Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:11:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 111957 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 10, 2022, 01:04:28 μμ »

Όποιος το πάρει 130-150 αυτές τις μέρες,σε βάθος χρόνου θα κλαίει τα λεφτά του....άποψη μου πάντα
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 10, 2022, 03:14:12 μμ »

Αγοράστηκαν πάρα πολλά με σκοπό την μεταπώληση. Θεωρώ ότι οι τιμές σε έναν μήνα θα πέσουν στην τιμή έκδοσης, μπορεί και παρακάτω...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 10, 2022, 04:17:50 μμ »

Σίγουρα οι τιμές που έβαλαν ήδη κάποιοι έμποροι (130 με 150 ευρώ) είναι ανεβασμένες αλλά θα δείξει το πράγμα με το καιρό. Βέβαια δεν θα πουληθούν κάτω από την τιμή έκδοσης γιατί και οι έμποροι έχουν κάνει τον υπολογισμό τους. Αν από κάποιον λείπει φυσικά και θα το πάρει για να κλείσει τη σειρά του. Γιατί αυτή η σειρά με τους αρχαίους είναι η πιο όμορφη και ιστορική που εκδίδει η ΤτΕ. Όταν προσωπικά (πριν 3-4 χρόνια νομίζω), δεν πρόλαβα να πάρω ένα κομμάτι από αυτά τα ασημένια, το αγόρασα πληρώνοντας το επιπλέον τίμημα και την συμπλήρωσα ώστε να είναι ολοκληρωμένη. Όταν κάποια στιγμή η σειρά αυτή τελειώσει από την ΤτΕ τότε φυσικά θα κατασκευαστεί και η ανάλογη κασετίνα (από μένα εννοώ) για να μπουν όλα μαζί και να είναι μια φανταστική ολοκληρωμένη συλλογή. Φίλε thanos_larisa και φυσικά οι έμποροι το αγόρασαν για να τα μεταπωλήσουν. Οι δε φίλοι στη Θεσσαλονίκη που πήραν σχεδόν όλοι από 2 τεμάχια, όλοι τα πήραν για να δώσουν και σε φίλους τους ή γνωστούς τους. Το ίδιο πιστεύω λίγο πολύ έγινε παντού οπότε τα διαθέσιμα είναι νομίζω κυρίως των εμπόρων.
Καταγράφηκε
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 10, 2022, 08:23:43 μμ »

Πήγε ένας φίλος για μένα 10 θεσσαλονίκη και δεν είχε, υπάρχει κάποιος από εδώ που να το πουλάει το 2ο του; Και αν ναί πόσο;


Φίλε μην βιαστεις...1500 κομματια κόπηκαν εκ των οποίων τα 1200 τα πήραν έμποροι....οι έμποροι τα πήραν για να τα πουλήσουν,άρα από αύριο θα βρεις πολλά να πωλούνται στα διαδικτυακά και φυσικά μαγαζιά.Η σημερινή εικόνα είναι η λεγόμενη τεχνητή ζήτηση,που εντεχνως δημιούργησε η ΤτΕ διαθέτοντας μόνο 290 στους ιδιώτες.Δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική ζήτηση του νομίσματος.

Και εγώ έτσι πιστεύω.... οι μανατζαρεοι του προγράμματος είναι για λυπηση....
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 204


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 11, 2022, 01:56:21 μμ »

Εξαντλήθηκε και ο Βύρον στην φόρμα.  Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 11, 2022, 02:24:51 μμ »

Εξαντλήθηκε και ο Βύρον στην φόρμα.  Άνεση Άνεση

Νάτα μας! αυτό δεν το περίμενα! που έχει μάλιστα μιντάζ 2.000 κομμάτια κι όχι 1.500 όπως ο Ξενοφών.
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 11, 2022, 02:51:11 μμ »

ρε παιδία μόνο εγώ θεωρώ τα φετινά νομίσματα πολύ άσχημα από αισθητικής άποψης?

Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 11, 2022, 03:19:53 μμ »

ρε παιδία μόνο εγώ θεωρώ τα φετινά νομίσματα πολύ άσχημα από αισθητικής άποψης?


Όχι φίλε, δεν είσαι μόνος! Έχεις παρέα και μάλιστα μεγάλη! Η κακογουστιά και η προχειρότητα δύσκολα κρύβονται..
Καταγράφηκε
Xokan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 11, 2022, 08:10:57 μμ »

Καλησπέρα επειδή αυτό που έγινε με τον Ξενοφών ήταν για εμένα μελετημένο δωράκι για τους εμπόρους η γνώμη μου είναι κανείς μας να μην αγοράσει από αυτούς που το διαφημίζουν και για ευκαιρία με διπλάσια τιμή την επόμενη μέρα διάθεσής. Έστειλα την γυναίκα μου από τις 8 το πρωί πηρε το νούμερο  80 έχασε ένα πρωινό έχασε ένα μεροκάματο και δώσανε  μέχρι  το νούμερο  60 από 2 κομμάτια για να πέσουμε όλοι οι άλλοι στα χέρια των εμπόρων. Γνώμη μου είναι για να μην ξαναγίνει αυτό οτι πρέπει  να μείνουν στα ράφια των εμπόρων και τα 1200 κομμάτια .
Καταγράφηκε
bookman4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 11, 2022, 08:29:51 μμ »

Τα πράγματα φίλοι μου είναι απλά.Βρηκαν τον τρόπο στην τράπεζα της Ελλάδας και τα νομισματα να μην τους μείνουνε και οι έμποροι να βγάλουν καλό μεροκάματο.Με αυτά τα δεδομένα στα χρυσα θα αφήσουν για τους συλλεκτες 150 με 200 κομμάτια (ειδικά στο μεγαλο) και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.......
Καταγράφηκε
Xokan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 11, 2022, 09:16:53 μμ »

Συμφωνώ μαζί  σου αλλά τα νομίσματα κυκλοφορούν για τους συλλέκτες στο τέλος πρέπει να καταλήγουν σε συλλέκτες και όχι σε ράφια Δεν μπορεί  να ξεκινά μια σειρά Έλληνες φιλόσοφοι με 60 ευρώ να πηγαίνει 70 ευρώ και με το έτσι θέλω 130 ευρώ επειδή δεν ήμουν στους 60 τυχερούς Εγώ εάν συνεχιστεί αυτό θα τα πουλήσω όλα και θα αλλάξω σπορ .
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 11, 2022, 10:01:30 μμ »

Τα πράγματα φίλοι μου είναι απλά. Βρηκαν τον τρόπο στην τράπεζα της Ελλάδας και τα νομισματα να μην τους μείνουνε και οι έμποροι να βγάλουν καλό μεροκάματο.

Με αυτά τα δεδομένα στα χρυσά θα αφήσουν για τους συλλέκτες 150 με 200 κομμάτια (ειδικά στο μεγαλο) και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.......

Έτσι! +1000. Όσο για το δεύτερο όλα να τα περιμένουμε!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2022, 10:02:35 μμ από xmac » Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 12, 2022, 11:59:25 πμ »

ρε παιδία μόνο εγώ θεωρώ τα φετινά νομίσματα πολύ άσχημα από αισθητικής άποψης?


Όχι φίλε, δεν είσαι μόνος! Έχεις παρέα και μάλιστα μεγάλη! Η κακογουστιά και η προχειρότητα δύσκολα κρύβονται..

Αλλά sold out γίνονται παρόλο που δεν αρέσουν  Μεγάλο χαμόγελο
Βέβαια θα μου πείτε με αυτήν την βλακεία που έκαναν καταντάει ανούσιο το sold out την στιγμή που κυκλοφορούν σχεδόν όλα στην δευτερογενή αγορά.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 12, 2022, 02:11:00 μμ »

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τα περισσότερα ''φύγαν'' για εξωτερικό.
Και αυτές οι συμφωνίες είχαν κλειστεί απο το τέλος Φεβρουαρίου στο Βερολίνο στο World Money Fair.
Ας μας πούν οι εδώ έμποροι, άλλωστε έχουμε πολλούς και στο φόρουμ, απο πόσα παραγγείλαν ο
καθένας. Φυσικά αν θέλουν και άν δεν γίνομαι αντιπαθής.
Πιστεύω ότι 1200 τμχ μόνο απο Έλληνες έμπορους ΔΕΝ εξαντλούνται. Άλλωστε να γνωρίζετε ότι η ΤτΕ
δεν δίνει όσα ζητήσουν. Νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στη παραγγελία στον καθένα. Σωστά??
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 12, 2022, 04:57:45 μμ »

Το σκεπτικό σου είναι σωστό αλλά θα πρέπει να επιβεβαιωθεί από κάποιο μέλος μας που να τυγχάνει και έμπορος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences