Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:39:57 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δοκίμιο Κωσταντίνου 1915  (Αναγνώστηκε 39157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 31, 2022, 09:47:24 πμ »

Ρε σύ χαραμίζεσαι αλήθεια   Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Ναι ρε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 31, 2022, 09:50:40 πμ »

Έχει και τις δυο φωτογραφίες. Τώρα να πω ότι πείστηκα από τον Matteo όσο σεβασμό απεριόριστο που του έχω δεν μπορώ να πω.
Εμένα τελικά για restrike μου κάνει να πω την αλήθεια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 09:51:14 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 31, 2022, 10:03:29 πμ »

Εμένα για μετάλλιο monnaie de Paris μου κάνει περισσότερο πάρα νόμισμα. Και ιδίως η τυπωση στο edge του privy mark αυτό δείχνει. Δέστε για παράδειγμα τα μετάλλια του ΝΑΤ από monnaie de Paris. Το κοψαν και το δώρισαν. Αν στο μέλλον δούμε να δημοπρατείται τακτικά τότε θα υποψιαστώ κι εγώ το restrike.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 31, 2022, 10:08:57 πμ »

Καταρχάς και πάλι συγγνώμη για τα πολλαπλά. Τόση ώρα με βασανίζει που έχω ξαναδεί αυτό συμβολάκι (κέρας της αμαλθειας) σε νόμισμα στην στεφανη του (εκτός των μεταλλίων πχ του 1896 που προαναφέρθηκε). Λοιπόν το είδα σε ένα χρυσό restrike γαλλικό Louis d’or που μου είχε πουλήσει ο Mark Teller (άλλη μεγάλη αλεπού ίσως και μεγαλύτερη). Και είχε και την ένδειξη OR.  Που το βρήκε δεν ξέρω το μόνο που θυμάμαι να μου λέει ότι είναι επίσημη επανακοπή των Παρισιων. Το έχω δώσει χρόνια και δεν έχω κρατήσει φωτό αλλά θυμάμαι να το φωτογραφίζω την στεφανη του….
Αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 10:17:48 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 31, 2022, 10:33:27 πμ »

Ένα τέτοιο ήταν:


https://coins.ha.com/itm/france/louis-xv-gold-restrike-essai-petit-louis-d-or-dated-1720-/a/3012-23860.s?ic16=ViewItem-BrowseTabs-Inventory-BuyNowFromOwner-ThisAuction-120115

Εδώ έχουν “test scratches on edge” σε μια προσπάθεια να σβήσουν τα συμβολάκια  της αμαλθειας και το OR. Αυτό που είχα εγώ τα είχε όμως.

Τέλος πάντων μακάρι να είναι γνήσιο και οποίος το πήρε να το χαίρεται……….
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 10:40:58 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 31, 2022, 11:05:00 πμ »

Ας προσπαθήσω να εκφράσω και εγώ δύο σκέψεις, αφού οι προηγούμενη προσπάθειά μου απέτυχε λόγω παραποίησης, αποπροσανατολισμού και άλλων τινών τελείως ανεξάρτητων από τη διαχείριση του φόρουμ.

Το χρυσό δοκίμιο του Κωνσταντίνου είναι όντως μία ιδιαίτερη και προβληματική θα έλεγα περίπτωση εξαιτίας του χτυπήματος 1 OR που προσωπικά δεν το έχω δει σε κανένα νόμισμα δοκίμιο ή κυκλοφορίας και το είχαμε κουβεντιάσει εκτενώς με το φίλο solferino. Οπότε, ότι και αν έγινε, όσο και αν έκλεισε (που έκλεισε κοντά στις 180 χιλ €), θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ’ όψη και αυτή την παράμετρο.

Πάμε στα υπόλοιπα ελληνικά για τα οποία γίνεται κουβέντα αν υπάρχει ενδιαφέρον ή όχι. Δηλαδή πόσο παραπάνω από τα 150 χιλ € θα έπρεπε να κλείσουν οι 20 δραχμές 1869 για να πούμε ότι υπάρχει ενδιαφέρον; Πόσο παραπάνω από τις 24 χιλ € έπρεπε να κλείσει η δραχμή 1846; Πού έπρεπε να φθάσει ρε Χρήστο που όπως μας είπες πιο πριν τη χτύπησες κιόλας; Πόσο παραπάνω από 13 χιλ € έπρεπε να κλείσει η MS61 δραχμή 1851 όταν η προηγούμενη ίδιου βαθμού και πολύ ανώτερη στην πραγματικότητα είχε κλείσει στο HA το Σεπτέμβτιο του 2018 στα 4,5 χιλ $ με την ισοτιμία τότε κοντά στο 1,2 αν θυμάμαι καλά;  Πόσο παραπάνω από 8 χιλ € έπρεπε να κλείσει το PF65 εικοσάρικο του 1960 όταν ένα PF66 είχε κλείσει στο DNW το Φεβρουάριο του 2015 στα 2,4 χιλ λίρες; Το ότι κάποια άλλα θα μπορούσαν να κλείσουν και ψηλότερα, κατά τη γνώμη μου δεν σημαίνει απαραίτητα έλλειψη ενδιαφέροντος, αλλά ευκαιρία αγοράς. Υπάρχουν και οι παράγοντες που ανέφερε ο κος Ηλιόπουλος πιο πριν. Αλήθεια όλα τα νομίσματα των χωρών για τα οποία υπάρχει παγκόσμιο ενδιαφέρον κλείνουν πάντα και διαρκώς ψηλότερα; Τι έχει γίνει αλήθεια οέο με όλα τα περίφημα σύγχρονα βρετανικά που προωθούσε στην αγορά ο Coin Cabinet; Τι έχει γίνει με όλες τις τελευταίες εκδόσεις του Royal Mint; Όλες πάνε σφαίρα; Μην μας πιάνει ξενολαγνεία. Για δείτε τιμές κλεισίματος σε δημοπρασίες του Καραμήτσου πριν από χρόνια και συγκρίνετε με τις πιο πρόσφατες του ιδίου και της Attica Auctions. Άλλωστε υπάρχει κάποιο είδος που έχει διαρκώς το ίδιο και αυξανόμενο ενδιαφέρον και που οι τιμές του πηγαίνουν συνέχεια επάνω;

ΥΓ. Τις κουβέντες περί αρχαίων ελληνικών, την εκδήλωση ενδιαφέροντος ή την πρόθεση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, θα τις αφήσω ασχολίαστες και γιατί είναι εντελώς εκτός ενδιαφέροντος και γνωστικού μου πεδίου, αλλά και γιατί η αναφορά και ενασχόληση με αυτά μπορεί να έχει άλλες συνέπειες…
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 31, 2022, 12:35:59 μμ »

H σωστή ερώτηση είναι . Το 1 OR μπήκε από το Monnaie de Paris ή όχι?  Το 1 μπορεί να δηλώνει και κάτι άλλο εκτός από αρίθμηση δοκιμής ή δοκιμίου. Μπορεί για παράδειγμα να δηλώνει ότι ο δίσκος (κέρμα) είναι εξ'ολοκλήρου χρυσός  και δεν είναι με επικάλυψη χρυσού. Δηλαδή το 1 να δηλώνει το όλον το 100% και δίπλα or. Άν θυμάμαι καλά κάποια δοκίμια στο Παρίσι δεν τυπώνονταν σε επίχρυσους δίσκους ? Για παράδειγμα το 50 δρ και το 100 δρ 1875 κοπής στο Παρίσι δεν ήταν σε χάλκινο επίχρυσο δίσκο ?   Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 31, 2022, 12:47:21 μμ »

H σωστή ερώτηση είναι . Το 1 OR μπήκε από το Monnaie de Paris ή όχι?  Το 1 μπορεί να δηλώνει και κάτι άλλο εκτός από αρίθμηση δοκιμής ή δοκιμίου. Μπορεί για παράδειγμα να δηλώνει ότι ο δίσκος (κέρμα) είναι εξ'ολοκλήρου χρυσός  και δεν είναι με επικάλυψη χρυσού. Δηλαδή το 1 να δηλώνει το όλον το 100% και δίπλα or. Άν θυμάμαι καλά κάποια δοκίμια στο Παρίσι δεν τυπώνονταν σε επίχρυσους δίσκους ? Για παράδειγμα το 50 δρ και το 100 δρ 1875 κοπής στο Παρίσι δεν ήταν σε χάλκινο επίχρυσο δίσκο ?   Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Ναι είναι αυτό που λες. Το 1OR σημαίνει fine quality gold δηλαδή .920 ή όπως λέει ο Morton .916 (το 2OR είναι .750, το 3OR .500).

Είναι επίσημο τελικά. Είναι restrike κατόπιν παραγγελίας ιδιώτη μεγαλοσυλλέκτη και χτυπημένο οποτεδήποτε μέχρι το 1930 χρονιά που το Παρίσι σταμάτησε την πρακτική των restrikes. Πιθανόν δεν είναι μοναδικό.
Αυτό που δεν μου είπε η πηγή μου είναι γιατί δεν το έγραψε αυτό η ngc. Αλλά νομίζω μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του. Πάντως επίσημη κοπή του ελληνικού Κράτους δεν είναι.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 12:50:58 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 31, 2022, 12:58:10 μμ »

Επίσης το πήρε ξένος.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 31, 2022, 03:13:49 μμ »

H σωστή ερώτηση είναι . Το 1 OR μπήκε από το Monnaie de Paris ή όχι?  Το 1 μπορεί να δηλώνει και κάτι άλλο εκτός από αρίθμηση δοκιμής ή δοκιμίου. Μπορεί για παράδειγμα να δηλώνει ότι ο δίσκος (κέρμα) είναι εξ'ολοκλήρου χρυσός  και δεν είναι με επικάλυψη χρυσού. Δηλαδή το 1 να δηλώνει το όλον το 100% και δίπλα or. Άν θυμάμαι καλά κάποια δοκίμια στο Παρίσι δεν τυπώνονταν σε επίχρυσους δίσκους ? Για παράδειγμα το 50 δρ και το 100 δρ 1875 κοπής στο Παρίσι δεν ήταν σε χάλκινο επίχρυσο δίσκο ?   Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Ναι είναι αυτό που λες. Το 1OR σημαίνει fine quality gold δηλαδή .920 ή όπως λέει ο Morton .916 (το 2OR είναι .750, το 3OR .500).

Είναι επίσημο τελικά. Είναι restrike κατόπιν παραγγελίας ιδιώτη μεγαλοσυλλέκτη και χτυπημένο οποτεδήποτε μέχρι το 1930 χρονιά που το Παρίσι σταμάτησε την πρακτική των restrikes. Πιθανόν δεν είναι μοναδικό.
Αυτό που δεν μου είπε η πηγή μου είναι γιατί δεν το έγραψε αυτό η ngc. Αλλά νομίζω μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του. Πάντως επίσημη κοπή του ελληνικού Κράτους δεν είναι.



Και ίσως ο όρος restrike να είναι λάθος διότι υπονοεί την ύπαρξη ενός original πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει. Πιο σωστά θα το περιέγραφα ανεπίσημη κοπή του γαλλικού νομισματοκοπείου από γνήσιες μήτρες κοπής του δοκιμίου του αργυρού 2δραχμου. Το σλαμπ όμως κάπως έπρεπε να τα γράφει αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 03:22:55 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 01, 2022, 06:10:35 πμ »

Εν κατακλείδι μια και δεν γράφει επ’αυτου κανείς να καταλήξω στα εξης:

1. Όλα αυτά που έχω γράψει αφορούν το συγκεκριμένο νόμισμα της πώλησης του Morton.
2. Δεν είμαι βέβαιος ότι είναι το ίδιο νόμισμα με αυτό της πώλησης του Spink 1979. Γιατί; Διότι εκεί περιγράφεται ξεκάθαρα ότι είναι ίδιο με το αργυρό που όμως αυτό περιγράφεται με οδοντωτη στεφανη. Είδαν την οδόντωση στο αργυρό αλλά όχι την λεία στο χρυσό; Αδύνατον δεν το πιστεύω.
3. Αν το 2 είναι σωστό τότε  οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι υπάρχει χρυσό με οδόντωση αυτό του spink 1979 και αυτό πιθανόν να είναι επίσημη κοπή του ελληνικού Κράτους και πάντα «χαριστική». Και αυτό δε πιθανόν να είναι «unique”.
4. Είναι πιθανόν σαν του Morton (κοπή με παραγγελία σε μεταγενέστερο χρόνο) να υπάρχει και άλλο ή άλλα.

Αυτά είχα να σας πω ελπίζω κάποια στιγμή να μάθουμε περισσότερα. Καλό μήνα σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2022, 06:11:31 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 01, 2022, 03:56:51 μμ »

H ΝGC και η ANACS έχουν σλαμπάρει ως αυθεντικά δοκίμια τα χρυσά 100 δρ με τον Κων/νο Β' που έχει μια μύτη πιο μεγάλη και από του Μενιδιάτη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο . Θα τα χετε δεί τα κακόγουστα κέρματα ιδιωτικής κοπής που όμως λανσάρονται ως δοκίμια και είναι ιδιωτικής κοπής κέρματα. Βέβαια αφού έπεσε το κράξιμο της αρκούδας αναγκάστηκαν ν'αναπροσαρμόσουν τα ταμπελάκια στα σλάμπ αλλά το κακό έγινε τα τελευταία 2 χρόνια διότι ακόμα και σήμερα κυκλοφορούν πολλά τέτοια και δημοπρατούνται ως δήθεν δοκίμια.

Δείχνω σε 4 φωτογραφίες τα χαρακτηριστικά ταμπελάκια. 2 με λανθασμένη περιγραφή από NGC k' ANACS και 2 με σωστή.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 02, 2022, 11:24:24 πμ »

Τα χρυσα του 1968 ("εκδοθηκαν" πολλα χρονια μετα) ο γλυπτης τους ηταν αταλαντος, για αυτο και τα παραμορφωσε και κανουν κρα απο μακρια οτι ειναι πλαστα. Με ξεκαρφωτο ESSAI. Τον ¨εκδοτη¨ (απατεωνα) μαλλιστα τον ξερουν αλλα μοκο, αλλα με θρασσος τα πασαρουν σαν κανονικα δοκιμια.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 02, 2022, 02:40:33 μμ »

Χρυσο 2ευρω του 2004 με το δισκοβολο   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη   χαριστικη κοπη δωρο στα υψηλα ισταμενα προσωπα του Τσιμποκτου που ηρθαν στην Αθηνα το 2004   Κλείσιμο ματιού   Η δημοπρασια το 2035  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  μεγαλη σπανιοτητα, εχετε ολο το χρονο μπροστα σας να μαζεψετε τα λεφτα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Μην σας απασχολει που δεν υπαρχει νομος, συμβαση και επισημα εγγραφα απο την Ελλαδα και την ΕΚΤ   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  Γιατι οχι, ποσα αλλα δεν εχουν τιποτα.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 02, 2022, 02:55:06 μμ »

Ποια χρυσα, εδω ουτε στα αργυρα (1913, 1915)  Σαρκασμός  δεν υπαρχει κανενα χαρτι, νομος, διαταγμα συμβαση   Έκπληξη  ειναι ολα ενα ΤΙΠΟΤΑ  για το Ελληνικο κρατος.  Οι παλαιοτεροι ελεγαν  κατι για ....  Έκπληξη   ιδιωτικες κομματικες κοπες   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός    Τοτε γιατι οχι,   Σαρκασμός  για χρυσο 2ευρω 2004 με δισκοβολο   Κλείσιμο ματιού  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences