως ταξιδια,απο τον τοπο του,για να δημιουργησει αυτο το φωτεινο παραδειγμα και ονειρο ζωης, προς ολους μας!οσο για τις καρτελες,μπορει κανεις να παραγγειλη οτι θελει και οπως το θελει,σε ενα εργαστηριο γραφικων τεχνων η τυπογραφειο!απο αυτα που αγοραζει κανεις καρτες,διαφημιστικα ειδη,ειδη γραφειου,κλπ!μπορει να παραγγειλη οπως το θελει,με πλαστικοποιησεις,λιθογραφημενο,ακομη και σε μεταλλο(αλουμινιο,χαλκο η κραμα),αναλογως τι θελει να δημιουργησει?και σε ποσα αντιτυπα!πιστευω οτι σαν και αυτα,δεν ειναι και δυσκολο να τα παραγγειλη.πολλοι συλλεκτες τοποθετουν ετσι τις συλλογες τους,εχοντας και τις απαραιτητες πληροφοριες τυπωμενες επανω!και παλι μπραβο στον τριανταφυλλο!
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 02:31:53 μμ »

Δεν ειναι ωραια ομως?να τα εχεις ολους σε καρτελες? δεν ξερω πως καθεται το νομισμα αλλα θα το βρω,,,
μπορει να το ψαξω οπως λες και να φτιαξω δικα μου,,,,δεν νομιζω να κοστισει πολλα ,,,,αλλα μου αρεσει πολυ η ιδεα ,,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 06:17:43 μμ »

καλησπερα. ειμαι ο τριανταφυλλος και θα απαντησω στα ερωτηματα σας. πριν ομως απαντησω ηθελα να σας ευχαριστισω για τα καλα σας λογια. απαντω λοιπον στον πρωτο φιλο, η καρτελες δεν πωλουνται στα μαγαζια τις εκανα μονος μου στο κομπιουτερ (αποστασεις-βαθος-πλατος) τις εδωσα σε ενα φιλο που εχει παντογραφο ξυλου επαγγελματικο και μου τις εκανε, οι προθηκες που εκανα ειναι για καποδιστρια-οθωνα-γεωργιο Α!-ιονικο-κρητη-Α! δημοκρατια-παυλο-κωνσταντινο Β!-χουντα-Β! δημοκρατια και απο αυτα ολα τα νομισματα κυκλοφοριας μου λυπει μονο το ταληρο των αθηνων (ειμαι πολυ κοντα στο να το αποκτησω)... απαντω στο δευτερο φιλο ποτε δεν το εδειξε το μουσειο καμια εκπομπη της tv και δεν ξερω φιλε μου πως σου κολησε οτι το ειδες εκει, και ο χωρος που εκανα μουσειο δεν ηταν σταυλος αλλα το σπιτι που γενηθηκα εγω τα αδελφια μου και το σπιτι που εφεραν νεκρο τον πατερα μου οταν σκοτοθηκε σε ατυχημα. τα ασσινιατα ειναι 2 απλα το δευτερο δεν το εβγαλα φωτο ακομα, οσο για το Δ τυπος ειναι αυτο που τα φτερα του μιαζουν σαν κομενα και το εγραψα ετσι γιατι δεν μιαζει με τους αλλους τρεις τυπους..... απαντω στον επωμενο φιλο το κολιε το αποτελουν μονο δραχμες του οθωνα 1832-1833-1833α-1834 οσο για τα γραμμοφωνα πιστευω οτι δεν εχω την μεγαλητερη συλλογη εχω ομως μια πολυ καλη συλλογη, και φυσικα δεν εχω μονο αυτα τα γραμμοφωνα, απλα αυτα χορουσαν στο μουσειο. φιλε tom αν θες να κανεις προθηκες παρε στο 6973747171 να σου πω τον τροπο. οσο και για τον φωνογραφο θα σου πω την διαφορα απο τα γραμμοφωνα..... (συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη μου)
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 06:43:24 μμ »

Καλησπερα φιλε Τριανταφυλλε,,,,συγχαρητηρια για την ωραια δουλεια που εχεις κανει,,,τυχαια επεσε το ματι μου χαζευοντας στο ιντερνετ και εντυπωσιαστηκα,,,,σιγουρα θελει υπομονη και μερακι να κανεις ολα αυτα,,,,,μολις ειμαι ετοιμος θα σου τηλεφωνησω σιγουρα να μου δωσεις αν θες τις γνωσεις σου για το αντικειμενο,,,,οσο για αυτα που εγραψε ο φιλος NMS Νικος ας απαντησει ο ιδιος καλυτερα,,,,
Με εκτιμηση σε εναν ανθρωπο που εχει αφιερωσει πολυ χρονο απο την ζωη του στο αντικειμενο αυτο
Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:29:29 μμ »

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, οποτε θελεις να παρεις τηλ. και εσυ και ο φιλος ΝΜS. ωραιος ο συλλεκτισμος ποιο ωραιες ειναι ομως οι φιλιες που βγαινουν μεσα απο αυτον.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:40:09 μμ »

Τριανταφυλλε μου καλησπερα!! Χαιρομαι που γνωριζω εστω και απ οτο ιντερνετ! χιλια μπραβο για την δουλεια που εκανες! σου ζηταω χιλια συγνωμη για το οτι ειπα πρωην σταυλο το κτηριο! βλεπεις ειναι πολλα τα χρονια που το ειχα δει σε μια εκπομπη... στην τηλεοραση... και ηταν για πολυ λιγο! δεν θυμομουν πολλα... αλλα επαθα πλακα για το οτι θυμομουν πανω κατω και πως ειναι το σπιτακι... μου αρεσε ετσι... ηταν το κλασικο στυλ... αυτο που και παιδια ζωγραφιζαμε για να δειξουμε το σπιτι μας... πορτα στο κεντρο και αριστερα και δεξια παραθυρο! Χαμόγελο και ειχα λατρεψει και την πετρα... το πως εδενε με το πατωμα.. Χαμόγελο

και παλι χιλια συγνωμη και ελπιζω να με συγχωρεσεις!!

στα αλλα που εγραψα επεσα μεσα; θυμομουν καλα;; Χαμόγελο μου ειχε κανει εντυπωση το μουσειο! που να φανταστω οτι θα μιλουσαμε τωρα μαζι...

τελικα ηταν ο μαμαλακης που την ειχε κανει;;  μαλλον αυτοςπ ου εκανε την εκπομπη ειχε πει οτι ηταν η μεγαλυτερη συλλογη που ειχε δει.. και το θυμομουν σαν οτι ειναι η μεγαλυτερη... Χαμόγελο

το περιλαιμιο ειναι με δραχμες;;; ενδιαφερον!! αυτο ηταν αρκετα λεφτα!!

χαχαχαχα τελικα ειναι 2 τα ασινιατα;; χαχαχαχαχα θα τρελαθω!! ρε τι θυμαμαι ωρες ωρες! χαχαχαχαχα
παλι καλα που θυμαμαι και τοσα.. χαχαχα ποτε ηταν η εκπομπη; θυμασαι;;


να σαι παντα καλα και να συνεχισεις εχοντας παντα το μερακι και την αγαπη σου γι αυτα τα πραγματα που σιγα σιγα δυστυχως εξαφανιζονται... βλεπεις πολλοι δεν τους δινουν σημασια... κριμα!!

Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:51:01 μμ »

φιλε NMS δεν κρατω κακια γιατι δεν ηξερες. οποτε θες παρε τηλ. να γνωριστουμε και εκτος ιντερνετ. και να ξερεις οτι οι αποψεις δυο ανθρωπων για το συλλεκτισμο ειναι πλουτος και για τους δυο....
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:54:03 μμ »

Εχω την τυχη να γνωρισω τον Τριανταφυλλο και να μιλησουμε .Αυτο που καταλαβα ειναι οτι κανει το κανει με μερακι και αγαπη.Οτι νομισμα αγοραζει το παιρνει για να χαρει αυτος αλλα και ολος ο κοσμος που θα παει στο μουσειο που εχει κανει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences