Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:29:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κομπλεξισμος  (Αναγνώστηκε 4923 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 01, 2022, 10:30:36 πμ »

Καλημερα, θα ηθελα να θιξω ενα θεμα αλλα και να αναφερω ενα γενικο παραπονο πολλων ετων που αφορα παρα πολλα πραγματα.
Εχω βρεθει μπροστα σε αντικειμενα που πωλουνται σε μια τιμη... η τιμη σχεδον ολων των πραγματων γνωριζουνμε απο κοινη λογικη οτι ειναι σχετικη..αναφορικα,εσυ κατι μπορεις να το πουλας οσο γουσταρεις και καλα κανεις δεν σημαινει οτι εχει τοσο.σωστα?? Υπαρχουν ομως κ πραγματα που εχουν καποια στανταρ τιμη..πχ η λιρα στην τραπεζα συγκεκριμενη τιμη.. εξω..σχεδον ιδια γιατι πουλας μεταλλο..
Πουλας λοιπον μια λιρα και σου δινω την τιμη μεταλλου και απαντας θα παω να το δωσω στο μαγαζι που μου δινει τα ιδια με σενα.. τι εκλαμβανω εγω και διορθωστε με.. οχι φιλε δεν θα το δωσω σε σενα που μπορει να το θες για κειμηλιο-δωρο-αποθηκευση θα το δωσω στο μαγαζι να το εμπορευτει.. αρα θα το δωσω σε εναν που θα με κανει μεροκαματο εστω κ ετερογχρονισμενα παρα σε εσενα..λες κ θα γυρισω εγω να πω οτι τον επιασα κοτσο..λες και του δινω λιγοτερα απο οτι τα μαγαζια εξω η λιγοτερο απο την πραγματικη αξια της..
Συγνωμη αλλα αυτο λεγεται κομπλεξισμος.. δεν θα κανω το καλο.. "θα σου δειξω εσενα" λες και ειμαστε παιδακια σε νηπιαγωγειο..
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ηθελα παρα πολυ αυτο να το αναφερω..
Καταγράφηκε
gjorg
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2022, 12:08:25 μμ »

Καλησπέρα,

μιας και το θέμα ανέβηκε αμέσως μετά από αντίστοιχο πμ που έλαβα από το μέλος Xristakos, θα ήθελα να του παραθέσω τους λόγους που προτιμώ τα 400 του σαράφη από τα 400 τα δικά του:

1) δεν είμαι έμπειρο μέλος στις συναλλαγές. 2-3 λίρες έχω από μικρός που θέλω να ρευστοποιήσω, και θεώρησα ότι εδώ είναι ένα καλό μέρος. Δε μιλάμε για συναλλαγή 20 ευρώ, προφανώς και θα προτιμήσω την ασφάλεια ενός μαγαζιού αν μιλάμε για το ακριβώς ίδιο ποσό.
2) λόγω απειρίας, δε γνωρίζω και την αξία ενός νομίσματος. Κάνοντας μια βόλτα στους σαράφηδες μπορώ να πάρω 2-3 προτάσεις και να επιλέξω ποιά με συμφέρει.
3) Οι σαράφηδες είναι δίπλα στο σπίτι μου, δε θα χρειαστεί να τραβηχτώ πουθενά.

αν επιλέγεις το 4) κομπλεξισμός, οκ πάσο.

Προφανώς αν μου στέλνεις και μου λες "το αγοράζω στην τιμή του μετάλλου", δε θα σκεφτώ "ο φίλος το θέλει για τη συλλογή του άρα ας το πάρει".
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2022, 12:15:47 μμ »

προσωπική μου άποψη
δεν πρόκειται να βρεις σε σαράφικο τιμή 400€.. από κάπου πρέπει και αυτός να βγάλει κέρδος

θα προτιμούσα να την πουλήσω σε έναν ιδιώτη ή σε ένα επίσημο μαγαζί που ασχολείται με συλλεκτικά

πλεονεκτήματα σε ιδιώτη
καλύτερη τιμή
χτίζεις σχέσεις με ιδιώτες και αύριο μπορεί να αγοράσεις εσύ ένα νόμισμα που πουλάει

πλεονεκτήματα σε κατάστημα
πιο έμπιστο

από εκεί και πέρα επιλέγει, ούτε κόμπλεξ δείχνει ούτε τπτ άλλο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2022, 12:24:36 μμ »

Ο κάθε ένας από εμάς αγοράζει από όπου θέλει και πουλάει σε όποιον θέλει. Δεν υπάρχει λόγος να καθόσαστε να παρεξηγείστε. Ο εγωισμός είναι η καταστροφή του ανθρώπου. Η ζωή είναι μικρή. Δώστε σημασία σε αυτά που είναι πιο σημαντικά στην καθημερινότητα σας και μην ασχολείστε με πράγματα που χάνετε τσάμπα την ενέργεια σας και τον χρόνο σας. Φιλικά Πάντα.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2022, 01:43:36 μμ »

προσωπική μου άποψη
δεν πρόκειται να βρεις σε σαράφικο τιμή 400€.. από κάπου πρέπει και αυτός να βγάλει κέρδος

θα προτιμούσα να την πουλήσω σε έναν ιδιώτη ή σε ένα επίσημο μαγαζί που ασχολείται με συλλεκτικά

πλεονεκτήματα σε ιδιώτη
καλύτερη τιμή
χτίζεις σχέσεις με ιδιώτες και αύριο μπορεί να αγοράσεις εσύ ένα νόμισμα που πουλάει

πλεονεκτήματα σε κατάστημα
πιο έμπιστο

από εκεί και πέρα επιλέγει, ούτε κόμπλεξ δείχνει ούτε τπτ άλλο


Συμφωνούμε.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2022, 01:44:26 μμ »

Ο κάθε ένας από εμάς αγοράζει από όπου θέλει και πουλάει σε όποιον θέλει. Δεν υπάρχει λόγος να καθόσαστε να παρεξηγείστε. Ο εγωισμός είναι η καταστροφή του ανθρώπου. Η ζωή είναι μικρή. Δώστε σημασία σε αυτά που είναι πιο σημαντικά στην καθημερινότητα σας και μην ασχολείστε με πράγματα που χάνετε τσάμπα την ενέργεια σας και τον χρόνο σας. Φιλικά Πάντα.


ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ. Με κεφαλαια.
Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2022, 01:48:55 μμ »

Θεωρω οτι οταν θελω να αγορασω κατι μεταχειρισμενο πρωτα κοιταω σε ιδιωτη και μετα σε καταστημα..το καταστημα εχει εξοδα και σιγουρα θα προσπαθησει να βγαλει οσα περισσοτερα μπορει απο εναν πελατη.. σχεσεις χτιζεις και στα μαγαζια που ψωνιζεις συχνα.. αλλα αυτη φραση "τοσο δινει και το μαγαζι" τι να απαντησεις?? Οτι τοσο κανει κ για αυτο σου δινει τοσα??απο την στιγμη που η τιμη χρυσου δεν ειναι κρυφη.. Δωστο σε ενα ιδιωτη περισσοτερο θα το εκτιμησει και υπαρχει κ μια ελπιδα να κανεις κ ενα καλο...δλδ δειτε το κ ετσι...
Καταγράφηκε
gjorg
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2022, 02:53:27 μμ »

Θεωρω οτι οταν θελω να αγορασω κατι μεταχειρισμενο πρωτα κοιταω σε ιδιωτη και μετα σε καταστημα..το καταστημα εχει εξοδα και σιγουρα θα προσπαθησει να βγαλει οσα περισσοτερα μπορει απο εναν πελατη.. σχεσεις χτιζεις και στα μαγαζια που ψωνιζεις συχνα.. αλλα αυτη φραση "τοσο δινει και το μαγαζι" τι να απαντησεις?? Οτι τοσο κανει κ για αυτο σου δινει τοσα??απο την στιγμη που η τιμη χρυσου δεν ειναι κρυφη.. Δωστο σε ενα ιδιωτη περισσοτερο θα το εκτιμησει και υπαρχει κ μια ελπιδα να κανεις κ ενα καλο...δλδ δειτε το κ ετσι...


Βρε συ, αν είναι να συναντήσω εναν άγνωστο για συναλλαγή των 400 ευρώ, με ο,τι αυτό συνεπάγεται για τους κινδύνους πριν και μετά την πώληση, για τα ίδια λεφτά που θα μου δώσει και ένα κατάστημα, ε θα προτιμήσω το κατάστημα και την ασφάλεια που το περιβάλλει, και που με βολεύει γιατί είναι δίπλα μου.

Και εφόσον δίνεις τα ίδια λεφτά με ένα κατάστημα χωρίς ένα έξτρα 10-20 ευρώ, αναφερόμενος σε τιμή μετάλλου, το μυαλό μου θα πάει στο ότι είσαι μεταπωλητής και όχι συλλέκτης (όχι ότι με κοφτει κιόλας)

Δε χρειαζόταν το θρεντ, τσάμπα χαλαστηκες, ειδικά με τον τίτλο που έβαλες. Κοινή λίρα είναι και θα την ξαναβρείς.
Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2022, 04:45:52 μμ »

Δεν εχετε πιασει το νοημα..κοιτατε το δεντρο κ οχι το δασος.. θεωρω οτι κανεις δεν το κανει για θεμα ααφαλειας..μονο κ μονο  για τα λεφτσ μην τρελαθουμε οτι φοβαστε να περπατησετε στο δρομο με 400€ η να ξερει ο αλλος οτι εχετε 400€ πανω σας, σιγα το ποσο δλδ.. θεωρω ειναι αυτο που λεω κ αυτο που καταλαβα.. δινεις τα ιδια με το μαγαζι θα το δωσω εκει..εσυ θα το επαιρνες αν εδινες παραπανω.. εξου κ η ανανεωση της αγγελιας με αλλο ποσο.. με 30€ παραλανω δλδ παιρνεις το "ρισκο"?? Για αυτο αναφερθηκα σε κομπλεξισμο..
Τελοσπαντων δεν θελω να κολλησω σε σενα συγκεκριμενα εσυ εισουν η αφορμη πολυ κανουν αυτο που μου ειπες..δινεις τα ιδια θα παω σε μαγαζι.. και οχι μονο με χρυσο με πολλα πραγματα που πωλουν.. και απλα θεωρω οτι αυτη η λογικη ειναι η λογικη του κομπλεξικου δεν θα στο δωσω προτιμω να το δωσω αλλου ακομα κ ας χασω.. αυτα απο εμενα δεν θα ηθελα να συνεχιστει παραπανω αν προσβαλα καποιον ζηταω συγνωμη με μια αφορμη αναφερθηκα σε πολλους που εχω συναντησει κατα καιρους στην ζωη μου.. εγω δεν ειμαι ετσι..ενας ιδιωτης θα εκτιμησει παραπανω και τα χρηματα μου κ την κινηση μου (αν ειμαι εγω ο πωλητης) παρα ενα μαγαζι..
Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:16:06 μμ »

Μια σημαντική παράμετρος που έμεινε έξω από την συζήτηση,είναι ότι το τσουβαλιασμα "ιδιώτες" ,"έμποροι" είναι λάθος.Καθε ένας από τους "ιδιώτες" και τους "εμπόρους" είναι ξεχωριστός και ανάλογα τις πράξεις του έχει αποκτήσει ένα όνομα.Αυτο το όνομα που τον ακολουθεί αποτελεί και στοιχείο εμπιστοσύνης,το οποίο είναι το βασικότερο σε μια συναλλαγή.Για τους περισσότερους λοιπον ανθρώπους είναι προτιμότερο να χάσουν λίγα ευρώ και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο παρά να πάρουν λίγα περισσότερα αλλά να έχουν το άγχος που θα μπλέξουν.Αν δε η διαφορά στην τιμή είναι ανύπαρκτη,τότε είναι γελοίο να περιμένουμε να επιλέξει κάποιος την πιο επισφαλή επιλογή , στο όνομα μιας "αφηρημένης" έννοιας συλλεκτικής αλληλεγγύης.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 903


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:57:50 μμ »

Μια σημαντική παράμετρος που έμεινε έξω από την συζήτηση,είναι ότι το τσουβαλιασμα "ιδιώτες" ,"έμποροι" είναι λάθος.Καθε ένας από τους "ιδιώτες" και τους "εμπόρους" είναι ξεχωριστός και ανάλογα τις πράξεις του έχει αποκτήσει ένα όνομα.Αυτο το όνομα που τον ακολουθεί αποτελεί και στοιχείο εμπιστοσύνης,το οποίο είναι το βασικότερο σε μια συναλλαγή.Για τους περισσότερους λοιπον ανθρώπους είναι προτιμότερο να χάσουν λίγα ευρώ και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο παρά να πάρουν λίγα περισσότερα αλλά να έχουν το άγχος που θα μπλέξουν.Αν δε η διαφορά στην τιμή είναι ανύπαρκτη,τότε είναι γελοίο να περιμένουμε να επιλέξει κάποιος την πιο επισφαλή επιλογή , στο όνομα μιας "αφηρημένης" έννοιας συλλεκτικής αλληλεγγύης.

+10.000
Καταγράφηκε

cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 03, 2022, 11:50:06 μμ »

Μολις ειδα τον τιτλο ετοιμαστηκα να το σβησω ωστοσο τελικα αυτη η συζητηση κινηθηκε σε πολιτισμενα ορια. Θα αλλαζα τον τιτλο σε <<Παρεξηγηση λογω φοβου>>
Σας ευχαριστω κυριοι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2022, 09:34:36 μμ »

Σεβομενος την διαχειριση και την ορθη-ομαλη λειτουργια του site συμφωνω στην αλλαγη της  ονομασιας του θεματος. Δεν γνωριζω αν μπορω να την κανω εγω και πως ας το κανει ενας διαχειριστης παρακαλω..
Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2022, 09:38:39 μμ από Xristakos2002 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences