Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:37:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναδρομη στο Παρελθον!!  (Αναγνώστηκε 8694 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:38:43 μμ »

Ξεκιναω μια μικρη περιπλανιση πισω στον χρονο και φωτογραφισα μερικα εντυπα που μαζι τους μεγαλωσαμε!!δεν ξερω για εσας αλλα εγω μικρος περιμενα πως και πως να πεσει μια δραχμη ενα ταληρο στα χερια μου να τρεξω να αγορασω κομιξ :)Γνωστης αυτου του συλλεκτικου πλεον κομιξ δεν ειμαι!!Καποιες γενικες γνωσεις εχω απο φιλους που τα μαζευουν!!Αν με ρωτησετε δεν ξερω ποτε ξεκινησε το κομιξ στην Ελλαδα και θα χαρω πολυ να βρεθει καποιος φιλος γνώστης της Ιστοριας να μας πει πεντε πραγματα να μαθουμε και εμεις οι υπολοιποι. Ξερω οτι υπαρχουν ατομα εδω στην Ελλαδα με Ηλικια 50+ και εχουν μεγαλες συλλογες και τευχη σπανια πια της δεκαετιας του 1970 και ισως και ακομη ποιο παλια!!Θα χαρουμε πολυ αν διαβασετε αυτο το αρθρο αν και σηκωσετε συπληρωματικα σχολια για το χομπυ σας ;)Μερικες φωτογραφιες λοιπον απο κομιξ που ισως ξεχασαμε οτι υπαρχουν!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:49:47 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:41:43 μμ »

Μερικα ακομη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dnmntpns
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2011, 03:59:08 μμ »

Tα θυμαμαι κ εγω παρα πολυ καλα που τα αγοραζα κ τα διαβαζα την δεκαετια μεσα του 1970.
Εχω φιλο τεραστιο τσιγκουνη Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών,
 που εχει χιλιαδες τευχη απο Ζαγκορ κ Ομπραξ, κ Μπλεκ.
Ηρωες που εζησαν πολυ πριν τον πολεμο Βορειων-Νοτιων, ηταν Αμερικανοι (πρωην Αγγλοι μεταναστες στην αμερικανικη ανατολικη ακτη{Βοστωνη} κ πολεμουσαν τους μονιμα χαμενους Αγγλους! Σαρκασμός

Ηταν σε αυστηρα πορτοκαλομαυρο χρωματισμο απο οσο θυμαμαι, κ κοστιζαν τοτε 2 στις αρχικες εκδοσεις κ μετεπειτα  3 και 4 και 5 και 7 δραχμες.
Ο Ζαγκόρ κυκλοφουρσε καθε Τριτη κ μετεπειτα καθε Πεμπτη; κ δεν φορουσε καποιο καπελο, και συνηθως ΚΑΘΑΡΙΖΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, δεν ειχε μονιμους συμπρωταγωνιστες!
Ο ΜΠΛΕΚ καθε ΤΕΤΑΡΤΗ, και ο ΟΜΠΡΑΞ καθε Σαββατο.
Αντιθετα ο Μπλέκ κ ο Όμπραξ φορουσαν το γνωστο τοτε καστορινο  καπελο με την ουρα καστορα, και ειχαν ο μεν πρωτος τον περιφημο Καθηγητη Μυστηριο, αν κ λιγο χαζουλης, κ τον γενναιο εφηβο Ρούντυ για συμπρωταγωνιστες,
και ο Όμπραξ εναν ινδιανο αν θυμαμαι καλα!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2011, 05:44:54 μμ »

Ο Ομπραξ ειχε τον Φαγανα και τον Βαρωνο φιλους!!
Ο Λοχαγος Μαρκ ειχε τον Ινδιανο εν ονοματι Θλιμενο Μπουφο και τον Μιστερ Μπλουφ ο οποιος ειχε εναν κοκαλιαρη σκυλο τον Φλοκ!!  Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Ξεχασα την ερωτευμενη Μπετυ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2011, 06:43:41 μμ »

Μα τους χιλιους ξεροψημενους κεφτεδες
Καταγράφηκε
gianismegara
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2011, 06:52:42 μμ »

Τι μου θυμίσατε τώρα!

Παρ' όλο που είμαι σχετικά μικρός, μεγάλωσα κι εγώ με ΌΜΠΡΑΞ, ΜΑΡΚ, ΜΙΚΡΟ ΣΕΡΙΦΗ-ΑΡΧΗΓΟ-ΚΑΟΥΜΠΌΗ, (τον Μπλεκ δεν τον πολύ διάβαζα, διότι δεν ήταν αυτοτελές). Έχω ακόμα καμιά 100ρια-200ρια τεύχη, στο σπίτι των γονιών μου, από ΌΜΠΡΑΞ, ΜΑΡΚ, (περιπέτεια Κλείσιμο ματιού), ΜΙΚΡΟ ΣΕΡΙΦΗ-ΑΡΧΗΓΟ-ΚΑΟΥΜΠΌΗ, (δεν ήταν ακριβώς κόμικς, όσο αφηγήσεις των περιπετειών μιας ομάδας παιδιών στην άγρια δύση. Του Ελληνόπουλου Τζιμ Άνταμς, του Πεπίτο Γκονζάλες, της Ντιάνα και του Τσιπιρίπο. Τα αφηγήματα αυτά, είχαν σκόρπιες κάποιες ασπρόμαυρες φωτό).
Μικρός δεν είχα ηλεκτρονικά παιχνίδια, ούτε ποδήλατο και έτσι μεγάλωσα....δημιουργικά Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο.

Γιάννης  
Καταγράφηκε
gianismegara
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2011, 06:53:26 μμ »

Μα τους χιλιους ξεροψημενους κεφτεδες


Ούγκ!!!
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:22:11 μμ »

Αλλος ενας κολλημενος απο μικρος με ρην περιπετεια

Σας παραθετω φωτο της συλλογης μου
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:50:26 πμ »

Φοβερός ο Κάπταιν Μαρκ και όλη η παλιοπαρέα! Έχω καμιά 15αρια τεύχη, όλα με τον Μαρκ, κανένα με τον Όμπραξ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2013, 10:09:52 μμ »

Εγώ παιδιά ήμουν τρελλαμένος με Μικρό Αρχηγό, Μικρό Σερίφη και Μικρό Καουμπόι ... και ερωτευμένος με την Ντιάνα!! Μάλιστα πίστευα και εγώ οτι το καλύτερο φαγητό του κόσμου είναι ο χυλός ... όπως διαλαλούσε ο Πεπίτο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κάποια καλοκαίρια δούλευα στο πρακτορείο εφημερίδων του Ωρωπού για χαρτζιλίκη και μας φέρνανε και συλλεκτικούς τόμους με αυτά (5-7 παλιά τεύχη μαζί) και ήταν σαν να μου δίνανε τα κλειδιά σε ζαχαροπλαστείο (... και έκει κάποια καλοκαίρια δούλεψα και είχα τρελλάνει τις σοκολατίνες!!!)
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2013, 10:22:04 μμ »

Ο Ομπραξ ειχε τον Φαγανα και τον Βαρωνο φιλους!!
Ο Λοχαγος Μαρκ ειχε τον Ινδιανο εν ονοματι Θλιμενο Μπουφο και τον Μιστερ Μπλουφ ο οποιος ειχε εναν κοκαλιαρη σκυλο τον Φλοκ!!  Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Ξεχασα την ερωτευμενη Μπετυ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Φλοκ ή σακι από ψυλους ή σκυλας γέννα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2013, 10:47:59 μμ »

Εκτος απο αυτα ηταν και το ΓΚΟΛ που ειχε το Μαυρο φτερο που εβαζε απιστευτα γκολ,,,και μια αλλη ιστορια με εναν τερματοφυλακα που επιανε τα απιαστα,,,,το θυμαται κανεις?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2013, 11:05:48 μμ »

Μιλάς για το "τερματοφύλακας γιατρός";  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2013, 11:14:34 μμ »

Μπορει,,,δεν το θυμαμαι καλα σαν το μαυρο φτερο,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences