Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:55:48 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χάσαμε την Ελι  (Αναγνώστηκε 5110 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 11:31:55 μμ »

https://hellasjournal.com/2022/09/o-karolos-antikathista-tin-vasilissa-elisavet-sta-kermata-ke-ta-chartonomismata-meta-tin-periodo-penthous-i-anakinosis/
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 12:48:16 πμ »

οχι ρε ####το.... και η κηδεια ειναι στις 18;;;  την ημερα του γαμου μου; μια φορα ειπα να παντρευτω κι εγω και πεθανε η ελισαβετ!
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 08:44:33 πμ »

Αυτο που κοιταμε σαν στεκι ειναι την επιρροή που είχε η Ελισαβετ απο το 1957 μεχρι σημερα σε όλες τις χρυσές λίρες Αγγλίας με τα διαφορα κεφαλια. Σε πόσες χώρες κόπηκε σε νόμισμα το κεφάλι της;
Όποιος το βρει κερδιζει δωρακι.

Επίσης μπορείτε να γράψετε και το αγαπημένο σας νόμισμα με την Ελισαβετ.

Δωράκι μία καραμέλα  με γεύση λεμόνι ή πορτοκάλι?
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 10:23:48 πμ »

Απλως ενημερωτικα Χρηστο για την ιστορια δωθηκε εντολη απο την βασιλισσα Ελισαβετ για τους απαγχωνισθεντες οπως αντι για κρεμμαλα να εκτισουν ποινη φυλακισης αλλα ο στρατηγος Τζων Χαρτινγκ απο το μισος που ειχε για τους αγωνιστες της ΕΟΚΑ αγνοησε τις εντολες και λογο της ψηλης θεσης που κατειχε ως κυβερνητης της Κυπρου επι καιρο Αγγλοκρατιας και τον τρομο που εσπερνε στο νησι εκανε οτι ηθελε και κρεμμασε τα παλλικαρια μας.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 09:51:06 μμ »

Από Π.Ε.Ο.Φ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
 
Μιχαήλ Καραολής, Ανδρέας Δημητρίου, Ανδρέας Ζάκος, Ιάκωβος Πατάτσος, Χαρίλαος Μιχαήλ, Μιχαήλ Κουτσόφτας, Στέλιος Μαυρομμάτης, Ανδρέας Παναγίδης, Ευαγόρας Παλληκαρίδης.

Αυτοί είναι οι εννέα ήρωες που οδηγήθηκαν προς την αγχόνη και θυσιάστηκαν με τη συγκατάθεση και την υπογραφή της «Αυτής Μεγαλειότητος». Η «μεγαλόψυχη» βασίλισσα του Ηνωμένου Βασιλείου, παρά τις διεθνείς αντιδράσεις, δεν έδωσε χάρη σε κανέναν από τους εννέα απαγχονισθέντες, αλλά και ούτε επέτρεψε να δοθούν τα νεκρά σώματα των Ηρώων στους γονείς τους για να γίνει η ταφή τους σε κοιμητήριο. Έτσι, θάφτηκαν όλοι διαδοχικά μέσα στις φυλακές των Βρετανών στη Λευκωσία, στα σημερινά «Φυλακισμένα Μνήματα». Παράλληλα, επέτρεπε τη δολοφονία δεκάδων ανθρώπων που αγωνίζονταν για το υπέρτατο αγαθό, την Ελευθερία τους και για την Ένωση με τη μάνα Ελλάδα.

Η Βασίλισσα Ελισάβετ ήταν ένα πολιτικό πρόσωπο άμεσα συνδεδεμένο με την τραγωδία της Κύπρου. Ήταν η ηγέτιδα ενός (αποικιακού) κράτους που δεν έπαψε ποτέ να συνωμοτεί και να συνεργάζεται με την Τουρκία, προκειμένου να υποτάξουν από κοινού τους Έλληνες της Κύπρου. Ήταν η ηγέτιδα ενός κράτους που έως σήμερα κατέχει ένα μεγάλο μέρος της πατρίδας μας (της Κύπρου).

Δεν πενθούμε για τον θάνατο της Βασίλισσας των αποικιοκρατών. Όχι, γιατί οι πρόγονοί μας, μάς δίδαξαν να ζούμε λεύτεροι και όχι υποδουλωμένοι. Μας έμαθαν να μην υποκλινόμαστε μπροστά σε βασίλισσες-δολοφόνους, που καταπίεσαν, κατέπνιξαν  στο αίμα (και εκμεταλλεύτηκαν αγρίως) δεκάδες λαούς σε ολόκληρο τον κόσμο. Ας πορευτούμε στον δρόμο που χάραξαν κι ας χαράξουμε κι εμείς άλλον έναν ένδοξο και ηρωικό δρόμο αντάξιο με τον δικό τους. Γιατί μπορεί να απαγχόνισαν τους παππούδες μας, μπορεί να δολοφονούσαν εν ψυχρώ τους πατεράδες μας, όμως το υπέρτατο ιδανικό της Ελευθερίας, έμεινε βαθιά ριζωμένο στις καρδιές μας.

Η αιμοδιψής Βασίλισσα «έχτισε» το «μεγαλείο» της πάνω στα άψυχα κορμιά των αγωνιστών της Ελευθερίας και της Ενώσεως. Πέρασε στην ιστορία ως ο μεγαλύτερος εχθρός του κυπριακού Ελληνισμού. ΝΤΡΟΠΗ σε όσους επικροτούν το έργο της. «Τρίζουν» τα κόκκαλα των Ηρώων μας.

«Ἔμφυτος πᾶσιν ἀνθρώποις ὁ τῆς ἐλευθερίας πόθος».
Διονύσιος ο Αλικαρνασσεύς
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2022, 09:52:09 μμ από xmac » Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 02:04:11 μμ »

Χάσαμε την Queen πλέον έχουμε King!

Νέα νομίσματα, χαρτονομίσματα, αρχικά σε ταχυδρομεία γραμματόσημα και πλέον έχουμε Rex αν δεν κάνω λάθος.


Στα συλλεκτικά η φετινή λίρα η επετειακή αλλά και η σειρά νομισμάτων του platinum jubilee  θα είναι από τα πιο δυσκολοεύρετα στο μέλλον αφού θα είναιαφιερωμένα στο μοναδικό επιτεύγμα των 70χρόνων βασιλείας της αλλά συνάμα και τα τελευταία της.

Αναμένουμε το νέο πορταίτο του Καρόλου του ΙΙΙ
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 06:09:08 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=IXDEPuVTZ4E

The Death Of The Queen - What Does That Mean For Our Coins?
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 01:10:20 πμ »

Ζωή σε μας .
Tα πορτρέτα της σε κοινά νομίσματα μου αρέσουν και έχω ένα album με διάφορα νομίσματα της κοινοπολιτείας που έχουν τα πορτρέτα αυτά .Τα αγαπημένα μου είναι αυτά της Κύπρου και θα ήθελα κάποια στιγμή να αποκτήσω και τη κασετίνα με τα proof αυτής της σειράς.

Επίσης έχω και το παρακάτω το οποίο δεν μου αρέσει



Σχετικά με το τι θα ακολουθήσει τα επόμενα χρόνια , διάβαζα  στο παρακάτω άρθρο https://metro.co.uk/wp-content/uploads/2022/09/SEC_124485215-015b.jpg?quality=90&strip=all&zoom=1&resize=480%2C242 ότι το πορτρέτο του νέου μονάρχη παραδοσιακά θα έχει αντίθετη φορά δλδ θα κοιτάει προς τα αριστερά .
Ακολουθεί και ένα Photoshop από το ίδιο άρθρο με το πώς θα μπορούσε να είναι το πορτρέτο του νέου Βασιλιά .



Καταγράφηκε

fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 09:35:12 πμ »

πλέον γυρίζει και η πλευρά του Καρόλου όπως το πιο πάνω σωστά?
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 11:58:23 πμ »

Καλημερα στην παρεα. Με ποιο καθαρο μυαλο θα σας γραψω οτι τωρα ξαφνικα θυμηθηκατε την ιστορια αυτη και την μη χαρη στους κυπριους. Πριν οταν μαζευατε λιριτσες με το κεφαλι της Ελισαβετ δεν σας ειδα να συγκινείστε.

Εγω εστιαζω στο γεγονος το νομισματικο. Σας το εγραψα απο την αρχη οτι η πολιτικη δεν πρεπει να μπλεκεται με τα νομισματικα. Ειδικα οι φιλοι μας οι Κυπριοι που εχουν τόσα στοιχεια απο το βρετανικό κρατος. Ξαφνικα τωρα που πεθανε τα θυμηθηκαμε ολα.

Η ακολουθουμε μια γραμμη και μια ιδεολογια η οχι διαλεξτε.

Παρακαλω πολυ η γραμμη του forum ειναι να ασχολείται καθαρά με συλλεκτικά νομίσματα και οτι εχει να κανει με τα συλλεκτικά γενικότερα. Εξετάζουμε το συλλεκτικό και οχι το πολιτικο.

Αλλιως καθε φορα θα σχολιαζαμε για χουντες , Κωσταντινους και λοιπα.

Επισης δεν εχετε καταλαβει οτι η βασίλισσα ηταν μαριονετα;

Πιστευετε οτι μπορουσε να επηρεάσει; Τιποτα δεν μπορουσε να κανει.

Κλεινοντας αυτο το θεμα και συγνωμη αλλα αυτη αυτη ειναι αποψη μου , με φιλικό παντα τόνο γιατι τα γραφόμενα παρεξγούνται.

Νίκο ( NMS) νομίζω κανεις δεν θα ασχοληθεί με τον γάμο σου! 🤣🤣🤣 καλο αυτό για σενα!

Λογικά η στέψη του Κάρολου και τα νέα νομίσματα θα γίνουν σε λιγότερο 6 μήνες.

Εχεί πολύ ψωμί ακόμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2022, 01:30:33 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 12:00:00 μμ »

Αγαπημένο μου πορταίτο της Ελισαβετ το δεύτερο.

Νεανικό κεφάλι με το στέμμα
Καταγράφηκε

SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 10:01:49 μμ »

Τι απαισια κεφαλα ειναι αυτη του καρολου ρε παιδια, γεμισε ολο το πεδιο!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences