Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:41:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παζαρι ρακοσυλλεκτων  (Αναγνώστηκε 1225 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 27, 2023, 11:08:37 μμ »

Εχει παει κανεις? Αξιζει τον κοπο? Θελω να παω την Κυριακη αλλα δεν θελω να χασω τον χρονο μου.
Καθε αποψη θα με βοηθουσε
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
PapaK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2023, 10:32:45 πμ »

Εγώ πηγαίνω τακτικά. Στον Ελαιώνα. Σ αυτό το παζάρι. Κυριακή πρωί στήνεται  500 m απ το μετρό. Έχει αντικείμενα παλιά που οι ρακοσυλλεκτες τα έχουν συλλέξει μέσα από σκουπιδοτενεκέδες και τα μεταπωλούν. Εργαλεία διακοσμητικά οικιακά είδη κλπ. . Διοργανώνεται από τον σύλλογο ρακοσυλλεκτων Ερμής. Μετρα κάπου 15000 μέλη. Ρομα τσιγγάνοι Πακιστανοί Συριοι Βούλγαροι κλπ.

Για τους νομισματαδες  δεν προσφέρεται ο Ελαιώνας. Σπάνια θα δείτε κέρματα ενδιαφέροντα εκεί. Αλλά αν ψάχνετε εργαλεία παλιά η διακοσμητικά είναι μια καλή λύση. Το παζάρι στην τιμή εκεί και επιτρέπεται και επιβάλλεται σε αντίθεση ας πούμε με το Μοναστηράκι - Θησείο που την έχουν δει οι παγκιτης καταστήματα ράχες στο Κολωνάκι και δεν επιτρέπουν παζάρι. Άλλωστε πλέον οι παγκιτες του Μοναστηρακιου η Θησείου έχουν εκμοντερνιστει στο Facebook το παίζουν έμποροι εκεί.

Σε αντίθεση λοιπόν με το Θησείο στον Ελαιώνα θα βρείτε πραγματικούς συλλέκτες τους ρακοσυλλεκτες του Ερμή που ξέρουν από παζαρεμα το επιτρέπουν και κατεβάζουν τις τιμές τόσο που πάντα μένεις ικανοποιημένος.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2023, 03:33:08 μμ »

Δεν έχεις πάει !!!!;!;!;;;;;;;;;;

Απλά οπωσδήποτε προετοιμάσου για πολύ περπάτημα

γιατί μιλάμε για πάρα πολύ μεγάλη έκταση οπότε προετοιμάσου

φορώντας αθλητικά ....

Και καλό θα ήταν τη πρώτη φορά να πας με κάποιο που γνωρίζει τα κατατόπια για να σε ξεναγήσει

Δυστυχώς λόγω δουλειάς δε ξέρω αν θα πάω αυτή τη Κυριακή για να πηγαίναμε μαζί .

Υστερόγραφο :

Είναι " ανοιχτά " και Σάββατο και Κυριακή

Υπάρχει πρόσβαση από Μετρό κατεβαίνοντας στη στάση Ελαιώνας

αλλά θεωρώ ότι για να έχεις όλη την εμπειρία του παζαριού πρέπει να κατέβεις με αυτοκίνητο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2023, 03:35:46 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2023, 03:47:21 μμ »


 Έχει αντικείμενα παλιά που οι ρακοσυλλεκτες τα έχουν συλλέξει μέσα από σκουπιδοτενεκέδες και τα μεταπωλούν.
Σε αντίθεση λοιπόν με το Θησείο στον Ελαιώνα θα βρείτε πραγματικούς συλλέκτες τους ρακοσυλλεκτες του Ερμή που ξέρουν από παζαρεμα το επιτρέπουν και κατεβάζουν τις τιμές τόσο που πάντα μένεις ικανοποιημένος.

Αυτονόητο αγαπητέ το παζάρι για αντικείμενα που έχουν ανασυρθεί από κάδους απορριμμάτων. Αυτό έλειπε να έχει αδιαπραγμάτευτη τιμή κάτι που βρέθηκε στα σκουπίδια και δεν κόστισε φράγκο..
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2023, 03:48:19 μμ »

Σκέψου ότι κατά μήκος της Αγίας Άννης

υπάρχουν πολλά επιμέρους παζάρια

δύσκολα  μπορείς να περάσεις απόλλους

Καταγράφηκε

cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2023, 11:09:10 μμ »

Εγώ πηγαίνω τακτικά. Στον Ελαιώνα. Σ αυτό το παζάρι. Κυριακή πρωί στήνεται  500 m απ το μετρό. Έχει αντικείμενα παλιά που οι ρακοσυλλεκτες τα έχουν συλλέξει μέσα από σκουπιδοτενεκέδες και τα μεταπωλούν. Εργαλεία διακοσμητικά οικιακά είδη κλπ. . Διοργανώνεται από τον σύλλογο ρακοσυλλεκτων Ερμής. Μετρα κάπου 15000 μέλη. Ρομα τσιγγάνοι Πακιστανοί Συριοι Βούλγαροι κλπ.

Για τους νομισματαδες  δεν προσφέρεται ο Ελαιώνας. Σπάνια θα δείτε κέρματα ενδιαφέροντα εκεί. Αλλά αν ψάχνετε εργαλεία παλιά η διακοσμητικά είναι μια καλή λύση. Το παζάρι στην τιμή εκεί και επιτρέπεται και επιβάλλεται σε αντίθεση ας πούμε με το Μοναστηράκι - Θησείο που την έχουν δει οι παγκιτης καταστήματα ράχες στο Κολωνάκι και δεν επιτρέπουν παζάρι. Άλλωστε πλέον οι παγκιτες του Μοναστηρακιου η Θησείου έχουν εκμοντερνιστει στο Facebook το παίζουν έμποροι εκεί.

Σε αντίθεση λοιπόν με το Θησείο στον Ελαιώνα θα βρείτε πραγματικούς συλλέκτες τους ρακοσυλλεκτες του Ερμή που ξέρουν από παζαρεμα το επιτρέπουν και κατεβάζουν τις τιμές τόσο που πάντα μένεις ικανοποιημένος.
Σ ευχαριστω πολυ Κωστα. Νομιζω πως εχεις δικιο με τους Θησειοτες. Εχω παψει καιρο τωρα να πηγαινω Θησειο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2023, 11:10:40 μμ »

Δεν έχεις πάει !!!!;!;!;;;;;;;;;;

Απλά οπωσδήποτε προετοιμάσου για πολύ περπάτημα

γιατί μιλάμε για πάρα πολύ μεγάλη έκταση οπότε προετοιμάσου

φορώντας αθλητικά ....

Και καλό θα ήταν τη πρώτη φορά να πας με κάποιο που γνωρίζει τα κατατόπια για να σε ξεναγήσει

Δυστυχώς λόγω δουλειάς δε ξέρω αν θα πάω αυτή τη Κυριακή για να πηγαίναμε μαζί .

Υστερόγραφο :

Είναι " ανοιχτά " και Σάββατο και Κυριακή

Υπάρχει πρόσβαση από Μετρό κατεβαίνοντας στη στάση Ελαιώνας

αλλά θεωρώ ότι για να έχεις όλη την εμπειρία του παζαριού πρέπει να κατέβεις με αυτοκίνητο
Κωστα μπορω να μην παω αυτη την Κυριακη κ να σε περιμενω να με ξεναγησεις εαν θες οποτε μπορεσεις
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2023, 11:16:16 μμ »

@PapaK Κωστα οπως ισως ξερεις εμεις οι συλλεκτες κατα κανονα δεν εχουμε μονο μια συλλογη. Σιγουρα δεν περιμενω να βρω νομισματα εκει πολυ περισοτερο νομισματα του δικου μου ενδιαφεροντος. Θελω ομως να εμπλουτισω την αλλη μου συλλογη με τα μεταλικα κουτια
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences