Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:48:25 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γαταδικο οπως υποσχεθηκα  (Αναγνώστηκε 69624 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 30, 2022, 01:59:14 μμ »

Γειά σου φίλε Δημήτρη!
Εύχομαι εσύ να τα εκατοστήσεις και τα νομίσματα του γατάδικου να τα χιλιάσεις!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 30, 2022, 04:00:29 μμ »

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου Παναγιωτη
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 02, 2022, 09:01:33 πμ »

Χρόνια σου πολλά Δημήτρη, έστω και ετεροχρονισμένα! Σου εύχομαι να τα εκατοστίσεις και συνεχίσεις με τις απολαυστικές παρουσιάσεις σου!!!
Όσο για το νέο σου απόκτημα, τι να πω;
Ουαουυυυυυυυυυυυυυυυυ!
Εξαιρετικό κομμάτι, από τα λίγα με τόση ομορφιά και παραστατικότητα.
Πέτυχαν τόσο καλά την απεικόνιση του ζώου, όσο και του τοπίου.
Αυτό βέβαια έρχεται σε αντίθεση με την πίσω όψη της Ελισσάβετ, η οποία δείχνει ακόμα πιο φτωχή (η πίσω όψη). Δεν μπορούσαν οι Καναδοί να κάνουν κατιτίς εκεί;
Πάντως είναι, νομίζω, από τα πιο όμορφα της συλλογής σου.
Να το χαίρεσαι λοιπόν φίλε μου!!!
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 03, 2022, 12:04:18 πμ »

Σ ευχαριστω πολυ Στελιο. Την χαραξη την εχει κανει η αγαπημενη μου χαρακτρια η Susanna Blunt η οποια εχει φτιαξει κ αυτο το πορτραιτο της Ελι. Θα το δεις σε παρα πολλα Καναδικα νομισματα. Λιγα λογια για την χαρακτρια κ πολυ δραστηρια καλλιτεχνιδα   https://en.wikipedia.org/wiki/Susanna_Blunt
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 12:02:00 πμ »

Γεια κ χαρα σας φιλοι μου.Σημερα θα δουμε ενα νομισμα με την αγαπημενη μου ρατσα γατας. Την γατα Αγκυρας η αλλιως Turkish Angora cat ρατσα στην οποια ανηκει κ η γατα μου που βλεπετε στο avatar μου. Λιγα ιστορικα στοιχεια γι αυτο το υπεροχο πλασμα.
Ιστορία
Είναι η τουρκική γάτα Αγκύρας πράγματι η αρχαιότερη φυλή γάτας στον κόσμο; Οι επιστήμονες έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα και έχουν αποδείξει με γονιδιακές εξετάσεις ότι το μακρύ τρίχωμα της τουρκικής γάτας Αγκύρας προκύπτει από φυσική μετάλλαξη. Σε αντίθεση με άλλες φυλές, η γάτα αυτή δεν εκτράφηκε μέσω σκόπιμης επιλογής χαρακτηριστικών. Η τουρκική γάτα Αγκύρας είναι λοιπόν πράγματι μία από τις αρχαιότερες φυλές γάτας στον κόσμο!

Η τουρκική γάτα Αγκύρας κατάγεται αρχικά από τον Καύκασο και είναι στενά συγγενικά συνδεδεμένη με τη γάτα Βαν. Είναι γνωστή στην Τουρκία από το 15ο αιώνα. Οι σουλτάνοι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας έστειλαν το 16ο αιώνα τις γάτες ως δώρο στις αυλές της Αγγλίας και της Γαλλίας και έτσι έκαναν γνωστή τη φυλή αυτή ακόμη και στην Ευρώπη. Εκεί η προσοχή των ευγενών, πλουσίων και διασήμων ήταν αναμενόμενη λόγω του μακριού τριχώματός της! Αλλά η τουρκική γάτα Αγκύρας δεν ήταν δημοφιλής μόνο στην αυλή. Ακόμη και οι επιστήμονες και οι ερευνητές των φυσικών επιστημών ήταν γοητευμένοι από τις ευγενείς γάτες με το μεταξένιο τρίχωμα. Η τουρκική γάτα Αγκύρας αναφέρθηκε και απεικονίστηκε ήδη το έτος 1756 σε ένα βιβλίο του Γάλλου ερευνητή Georges-Louis Leclerc de Buffon.

Το 18ο αιώνα οι γάτες ίσχυαν ως σύμβολο κοινωνικής θέσης στις αυλές της Ευρώπης. Μία από τις περιγραφές της φυλής κατάγεται λοιπόν από το έτος 1834. Ο William Jardine έγραψε: «Σε αυτή τη χώρα οι γάτες Αγκύρας θεωρούνται συχνά ως γάτες του σαλονιού. Θεωρούνται ως πιο πράες και φιλικές από ότι οι συνήθεις γάτες.» Ο Charles Ross παρείχε το 1868 μια διαφορετική περιγραφή της τουρκικής γάτας Αγκύρας: :«Η γάτα Αγκύρας είναι μια υπέροχη φυλή με ασημί τρίχα μεταξένιας υφής (...) Όλες είναι υπέροχα πλάσματα με φιλικό χαρακτήρα.»

Η εκτροφή Περσικής γάτας οδήγησε ωστόσο την τουρκική γάτα Αγκύρας στο παρασκήνιο και μείωσε τον πληθυσμό της σε απειλητικό βαθμό ακόμη και στην Τουρκία. Στους ζωολογικούς κήπους στην Άγκυρα και την Κωνσταντινούπολη εκτρέφονταν μάλιστα μερικές πρότυπες τουρκικές γάτες Αγκύρας, ώστε να εξασφαλιστεί η ύπαρξη του είδους τους...

Η δεκαετία του ’50 σηματοδοτεί το ξεκίνημα της σύγχρονης εκτροφής της τουρκικής γάτας Αγκύρας. Το 1954 ήρθε στις ΗΠΑ η πρώτη τουρκική γάτα Αγκύρας, όπου και αναγνωρίστηκε το 1973 από την αμερικανική Ένωση Φίλων της Γάτας (CFA) - ωστόσο μόνο με λευκό τρίχωμα. Η αναγνώριση χρωματιστών ζώων ακολούθησε το 1978. Από τις ΗΠΑ έφτασαν επίσης εκ νέου στη Γερμανία τα πρώτα καθαρόαιμα ζώα. Ωστόσο, η εκτροφή εκεί βασίστηκε τελικά κυρίως σε εισαγόμενα ζώα από την Τουρκία. Είναι ενδιαφέρον ότι όσον αφορά σε αυτές τις γάτες, κυριαρχούν οι εισαγωγές από ζωολογικούς κήπους.

Ας δουμε κ το νομισμα
Isle of Man
1 Crown του 1995
Καθαροτητα .999
Βαρος 1oz
Διαμετρος 38.6 χιλιοστα
Μινταζ 50.000

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2022, 12:52:50 πμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 01:12:03 πμ »

Πολύ ωραία παρουσίαση και αρκετά ομορφο νόμισμα μπράβο Δημήτρη.
Καταγράφηκε

cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 10:19:24 πμ »

Σ ευχαριστω πολυ Χρηστο. Θεωρω βεβαια ως προς το νομισμα οτι θα μπορουσαν να απεικονισουν καλυτερα το γατι.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 957



Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 09:13:15 μμ »

Περσίας είναι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 09:22:24 μμ »

Περσίας είναι  Σαρκασμός
Ποια βρε Μανθο? Η δικια μου οχι σιγουρα. Του νομισματος παιζει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 11:49:15 μμ »

Πανέμορφη, ναζιάρα και σκερτσόζα!!!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 07, 2022, 12:31:13 πμ »

Σ ευχαριστω πολυ Θαναση. Που να γνωριζες κ την πραγματικη Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 09:18:07 πμ »

Δεν πιστεύω να έχει βίσμα αυτή η γάτα και να τη βάλεις πρώτη-πρώτη στη συλλογή σου;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 12:14:05 πμ »

Α ολα κι ολα Στελιο επικρατει πληρης αξιοκρατια στην αγελη. Ο ισχυροτερος,εγω δλδ, εχει παντα δικιο κ δινω οτι αξιωμα θελω. Δημοκρατικα πραγματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 12:17:15 πμ »

Γεια κ χαρα σας φιλοι μου. Σημερα θα δουμε απο την σειρα The Royal Tudor Beasts το λιονταρι της Αγγλιας. Ας δουμε μερικα ιστορικα στοιχεια

Ένα γενναίο και άγριο λιοντάρι εμφανίζεται στην ασπίδα της Αγγλίας για όσο καιρό υπάρχει. Το λιοντάρι αντιπροσωπεύει το αγγλικό θάρρος, τη δύναμη, την αξιοπρέπεια και την υπερηφάνεια - χαρακτηριστικά που κανένα ζώο ιθαγενές στη χώρα εκείνη την εποχή δεν φαινόταν να έχει. Το λιοντάρι της Αγγλίας ανέλαβε το καθεστώς του βασιλικού θηρίου στις αρχές του δωδέκατου αιώνα κατά τη διάρκεια της βασιλείας του Ριχάρδου Α' (1189–99), όταν καθιερώθηκε επίσημα η εραλδική. Χρησιμοποιημένος από τον Ερρίκο VIII ως επιδέξιος υποστηρικτής του, που σημαίνει ότι εμφανίζεται στην αριστερή πλευρά του θεατή, το Λιοντάρι της Αγγλίας παραμένει ένα εμβληματικό εραλδικό σύμβολο μέχρι σήμερα, και ίσως στη σύγχρονη εποχή είναι περισσότερο αντιπροσωπευτικό της βρετανικότητας παρά της αγγλικότητας. Ένα από τα πρώτα θηρία που πλαισιώνουν τα στηθαία της γέφυρας Moat Bridge του Hampton Court Palace,
Τα στοιχεια του νομισματος
Αξια 2 Pounds
Καθαροτητα .999
Βαρος 31.21 γραμμαρια
Διαμετρος 38.6 χιλοστα
Μινταζ 7.010
Κουτι χαρτι τα παντα ολα. Καθε σχολιο σας δεκτο με πολλη χαρα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 09:13:47 πμ »

Καλημέρα Δημήτρη , πάρα πολύ όμορφο νόμισμα !!!

Νομίζω γενικά ότι μου αρέσει μια υποκατηγορία της συλλογής σου

.... τα αιλουροειδή με την Ελισάβετ

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences