Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 11:07:58 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απατεωνες με πλαστα Αρχαια Νομισματα!!  (Αναγνώστηκε 5111 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:23:23 μμ »

Αν και το θεμα δεν μας αφορα , διοτι εμεις μαζευουμε απο Καποδιστρια και πανω εχετε υποψιν σας το παρακατω αρθρο!!
http://xronos.gr/detail.php?ID=59445
Και αν τυχει κανεις στον δρομο σας και προσπαθει να σας πουλησει τιποτα Αρχαιο, κλειστε του ενα ραντεβου
με την αστυνομια!!
Χαρη στο χομπυ μας κανουμε κλεινοντας τους τον δρομο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:05:08 μμ »

Γνωστο μου προσωπο πηγε το καλοκαιρι στην Τουρκια και ενας εργατης σε αρχαιολογικο χωρο βρηκε το γνωστο μου προσωπο και του πουλησε "αρχαια" νομισματα + 1 αγαλματακι. Ο εργατης ισχυριστηκε οτι τα εχει βρει και τα εχει κρατησει απο ανασκαφες και απο 2500 που ζητουσε τα αφησε 170 ευρω, λεγοντας οτι εχει τρομερη οικονομικη αναγκη. Μολις γυρισε λοιπον απο Τουρκια ο/η γνωστος/η μου, κατενθουσιαστηκε, εγω ομως δεν το πιστεψα.... και οριστε η αποδειξη!! Ποσο χαμηλα πεφτει ο ανθρωπος για το κερδος....
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:02:10 μμ »

Γιωργο μην εισαι τοσο βιαστικος στην ελλαδα υπαρχουν πολοι συλλεκτες αρχαιων νομισματων που συλλεγουν νομιμα και τους ενδιαφερει το θεμα.

Για μενα οποιος κλεισει ραντεβου με την αστυνομια ειναι αρχιρουφιανος και προσωπικα δε συμφωνω με το νομο αρχαιοτητων τουλαχιστον οσον αφορα τα νομισματα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:22:38 μμ »

Γιωργο μην εισαι τοσο βιαστικος στην ελλαδα υπαρχουν πολοι συλλεκτες αρχαιων νομισματων που συλλεγουν νομιμα και τους ενδιαφερει το θεμα.

Για μενα οποιος κλεισει ραντεβου με την αστυνομια ειναι αρχιρουφιανος και προσωπικα δε συμφωνω με το νομο αρχαιοτητων τουλαχιστον οσον αφορα τα νομισματα
Θωμα ασχετος αν συμφωνουμε ή δεν συμφωνουμε με τον νομο περι αρχαιοτητων ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να τον σεβομαστε!!
Απο την αλλη δεν οταν ερχετε ο αλλος να σου <πασαρει> δηθεν ευκαιρια τα πλαστα ,
 τι καλυτερο απο το να τον καταγγειλης στις αρχες και να μην εξαπατηση κοσμο!!
Τωρα εβαλαν το ματι τα αρχαια.... Αν αυριο δουνε οτι εχει <ψωμι> για αυτους θα βαλουν χερι στον Καποδιστρια ή στον Οθωνα!!
Καλυτερα η προληψη απο την καταστολη φιλε μου!! Ας κοιταμε μπροστα για να φυλαγομαστε Κλείσιμο ματιού
Φιλικα Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:32:56 μμ »

Και μια και ανοιξαμε αυτο το θεμα για τα αρχαια δειτε και αυτο http://www.numismaster.com/ta/numis/Article.jsp?ad=article&ArticleId=13889 !!
Οπως βλεπουμε το Ελληνικο κρατος προσπαθει να εμποδισει να μπαινουν ελευθερα να αρχαια μας νομισματα στην Αμερικη!!
Θετικη εξελιξη στο να φευγουν κατα εκατονταδες η ιστορια μας στο εξωτερικο!!
Τον συνδεσμο αυτον τον βρηκε ο Μιχαλης < margiriou >
και μου τον εστειλε!!
Σε ευχαριστουμε πολυ φιλε Μιχαλη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:14:13 πμ »

Ενταξει ας μην πηγαινουν τα νομισματα σε συλλογες, ας πηγαινουν  στα υπογεια των ελληνικων μουσειων και να τα τρωει το μαυρο σκοταδι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:53:29 πμ »

Μην υποτιμάτε την απληστία των υπογείων στα μουσεία.Είναι αδηφάγα.Έτσι και μυριστούν νόμισμα,τους ανοίγει η όρεξη να το καταβροχθήσουν Σαρκασμός
Φημολογείται δε,ότι το υπόγειο του Ν.Μ. εκτείνεται από το Σύνταγμα μέχρι την Ομόνοια Έκπληξη Σαρκασμός
Όσον αφορά τα νομίσματα που είδα στο πρώτο άρθρο να είστε βέβαιοι ότι μόνο πανάσχετοι θα την έτρωγαν...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:16:41 μμ »

Παντος σε αυτο το αρθρο αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το παρακατω---> ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
Οι «έμποροι» αυτοί για να πετύχουν το μαύρισμα και την παλαιότητα του ασημένιου νομίσματος το βάζουν πίσω στην εξάτμιση του αυτοκινήτου,

Ολα τα αλλα κοπρια , γλαστρες κτλ κτλ τα ειχα ακουσει , αλλα εξατμιση αυτοκινητου πρωτη φορα ακουω!!!
Και αναρωτιεμε  Στριφογύρισμα ματιών κανει καλη πατινα η εξατμιση?? Και αν ναι με τι καυσιμο?? Πετρελαιο ή βενζινα??
Και με τι κοστολογιο??
Οποιος ξερει ας μας πει Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences