Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:21:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μέγας Αλέξανδρος 100 δραχμές  (Αναγνώστηκε 4201 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 27, 2021, 04:40:36 μμ »

Καλησπέρα σας,

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, είδα ότι οι τιμές κυμαίνονται από 1€ έως και 5.000€.

Μου έκανε εντύπωση το ότι ένα κοινό νόμισμα έχει τιμή μεγαλύτερη από μία χρυσή λίρα, και το κοίταξα λίγο περισσότερο, με αποτέλεσμα να συναντήσω ένα άρθρο που εξηγεί αναλυτικά :
https://www.star.gr/eidiseis/ellada/359830/kermata-100-draxmwn-me-megalexandro-ta-pwloyn-mexri-3000-eyrw

Σε έναν άλλον σύνδεσμο αναφέρεται ότι :
"Ο πρόεδρος του Φιλοτελικού συλλόγου Ξάνθης κ. Τάσος Τεφρωνίδης διευκρινίζει πως αυτά τα νομίσματα κυκλοφόρησαν από το 1990 – 1994 και υπάρχουν μόνο μερικές δεκάδες με λάθη στην εκτύπωσή τους τα οποία παρότι πέρασαν από έλεγχο κυκλοφόρησαν ως κακέκτυπα. Αυτά είναι που έχουν συλλεκτική αξία έως και 300 ευρώ".
https://empros.gr/2017/03/qanthrakes-o-thsayros-me-ta-100draxma/


Συνεπώς, θα ήθελα να ρωτήσω, από την εμπειρία σας ποια είναι συνήθως τα λάθη που παρατηρούνται σε αυτό το νόμισμα ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2021, 04:41:25 μμ από giannis_k » Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 11:34:29 πμ »

Από το λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα ότι τα νομίσματα που έχω στα χέρια μου έχουν πολύ μικρή αξία.

Ωστόσο, σε αυτήν την ανάρτηση:
https://www.greekcoins.gr/pilambdaetarhoomicronphiomicronrho943epsilonsigmaf-epsilonkappatauiotamu942sigmaepsilonomeganu.html

Αναφέρεται ότι το συγκεκριμένο σφάλμα έχει αξία "δεκάδων χιλιάδων ευρώ".

Έχει βάση αυτός ο ισχυρισμός ;

Από ότι καταλαβαίνω, τα δικά μου νομίσματα δεν έχουν κανένα σφάλμα, πόσο μάλλον το αναφερόμενο, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να γραφτούν ορισμένες σκέψεις για το εάν το συγκεκριμένο σφάλμα έχει πράγματι αυτήν την αξία ή απλά πρόκειται για υπερβολή

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2021, 11:35:35 πμ από giannis_k » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 01:36:17 μμ »

Ο Δημήτρης ο Ποδαράς είναι γνωστός έμπορος - συλλέκτης. Παλιός στο χώρο και αυτά που γράφει δεν είναι υπερβολικά.
Μάλλον θα έχει αγανακτήσει ο άνθρωπος με τα 100αρικα και τα άλλα κέρματα της μεταπολίτευσης. Ο καθένας που έχει  μερικά που περίσσεψαν από ρέστα μπαίνει και ρωτάει τα ίδια και τα ίδια συνέχεια. Χωρίς να κάνει μια απλή αναζήτηση. Βαριέται. Κάποιος ###### θα βρεθεί για εκατομμυριοστη φορά να απαντήσει.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 02:10:50 μμ »

Το κιλό 3€.    Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 02:54:52 μμ »

Ο Δημήτρης ο Ποδαράς είναι γνωστός έμπορος - συλλέκτης. Παλιός στο χώρο και αυτά που γράφει δεν είναι υπερβολικά.
Μάλλον θα έχει αγανακτήσει ο άνθρωπος με τα 100αρικα και τα άλλα κέρματα της μεταπολίτευσης. Ο καθένας που έχει  μερικά που περίσσεψαν από ρέστα μπαίνει και ρωτάει τα ίδια και τα ίδια συνέχεια. Χωρίς να κάνει μια απλή αναζήτηση. Βαριέται. Κάποιος ###### θα βρεθεί για εκατομμυριοστη φορά να απαντήσει.

Ίσως να μην το προσέξατε, αλλά έκανα αναζήτηση, η οποία αρχικά έδειξε ότι αντιφατικά αποτελέσματα: οι πρώτες δύο πηγές μιλάνε για μέχρι 5.000 ευρώ, ενώ η τρίτη πηγή μιλά για "δεκάδων χιλιάδες ευρώ".
Συνεπώς, αυτήν την αντίφαση επεσήμανα, και ρώτησα σκέψεις.

Εάν βαριέστε, και δεν μπορείτε να απαντάτε για εκατομμυριοστή φορά, μπορείτε απλά να αγνοήσετε την ερώτηση μου.
Δεν χρειάζεται να σπαταλάτε τον χρόνο σας
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 02:55:30 μμ »

Το κιλό 3€.    Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός

Πράγματι.
Όπως φαίνεται, το κόστος τους είναι ευτελές
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 03:39:24 μμ »

Γενικά αυτό που έχω καταλάβει χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα είναι ότι το πόσο ακριβό είναι ένα νόμισμα είναι ανάλογο με το πόσο δύσκολο είναι να το βρείς. Εδώ στην Ελλάδα το να βρείς ενα 100Δρ σε κυκλοφορημένη κατάσταση είναι πανεύκολο καθώς έχουν τυπωθεί μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια. Έξω ίσως πιάνουν λίγο καλύτερη τιμή γιατί είναι πιο δύσκολο σε κάποιον να τα αποκτήσει. Ακυκλοφόρητα κοστίζουν πολύ παραπάνω γιατί σημαίνει οτι κάποιος τα κράτησε όπως τυπώθηκαν και δέν έχουν καθόλου φθορά. Συνήθως αυτά που βλέπεις να έχουν τρελές τιμές είναι τα επιμελημένης κοπής που έχουν κοπεί ελάχιστα αναλογικά ή πχ το δοκίμιο που έχει το ανθέμιο πάνω απο την ημερομηνία.
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 08:30:24 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές σκέψεις σου.

Πολύ λογικά τα όσα αναφέρεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences