Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:25:23 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επανακοπές λιρών Γεωργίου του 5ου: Πώς ξεχωρίζουν;  (Αναγνώστηκε 1467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kanenas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 07, 2024, 05:19:45 μμ »

Σε παλαιότερη ανάρτησή μου, τα μέλη Tornezios και ellinas είχαν σχολιάσει ότι λίρες του Γεωργίου του 5ου με ονομαστική ημερομηνία 1925 μπορεί να είναι επανακοπές.  Έχω τέσσερις λίρες με ημερομηνία 1925, πώς μπορώ να αναγνωρίσω αν είναι επανακοπές;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2024, 05:22:11 μμ από kanenas » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2024, 07:12:44 μμ »

Δεν έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά οι λίρες που κόπηκαν κατά τον β' παγκόσμιο πόλεμο. κόπηκαν από μήτρες χτυπημένες από τίς original master dies.
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2024, 07:50:54 μμ »


ειναι πιο χοντρες και δεν περνανε απο fisch

γιαυτο τους δωσανε αυτο το χαραχτηριστικο ωστε νε ξεχωριζουν οι ημερομηνιας 1925 με τις επανακοπες της δεκαετιας του 50 που ομως παλι φερουν την ημερομηνια 1925
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2024, 09:23:29 μμ »

Για την ακρίβεια δεν ειναι πιο χοντρές,  έχουν υπερυφωμένο ριμ
Καταγράφηκε
kanenas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2024, 08:16:08 πμ »

Για την ακρίβεια δεν ειναι πιο χοντρές,  έχουν υπερυφωμένο ριμ

Οι δικές μου έχουν υπερυψωμένο rim;  Μπορείτε να καταλάβετε από τη φωτογραφία;
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2024, 08:56:13 πμ »

Οι δικές σου είναι κοπής Ν.Αφρικής, τα μέλη αναφέρονται σε λίρες 1925 κοπής Λονδίνου.
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2024, 09:03:21 πμ »

Καλημέρα στην παρέα μια και ανοίχτηκε το θέμα ανεβάζω μια φωτό που είναι η κανονική κ η επανακοπή δίπλα δίπλα.

Θεωρώ πως η διαφορά τους είναι εμφανής!!
Καταγράφηκε

kanenas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2024, 12:07:23 μμ »

Οι δικές σου είναι κοπής Ν.Αφρικής, τα μέλη αναφέρονται σε λίρες 1925 κοπής Λονδίνου.

Συνεπώς, οι Νοτίου Αφρικής αποκλείεται να είναι επανακοπής.  Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2024, 10:22:48 μμ »

Καλημέρα στην παρέα μια και ανοίχτηκε το θέμα ανεβάζω μια φωτό που είναι η κανονική κ η επανακοπή δίπλα δίπλα.

Θεωρώ πως η διαφορά τους είναι εμφανής!!

Πώς άραγε δικαιολογείται ίδιο βάρος, με τέτοια εμφανή απόκλιση στο πάχος; Με δεδομένο βέβαια ότι η διάμετρος παραμένει η προβλεπόμενη.
Καταγράφηκε
Papagia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2024, 02:52:10 μμ »

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των χρυσών λιρών Αγγλίας από το 1817 μέχρι και φέτος 2024 παραμένουν ίδια. Οτιδήποτε διαφέρει σε τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αποτελεί χρυσή λίρα Αγγλίας. Δεν υπάρχουν παχύτερες η λεπτότερες η μεγαλύτερης διαμέτρου λίρες Αγγλίας.


Καταγράφηκε
kanenas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2024, 04:04:08 μμ »

Αγαπητοί gemuncey23 και Papagia,

Όπως καταλαβαίνω από τα υπόλοιπα έμπειρα μέλη, οι αποκλίσεις που υπάρχουν στις επανακοπές δεν είναι στη συνολική μάζα του νομίσματος ή στη διάμετρο. Είναι στο πάχος του χείλους (rim), το οποίο πολύ απλά σημαίνει ότι το υπόλοιπο ανάγλυφο είναι πιο βυθισμένο.  Η αξία της λίρας δε φαίνεται να επηρεάζεται σε τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2024, 04:11:27 μμ από kanenas » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2024, 10:39:32 μμ »

Πολύ σωστά..και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αναζητήσει κάποιος αν η λίρα του είναι επανακοπη κ στην τελική δεν υπάρχει κ τρόπος..η λίρες οι παλιές προ Ελισάβετ είναι οι περισσότερες χρεπια κ δεν υπάρχει λόγος κάποιος να ασχοληθεί επενδυτικά..συλλεκτικά κ βέβαια αξίζει ο κόπος..σε πολλές είναι το ριμ ανασηκωμένο κατά πολύ..αλλά τι συζητάμε ?λίρες του 2016 έχουν ένα ριμ που δεν χωράνε ακόμα κ διλασια να ήταν το φυλερ..που με ταημερινα μηχανήματα θα μπορούσαν να τα είχαν όλα στην εντέλεια..έχω λίρα του 2017 στα 7.94 γραμμάρια..συγνώμη αν βγήκα από το θέμα..έχω καιρό να γράψω κ έχω ξεχάσει πως είναι να συμμεχεις στο φόρουμ
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
kanenas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 10, 2024, 11:55:00 πμ »

..η λίρες οι παλιές προ Ελισάβετ είναι οι περισσότερες χρεπια κ δεν υπάρχει λόγος κάποιος να ασχοληθεί επενδυτικά..

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.  Εφόσον ξεπερνούν τα 7,94 g έχουν την ίδια αξία ως bullion. Αν αγοράσεις από την ΤτΕ, σου δίνουν ένα μίγμα χρονολογιών. Εφόσον ξεπερνά τα 7,94 g θεωρείται μη λιποβαρής-ελαττωματική στην όψη και πωλείται στην ίδια τιμή, ασχέτως χρονολογίας (€526,52 στο τελευταίο δελτίο).
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2024, 12:09:59 μμ »

Εφόσον ξεπερνά τα 7,94 g θεωρείται μη …..  - ελαττωματική στην όψη και πωλείται στην ίδια τιμή, ασχέτως χρονολογίας (€526,52 στο τελευταίο δελτίο).
Δεν ισχύει αυτό. Σε εξαιρετικές μόνο περιπτώσεις για λίρες προ Ελισάβετ θα σου δώσουν στην ΤτΕ τιμή για μη ελαττωματική στην όψη.
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
kanenas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 10, 2024, 12:34:28 μμ »

[...]Σε εξαιρετικές μόνο περιπτώσεις για λίρες προ Ελισάβετ θα σου δώσουν στην ΤτΕ τιμή για μη ελαττωματική στην όψη.

Αυτό ακριβώς εγραψα, ίσως να μην ήταν σαφές.  Θεωρείται ΜΗ λιποβαρής ΚΑΙ Ελαττωματική στην όψη.  Και για του λόγου το αληθές, ένα παλιό δελτίο αγοράς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2024, 12:42:16 μμ από kanenas » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences