Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:00:19 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 3532 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:09:51 μμ »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του στεκιού!! Ηθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με μια αγορά γραμματοσήμων που σκέφτομαι να κάνω και αν αξίζει!!! Για όσους ασχολούνται με γραμματόσημα είναι η σειρά Ελλάδα 1933 ΖΕΠΕΛΙΝ .
Δεν έχω ασχοληθεί με γραμματόσημα και σκεφτόμουν κάτι να ξεκινήσω!!!! Την πουλάει γνωστός φίλου μου 125 ευρώ λέγοντας οτι είναι πολύ καλή σειρά και τέτοια!!! ακούω απόψεις παίδες!!!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2021, 10:05:06 μμ »

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας! Μου είπε ότι είναι ασφράγιστη και ότι έχει βγει σε λίγα κομμάτια το κάθε γραμματόσημο της σειράς αυτής...Επίσης η τιμή καταλόγου είναι αρκετά πιο πάνω αν δεν κάνω λάθος απο όσο μου ειπέ από 350 εως και 450 ευρώ . Επίσης έριξα  μια ματιά γενικώς στο ίντερνετ και εγώ ο ίδιος και διάβασα ότι είναι μια αρκετά καλή σειρά και περιζήτητη για έναν συλλέκτη! φυσικά μιλάω για συλλέκτες συγκεκριμμένου βεληνεκούς...διότι πάντοτε θα υπάρχει το καλύτερο απο αυτό που έχουμε!!! πχ κάπου διάβασα για ένα γραμματόσημο το πιο σπάνιο του κόσμου το οποιό έχει τιμή 8 εκ ευρώ!!! είναι δυνατόν ποτέ να το αποκτήσουμε; Όποτε αυτό που ρωτάω είναι το εξής...αξίζει η εν λόγω σειρά να αγοραστεί για μια αρχή ενός καινούργιου συλλέκτη όπως εγώ; Γι αυτό και θέτω το ερώτημα στο στέκι διότι δε θέλω μόνο να αγοράσω κάτι επειδή διάβασα κάπου στο ίντερνετ οτι έιναι περιζήτητη η σειρα αυτή....Θελω την απόψη τον έμπειρων συλλεκτών που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο και περιμένω μια πιο σωστή καθοδήγηση.... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 03:15:53 πμ »

Αντιλαμβάνομαι αγαπητέ τον ενθουσιασμό σας (υπήρξα κι εγώ.. παθός) και ειλικρινά δεν θα επιθυμούσα να τον μετατρέψω σε απογοήτευση. Όμως οφείλω να σας προσγειώσω στην πραγματικότητα, επισημαίνοντας εκ πείρας τα ακόλουθα και εύχομαι να τα λάβετε σοβαρά υπόψη σας:

1. Το ελληνικό γραμματόσημο έχει ουσιαστικό συλλεκτικό ενδιαφέρον από το 1925/30 και πίσω. Από αυτήν την χρονολογία και μετά, οι εκδόσεις που ακολουθούν υπάρχουν στοκαρισμένες σε τεράστιες ποσότητες. Και ο νοών νοείτω. Συνεπώς, είναι τουλάχιστον ανακριβής η πληροφορία περί του «περιζήτητου» της συγκεκριμένης σειράς.

2. Οι σχετικοί κατάλογοι, καθότι εκδίδονται από εμπόρους γραμματοσήμων, παρουσιάζουν τιμολογήσεις άνευ ρεαλιστικού αντικρίσματος. Στην περίπτωση λοιπόν της σειράς Ζέπελιν, αν και -όπως σας πληροφόρησαν- στους καταλόγους εκτιμάται στα 450 ευρώ, η αγοραία της τιμή είναι περί τα.. 100. Πληροφοριακά, δημοπρατείται συνεχώς στην προαναφερθείσα τιμή από γνωστό οίκο δημοπρασιών και πάει απούλητη..

3. Και να έχετε πάντα κατά νου τι θα πάρετε πίσω, αν για οποιονδήποτε λόγο θελήσετε στο μέλλον να πωλήσετε την όποια συλλογή σας. Όσο αφορά στα γραμματόσημα από το 1930 και μετά θα κλαίτε τα λεφτά σας, διότι ουδείς θα ενδιαφέρεται. Οι έμποροι αν ενδιαφερθούν στα 15% επί της τιμής καταλόγου, θα είστε και ευχαριστημένος!

4. Αν τελικώς αποφασίσετε να ασχοληθείτε, να φροντίσετε -οπωσδήποτε- πριν από την οποιαδήποτε αγορά σας, να ενημερωθείτε για τις πιθανές κακοτοπιές που ενέχει η αγορά παλαιών σειρών. Υποθέτω ότι ήδη είστε ενήμερος για την περίπτωση της σαρνιέρας, για να μην επεκταθώ σε έτερα χαρακτηριστικά (αρτιότητα οδόντωσης, πιθανές λεπτύνσεις, κατάσταση γόμας) από τα οποία εξαρτάται η συλλεκτική αξία του γραμματοσήμου.

Μελέτη λοιπόν και βλέπουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2021, 03:19:56 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 03:28:07 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση αυτή . Αγνοω σίγουρα πολλά πράγματα κ δεν ηξερα οτι συλλεκτικο ενδιαφέρον έχουν οι σειρες πριν το 1930!!! ωστοσο ομως θα προσπαθησω να κατεβάσω φωτογραφιες με την εν λογω σειρα μονο και μονο για να δω αν οντως ειναι σε αριστη κατασταση και μεσα απο αυτό αφου μου εξηγησετε διάφορα πράγματα θα αποκομήσω και μια αρχική γνωση.....με την σαρνιέρα που ειπατε οντως αυτό το ξερω η τιμη πεφτει στο μισο οταν εχει σαρνιέρα!!! Σας ευχαριστώ πολυ και πάλι και θα επανελθω με φωτογραφίες!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 03:32:22 μμ »

Αγαπητέ johneko ελπίζω να έλαβες το δευτερο μηνυμα μου!! Σου απάντησα . Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 07:49:07 μμ »

gemuncey 23 σου απάντησα και εσένα στο μήνυμα ελπίζω να το έλαβες...παιδιά συγγνώμη αλλά πολλές φορές δε μου δείχνει η σελίδα αν λάβατε τα μηνυματα μου!! Απορία
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 08:21:11 μμ »

Κατεβάζω και τις Φωτό που σας είπα...Να μου σχολιάσετε παιδες αν έστω ΟΝΤΩΣ είναι ακυκλοφόρητα, γνήσια κτλ κτλ Όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα για να μάθω κι εγώ δυο πράγματα γύρω απ΄το Ελληνικό γραμματόσημο!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 09:36:24 μμ »

Αγαπητέ johneko ελπίζω να έλαβες το δευτερο μηνυμα μου!! Σου απάντησα . Κλείσιμο ματιού

Ναι και σου απαντησα Κλείσιμο ματιού
Νομιζω η απαντηση μου ηταν στο ιδιο μηκος κύματος με του gemuncey23

Καλος ο ενθουσιασμος αλλα χρειαζεται μελετη και προσοχη!
Μην κανεις βιαστικες κινησεις.
Βεβαια νομιζω ολοι μας εχουμε παρει γραμαμτοσημα πανω στον ενθουσιασμο μας

Καλη αρχή Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2021, 09:36:52 μμ από johneko » Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 10:27:33 μμ »

Φίλε μου johneko σ ευχαριστώ πολύ!!! Αν και ακόμα δεν αγόρασα κάτι διότι ήθελα την άποψη σας πρώτα!!!!!!! Κλείσιμο ματιού
Βέβαια ο αγαπητός φίλος gemuncey23 με οδήγησε σε μονοπάτια διαφορετικά λέγοντας για γραμματόσημα κάτω του 1927...Αυτά όμως βλέπω ότι θέλουν τρελή μελέτη και άντε να ξεχωρίσεις ιντερνετικά αν αυτό που αγοράζεις είναι γνήσιο ή όχι!!!! Αν μπορείτε πείτε μου ένα βιβλίο στα ελληνικά σχετικά με τους περιβόητους ΕΡΜΗΔΕΣ που να μπορεί φυσικά ένας νέος συλλέκτης να κατανοήσει...και ο Θεός βοηθός ελπίζω να βγάλω Ακρη!!!! Στριφογύρισμα ματιών

Υ.Γ Ο διάλογος μεταξύ σας πραγματικά ωθεί έναν νεό συλλέκτη και του δίνει μεγάλο έναυσμα σε εποχές που από ότι ακούω περνάει αρκετη κρίση και το γραμματόσημο....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2021, 10:32:02 μμ από oriakos » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 06:16:52 μμ »

Φίλε μου johneko σ ευχαριστώ πολύ!!! Αν και ακόμα δεν αγόρασα κάτι διότι ήθελα την άποψη σας πρώτα!!!!!!! Κλείσιμο ματιού
Βέβαια ο αγαπητός φίλος gemuncey23 με οδήγησε σε μονοπάτια διαφορετικά λέγοντας για γραμματόσημα κάτω του 1927...Αυτά όμως βλέπω ότι θέλουν τρελή μελέτη και άντε να ξεχωρίσεις ιντερνετικά αν αυτό που αγοράζεις είναι γνήσιο ή όχι!!!! Αν μπορείτε πείτε μου ένα βιβλίο στα ελληνικά σχετικά με τους περιβόητους ΕΡΜΗΔΕΣ που να μπορεί φυσικά ένας νέος συλλέκτης να κατανοήσει...και ο Θεός βοηθός ελπίζω να βγάλω Ακρη!!!! Στριφογύρισμα ματιών

Υ.Γ Ο διάλογος μεταξύ σας πραγματικά ωθεί έναν νεό συλλέκτη και του δίνει μεγάλο έναυσμα σε εποχές που από ότι ακούω περνάει αρκετη κρίση και το γραμματόσημο....

Και καλά λέει.

Νομιζω υπάρχει ολοκληρο τοπικ για τον ΕΡΜΗ, που περιλαμβανει και βιβλια μεσα...
Υπαρχει και προσφατα ενα βιβλιαρακι με τα βασικα πραγματα για να ξεκινησεις.
Ηταμ πολυ καλο για εμας τους αρχαριους.

Χρησιμοποίησε το Search πανω δεξιά
 
Παρε μερικες νεες γραματοσειρες, αφου θελεις, για να ξεκινήσεις και να διαβάσεις.
Στην συνέχεια θα βρεις το μονοπάτι σου
Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 08:00:56 μμ »

Σ ευχαριστώ πολύ johneko!!!! Προς το παρόν επειδη δεν ήξερα πήρα του Βλαστού 2012....αλλά θα το παλέψω και με Ερμή... να σαι καλά για τις πληροφορίες όλες!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 08:20:01 μμ »

Σ ευχαριστώ πολύ johneko!!!! Προς το παρόν επειδη δεν ήξερα πήρα του Βλαστού 2012....αλλά θα το παλέψω και με Ερμή... να σαι καλά για τις πληροφορίες όλες!!! Σαρκασμός

Υπάρχει και αυτο σαν καταλογος:
https://www.karamitsos.com/item.php?type=book&id=ff6ad56545ceeb332edd84b20df2cc87

Για τον ΕΡΜΗ θα βρεις τόμους...
Οι παλαιοτεροι και πιο έμπειροι θα μας πουν
Εγω δεν ξέρω ουτε τα βασικα ακομα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2021, 08:20:54 μμ από johneko » Καταγράφηκε
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 11:18:17 μμ »

Ο αέρας που εκπέμπεις είναι έμπειρος Πάντως!!! χαχαχαχα Κλείσιμο ματιού
ωχ!! τα αγγλικά μου δεν είναι και το φορτε μου..... Αναποφασιστικότητα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2021, 11:20:28 μμ από oriakos » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2021, 05:09:40 μμ »

Καλησπέρα oriake.

Εγώ εν μέρη θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σε ορισμένα θέματα αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με την απαισιοδοξία.

Αρχικά με την συλλογή γραμματοσήμων και γενικότερα του φιλοτελισμού σου εύχομαι και ελπίζω να ασχοληθείς και μιλάω σαν κάποιον που ασχολείται ακόμα με το γραμματόσημο αλλά και με το σύγχρονο γραμματόσημο.

Για αρχή μη πέσεις με τα μούτρα να χαλάς λεφτά, ξεκίνα να παίρνεις πράγματα που σου αρέσουν είτε αυτό έχει να κάνει με το θέμα του γραμματοσήμου πχ σου αρέσουν τα ζέπελιν μπορείς να μαζεύεις ζεπελιν, σου αρέσουν τα καράβια μάζεψε γραμματόσημα που έχουν σχέση με θέμα τα καράβια και πάει λέγοντας.

Θες να μαζέψεις γενικά Ελλάδα? ξεκίνα και μάζεψε φθηνές σειρές και πας σιγα σιγα στις ακριβές. Είτε αυτές ειναι πρόσφατές ή πριν του 1927. Εγώ διαφωνώ με όλους του φιλοτελιστές που θεωρούν οτι απο μια χρονιά και μετά το γραμματόσημο δεν αξίζει, κάθε περίοδος έχει τα δικά της, και εκεί έχει το γούστο του το γραμματόσημο, δείχνει μια ιστορία στο πέρασμα των χρόνων πόσο έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Αυτό ειναι μεγάλη κουβέντα γενικά μη σε κουράζω.

Στο θέμα μας τώρα για την συγκεκριμένη σειρά. Στον γνωστό δημοπράτη η σειρά αυτή ξεκινάει στα 90€ αν δεν την χτυπήσει κανείς έστω οτι τη χτυπάς μόνο εσύ στην αρχική της θα πληρώσει 90€ plus σάλτσες προμήθειες φπα και μεταφορικά ίσως ένα ποσό κοντά στα λεφτά που μας λες οτι σου προτείνουν να την αγοράσεις.

Στο ερώτημα λοιπόν αν αξίζει η τιμή της είναι για μένα όχι, γιατί αν αγοράσω κάτι εκτός κανονικής δημοπρασίας θέλω να το πάρω λίγο πιο φθηνά. Αυτό ειναι το γενικότερο σκεπτικό. Αν την πάρεις απο έμπορο το ίδιο πες οκ να πληρώσεις το ΦΠΑ αλλά μη πληρώσεις και προμήθειες μιας δημοπρασίας. Αυτό είναι το γενικότερο σκεπτικό. Σημείωση πρόσφατα είδα και κάτι ρέπλικες ζέπελιν στο ebay με κάτι άθλια δόντια.

Γνώμη μου ειναι αν ξεκινήσεις τώρα, σειρές σαν τα ζέπελιν θα βρεις και αργότερα τα ίδια λεφτά θα σου έλεγα να πάρεις πιο φθηνές σειρές πχ κάποιο θέμα ίσως κάποια χρονιά, αλλά επειδή η χρονιά δεν εχει και τόσο ενδιαφέρον. Δες κάποιο θέμα που σου αρέσει και βάρα το τουλάχιστον για αρχή για σου δώσει ενδιαφέρον.

Ακόμα και Ερμήδες φθηνους μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά που λες. Για μένα πήγαινε στην αρχή σε φθηνές σειρές να μπεις στη φάση και πας και στα ακριβά.

Οπώς και να έχει και το κλασσικό γραμματόσημο μη το φοβηθείς υπάρχουν βιβλία, άνθρωποι, σε λέσχες κλπ που θα βρεις να σε βοηθήσουν. Για το βιβλίο που αναφέρουν και ειναι πολύ καλό για αρχή ειναι το Παρατηρήσεις προς την αναγνώριση και κατάταξη των "εύκολων" αξιών της Μεγάλης Κεφαλής Ερμού του Νίκου Καρνιαουτάκη
αν επικοινωνήσεις με την Φιλοτελική εταιρεία Λέσβου στο fb λογικά θα μπορέσεις να το βρεις. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πλεον μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν τη σειρά περιοδικών της φιλοτελικής λέσβου που κυκλοφόρησε σε άρθρα στην αρχη.

Έχω και άλλα να πω αλλά για να μην γράφω στεντόνια, θα κλείσω με το εξής τα καλά κομμάτια πάντα θα κάνουν τα λεφτά τους και πάντα θα τα κρατάνε. Αν αγοράζεις απο εμπόρους και ξανα πουλάς σε εμπόρους λογικά να είσαι ζημιωμένος. Το μέλλον του φιλοτελισμού δεν ειναι η συλλογή απλά γραμματοσήμων όπως γινόταν παλιά σε χρονιές και ανα χώρα. Πλέον το μέλλον ειναι το θέμα και σίγουρα η ταχυδρομική ιστορία ένας κάλος φάκελος ταχυδρομημένος κρατάει τα λεφτά του.

Πριν αγοράσεις οτιδήποτε όμως επειδή ο καιρός είναι κοντά έλα αν θες να χορτάσει και να ανοίξει το μάτι σου στις 19-22 Νοεμβρίου στο Ζάππειο που θα γίνει η Ευρωπαϊκή Φιλοτελική Έκθεση NOTOS 2021, να πάρεις και ιδέες για έμπνευση να γνωρίσεις και κόσμο  να ανταλλάξεις απόψεις και μετά προχωράς με τις αγορές σου
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
oriakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 99


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 07:34:32 μμ »

Καλησπέρα valeroi σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και έγραψες τόσα πολλά πράγματα για να με βοήθησεις και εσύ με τη σειρά σου όπως τα άλλα παιδιά που μου είπαν κάποια σωστά πράγματα . Ωραία συλλογή έτσι οπως το έψαξα εκτός από τις όμορφες σειρές μου φαίνονται και τα σφάλματα . Θα ήθελα να ασχοληθώ με Ερμήδες αλλά από ότι είδα είναι μια δύσκολη συλλογή διότι απαιτεί πάρα πολλές γνώσεις και πιστεύω αν δεν έχεις κάποιον γνωστό που ασχολείται με τέτοια για να πιάσεις στο χέρι σου τέτοια πράγματα από κοντά δεν είναι και εύκολο από το ίντερνετ . Πάντως λίγο λίγο για άρχη πήρα μια σειρά βιβλίων του Βλαστού και προσπαθω να την κατανοήσω
 διότι έχει και σύμβολα μέσα και ψάχνομαι ακομα!!! περίμενα να λέει και σε πόσα τεμάχια βγαίνει το καθένα αλλά δεν το λέει .... Κλάμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences