Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:37:34 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι ειναι αυτο  (Αναγνώστηκε 10145 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rondomons
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 49



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:09:52 πμ »

πρωτη φορα το βλεπω
Καταγράφηκε
rondomons
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 49



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:10:19 πμ »

πρωτη φορα το βλεπω
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 10:21:15 πμ »

1/2 Δραχμή 1855 που έχει αφαιρεθεί ο θυρεός... με κάποιον τρόπο (μάλλον με τρίψιμο).
Η εταιρία απλά πιστοποίησε τη γνησιότητά του, που είναι γνήσιο φυσικά.
Ε ρε τι σου είναι ο "άνθρωπος"; Καλά είπα σε λίγο θα πιστοποιούν "Copy" και "Unknown".
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:55:49 μμ »

Αντίγραφο είναι.  Μην κοιτάς που είναι πιστοποιημένο.
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 03:15:39 μμ »

Επειδή είμαι νέος στη συλλογή συγχρονων Ελληνικών νομισμάτων,θα ήθελα να μάθω άν τελικά είναι
αντίγραφο;;;;; Απορία Απορία
Και άν ναι....προς τί η πιστοποίηση;;;; Απορία
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης,και με όλο το σεβασμό μου στους γνώστες!!!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 03:23:56 μμ »

Καμία φορά κάνουν και μ ######ς οι εταιρείες πιστοποίησης.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 03:35:00 μμ »

Καμία φορά κάνουν και μ ######ς οι εταιρείες πιστοποίησης.

Kαι εις ΔΙΠΛΟΥΝ !!
Χτες ή προχτες αναφερωμουν σε αυτο το κομματι σε ενα αλλο ποστ (εαν γυρισετε πισω στα γραφωμενα μου θα καταλαβετε)
Χαιρομε που εστω ο Δημητρης παιρνει δημοσια θεση σε αυτο το γεγονος!!
Ειλικρινα χαιρομε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 03:44:35 μμ »

Παρ ολο που ηλθα σε αντιπαραθεση για το χρυσο 10δραχμο του 76 (απλα για τον θεμα της γνησιοτητα του πολυ συγκεκριμενου νομισματος), δηλωνω ΚΑΙ εγω κατα των ποιστοποιησεων γιατι το εχουν κοινως παραχεσει! 
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 04:03:19 μμ »

Ποσες και ποσες πιστοποιησεις μαιμου εχουμε δει; αμετρητες ειναι,ποσες πιστοποιησεις με βαθμους αλλοπροσαλους εχουμε δει; καλα να παθουμε ,τζογος ειναι και αν σου κατσει....
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 05:21:06 μμ »

καλησπερα σε ολη την παρεα !!!  Χαμόγελο λοιπον να σας κανω οσο πιο συντομα μπορω μια περιληψη για αυτο το νομισμα και την πιστοποιηση του μιας και ειναι δικο μου !!!  Χαμόγελο   λοιπον αγορασα αυτο το νομισμα σε συνενοηση με τον πωλητη οτι θα το στειλω πρωτα για πιστοποιηση και αν βγει γνησιο ολα καλα ... αν βγει μουφα θα παρω τα χρηματα μου πισω ... το στελνω λοιπον με τον καλο μου φιλο τον βασιλη τον βασιλακοπουλο ( αντιπροσωπο της εταιρειας πιστοποιησης  PCGS  στην ελλαδα )  ... οι περισοτεροι απο εσας γνωριζουν τον βασιλη αλλα το αναφερω για τους νεωτερους της παρεας !  Χαμόγελο ... ερχεται πισω λοιπον το νομισμα πιστοποιημενο ως γνησιο = GENUINE και οτι ειναι νομισμα που εχει αφαιρεθει απο κοσμημα = MOUNT REMOVED ...  βγαζω λοιπον φωτογραφιες και το βγαζω στα φορουμ ( οπως και εδω στο στεκι ) για να ρωτησω τους φιλους την αποψη τους !!!  Χαμόγελο   ...
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 05:31:10 μμ »

καλησπερα σε ολη την παρεα !!!  Χαμόγελο λοιπον να σας κανω οσο πιο συντομα μπορω μια περιληψη για αυτο το νομισμα και την πιστοποιηση του μιας και ειναι δικο μου !!!  Χαμόγελο   λοιπον αγορασα αυτο το νομισμα σε συνενοηση με τον πωλητη οτι θα το στειλω πρωτα για πιστοποιηση και αν βγει γνησιο ολα καλα ... αν βγει μουφα θα παρω τα χρηματα μου πισω ... το στελνω λοιπον με τον καλο μου φιλο τον βασιλη τον βασιλακοπουλο ( αντιπροσωπο της εταιρειας πιστοποιησης  PCGS  στην ελλαδα )  ... οι περισοτεροι απο εσας γνωριζουν τον βασιλη αλλα το αναφερω για τους νεωτερους της παρεας !  Χαμόγελο ... ερχεται πισω λοιπον το νομισμα πιστοποιημενο ως γνησιο = GENUINE και οτι ειναι νομισμα που εχει αφαιρεθει απο κοσμημα = MOUNT REMOVED ...  βγαζω λοιπον φωτογραφιες και το βγαζω στα φορουμ ( οπως και εδω στο στεκι ) για να ρωτησω τους φιλους την αποψη τους !!!  Χαμόγελο   ...

Οποτε κρατας το νομισμα και πληρωνεις τον πωλητη.
Η ερωτηση ακριβως ποια ειναι?
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 05:32:40 μμ »

εκει εγινε ενας χαμος !!! καποιοι φιλοι οτι ειναι σιγουρα κοπια καποιοι αλλοι οτι ειναι γνησιο μιας και εχει παει και ηδη σε εταιρια πιστοποιησης !!! εχουμε φτασει λοιπον σε ενα σημειο που 2 απο τους καλυτερους εκτιμητες νομισματων στην ελλαδα εχουν διαφορετικη αποψη ... ο δημητρης ο ποδαρας ειναι σιγουρος οτι ειναι μουφα και ο βασιλης ο βασιλακοπουλος που το επιασε στα χερια του πριν το παω  στην ετιαρεια οτι δεν ειναι ψευτικο αλλα γνησιο βγαλμενο απο κοσμημα !!!  Χαμόγελο  ενας γενικος χαμος !!! τοτε ειπα στους φιλους ολους οτι το νομισμα δεν ηταν προς πωληση ( εκεινο το διαστημα ) και ειναι απλα προς εκτιμηση της συλλεκτικης παρεας ... οταν μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να πουλησω αρκετα κομματια απο την συλλογη για δικους μου προσωπικους λογους εβγαλα το νομισμα προς πωληση στο ebay ... πριν το βγαλω προς πωληση  αποφασιζω να το πω στον βασιλη να το στειλουμε ξανα πισω στην  PCGS  με την επισημανση οτι μπορει να εχουν κανει λαθος ... το στελνω στον βασιλη και  2 μηνες μετα μου λεει ο βασιλης οτι η εταιρεια επιμενει οτι ειναι γνησιο και μου το επιστρεφει πισω ( να τονισω οτι για την δευτερη φορα που το εστειλα ο βασιλης δεν μου πηρε χρηματα ) ... και
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 05:41:41 μμ »

αποφασιζω λοιπον να το βγαλω προς πωληση ... καποιος αλλος θα το ειχε βγαλει σαν γνησιο αφου ειναι και πιστοποιημενο απο σοβαρη εταιρεια ( PCGS )  βγαλμενο απο κοσμημα ... οτι δηλαδη γραφει πανω στο SLAMB ... επειδη πολλα παιδια με γνωριζουν και ξερουν τον χαραχτηρα μου  εγω δεν εκανα αυτο αλλα το εβγαλα προς πωληση γραφοντας την αληθεια στην δημοπρασια μου ... δηλαδη ... ειναι ενα νομισμα σπανιο 1/2 1855 ?? η ενα μεγαλο λαθος απο την εταιρεια  PCGS ??  ... βεβαια με τον πρωτο τροπο θα το εδινα αμεσως στο εξωτερικο με λιγοτερα η περισσοτερα χρηματα ... εγω εδω και 11 χρονια δεν λειτουργω ετσι ... παρουσιασα την αληθεια για να ειμαι ενταξει με την συνειδηση μου !! κατι που ειναι το πιο σημαντικο για εμενα παρα τα οποια χρηματα ... χρηματα αποχτας ετσι και αλλιως λιγα η πολλα στην ζωη σου ... συνειδηση δεν κτιζεις ομως ευκολα ... και δεν την πουλαω για κανενα ποσο ... και τελος ...
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 05:48:00 μμ »

και στο τελος για να μην σας κουραζω το αποτελεσμα ειναι αυτο που γραφω στην δημοπρασια μου που ειναι ανοιχτη στο EBAY  ...εγω  εχω στα χερια μου ...  η ενα νομισμα γνησιο νομισμα  1/2 1855 πολυ δυσκολο να το βρεις πιστοποιημενο !!!  Χαμόγελο Χαμόγελο  η εχω το μεγαλυτερο καταγεγραμμενο λαθος της εταιρειας PCGS  σε ελληνικο νομισμα και μαλιστα δυσκολο νομισμα ... κανενα απο τα 2 δεν με χαλαει ... αν ειναι γνησιο το πηρα φτηνα ... αν ειναι μουφα πιο πολυ θα πρεπει να χαλαει την PCGS  που πιστοποιησε ενα ψευτικο νομισμα και κυκλοφορει ελευθερο στο EBAY ... αυτα τα λιγα απο εμενα ... για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν και οι νεωτεροι φιλοι της παρεας ... ευτυχισμενο το νεο ετος να εχουμε ολοι με υγεια πανω απο ολα ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 06:17:42 μμ »

Εγώ την απάντησή μου την έδωσα... το θεωρώ γνήσιο... Αν λοιπόν αφαιρέθηκε από κόσμημα και στη συνέχεια ξύθηκε ο θυρεός για να καθαριστεί, αυτό δεν λέει και τίποτα. Παραμένει ένα γνήσιο νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences