Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:28:57 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμαί 1935  (Αναγνώστηκε 126196 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 18, 2013, 11:23:44 μμ »

Αυτο είπα Ηλία!!! Οτι ο πωλητής στο εβαυ τραβηξε αυτο που είδε , αυτό το χάλι κατα τη γνώμη μου, ενω το ΙΔΙΟ ΚΕΡΜΑ ο hetriage το φωτογραφισε το περασε απο ρεκτιφιε και μετα το σέρβιρε....

Και κάτι άλλο όσον αφορα τα ασημένια προυφ του γεωργιου β. ΚΑτα την ταπεινη μου άποψη του Παναγιώτη είναι έτσι όπως θαπρεπε ναναι . πατινες ουρανια τόξα ή αυτο το pf65 που ανέβασε φωτο ο Αντώνης είναι πειραγμένο ως το μεδούλι
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 18, 2013, 11:28:48 μμ »

πόσο άσχημα χτυπημένα είναι τα γράμματα σε αυτά τα νομίσματα.

Θα συμφωνησω μαζι σου Κωστα..ειναι ισως τα πιο κακοχτυπημενα γραμματα σε ελληνικο νομισμα..τα κοιταζα τοσες ωρες,ολα αυτα τα νομισματα και προσπαθουσα να καταλαβω αν ειναι οντως ετσι η αν το κανουν τα ματια μου..σε ολα συμβαινει αυτο? και γιατι?
Και στου Γεωργίου τα νομίσματα δεν μου αρέσουν τα γράμματα Κώστα αλλά τί να κάνουμε?
Ειδικά αυτό το Ω μου κάθεται στο λαιμό.
Ναι Κώστα όντως δεν είναι από τα καμμένα, δεν το πρόσεξα πολύ γιατί είδα τι μαυρίλα και ξενέρωσα.
Πιστεύω βέβαια να συμφωνείς ότι για αναμνηστική κοπή θα πρέπει να είναι άπιαστο.
Εγώ τα σύγχρονα αναμνηστικά αν μου κάτσουν άπιαστα δεν τα βγάζω από την κάψουλα.
Πάντως δεν θάφτηκε από τιμή, εκεί που έπρεπε έκλεισε.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 18, 2013, 11:34:10 μμ »

Αυτο είπα Ηλία!!! Οτι ο πωλητής στο εβαυ τραβηξε αυτο που είδε , αυτό το χάλι κατα τη γνώμη μου, ενω το ΙΔΙΟ ΚΕΡΜΑ ο hetriage το φωτογραφισε το περασε απο ρεκτιφιε και μετα το σέρβιρε....

Και κάτι άλλο όσον αφορα τα ασημένια προυφ του γεωργιου β. ΚΑτα την ταπεινη μου άποψη του Παναγιώτη είναι έτσι όπως θαπρεπε ναναι . πατινες ουρανια τόξα ή αυτο το pf65 που ανέβασε φωτο ο Αντώνης είναι πειραγμένο ως το μεδούλι
Ναι Βασιλάκη για αναμνηστικό χάλι μάυρο είναι και για μένα αλλά όχι μέταλλο.
Το δικό μου είναι PF64, στη σκιά δεν υπήρχε διαφορά από αυτό του Παναγίωτη.
Όταν τα βάλαμε όμως κάτω από φώς το δικό μου εξαφανίστηκε.
Το Cameo κάνει διαφορά σε τέτοιου είδους νομίσματα.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 18, 2013, 11:48:48 μμ »


Εμένα πάντως δεν μου αρέσει βρε Τόνυ.



Καλα μωρε δε θα στο χαρισουμε αφου δε  σ΄αρεσει  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 18, 2013, 11:51:29 μμ »

Πιστεύω βέβαια να συμφωνείς ότι για αναμνηστική κοπή θα πρέπει να είναι άπιαστο.
Εγώ τα σύγχρονα αναμνηστικά αν μου κάτσουν άπιαστα δεν τα βγάζω από την κάψουλα.
Πάντως δεν θάφτηκε από τιμή, εκεί που έπρεπε έκλεισε.

Θα συμφωνήσω, αυτή είναι και η άποψή μου. Αυτός είναι ο κανόνας, αλλά και οι κανόνες έχουν εξαιρέσεις.
Δεν ξέρω αν τα νομίσματα του Γεωργίου Β' είναι εξαιρέσεις, αλλά σίγουρα είναι δύσκολα, 500 κομμάτια είναι μόνο, περίπου όσα τα Τάλιρα κούκου του Όθωνα. Δεν συγκρίνω αλλά θέτω προβληματισμό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 18, 2013, 11:52:02 μμ »

Καλα μωρε δε θα στο χαρισουμε αφου δε  σ΄αρεσει  Σαρκασμός

Εμένα μου αρέσει... θα μου το χαρίσετε ;;;  Φιλί
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 19, 2013, 12:06:07 πμ »


Εμένα πάντως δεν μου αρέσει βρε Τόνυ.



Καλα μωρε δε θα στο χαρισουμε αφου δε  σ΄αρεσει  Σαρκασμός
Άμα είναι να μου το χαρίσετε το πράμα αλλάζει.... μου αρέσει πολύ πολύ
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 19, 2013, 09:11:23 πμ »

΄Κώστα καλη σου μέρα. Νομίζω πως συγκρίνεις ανόμοιες εποχες. Οταν κυκλοφόρησε η κούκου δεν υπήρχε συλλεκτισμός στην Ελλάδα σε αντίθεση με την εποχή που βγήκαν τα αναμνηστικά του Γεωργιου Β. Θεωρώ πως απο τα 500 κομμάτια που τυθώθηκαν θα πρέπει να υπάρχουν όλα.Το ίδιο ισχύει και με τα χρυσα. Απλά κάποιοι εμποροι τα θαβουν και πουλάνε τις σαβούρες. Επειτα θα βγουν και τα καλά.
Εχω ακουσει από πολλούς πως το χρυσο εικόσάρικο πλεον ειναι ακριβώτερο απο το 100ρικο? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ με όρους αγορας αυτο? Τι?Χαθηκνε τα κατοστάρικα και εμειναν τα εικοσαρικα. Απλά στοκαρανε 20ρικα και βγαζουν ενα καθε 2 χρονια και σου λενε ειναι σπανιώτερο. Ναι , σιγουρα.με 60 κομματια μεγαλυτερο τιραζ και ιδια ημερομηνια κυκλοφορίας, και εποχη που υπηρχε συλλεκτισμός.Δεν γίνεται.
Εν τελει, κουκου μπορει να μην υπάρχουν πολλές , και αυτό το μαρτυρα κιόλας το οτι πολλες είναι κυκλοφορημένες και πολύ μάλιστα. Κατα τη γνωμη μου το ασημενιο και τα 2 χρυσα του γεωργιου υπάρχουν ολα. Αυτη ειναι η αποψη μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 19, 2013, 12:11:59 μμ »

Πάντως αυτό το νόμισμα που βλέπετε, μόλις έκλεισε στις 440 λίρες συν προμήθειες.
Στην δημοπρασία αναφέρονταν ως "impaired proof".
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 19, 2013, 12:25:59 μμ »

Πάντως αυτό το νόμισμα που βλέπετε, μόλις έκλεισε στις 440 λίρες συν προμήθειες.
Στην δημοπρασία αναφέρονταν ως "impaired proof".
Το χειρότερο κατοστάρικο που έχω δει.
Κακοποιημένο και άνευ συλλεκτικής αξίας κατ' εμέ.
Ούτε 100€ δεν έδινα για το συγκεκριμένο.

Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 20, 2013, 09:09:49 πμ »

΄Κώστα καλη σου μέρα. Νομίζω πως συγκρίνεις ανόμοιες εποχες. Οταν κυκλοφόρησε η κούκου δεν υπήρχε συλλεκτισμός στην Ελλάδα σε αντίθεση με την εποχή που βγήκαν τα αναμνηστικά του Γεωργιου Β. Θεωρώ πως απο τα 500 κομμάτια που τυθώθηκαν θα πρέπει να υπάρχουν όλα.Το ίδιο ισχύει και με τα χρυσα. Απλά κάποιοι εμποροι τα θαβουν και πουλάνε τις σαβούρες. Επειτα θα βγουν και τα καλά.
Εχω ακουσει από πολλούς πως το χρυσο εικόσάρικο πλεον ειναι ακριβώτερο απο το 100ρικο? ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ με όρους αγορας αυτο? Τι?Χαθηκνε τα κατοστάρικα και εμειναν τα εικοσαρικα. Απλά στοκαρανε 20ρικα και βγαζουν ενα καθε 2 χρονια και σου λενε ειναι σπανιώτερο. Ναι , σιγουρα.με 60 κομματια μεγαλυτερο τιραζ και ιδια ημερομηνια κυκλοφορίας, και εποχη που υπηρχε συλλεκτισμός.Δεν γίνεται.
Εν τελει, κουκου μπορει να μην υπάρχουν πολλές , και αυτό το μαρτυρα κιόλας το οτι πολλες είναι κυκλοφορημένες και πολύ μάλιστα. Κατα τη γνωμη μου το ασημενιο και τα 2 χρυσα του γεωργιου υπάρχουν ολα. Αυτη ειναι η αποψη μου.


http://www.gkcoins.co.uk/product_info.php/cPath/5_147/products_id/3303
Εδω ο Κουντουριδης λεει οτι η ποσοτητα που υπαρχει υπολογιζεται να ειναι κατω των 200 (στην Ελλαδα οντως 150 ασημενια εχουν επισημα ερθει)! 
Εμενα παντως μου κανει εντυπωση να υπαρχουν κατοσταρικα ασημενια 70 βαλε χρονων χωρις καθολου πατινα, το θεωρω απιθανο εως αδυνατο!

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 20, 2013, 09:26:24 πμ »

Egώ πάλι παναγιώτη πιστεύω πως η εκτίμηση του κ . Κουντουρίδη είναι εντελώς αυθαίρετη και δεν προκύπτει απο πουθενα. Αντιθέτως, η συχνότητα του εν λόγω νομίσματος στις δημοπρασίες δηλώνει , κατα την γνώμη μου, πως υπάρχουν όλα. Μπες στο sixbid, πάτα το λινκ στα δεξια που εχει με το νομίσματα και ψάξε greece και griechenland θα δεις πολλά κατοστάρικα.
Για την πατίνα πιστεύω το ακριβώς αντίθετο . Νομίζω ασήμι 70 ετών αποθηκευμένο 'σωστά' διότι δεν θα το πέταξαν φαντάζομαι μέσα στην υγρασία , θεωρώ αδύνατον να εχει φυσική πατίνα.....Εδω υπάρχουν δραχμές 32,33 unc χωρις ίχνος πατίνας....Η γνώμη μου Παναγιώτη. Ας πει και κάνας άλλος τη γνώμη του.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 20, 2013, 09:37:54 πμ »

Συμφωνώ με τον Βασίλη.Εδώ είδα (που μήνες ασχολούμαι) ,σε συλλογή φίλου τάλληρο 1875 (νόμισμα κυκλοφορίας και όχι αναμνηστικό) σε κατάσταση SP και έμοιαζε σαν να κόπηκε χθες,χωρίς πατίνα.Ενα αναμνηστικό νόμισμα όπως το 100αρικο του 35 ,αν φυλάσσονταν σωστά γιατί να έχει πατίνα,φυσικά ελάχιστα έχουν παραμείνει χωρίς πατίνα όπως φαίνεται από τις προηγούμενες φώτο που ανήρτησαν οι φίλοι στο εν λόγω θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2013, 09:54:26 πμ από zobels » Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 20, 2013, 09:56:09 πμ »

Ελάχιστα εχουν μείνει χωρίς πατίνα Παναγιώτη διότι τα πειράζουνε. Δε γνωρίζω κάτι αλλά αυτο πιστεύω και αυτό υποστηρίζω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 20, 2013, 09:56:23 πμ »

Ρε παιδια συγνωμη αλλα εχω μπερδευτει .... Απορία

Το αν αρεσει ή οχι το συγκεκριμενο νομισμα σε καποιους επειδη εχει πατινα ειναι τελειως υποκειμενικο  Αναποφασιστικότητα

Η κατασταση του απο οτι παραδεχτηκε  και ο Ηλιας ειναι σε επιπεδο PF63 περιπου και δεν ανηκει στα φημολογουμενα καμμενα που εχουν χαμηλη αξια ,σωστα  Απορία

Η απορια μου ειναι η εξης ....ειπατε οτι η τιμη που εκλεισε ειναι νορμαλ ,τα 1085 πες 1100 ευρω......, δηλαδη κυκλοφορουν πολλα τετοια με αυτην την τιμη Απορία

Και σκεφτομαι εγω τωρα  "εαν ζητησω εγω σημερα ενα παρομοιο 100αρικο στα 1100 θα βρεθουν πολλοι να μου το δωσουν " Απορία

Για πειτε μου εαν το νομισμα δεχοταν προσφορες απο Ελλαδα δεν θα χτυπουσε ανετα πανω απο 1500 ευρω ή και παραπανω ισως  Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences