Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:34:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 111958 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:52:03 μμ »

Έτσι ακριβώς Δημήτρη. Και δεν είναι η μόνη χρονιά που κάποιες αξίες δεν θα βγούν
αλλά θα υπάρχουν μόνο στα blister. Και στα προηγούμενα χρόνια υπήρχαν αξίες
που τις έβρισκες μόνο στα blister.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:54:32 μμ »

λογικα η ποσοτητα στα 2ευρα ειναι για τα αναμνηστικα...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:56:15 μμ »

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Οικονομικών η απόφαση για την έκδοση των κερμάτων για την κάλυψη των συναλλακτικών αναγκών έτους 2022. Αναλυτικά αναφέρεται :

2 ευρώ τεμάχια 1.500.000
20 λεπτά τεμάχια 6.000.000
5 λεπτά τεμάχια 24.000.000
2 λεπτά τεμάχια 23.000.000
1 λεπτό τεμάχια 6.000.000

Εδώ θα δείτε την απόφαση :  https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A83%CE%A31%CE%97-3%CE%9A%CE%95

Και να γιατί η αγορά των ετήσιων ταπεινών μπλιστερ έχει σημασία. Γιατί όλες οι υπόλοιπες αξιες θα εκδοθούν μόνον στην ποσοτητα των blisters (εξαιρουμένων των αναμνηστικων €2).

Τα 10.000 περυσινά και τα 7.500 φετεινά είναι πάρα πολλά για αυτούς που πραγματικά ασχολούνται με τα blister.
Το Λουξεμβούργο βγάζει 5.000, το Μονακό 7.000 και όχι κάθε χρόνο.
Εμείς γιατί βγάζουμε τόσα;
Αφού εκεί μένουν απούλητα και τα προηγούμενα έτη.
Μυαλό δεν βάζουμε.
Ευτυχώς κατάργησαν την proof σειρά αφού είδαν ότι κανείς δεν αγοράζει.
Στα proof 2 ευρώ πάλι κι εκεί τα κάνουν μαντάρα.
Μια χρονιά 10.000 και την άλλη χρονιά 1.500. Προφανώς έχουν χαθεί όλα τα ενδιάμεσα νούμερα.
Άσχετοι σε θέσεις κλειδιά καθορίζουν με την ασχετοσύνη τους το συλλεκτικό νόμισμα εδώ και δεκαετίες.
Να μην μιλήσω για εκείνο το e-shop.
Επεκτάθηκα πολύ και σταματώ εδώ.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 01:59:30 μμ »

Έτσι ακριβώς Δημήτρη. Και δεν είναι η μόνη χρονιά που κάποιες αξίες δεν θα βγουν
αλλά θα υπάρχουν μόνο στα blister. Και στα προηγούμενα χρόνια υπήρχαν αξίες
που τις έβρισκες μόνο στα blister.

Αχ Μιχάλη μου, το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ και θα σε πικράνω.
Στο δια ταύτα: ποια συλλεκτική υπεραξία πήραν; Καμία.
Η ομφαλοσκόπηση περί τα συλλεκτικά δεν έκανε ποτέ καλό.
Let's face the reality.
Ας αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα: Ποιος ασχολείται με blister;
Όπως αναρωτήθηκε και ο Τάσος (tats) σε άλλο post (τι γίνεται με τα proof 2 ευρώ), δυστυχώς αυτή είναι η μόδα.
Όποιος την ακολουθεί καλά κάνει, όποιος πάει ενάντια στο τσουνάμι πολύ απλά πυροβολεί τα πόδια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2022, 02:02:49 μμ από teutates » Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 02:17:43 μμ »

Όπως και να το πείς εσύ έχεις δίκιο Διονύση. Αλλά.....
Με 16 ευρώ το ΤΡΙΠΤΥΧΟ blister ΔΕΝ το βρίσκεις πουθενά! Αν γνωρίζω καλά.
Και λογικά ίσως να μην συμφέρει να βγάλουν λιγότερα. Θα μου πείς τώρα.......
βγάλε λιγότερα και ανέβασε τη τιμή! Είναι και αυτό μια λύση.
Ίσως κάποια στιγμή να έρθει και η ώρα των blister. Τώρα είναι τα προυφ, αύριο τα μπλίστερ......
Η τιμή τους είναι φτηνή. Εδώ χαλάμε χρήματα σε τόσες και τόσες παπ@ries, ta 16 ευρώ θα κλάψουμε!!
Όταν θα τα κάνει η ΤτΕ προσφορά σε εμπόρους, θάνε αργά.
Εγώ δεν λέω ''πέστε με τα μούτρα στα blister'' αλλά ένα τμχ για τη συλλογή, πρέπει όλοι να το έχουμε.
 
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 02:27:36 μμ »


Εγώ δεν λέω ''πέστε με τα μούτρα στα blister'' αλλά ένα τμχ για τη συλλογή, πρέπει όλοι να το έχουμε.
 

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 03:16:08 μμ »

Στα proof 2 ευρώ πάλι κι εκεί τα κάνουν μαντάρα.
Μια χρονιά 10.000 και την άλλη χρονιά 1.500. Προφανώς έχουν χαθεί όλα τα ενδιάμεσα νούμερα.
Άσχετοι σε θέσεις κλειδιά καθορίζουν με την ασχετοσύνη τους το συλλεκτικό νόμισμα εδώ και δεκαετίες.
Να μην μιλήσω για εκείνο το e-shop.
Επεκτάθηκα πολύ και σταματώ εδώ.

Εγώ είμαι με το ΣΚΑΪ και τη Κοσιώνη που λέει ότι την ευθύνη του αποκλεισμού των οχημάτων στην Αττική Οδό την έχουν οι οδηγοί που δεν είχαν αλυσίδες !

Και τι εννοώ μαυτό ...

Ότι μεγάλη ευθύνη στο μπαχαλο έχουμε και εμείς σαν καταναλωτές ( άσε την ιδιότητα του συλλέκτη ... ) που βλέπουμε και παρατηρούμε τη συμβαίνει και δεν δρούμε συντονισμένα με προτάσεις παρατηρήσεις και κράξιμο .

Συντονισμένα είτε μέσω της Π.Ν.Ε, είτε μέσω των Forum ,
είτε μέσω κάποιου συλλόγου καταστηματαρχών συλλεκτικών ειδών.

Κάθε χρόνο τα ίδια και εμείς απλά κοιτάζουμε να συμβαίνουν . Άντε το πολύ-πολύ να κάνουμε μεμονωμένα  εμπάργκο σε κάποια από τα προϊόντα .Και άντε κάποιοι να απηυδησουν και να σταματήσουν να αγοράζουν . Και τι βγαίνει μαυτό ; Τίποτα μια γκρίνια μένει μόνο και αποτέλεσμα μηδέν .

Αν τους βομβαρδιζαμε συντονισμένα με πανωμοιοτυπα email με τις προτάσεις μας ?  Αν τους κραζαμε όπως πρέπει κάτι θα γινότανε ....

Εγώ από όταν ξεκίνησα είχα την εξής απορία ( και πιστεύω όλοι μας ) .Γιατί όταν ξεκινάει μια σειρά , δεν ανακοινώνονται εξαρχής από ποια κομμάτια θα αποτελείται
,κάθε πότε θα εκδίδονται και πόσο θα διαρκέσει σένα βάθος χρόνου ;
. Π.χ. φέτος θα εκδοθεί 10 ευρώ για τον Λόρδο Βύρωνα . Πρόκειται για την αρχή κάποιας σειράς αφιερωμένη σε φιλέλληνες ; Αν ισχύει αυτό δηλαδή ότι αποτελεί το πρώτο κομμάτι κάποια σειράς δεν πρέπει να ενημερωθεί το κοινό για το πόσα κομμάτια θα έχει αυτή η σειρά και πόσα χρόνια θα διαρκέσει ; Δεν λέω για τα σχέδια
ας μην πουν από τι θα αποτελείται ακριβώς .Αλλά δεν πρέπει να ξέρουμε πόσα κομμάτια θα έχει ;

Δηλαδή η Deagostini που βγάζει συλλογές στα περίπτερα μπορεί και το κάνει και δεν το κάνει το μεγαλύτερο μαγαζί με συλλεκτικά νομίσματα στην Ελλάδα η ΤτΕ;

Δεν λέω για τα νομισματοκοπεία Γερμανίας ,Αυστρίας Ηνωμένου Βασιλείου και πόσα άλλα γιατί ίσως να μιλάμε για διαφορετικά μεγέθη .

Γενικά αυτή η  έλλειψη συνέπειας από τα Συλλεκτικά της ΤτΕ είναι οφθαλμοφανής αλλά λογικό είναι να συμβαίνει αφού δεν υπάρχουν συντονισμένες αντιδράσεις από εμάς .

Επιμένω ότι φταίνε αυτοί που δεν βάζουν αλυσίδες και περιμένουν από την Αττική οδό να τους ανοίξει το δρόμο .....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2022, 03:27:40 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 04:39:07 μμ »


Εγώ δεν λέω ''πέστε με τα μούτρα στα blister'' αλλά ένα τμχ για τη συλλογή, πρέπει όλοι να το έχουμε.
 

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.

Ακριβώς. Γιατί πρέπει να τα βλέπουμε και λίγο μακροπρόθεσμα τα πράγματα. Τα μεγάλα χρυσα των €200, βοηθουσης της κρίσης άργησαν να πάρουν υπεραξια και μόνον κάποια από αυτά, εξαιρουμένου βέβαια του Αριστοτελη. Τα δυο πρώτα μεγάλα χρυσα , Αβερωφ κλπ, τώρα πήραν την υπεραξία που έχουν, ενώ ο Διογένης κι ο Θουκυδιδης τι πήραν; Να μη μιλήσω για τους Περσικους…

Πάντως στα πολυ πιο προσιτά blister αυτό που μου αρέσει εμένα, είναι ότι ΤΕΡΜΑ οι ιδιωτικές συσκευασίες με τις σειρές από 1976 έως και 2000 από τα άπειρα μασούρια που ακόμη υπάρχουν σε δεκάδες χιλιάδες ανέγγιχτα.

Έλα Ηλία να μου πεις σε 10-15 χρόνια αν θα έχουν υπεραξία. Και σε τελική, η υπεραξία δεν είναι αυτοσκοπός για τον συλλέκτη, παρά μόνον για εσένα και τους συναδέλφους σου. Αφού λοιπόν υπάρχουν ακόμη, τι σε χαλάει να στοκαρεις από καμία δεκαριά για κάθε χρόνια;

Επίσης, ίσως πέρασαν απαρατήρητα αυτά εδώ τα λοτα, στα οποία πόνταρα κι εγώ.



1/ Lot with Greece BU-sets 2003-2011, all with silver 10 Euro coins, 1-3 sets each year realized €562.80
2/ Lot with Greece Proof 2 Euro commemoratives 2012-2017, all in orig. boxes incl. 2015 Spyros and EU flag, all double or more realized €740
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2022, 04:41:41 μμ από digo » Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 06:13:47 μμ »

Όπως και να το πείς εσύ έχεις δίκιο Διονύση. Αλλά.....
Με 16 ευρώ το ΤΡΙΠΤΥΧΟ blister ΔΕΝ το βρίσκεις πουθενά! Αν γνωρίζω καλά.
Και λογικά ίσως να μην συμφέρει να βγάλουν λιγότερα. Θα μου πείς τώρα.......
βγάλε λιγότερα και ανέβασε τη τιμή! Είναι και αυτό μια λύση.
Ίσως κάποια στιγμή να έρθει και η ώρα των blister. Τώρα είναι τα προυφ, αύριο τα μπλίστερ......
Η τιμή τους είναι φτηνή. Εδώ χαλάμε χρήματα σε τόσες και τόσες παπ@ries, ta 16 ευρώ θα κλάψουμε!!
Όταν θα τα κάνει η ΤτΕ προσφορά σε εμπόρους, θάνε αργά.
Εγώ δεν λέω ''πέστε με τα μούτρα στα blister'' αλλά ένα τμχ για τη συλλογή, πρέπει όλοι να το έχουμε.
 


+1
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 07:20:28 μμ »



Επίσης, ίσως πέρασαν απαρατήρητα αυτά εδώ τα λοτα, στα οποία πόνταρα κι εγώ.



1/ Lot with Greece BU-sets 2003-2011, all with silver 10 Euro coins, 1-3 sets each year realized €562.80
2/ Lot with Greece Proof 2 Euro commemoratives 2012-2017, all in orig. boxes incl. 2015 Spyros and EU flag, all double or more realized €740

Πολλοι τα είδαν Δημήτρη!!!  Και εγώ μαζί με σένα. Τα πήρες εσύ??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2022, 07:21:24 μμ από silahim » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 08:40:39 μμ »

Όχι Μιχάλη μου, κυρίως τα διευρα ήθελα αλλά πήγαν πολύ ψηλά. Τα μέτρησα και πρέπει ναταν 23 κουτιά όποτε η αριθμητική δεν έβγαινε. Για παρηγοριά πήρα στην εκκίνηση (€150+€30) τις δυο προυφ σειρές του 2011 κι αυτήν του 2012 με αριθμό πιστοποιητικού 0001.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 11:08:57 μμ »

Ημερομηνιες για το ποτε και τι θα βγει δεν εχουν πει ακομα ε? Σωστα??
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 11:40:52 μμ »

Όχι Χρήστο δεν έχει έρθει ακόμα κάποιο mail για το ποιο θα εκδοθεί πρώτο και πότε .

Αν θέλεις να ενημερώνετε και συ, γράψε ένα mail στο d25@glk.gr ζητώντας να σε συμπεριλάβουν σαυτή την mailing list .
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 30, 2022, 01:33:12 πμ »

Αργά ή γρήγορα -αργά το πιθανότερο- θα βγουν. Έχουμε συνηθίσει άλλωστε το απρογραμμάτιστο και ασαφές των εκδόσεων. Γιατί λοιπόν να αγωνιούμε και να αγχωνόμαστε πότε και τι θα βγει ακριβώς;

Όταν, ό,τι και όποτε γουστάρουν!

Τους ξεχνάμε λοιπόν κι εμείς και ξανασχολούμαστε όταν βγουν από την χειμερία νάρκη τους..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2022, 01:39:03 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 01:51:34 μμ »

Το ελληνικό νομισματοκοπείο παρουσίασε σήμερα στην εικονική έκθεση χρήματος το video του ελληνικού προγράμματος.

https://www.youtube.com/watch?v=7WkE8MjWRrA
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences