Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:21:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμαί 1935  (Αναγνώστηκε 126210 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 20, 2013, 10:02:39 πμ »

Ποσα εχει βασιλη στο mcsearch?? Αποψη μου ειναι οτι πολλα που υπαρχουν και κυκλοφορουν ειναι απο τα καμενα.Αυτο εδω της ΠΝΕ τι ειναι?
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=120&CategoryId=116
Επιπλεον πως δινοταν τοτε το κατοσταρικο αυτο ξερει κανεις με στοιχεια? Εγω ειμαι της αποψης οτι πολλα μα παρα πολλα νομισματα γενικως προυφ, κυκλοφοριας  καθαριζονται πριν πανε για πιστοποιηση, ισως να ειμαι λαθος. Σημερα υπαρχουν γνωσεις για το πως πρεπει να φυλασσονται στην Ελλαδα τοτε υπηρχαν??
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 20, 2013, 10:12:10 πμ »

Ρε παιδια συγνωμη αλλα εχω μπερδευτει .... Απορία

Το αν αρεσει ή οχι το συγκεκριμενο νομισμα σε καποιους επειδη εχει πατινα ειναι τελειως υποκειμενικο  Αναποφασιστικότητα

Η κατασταση του απο οτι παραδεχτηκε  και ο Ηλιας ειναι σε επιπεδο PF63 περιπου και δεν ανηκει στα φημολογουμενα καμμενα που εχουν χαμηλη αξια ,σωστα  Απορία

Η απορια μου ειναι η εξης ....ειπατε οτι η τιμη που εκλεισε ειναι νορμαλ ,τα 1085 πες 1100 ευρω......, δηλαδη κυκλοφορουν πολλα τετοια με αυτην την τιμη Απορία

Και σκεφτομαι εγω τωρα  "εαν ζητησω εγω σημερα ενα παρομοιο 100αρικο στα 1100 θα βρεθουν πολλοι να μου το δωσουν " Απορία

Για πειτε μου εαν το νομισμα δεχοταν προσφορες απο Ελλαδα δεν θα χτυπουσε ανετα πανω απο 1500 ευρω ή και παραπανω ισως  Απορία
Τόνυ οι περισσότεροι που έχουν τη δυνατότητα να το πάρουν το έχουν ήδη στη συλλογή τους.
Για κάποιον που δεν το έχει σίγουρα το συγκεκριμένο έκλεισε σε πολύ καλή τιμή και συμφωνώ πως εάν ο πωλητής δέχονταν χτυπήματα από Ευρώπη θα πήγαινε παραπάνω.
Ένα όμως PF64 αστραφτερό πάει περίπου 2700$ (2200-2300€).
Ένα σαν του eBay δύσκολα θα περνούσε τα 2000$.
Εκεί που λες είναι η τιμή του στα 1600€ αλλά έχω δει τέτοια να αλλάζουν χέρια και για 1300€.

 
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 20, 2013, 10:21:17 πμ »

για μένα είναι πολύ απλό το θέμα όσον αφορά τα αναμνηστικά του 1935 και μετά. Αν σας δίνανε ενα ασημένιο ΟΧΙ εκτός κάψουλας με δαχτυλιες και hairlines θα το αγοράζατε? Εγω όχι.

Το ίδιο ισχύει και το το ασημενιο του Γεωργιου Β. Οτιδήποτε κάτω από pf64 είναι άνευ σημαντικής αξίας για εμένα, δηλαδή εγω δεν θα το αγόραζα ούτε μισοτιμής. Δηλαδή να εχω ένα ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ, ΠΡΟΥΦ αλλά ΟΟΟΟΟ ΧΧΧΧΧ ΙΙΙΙΙΙ ακυκλοφόρητο??? WTF???

Αντώνη ασφαλως και ότι αρέσει στον καθένα και κουμάντο στην τσέπη του κάνει ο κάθε ενας απο εμάς. Εγώ , αναμνηστικο νόμισμα σε περίοδο που υπήρχε συλλεκτισμός (για να προλαβω αυτους που θα μου πουν για τα αναμνηστικά του γεωργιου Α τα οποία τα κυκλοφορουσαν λογω του ότι ηταν χρυσα) και να μην είναι ακυκλοφόρητο, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 20, 2013, 10:45:02 πμ »

Εγω ειμαι της αποψης οτι πολλα μα παρα πολλα νομισματα γενικως προυφ, κυκλοφοριας  καθαριζονται πριν πανε για πιστοποιηση, ισως να ειμαι λαθος. Σημερα υπαρχουν γνωσεις για το πως πρεπει να φυλασσονται στην Ελλαδα τοτε υπηρχαν??
Τον ανάλογο βαθμό που πρέπει θα πάρουν.Όλα είναι θέμα ΛΟΥΣΤΡΟΥ ,αν επιβιώσει (ακτινωτό ή έστω φλατ) μια χαρά θα πιστοποιηθεί πέραν των υπόλοιπων παραγόντων που αφορούν τις λεπτομέρειες έκαστου.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 20, 2013, 12:09:28 μμ »

παντως για μενα στα αγρυρα κατοσταρικα,η αποκτηση τους θελει μεγαλη προσοχη!συνφωνω και με τον βασιλη και με τον ηλια,αλλα εχω αρκετες επιφυλαξεις για την πληθωρα προυφ και υψηλων καταστασεων που υπαρχουν στην αγορα.σιγουρα υπαρχουν πολλες αποψεις για δυο κοπες(γνησιες και οι δυο),τα λεγομενα καμμενα!και ισως και κομμενα κρυφα,κλπ.οπως και να εχει σκοπος να το εχει καποιος ομορφα πατημενο και απο τις δυο πλευρες!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 20, 2013, 10:22:56 μμ »

Άφου υπάρχουν υπόνοιες ,καχυποψίες για τα υψηλής κατάστασης προυφ 100αρικα του 1935 περί ασημιού 70 ετών ,χωρίς πατίνα ,καμμένα ,μήτρες και  άλλα περί φύλαξης .......................Θέλω την άποψη σας για την παρακάτω σύγκριση με ασημένιο προυφ Αγγλικό νόμισμα της ίδιας σχεδόν χρονολογίας (και μη μου πείτε για την φύλαξη του τίποτα γιατί το βρήκα raw χωρίς κάψουλα,χαρτονάκια κτλ).Τελικά μπορεί ένα προυφ 100αρικο 1935 να είναι υψηλής κατάστασης όπως το crown??? Η δική μου άποψη είναι ΝΑΙ , και το τεκμηριώνω με οπτικό υλικό.
Θα ήθελα παρ΄αυτά να με διορθώσετε όπου κρίνετε ότι δεν έχω διατυπώσει κάτι σωστά.
Με σεβασμό στις γνώσεις του καθενός πάντα. -παναγιώτης-.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 20, 2013, 10:27:44 μμ »

Το Αγγλικό σφυράει κλέφτικα, αν ποτέ το πουλήσεις να με θυμηθείς.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 20, 2013, 10:32:21 μμ »

Έτσι είναι Παναγιώτη, αυτό ισχύει ακόμη περισσότερο στα proof.
Σκέψου ότι το proof είναι πιο προστατευμένο, διότι έχει λιγότερους πόρους και είναι πιο αργά πατημένο απ' το κυκλοφορίας. Το πιο αργό πάτημα έχει σαν αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται μικροσκοπικές ρωγμές στο μέταλλο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 20, 2013, 10:35:33 μμ »

Εχει πανσεληνο αποψε  Απορία ....ελαμψε ο ουρανος ξαφνικα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 20, 2013, 10:54:00 μμ »

Το Αγγλικό σφυράει κλέφτικα, αν ποτέ το πουλήσεις να με θυμηθείς.
Ελα να δεις το δίδυμο αδελφάκι του Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 20, 2013, 11:10:07 μμ »

Έτσι είναι Παναγιώτη, αυτό ισχύει ακόμη περισσότερο στα proof.
Σκέψου ότι το proof είναι πιο προστατευμένο, διότι έχει λιγότερους πόρους και είναι πιο αργά πατημένο απ' το κυκλοφορίας. Το πιο αργό πάτημα έχει σαν αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται μικροσκοπικές ρωγμές στο μέταλλο.
Πάντα σαφής.
+1000000000000000000000000000
Καταγράφηκε

Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 20, 2013, 11:24:21 μμ »

Κάτσε να βάλω τα γυαλιά της οξυγονοκόλλησης να τα συγκρίνω... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 20, 2013, 11:26:42 μμ »

Κάτσε να βάλω τα γυαλιά της οξυγονοκόλλησης να τα συγκρίνω... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Παρε τα δικα μου Γιωργο, εγω θα κλεισω τα ματια μου  Σαρκασμός

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 20, 2013, 11:36:02 μμ »

Για την πατίνα πιστεύω το ακριβώς αντίθετο . Νομίζω ασήμι 70 ετών αποθηκευμένο 'σωστά' διότι δεν θα το πέταξαν φαντάζομαι μέσα στην υγρασία , θεωρώ αδύνατον να εχει φυσική πατίνα.....Εδω υπάρχουν δραχμές 32,33 unc χωρις ίχνος πατίνας....
Συμφωνώ επακριβώς με την διατύπωση σου, Βασίλη.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 20, 2013, 11:52:54 μμ »

Αν εξαιρέσεις τη φάτσα Παναγιώτη, είναι πανομοιότυπα ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences