Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:17:58 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γενική εκτίμηση...  (Αναγνώστηκε 1536 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 12, 2023, 01:40:23 πμ »

Γεια σας.... πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου ένα νόμισμα κειμήλιο κατά τη γιαγιά μου...θα ήθελα τη γνώμη σας και γενικότερα τα φώτα σας... ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 03:33:00 πμ »

Συγνώμη αλλά δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.... προφανώς είναι πολύ μεγάλες...
Καταγράφηκε
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 03:56:12 πμ »

Το νόμισμα είναι 2 ρουμι αλτιν ,1223(1808) οποίος γνωρίζει σχετικά ας μου στείλει π.μ. να μου δώσει τα φώτα του μέσω email... ευχαριστώ
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 03:09:35 μμ »

Έχει τρύπα η οχι;

Τα πολύ λεπτά και συνήθως όχι επίπεδα χρυσά ρούμι αλτιν, η 2 ρούμι αλτιν, είχαν μέχρι πριν κάποιο καιρό κάποια υπεραξία ακόμη και με την συνήθη μικρή τρύπα που έχει το 90% αυτών των νομισμάτων. Λόγω σχεδίου αλλά και ελαφρού βάρους χρησιμοποιήθηκαν κατα κόρον ως κοσμήματα.

Κάποια στιγμή όμως εμφανίστηκε μεγάλη ποσότητα τέτοιων τρύπιων στην αγορά και η αξία τους σήμερα είναι με το γραμμάριο.

Αν δεν είναι τρύπιο, τότε έχει πιθανότατα καποια υπεραξία εάν δεν έχει καθαριστεί άγαρμπα η ταλαιπωρηθεί ποικιλοτρόπως.
Καταγράφηκε
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 07:31:49 μμ »

Όχι δεν έχει τρυπα...δεν είναι καθαρισμένο... είναι σε θήκη για κρέμασμα στο λαιμό...
Καταγράφηκε
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 08:08:49 μμ »

Φωτογραφίες
Καταγράφηκε
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 08:10:03 μμ »

Και πισω
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2023, 11:33:41 μμ »

Πραγματι δεν είναι τρύπιο.

Ως προς την ημερομηνία τώρα, το AH1223 (1808) είναι το έτος ενθρόνισης του σουλτάνου, Μοχαμεντ του 2ου. Βρίσκεται στην πίσω πλευρά στο κάτω μισό του νομίσματος η στην φωτογραφία σου, στο αριστερό κομματι γιατί την έχεις στραμμένη κατά 90 μοίρες  προς τα δεξιά. Το έτος κοπής νομίζω ότι είναι το 11ο έτος βασιλειας του συγκεκριμένου σουλτάνου, στο πάνω τμήμα του οπισθοτυπου (όλα με αραβικους χαρακτήρες) δηλαδή 1819. Η αξία του θα φανεί καλύτερα αφού πρώτα αφαιρεθει ο κρίκος προσεκτικά και γίνει μια αξιολόγηση της κατάστασης του.

Ο χρυσός είναι μαλακό μέταλλο και τα 2 ρουμιν αλτιν είναι πολύ λεπτά νομίσματα (βάρος 4.6-4.7 γραμμάρια), τις περισσότερες φορές όχι εντελώς επίπεδα. Η κατάσταση του μπορεί να είναι από VF έως UNC , αν και εκ πρώτης όψης μου φαίνεται για XF-AU αν δεν μου διαφεύγει κάποιο οφθαλμοφανές ελάττωμα. Η αξία του δεν είναι κάτι το στάνταρ όπως πχ η αξία μιας χρυσής λιρας.

Εξαρτάται που θέλεις να το πουλήσεις, αν δλδ είσαι διατεθειμένη να βρεις κάποιον ιδιώτη που να ενδιαφέρεται, η αν πας σε κάποιον εμπορο που θα το πληρώσει λιγότερο. Αυτή τη στιγμή δεν είμαι εντελώς σίγουρος, αλλά αν δεν απατώμαι τα ρουμι αλτιν εχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε χρυσό, δλδ μεγαλύτερη των 0.900 η 0.917 που είναι τα συνήθη ποσοστά πολύτιμου μετάλλου σε χρυσα νομίσματα. Αντίθετα εδώ νομίζω είναι γύρω στο 0,96-0,97.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2023, 11:34:48 μμ από digo » Καταγράφηκε
Νατασα_G.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2023, 10:32:04 πμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2023, 09:43:59 μμ »

Βρήκα και μια φωτογραφία από κάτι ρούμι αλτιν που είχα προ δεκαπενταετίας. Όπως θα δεις ο βαθμος είναι σχετικά αυστηρός και βέβαια μιλάμε για νόμισμα που δεν είναι τρύπιο. Eιναι μια χρόνια μετά το δικό σου και βέβαια κυκλοφόρησαν ευρέως στην υποδουλωμένη ακόμη Ελλάδα.

Πρόσφατα βρήκα ένα εκπληκτικής κατάστασης, (MS63) που είναι και τοπ ποπ αλλά και διολου φτηνό. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες του.



Για την ημερομηνία, στο πάνω μέρος του οπισθοτυπου, θα δεις τον αριθμό 12 στα Αραβικά, το 12ο έτος βασιλειας του Mehmed II. Το δικό σου γράφει 11 στο ίδιο σημείο, αλλά είναι όλα της ίδιας κατηγορίας σπανιότητας και αξίας. Κομμένα στην Κωνσταντινούπολη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2023, 09:48:57 μμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences