Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:42:26 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιοπιστία καταλόγων...  (Αναγνώστηκε 2925 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:17:16 μμ »

Θάθελα να θίξουμε λίγο το θέμα με τους κατάλογους και την αξιοπιστία των στοιχείων/τιμών που αναφέρουν, γιατί έχω την εντύπωση ότι βοηθάνε μεν αλλά κάνουν και ζημιά από την άλλη - ή έστω μπερδεύουν σε πολλές περιπτώσεις. Ως αφορμή θα αναφέρω κάτι που μόλις είδα στον Κράους, ψάχνοντας για κάποια νομίσματα της Πολωνίας. Στην σελίδα 1673 (του 2010, πάνω δεξιά) αναφέρει ότι τα 50 groszy του 1973 βγήκαν σε 39.000 κομμάτια μόνο (!) τη στιγμή που τις άλλες χρονιές έβγαιναν σε μερικά εκατομμύρια... και σαν τιμή έχει την ίδια... Αν όντως είναι έτσι, αυτά τα νομίσματα θα έπρεπε να αξίζουν κατά πολύ παραπάνω, έτσι δεν είναι το λογικό..? Αντί για 50 cents που λέει το UNC θα έπρεπε να έχει και κάποια επιπλέον μηδενικά ακόμα νομίζω... (που λέει ο λόγος). Συνεπώς που είναι το λάθος εδώ..? Στο τιράζ ή στην τιμή..? Ή απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται..? Και έχω βρει αρκετά τέτοια στον συγκεκριμένο κατάλογο τις τελευταίες μέρες που τον ψάχνω συνεχώς και με τις ώρες... Οπότε το ερώτημα είναι:

- Πόσο μπορεί να στηριχθεί κάποιος στα στοιχεία τους..?
- Πόσα λάθη έχουν μέσα και πόσο χοντρά μπορεί να είναι αυτά..?

Οι παλιότεροι με μεγαλύτερη εμπειρία στο αντικείμενο, ίσως να μπορούν να μας πουν και περισσότερα για το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:12:14 μμ από Κώστας » Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:35:11 μμ »

Οσο για το πενηνταράκι του '73, το φυλάω για να πάρω με αυτό μερικές λίρες αργότερα... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:04:44 μμ »

..έχω βρει αρκετά τέτοια στον συγκεκριμένο κατάλογο τις τελευταίες μέρες που τον ψάχνω συνεχώς και με τις ώρες... Οπότε το ερώτημα είναι:

- Πόσο μπορεί να στηριχθεί κάποιος στα στοιχεία τους..?
- Πόσα λάθη έχουν μέσα και πόσο χοντρά μπορεί να είναι αυτά..?


Οι παλιότεροι με μεγαλύτερη εμπειρία στο αντικείμενο, ίσως να μπορούν να μας πουν και περισσότερα για το θέμα.

Καλά βρε παιδιά, κανείς δεν έχει να πει τίποτα για το θέμα αυτό..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:34:31 μμ »

Κωστα γενικα οι καταλογοι ειναι για να παρατηρουμε το τιραζ καποιων νομισματων ή την διαμετρο το παχος τους κτλ κτλ...
Στις τιμες δεν βασιζομαστε και τοσο πολυ πανω τους , αν και τις τιμες τις βγαζουν μεσα απο τα <κλεισιματα> των τιμων που κλεινουν οι δημοπρασιες παγκοσμιως σε μεγαλα σαιτ!
Τωρα στον KRAUSE που αναφερεσε ειναι ο ποιο επισημος ολων των καταλογων που υπαρχουν και τα λαθη του ειναι ελαχιστα εως μηδαμινα θα λεγαμε!!
Εγω θα σου προτεινα να μην κοιτας τα τιραζ για καποιες (υποαναπτυκτες) χωρες !!
Παραδειγμα---> ενα νομισμα που τυπωθηκε στις USA με τιραζ 500,000 τμχ σε πληροφορω οτι θα ειναι δυσευρετο!!
Ενα νομισμα που τυπωθηκε σε μια Αφρικανικη χωρα χαμηλου οικονομικου υποβαθρου με τιραζ 1,000 τμχ θα το βλεπεις συνεχεια μπροστα σου!!
Αρα δεν πρεπει να κοιτας ποσα τεμαχια εχει κοψει η Πολωνια για το παραπανω εικονιζομενο νομισμα
αλλα αν θα βρεθουν 39,001 ατομα να το κυνηγησουν!!
Και κατι αλλο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι οι συλλογες <πληρωνοντε> συνηθως εντος της χωρας παραγωγης του νομισματος!!
Με λιγα λογια αν το νομισμα αυτο αξιζει 0,50 σεντς στην Πολωνια , εξω απο την Πολωνια δεν αξιζει ουτε τα 0,25!!
Πιστευω να πηρες μια γενικη εικονα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:47:15 μμ »

Δηλαδή Γιώργο κατατάσσεις την Πολωνία με τα 40 περίπου εκατομμύρια κατοίκους, στις υποανάπτυκτες χώρες..? Το ξέρεις ότι είναι μέλος της ΕΕ, του ΝΑΤΟ, του ΟΟΣΑ, και ότι έχει μια ιστορία ΝΑ!..?
Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο...
Κάτι άλλο πρέπει να παίζεται εδώ...

Επίσης, θέλω να πω για τον Κράους ότι όσο περισσότερο τον ψάχνω (απόκτησα πρόσφατα 3 τόμους), τόσο περισσότερο πέφτει στα μάτια μου η αξιοπιστία του. Εχω δει αρκετά κουφά μέσα, που αν μη τι άλλο είναι τουλάχιστον ερευνητέα κατά πόσον ισχύουν (ομολογώ ότι δεν περίμενα να δω τέτοια σε ένα τέτοιο κατάλογο). Και ίσως να έχει νόημα να κάνουμε κάποιο θέμα στο οποίο θα αναφέρουμε οτιδήποτε πέφτει στην αντίληψή μας, γιατί νομίζω ότι θα βοηθήσει σαν καταγραφή.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:00:22 μμ »

Εμείς μάλλον είμαστε πολύ πιο "υποανάπτικτοι" από αυτούς (όχι στον πολιτισμό φυσικά) αλλά αν δεις τις αντίστοιχες σύγχρονες δραχμές κλπ, ή ακόμα και τα πρόσφατα ευρώ, θα δεις ότι υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε νομίσματα με πχ 7 εκατομ. τιράζ και αντίστοιχα άλλα με μερικές δεκάδες χιλιάδες μόνο.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου, η αξία ενός νομίσματος είναι παντού ίδια. Αυτό που διαφέρει είναι κατά πόσο μπορείς να βρεις τον αντίστοιχο αγοραστή (ή την αντίστοιχη τιμή) εκτός της χώρας προέλευσης (στα κοινά νομίσματα εννοώ). Η αξία όμως μιας σπανιότητας, δεν αλλάζει Γιώργο, ακόμα και στο Βόρειο Πόλο να πας...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:38:48 μμ »

O κραουζ ειναι εργαλειο αλλα οχι ευαγγελιο.Εγω τον χρησιμοποιω για αναγνωριση  και με εχει βοηθησει ουκ ολιγες φορες.αυτοι που τον γραφουν πληροφοριες μαζευουν απο τα νομισμτοκοπεια και απο μεγαλους dealer.Στα σημαντικα νομισματα που βγαινουν σε δημοπρασιες οικων εχουν μια εικονα, αλλα σε νομισματα 5-10 ευρω οτι τους πουνε γραφουν.Ο 1900-2000 εχει 50.000 εικονες και εκατονταδες χιλιαδες νομισματα μεσα.Λογικο ειναι να γινονται τυπογραφικα λαθη και αβλεψιες.Oσο για το πολωνικο ειναι σιγουρα τυπογραφικο.Αμα στην πραγματικοτητα εχει τιραζ 30000 κομματια οπωσδηποτε δεν κανει 0,50 ευρω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences