Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:48:36 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το ναυαγιο του El cazador και ο θησαυρος του  (Αναγνώστηκε 27539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 26, 2013, 04:28:26 μμ »

βασιλη το δικο σου ειναι εκιου δεν εχει καμμια σχεση με τα ρεαλ.πως αγορασες νομισμα που ουτε καν ξερεις τι ειναι; αυτο που κυκλωνεις ειναι το νομισματοσημο. to νομισμα απο το νετ ειναι απο την Lille
κωστα στα νομισματα δεν παει ετσι.Αυτα εχουν συλλεκτικη αξια που καμμια σχεση δεν εχει με το μεταλλο. αυτο το 2 ρεαλ μπορει να πουληθει ακριβοτερα απο ενα 8 ρεαλ.
δεν εχω ασχοληθει μαζι τους καθολου και δεν γνωριζω.Απλως ανεφερα οτι ειναι διαφορετικα νομισματα. αλλωστε προσφατο ειναι το παραδειγμα για ενα λεπτο καποδιστρια (μεγεθους 1 σεντ) ποθ αγοραστηκε για 50 χιλιαρικα.
Αναργυρε σου ζηταω συγγνωμη τωρα ειδα οτι απαντησες στο Κωστα και οχι σε εμενα,λαθος μου και οπως λαθος μου που πηρα ενα νομισμα που δε γνωριζα και το πηρα τοτε μονο και μονο οτι εγραφε οτι ειναι απο ναυαγιο Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 26, 2013, 05:11:25 μμ »

Μαλιστα Αναργυρε..Αρα αυτα εχουν καθαρα συλλεκτικη αξια...ασημενια ειναι ετσι??ουτε εγω εχω ασχοληθει με τετοια νομισματα,αλλα λιγο αυτα,λιγο τα γερμανικα που ειχες ανεβασει,λιγο κατι αυστριακα-ουγγρικα που παιζουν,κατεβασα 2 καταλογους,με την βοηθεια του παναγιωτη,και σκοπευω να τους μελετησω!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:46:49 μμ »

το δευτερο απο ναυαγιο που εχω στη κατοχη μου αλλα η κατασταση πολυ χαλια ειναι αυτο και δε ξερω απο ποιο ναυαγιο ειναι Απορία Απορία.




Eιναι απο ναυαγιο οσο ειναι και αυτο.......

http://www.ebay.com/itm/El-Cazador-Shipwreck-2-Reales-Silver-Coin-/221238351579?pt=US_World_Coins&hash=item3382d556db#ht_235wt_1200

Ακομα και ναναι φιλε, χωρις την πιστοποιηση τα εν λογω ειναι <μηδενικα>
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 07:55:48 μμ από coll » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 26, 2013, 08:01:31 μμ »

Μια χαζή ερώτηση: Τι σημαίνει highest grade στο link που έβαλε ο Βασίλης;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 26, 2013, 09:46:28 μμ »

Ο ορος  γενικα σημαινει <υψηλοτερη βαθμιδα-κλιμακα>
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 27, 2013, 12:51:29 πμ »

Ναι, αλλά αυτά τα νομίσματα δεν έχουν βαθμό, έτσι δεν είναι; Οπότε, τι σημαίνει highest grade για αυτά τα νομίσματα; Με άλλα λόγια, πως κάποιο απο αυτά τα νομίσματα θεωρείται σε καλύτερη κατάσταση απο κάποιο άλλο;

Η πιστοποίηση έδω έχει να κάνει εδώ μόνο με το αν είναι πράγματι απο το συγκεκριμμένο ναυάγιο, και όχι σε τι κατάσταση είναι. Έτσι δεν είναι; Άρα ποιο είναι σε καλύτερη κατάσταση είναι τελείως υποκειμενικό, αφού δεν πιστοποιούνται απο κάποια ανεξάρτητη εταιρεία ....

Αυτό δυσκολεύει και τον καθορισμό των τιμών τους ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 27, 2013, 01:40:12 μμ »

Ειναι πασιφανες οτι τα νομισματα αυτα δεν μπορουν να παρουν βαθμο.
Παλαιοτερα στις πρωτες πιστοποιησεις της anacs καποια πηραν βαθμο (δεν γνωριζω ποιος ηταν ο μεγαλυτερος), εκτοτε κοπηκε αυτο, και προσωπικα καθολου δεν με ενοχλει.

Απο κει και περα νομιζω οτι καποιος που δεν ειναι ο <ασχετος των ασχετων> ειναι σε θεση να συγκρινοντας δυο κομματια να καταλαβει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ ποιο ειναι καλυτερο, κι ας λεει ο καθε πωλητης οτι του κατεβει στο κεφαλι......


Υ.Σ Παρε  ενα Ελληνικο νομισμα (που υποτιθεται οτι ειναι γνωστα) με συγκεκριμενο βαθμο , και ρωτα 10 ανθρωπους ποσο το αγοραζουν..... Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 02:10:52 μμ από coll » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:31:07 μμ »

Συμφωνώ με αυτά που λές, το θέμα μου ήταν οτι το higest grade του συγκεκριμμένου πωλητή ήταν αυθαίρετο εφόσον αυτά τα νομίσματα δεν πιστοποιούνται, οπότε δεν υπάρχει και βαθμολογία.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 28, 2013, 07:57:41 πμ »

Συμφωνώ με αυτά που λές, το θέμα μου ήταν οτι το higest grade του συγκεκριμμένου πωλητή ήταν αυθαίρετο εφόσον αυτά τα νομίσματα δεν πιστοποιούνται, οπότε δεν υπάρχει και βαθμολογία.
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences