Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:12:17 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 Ευρώ Υ  (Αναγνώστηκε 6877 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2023, 01:09:53 πμ »

Υπερβολές και ευσεβείς πόθοι, αλλά και.. 208 watchers!
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 25, 2023, 08:32:05 μμ »

1500 με 1700 και πολλα μπορει να λεω. δεν πιανει παραπανω
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 25, 2023, 10:46:25 μμ »

Τα 1800 για 67 είναι ρεαλιστικό τίμημα. Ίσως ένα 68άρι -αν υπάρχει- να υπερβαίνει και το διχίλιαρο.
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 26, 2023, 08:20:03 πμ »

Τα 1800 για 67 είναι ρεαλιστικό τίμημα. Ίσως ένα 68άρι -αν υπάρχει- να υπερβαίνει και το διχίλιαρο.

υπαρχει, το εχει φιλος συλλεκτης.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 11, 2023, 02:19:51 μμ »

Η σπάνια δεκάδα των ελληνικών printer-codes (εν συνόλω 75, συμπεριλαμβανομένων των τραβηγμάτων/ποικιλιών) των ελληνικών χαρτονομισμάτων ευρώ, είναι και θα παραμείνει από αρκετά έως εξαιρετικά δυσεύρετη και ως εκ τούτου, με υψηλή κοστολόγηση.

Όποιος ασχολείται συστηματικώς με την συλλογή τους, γνωρίζει πολύ καλώς την εξαιρετική σπανιότητα που παρουσιάζουν πέντε συγκεκριμένες εκτυπωτικές πλάκες. Σπανίζουν σε μεγάλο βαθμό, σε οποιαδήποτε κατάσταση διατήρησης. Σε ακυκλοφόρητη, είναι σχεδόν αδύνατον να εντοπιστεί έστω και ένα διαθέσιμο προς πώληση.

Χαρακτηριστικές περιπτώσεις το δεκάρικο Ν019 και το εικοσάρικο N002. Στα σχεδόν είκοσι συναπτά έτη που ασχολούμαι με το αντικείμενο, ουδέποτε τα έχω εντοπίσει σε ακυκλοφόρητη ή έστω σχεδόν ακυκλοφόρητη κατάσταση! Όσο αφορά το Ν019, το έχω δει προς διάθεση μια μοναδική φορά και έχω ακούσει για άλλες δυο αγοραπωλησίες του..

Εν κατακλείδι, πιθανολογώ ότι σπανίζουν οι ολοκληρωμένες σχετικές συλλογές και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν υπάρχει κάποια σε ακυκλοφόρητη πληρότητα. Θα εκπλαγώ και συνάμα θα χαρώ ιδιαιτέρως, αν κάποιος το έχει επιτύχει..


Σωστότατα! το διεπίστωσα και στην πρόσφατη έκθεση που έγινε στη Θεσσαλονίκη...
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 13, 2023, 03:22:01 μμ »

Ο τρόπος συλλογής των ευρωχαρτονομισματων διαφέρει από συλλέκτη σε συλλέκτη. Είναι ακόμη νωρίς για να θεωρήσουμε ότι παγιώθηκε ο άλφα η βήτα τρόπος ως δημοφιλέστερος.  Δεν ενδιαφέρονται όλοι για πληρότητα κωδικών αν και μια πληρότητα αξιών και υπογραφών είναι ένα μίνιμουμ. Ειδικά στα Ελληνικά, τα οποία διαθέτουν μια και μοναδική πλήρη σειρά αξιών και δεν έχουμε ακόμη εκδώσει  €20 της σειράς Europa η οποία θα αντικατασταθεί  κι αυτή σιγά σιγά.

Πάντως δεν χρειάζεται να είναι κανεις πυρηνικός επιστημων για να διαπιστωσει ότι οι πολύ μεγάλες ονομαστικές αξιες , ειδικά τα τελευταία χρόνια, εκτινάσσονται τάχιστα  σε υψηλούς πιστοποιημένους βαθμούς, όπως πχ τα CHF 1000 εκδοσεως 2019 που κυκλοφορούν μεν στην Ελβετία, αλλά η εύρεση ενός 68 πχ είναι τελείως διαφορετική υπόθεση.

Σχετικά με τα Ελληνικά €500 η άποψη μου είναι ότι
-ένα 66 epq έχει τιμή λιανικής περίπου €1000
-ένα 67 epq έχει τιμή λιανικής ~€1600
-ένα 68 epq είναι σπανιότατο και δεν έχει εμφανιστεί σε δημοπρασία απ’οσο γνωρίζω, άρα μια ιδιωτική συναλλαγή σε τιμή γύρω η περισσότερο από τα €2500 δεν θα με εξεπληττε.

Από την άλλη, ενα €500 πιστοποιημένο PMG 58 epq (αστοχία του καταθέτη δλδ) δεν πωλείται παραπάνω από την ονομαστική του αξία με η χωρίς τα έξοδα πιστοποίησης. Τα 62-65 κινούνται μεταξύ €550 και €800.Οι τιμές είναι πάντα λιανικής αλλά είναι ακόμη νωρίς και εκφράζουν μόνον την δικη μου άποψη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences