Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:03:46 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποικιλία 2 ευρώ 2021;  (Αναγνώστηκε 5488 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 20, 2022, 12:35:32 πμ »

Καλησπέρα στην παρέα.
Χθες το βράδυ καθώς χάζευα μια παραγγελία που έκανα από την ΤτΕ, σε δύο τρίπτυχα από το σετ του 2021,παρατηρησα μια διαφορά στο ύψος που αναγράφεται η ημερομηνία σε σχέση με τον εσωτερικό δακτύλιο.
Στο δεύτερο νόμισμα φαίνεται σαν να έχει μετακινηθεί ο εσωτερικός δακτύλιος προς τα κάτω με αποτέλεσμα η ημερομηνία και τα αστερια να ακουμπάνε πάνω του σε σχέση με το πρώτο νόμισμα.
Έτσι μου κίνησε την περιέργεια και αψαξα και τα σετ των προηγούμενων χρονων και έκπληκτος βρήκα και τις δύο περιπτώσεις σε διάφορες χρονιές.
Άρα πρόκειται για ποικιλία;




Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 06:48:22 πμ »

 Επειδή είναι λίγα τα κομμάτια ποιο είναι το κύριο
σχέδιο και ποια η ποικιλία;
 Σε τι δείγμα βρήκες αυτές τις 2 διάφορες ;
Καταγράφηκε

nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 11:46:41 πμ »

Επειδή είναι λίγα τα κομμάτια ποιο είναι το κύριο
σχέδιο και ποια η ποικιλία;
 Σε τι δείγμα βρήκες αυτές τις 2 διάφορες ;
Για αυτό ανέβασα το θέμα για να μάθω και από άλλους ποιο από τα δύο έχουν.
Το δείγμα μου για του 2021 είναι αυτά τα δύο που βλέπεις.Τυχερός πέτυχα από ένα.
Όμως μου κάνει εντύπωση γιατί βρήκα και τις δύο περιπτώσεις σε σετακια από το 2013  και μετά.
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 12:47:53 μμ »

Κατάλαβα . Εγω έχω μόνο ένα διαθέσιμο για φωτογραφία αυτή τη στιγμή

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2022, 12:49:06 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 03:46:23 μμ »

Αν μου επιτρέπεις εγώ βλέπω κάτι πιο παράξενο από αυτό που επισημαίνεις εσύ. Βλέπω ότι λείπει η γωνία του 2 κάτω αριστερά εμπροσθότυπος ώρα 7. Δέν θα έπρεπε να χει τυπωθεί? Θα έπρεπε. Γιατί λείπει? Πρόσεξε και κάτι άλλο στην ημερομηνία όλα τα ψηφία που ακουμπάνε είναι κομμένα. Δηλαδή δεν τυπώθηκαν κι αυτά πλήρως.Δηλαδή το 20 το 21 το αστέρι δεν τυπώθηκαν πλήρως. Έστω και παράκεντρα δεν θα έπρεπε να τυπωθούν ? Θα έπρεπε. Και το μέγα ερώτημα λοιπόν είναι το εξής. Αυτό το νόμισμα που έχει αυτές τις διαφορές με το άλλο είναι  ποικιλία? Είναι πλαστό? Είναι σφάλμα? Είναι δοκίμιο?

Το ότι δεν τυπώθηκαν τα ψηφία της ημερομηνίας και το 2 μπορεί να οφείλεται στο ότι η μήτρα δεν είναι αυθεντική. Εμένα δεν με προβληματίζει η θέση που έγινε η τύπωση πάνω στο κέρμα. Με προβληματίζει ότι το σχέδιο είναι ελλιπές και μη τυπωμένο σε σημεία του κέρματος που σχετίζονται με την σύνδεση πυρήνα και δακτυλίου. Άν η μήτρα είναι πλαστή θα μπορούσε να εξηγήσει αυτό που βλέπουμε. Βέβαια τι δουλειά έχει ένα πλαστό νόμισμα μέσα σε θήκη της ΤΤΕ? Καλό ερώτημα και αυτό. Τι θα έκανα στην θέση σου. Πρώτον βγάλε το κέρμα , πάρε έναν μαγνήτη μικρό, κράτα το κέρμα λοξά και δές αν μαγνητίζεται αυτό το νόμισμα . Θα πρέπει η μαγνήτιση να είναι ισχυρή στο κέντρο και μηδενική στις άκρες του νομίσματος. Άν αφήσεις τον μαγνήτη θα τσουλήσει μέχρι το κέντρο. Άν γίνει αυτό το νόμισμα είναι γνήσιο. Άν μαγνητιστεί στις άκρες και δεν τσουλήσει στο κέντρο ο μαγνήτης τότε το νόμισμα είναι αντίγραφο. Άν δεν μαγνητιστεί πουθενά τότε πάλι είναι αντίγραφο. Αυτή είναι η μέθοδος που ελέγχουμε την γνησιότητα στα κέρματα των 2€ σε όλη την ΕΕ. Άν τελικώς περάσει το τέστ αυτό σημαίνει ότι έχεις νόμισμα γνήσιο μεν αλλά με διαφορετική τύπωση και ελλιπές σχέδιο.

Με την προϋπόθεση ότι είναι γνήσιο θα σου πω τα εξής. Η μη τύπωση τμημάτων στο σχέδιο συνήθως οφείλεται σε μπουκώματα ή στομώσεις που μπορεί να έχει η μήτρα. Μπορεί να οφείλεται και στο γράσο που ρίχνουν κατά την διάρκεια τυπώσεων για να μειώνουν την θερμοκρασία και τις αστοχίες. Βέβαια στο κέρμα σου δεν λείπουν μόνο αυτά τα τμήματα του σχεδίου αλλά είναι και σε λάθος θέση. Κι εδώ θα πρέπει να τσεκάρεις προσεκτικά ότι ο δίσκος σου έχει σωστές προδιαγραφές διαμέτρου και πάχους. Κατά βάση η διάμετρος εδώ μας ενδιαφέρει να είναι 25,25 mm και το βάρος 8,5 γρ. Εάν είναι εντάξει η διάμετρος τότε η μήτρα που το τύπωσε είτε είναι μικρότερη της κανονικής πράγμα που δικαιολογεί την μετατόπιση της θέσης αλλά όχι την έλλειψη τμημάτων του σχεδίου είτε μπορεί να μιλάμε για δοκιμαστική τύπωση με μήτρα ατελή που δικαιολογεί τα πάντα.Πάμε τώρα στην ποικιλία που ανάφερες. Δέν βλέπω καμια διαφορά στο σχέδιο το ένα με το άλλο πέραν αυτών των που έχουν επισημανθεί.  Με την προϋπόθεση ότι το νόμισμα και το πακετάκι είναι γνήσια της ΤΤΕ τότε καταλήγω σε κακέκτυπο ή στη δοκιμή. Αλλά θα πρέπει να τσεκάρεις την γνησιότητα παρά το γεγονός ότι είναι σε πακέτο της ΤΤΕ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2022, 03:59:43 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 04:08:57 μμ »

Όσα επισημαίνεις για τις διάφορες είναι σωστά.
Τώρα για το θέμα της γνησιότητας δεν μου περνάει καν από το μυαλό η αμφισβήτηση αυτή, γιατί αφενός η παραγγελία ήρθε απευθείας από την ΤτΕ και αφετέρου δεν βρίσκω το κίνητρο κάποιος υπάλληλος να κάτσει να κάνει τέτοια διαδικασία για κέρμα των 2 ευρώ. Αλλά τέλος πάντων επειδή πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μου ας κρατήσω πισινή.
Τώρα να το βγάλω και να χαλάσω το τρίπτυχο για να το δοκιμάσω με μαγνήτη δεν υπάρχει περίπτωση. Απέξω αν γίνεται θα το προσπαθήσω.
Επίσης δοκίμιο το θεωρώ απίθανο καθώς τα γατονια εκεί θα το είχαν ήδη τσεπωσει.
Εμένα πάντως για 2 διαφορετικες μήτρες μου κάνει, μια παλιά μια καινούρια, αλλά θα περιμένω και άλλους φίλους να τσεκάρουν.
Καταγράφηκε

IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 05:10:15 μμ »

Kοίταξε τα δοκίμια που βγαίνουν από ΙΕΤΑ δεν βγαίνουν με μαγικά ταχυδακτυλουργικά κόλπα .  Σαρκασμός Μπορεί κάποιος τεχνίτης να θέλησε να το περάσει εκτός ΙΕΤΑ βάζοντάς το μέσα σε μπλίστερ. Και μετά να το χασε στο μέτρημα στην πακετοποίηση. Να φθάσουν οι τεχνίτες στο σημείο να βάζουν αντίγραφα μέσα στα μπλίστερ για να κερδοσκοπήσουν κι εγώ το θεωρώ σχεδόν απίθανο. Αλλά ζούμε στην Ελλάδα όπου όλα γίνονται . Βέβαια το κέρδος είναι μικρό αλλά τι να πώ έχουμε ακούσει τόσα που το έβαλα κι αυτό στο μυαλό μου. Πάντως έχουν την πισινή ότι κανείς δεν θα τα ελέγξει μέσα στο μπλίστερ διότι  σου λέει δεν θα το ανοίξει να το τσεκάρει μη χαλάσει το πακέτο  Σαρκασμός. Ξέρουν την ψυχολογία του συλλέκτη  Μεγάλο χαμόγελο.  Έτυχες εσύ ο ψείρας που έκατσε με την λούπα και το ξεψάχνισε και το δημοσιοποίησες. Και καλά έκανες κατά την γνώμη μου. Εύχομαι να είναι δοκιμή γιατί και το κακέκτυπο δεν μου κάθεται.  Πάντως θα περιμένω νεότερα αν το τσεκάρεις. Έχει ενδιαφέρον το θέμα.
Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 193


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 05:53:53 μμ »

Συγνώμη αλλά εγώ την γωνία του 2 την βλέπω απλά έχει βγει όλη στον εσωτερικό δίσκο
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2022, 10:01:03 μμ »

Με μαγνήτη τσουλαει εξωτερικά και στέκεται στο κέντρο. Επίσης με παχύμετρο, όσο καλύτερα μπορούσα, μέτρησα διάμετρο και είναι φυσιολογική. Τώρα το πάχος δεν μπορώ να το μετρήσω.
Καταγράφηκε

george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 21, 2022, 11:32:27 πμ »

Στης ίδιας χρονιάς σε δύο ακουμπάει η ημερομηνία, σε ένα όχι και σε ένα μάλλον όχι.
Σε άλλες χρονιές δεν κοίταξα.
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 21, 2022, 11:58:39 πμ »

Στης ίδιας χρονιάς σε δύο ακουμπάει η ημερομηνία, σε ένα όχι και σε ένα μάλλον όχι.
Σε άλλες χρονιές δεν κοίταξα.
Ωραία λοιπόν, άρα υπάρχουν κ άλλα. Ποικιλία λοιπόν;;!! Σίγουρα παίζει και σε άλλες χρονιές.
Θα ταν ωραίο να τσεκάρουν και άλλοι φίλοι, έτσι για να έχουμε μια καλύτερη αποψη
Καταγράφηκε

oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2022, 05:08:26 πμ »

Θεωρώ οτι τοσες μικρες διαφορες δεν εχουν σημασια τουλαχιστον απο χρηματικης αξιας για τους συλλεκτες...Θα πρεπει να λειπουν σημαντικα πραγματα απο ενα νομισμα...ή να ειναι αρκετα παρακεντρα ή λαθος τυπωμενα κτλ κτλ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences