Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:07:52 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπούσουλας για τους καινούργιους .!!! Βοήθεια  (Αναγνώστηκε 4716 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2022, 07:00:03 πμ »

Καλημέρα έχεις δίκιο τότε σωστά κοιτάς. Αλλά η πληροφορία είναι λάθος θα μου πεις εγώ αυτό διαβάζω πως να ξέρω ότι είναι λάθος;
Είναι από τα λάθη που είπα ότι έχει πολλά το βιβλίο. Στην δική μου έκδοση πάντως το έχει σωστά R4 και όχι C (common). Ποια έκδοση έχεις;
ΥΓ. Τώρα που το κοιτάω όλα  λάθος τα έχει. Την 1911c που είναι κοινή την έχει σπανιότερη και την 1916 το σπανιότερο καναδέζικο νόμισμα το έχει R2. ´
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2022, 07:04:46 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Mkentik74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2022, 07:12:26 πμ »

Συμφωνώ με τον Χρήστο έχει πολλά λάθη.
@Mkentik74: ναι λάθος κοιτάς πιθανότατα του Λονδίνου. Η 1913C έχει αύξοντα αριθμό στον marsh 222.
Επίσης μην παρασύρεσαι τόσο από τον αριθμό κοπής. Υπάρχουν κάποιες με μεγάλο αριθμό που όμως είναι πανσπάνιες για λόγους εκτός του θέματος. Αυτό που παίζει ρόλο είναι ο αριθμός των διασωθέντων.. Ένας καλός έμπορος  όπως ο Χρηστος θα σου πει περισσότερα.


Σίγουρα δεν κοιτάω του λονδίνου  Άνεση…. οπως επισυνάπτω η ερώτηση μου ηταν εξαρχής πειτε μου σε ποια βιβλιογραφία στηρίζεστε και οχι βάσει λεγόμενων ,Ψάχνω για θεμελίωδη στοιχεία ,δεν με ενδιαφέρει τόσο η τιμή αλλα περισσότερο η συλλεκτικότητα.Ακολουθώ και τον Nunistacker και βλέπω οτι βασίζεται και αυτός εκει γιαυτο και ρωτώ και εγώ εδώ .Ξέρετε λόγω επαγγέλματος (Πλοίαρχος ) σχετικά με την εργασία μου μπορει να λεω πράγματα αλλα πρεπει να τα τεκμηριώνω κιόλας απο κάποια βιβλιογραφία και οχι επειδή το λεω εγώ λόγω βαθμού όποτε  υφιστάμενοι μου πρεπει να το αποδεχτούν αυτο!!! .Να με συγχωρείτε αλλα δεν θελω να προσβάλω κανένα .  

[/img]
Καταγράφηκε
Mkentik74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 08, 2022, 07:14:36 πμ »

Καλημέρα έχεις δίκιο τότε σωστά κοιτάς. Αλλά η πληροφορία είναι λάθος θα μου πεις εγώ αυτό διαβάζω πως να ξέρω ότι είναι λάθος;
Είναι από τα λάθη που είπα ότι έχει πολλά το βιβλίο. Στην δική μου έκδοση πάντως το έχει σωστά R4 και όχι C (common). Ποια έκδοση έχεις;
ΥΓ. Τώρα που το κοιτάω όλα  λάθος τα έχει. Την 1911c που είναι κοινή την έχει σπανιότερη και την 1916 το σπανιότερο καναδέζικο νόμισμα το έχει R2. ´

Εχω την τελευταία μέχρι του 2021.
Καταγράφηκε
Mkentik74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 08, 2022, 07:21:38 πμ »

Καλημέρα έχεις δίκιο τότε σωστά κοιτάς. Αλλά η πληροφορία είναι λάθος θα μου πεις εγώ αυτό διαβάζω πως να ξέρω ότι είναι λάθος;
Είναι από τα λάθη που είπα ότι έχει πολλά το βιβλίο. Στην δική μου έκδοση πάντως το έχει σωστά R4 και όχι C (common). Ποια έκδοση έχεις;
ΥΓ. Τώρα που το κοιτάω όλα  λάθος τα έχει. Την 1911c που είναι κοινή την έχει σπανιότερη και την 1916 το σπανιότερο καναδέζικο νόμισμα το έχει R2. ´

Εχω την τελευταία μέχρι του 2021.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2022, 07:36:12 πμ »

Η τελευταία έκδοση έχω ακούσει ότι έχει πολλά λάθη.Στην φωτογραφία που επισυνάπτω στο αριστερό βιβλίο που είναι η JUBILEE EDITION 2002 στη σελίδα 91 με αα 222 αναγράφει R4.Στο βιβλίο δεξιά που είναι η αναθεωρημένη απο τον STEVE HILL έκδοση του βιβλίου THE GOLD SOVEREIGN M.MARSH του 2017 στη σελίδα 81 με αα 222 αναφέρει πάλι  R4.
Καταγράφηκε
Mkentik74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 08, 2022, 07:53:42 πμ »

Η τελευταία έκδοση έχω ακούσει ότι έχει πολλά λάθη.Στην φωτογραφία που επισυνάπτω στο αριστερό βιβλίο που είναι η JUBILEE EDITION 2002 στη σελίδα 91 με αα 222 αναγράφει R4.Στο βιβλίο δεξιά που είναι η αναθεωρημένη απο τον STEVE HILL έκδοση του βιβλίου THE GOLD SOVEREIGN M.MARSH του 2017 στη σελίδα 81 με αα 222 αναφέρει πάλι  R4.

Τωρα μάλιστα κατι γίνεται όποτε πιαστο αυγό και κουρευτο μου φαίνεται οτι ο Steven Hill απέτυχε παταγωδώς .
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2022, 08:44:19 πμ »

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα γίνει revision δεν είμαστε οι μοναδικοί που έχουμε διαπιστώσει λάθη οπωσδήποτε.
Θα πρότεινα να βρεις την έκδοση του 2017 μέχρι να βγει νέα έκδοση. Πάντως γενικά η βιβλιογραφία είναι σαν την φωτογραφία που αποτυπώνει την στιγμή, εδώ αποτυπώνει ας πούμε την τρέχουσα περίοδο με τις τότε γνωστές παραμέτρους. Νέες πληροφορίες και αλλαγές σε συλλεκτικές τάσεις και προτιμήσεις συχνά αλλάζουν την πραγματικότητα και καθιστούν την βιβλιογραφία ανακόλουθη τουλάχιστον ως προς τις αξίες και σπανιότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2022, 08:46:07 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 18, 2022, 10:13:32 μμ »

Προσωπικά εγώ συμβουλεύομαι αυτό :

https://sterline.collectorsonline.org/moneta/S-SGIO5/1

το βρίσκω λίγο απαράδεκτο οι εκδόσεις του Marsh να είναι σε  αυτά τα χάλια ...
Η πρώτη έκδοση του 1980 στέκεται αρκετά στο ύψος του δημιουργού της.
 Επίσης θα σου πρότεινα και το βιβλίο του Cullimore Alen ''Sovereigns of the British Empire'' για μια πιο σφαιρική γνώση για τις λίρες, είναι του 1965.
Άμα μπορέσω και τα βρω αυτά τα δυο βιβλία σε ποια κούτα  στα βιβλία της  αποθηκης είναι Σαρκασμός, θα τα βγάλω σε πώληση εδω στο στέκι να πιάσουν τόπο σε καμιά βιβλιοθήκη λιρόφιλου !  Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences