Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:40:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμιση ξενων νομισματων  (Αναγνώστηκε 2119 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos13gr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 31, 2022, 08:35:28 μμ »

Καλησπερα, στην αποθηκη σε μια παλια τσαντα βρηκα αρκετα νομισματα απο διαφορες χωρες.
Σας ανεβαζω μερικα εδω να μου πειτε αν γνωριζετε ποσο περιπου αξιζουν. Ευχαριστω.

https://drive.google.com/drive/folders/1cCviX_IYlX62sx--uy5f9nHT3V5iAUUE?usp=sharing
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2022, 10:36:55 μμ »

Χωρίς να γνωρίζω πολλά. Τα rupee της Βικτώριας λογικα γυρω στα 10-15 έκαστο. Τα επόμενα 2 (ιαπωνικό και μεξικάνικο) νομίζω είναι αρκετά πολύτιμα(100+) αλλά είναι πολύ συχνά counterfeight νομίσματα. Το επόμενο δεν έχω ιδέα παρά μόνο ότι είναι του αυτοκράτορα Φερδινάνδου Α δηλαδή 1520-1564 λογικά.Τα 100 Λέβα Βουλγαρίας γύρω στα 7-10 έκαστο. Το επόμενο είναι Ρωμαικό δεν έχω ιδέα(καθώς και για την νομοθεσία του).Επόμενο 5λιρο του βασιλείου της Σαρδηνίας αν είναι λετζίτ 50-100(χωρίς τρελή σιγουριά).To επόμενο 50 Sen του Meiji του 1902,35ο έτος βασιλείας, 30-50ε. Μετά 5 γαλλικά φράγκα του 1875 γύρω στα 15ε έκαστο. Μετά 5 κορώνες της Αυστριακής αυτοκρατορίας 10-15ε. To 30δραχμο 10-12 νομίζω πάει. Τα 100 λέβα το ίδιο με τα προηγούμενα. Το rupee του Γεωργίου γύρω στα 10.Τα επόμενα είναι οθωμανικά το αριστερά είναι 1873 παίζει ρόλο το μέγεθος-βάρος για το τί ειναι σίγουρα,5-20 kurus 5-20e αναλόγως. Το δεξιά ειναι Yuzluk 1203 το έτος βασιλείας δεν το διακρίνω,10-20 πρέπει να είναι. Τέλος αμερικάνικο μισοδόλλαρο του 1964 έχει 7.5ε ασήμι ενώ 1965-1970 έχουν σχεδόν 3.
Καταγράφηκε
nikos13gr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2022, 11:30:54 μμ »

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τις πληροφοριεσ που μου εδωσες.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2022, 11:42:22 μμ »

Το νόμισμα του Φερδινάνδου είναι τάληρο σαν αυτό εδώ:

https://www.coinshome.net/en/coin_definition-1_Thaler-Silver-Holy_Roman_Empire_(962_1806)-9CkKb0OMPL8AAAFCyvhsvvgZ.htm

Η τιμή του στην κατάστασή του γύρω στα 140-170 ευρώ.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 12:21:46 πμ »

Το νόμισμα του Φερδινάνδου είναι τάληρο σαν αυτό εδώ:

https://www.coinshome.net/en/coin_definition-1_Thaler-Silver-Holy_Roman_Empire_(962_1806)-9CkKb0OMPL8AAAFCyvhsvvgZ.htm

Η τιμή του στην κατάστασή του γύρω στα 140-170 ευρώ.

Ενδιαφέρον! Μιας και γνωρίζετε απο thaler...δεν γράφανε πάντα τον αριθμό του μονάρχη ; Εγώ φαντάστηκα ότι είναι Φερδινανδου Ι ήταν ότι έλειπε κάποιος αριθμός.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:33:46 πμ »

Το νόμισμα του Φερδινάνδου είναι τάληρο σαν αυτό εδώ:

https://www.coinshome.net/en/coin_definition-1_Thaler-Silver-Holy_Roman_Empire_(962_1806)-9CkKb0OMPL8AAAFCyvhsvvgZ.htm

Η τιμή του στην κατάστασή του γύρω στα 140-170 ευρώ.

Ενδιαφέρον! Μιας και γνωρίζετε απο thaler...δεν γράφανε πάντα τον αριθμό του μονάρχη ; Εγώ φαντάστηκα ότι είναι Φερδινανδου Ι ήταν ότι έλειπε κάποιος αριθμός.

Μη σε χαλάει αυτό, ο Στέλιος είναι μανούλα στα talers όπως προδιαθέτει και το username του.

Πάντως από εμένα συγχαρητήρια θερμά, διαβάζεις Ιαπωνικές ημερομηνίες, με εξέπληξες πολύ ευχάριστα, τόσο, που δεν άνοιξα καν τη φωτογραφία! Με κάλυψες παιδί μου, πως να σου το πω αλλιώς. Μπραβο σου.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 08:19:51 πμ »

Δημήτρη σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Παράθεση
Ενδιαφέρον! Μιας και γνωρίζετε απο thaler...δεν γράφανε πάντα τον αριθμό του μονάρχη ; Εγώ φαντάστηκα ότι είναι Φερδινανδου Ι ήταν ότι έλειπε κάποιος αριθμός.

Αρκετές φορές, κυρίως στα τάληρα του 16ου και 17ου αιώνα, ο πρώτος ηγεμόνας δεν αναφέρονταν αριθμητικά, π.χ. Ι, ΙΙ κλπ. αλλά γράφονταν σκέτο το όνομά του. Αυτό για διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους ήταν και η εξοικονόμηση χώρου στο νόμισμα (όσο λιγότερα γράμματα, τόσο μεγαλύτερα). Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, δεν υπάρχει αριθμητική αναφορά ούτε στον 2ο ή 3ο ηγεμόνα, μάλλον για τον ίδιο λόγο. Δες εδώ:

https://en.numista.com/catalogue/pieces105054.html
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 01:03:39 μμ »

Παράθεση
Αρκετές φορές, κυρίως στα τάληρα του 16ου και 17ου αιώνα, ο πρώτος ηγεμόνας δεν αναφέρονταν αριθμητικά, π.χ. Ι, ΙΙ κλπ. αλλά γράφονταν σκέτο το όνομά του. Αυτό για διάφορους λόγους, ένας από τους οποίους ήταν και η εξοικονόμηση χώρου στο νόμισμα (όσο λιγότερα γράμματα, τόσο μεγαλύτερα). Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, δεν υπάρχει αριθμητική αναφορά ούτε στον 2ο ή 3ο ηγεμόνα, μάλλον για τον ίδιο λόγο. Δες εδώ:
https://en.numista.com/catalogue/pieces105054.html
Δεν το γνώριζα, ευχαριστώ για την πληροφορία. Πάντως εντυπωσιακά νομίσματα τα τάληρα.

Παράθεση
Πάντως από εμένα συγχαρητήρια θερμά, διαβάζεις Ιαπωνικές ημερομηνίες, με εξέπληξες πολύ ευχάριστα, τόσο, που δεν άνοιξα καν τη φωτογραφία! Με κάλυψες παιδί μου, πως να σου το πω αλλιώς. Μπραβο σου.
Σας ευχαριστώ πολύ! Αναφορικά με τα Ιαπωνικά ας είναι καλά τα anime και manga! Καλό είναι να σιγουρεύει τις πληροφορίες και κάποιος άλλος γιατί ιδίως όταν είσαι νέος στο χόμπι λάθη γίνονται.
Καταγράφηκε
NIKOSKOUL27
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2023, 09:46:48 μμ »

φιλε το μισοδολλαρο με τον κεννεντη του 1964 πολλες φορες εχει σφαλμα που πουλιεται για πολλα λεφτα αν ειναι καλα graded. υπαρχει ενα το σπεσιαλ μιντ σετ που πουλιεται πανω απο 150.000$ (αν και πολυ σπανιο να το βρεις). πριν κανεις το οτιδηποτε θα σου ελεγα να ψαξεις για το νομισμα και τα σφαλματα που μπορει να εχει πριν το πουλησεις
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 20, 2023, 10:15:11 μμ »

To Ρωμαϊκό είναι ''Ρωμαϊκό''  Σαρκασμός και ΘΑ ηταν του A(ulus) Vitellius Germanicus Imp. Au(gustus) κλπ κλπ
Δηλαδή είναι ο  Αυτοκράτορας Αύλος Βιτέλλιος Γερμανικός περί το  69μΧ που έμεινε αυτοκράτορας για 9 μήνες, εξ ου και η σπανιότητα των νομισμάτων του ...
Θα ειχε  μεγάλο ενδιαφέρον αν ήταν αντίγραφο του Becker, αλλά δεν το νομίζω...δεν μου φαίνεται ...

παραθέτω ενα δείγμα απο τα αντίγραφα που πουλάνε στα Μουσεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2023, 10:21:19 μμ από Tornezios » Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences