Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:31:18 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΡΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 5293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:23:51 πμ »

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
 Ο πατέρας μου, συλλέκτης από την προεφηβεία του (γεννηθείς το '59), έχει μια αρκετά μεγάλη συλλογή ελληνικών και ξένων νομισμάτων. Είχε μείνε χρόνια ανενεργή στο μπαούλο του στο πατρικό του και τώρα περιήλθε στην κατοχή μου.
Διάβασα σχετικά για το ανέβασμα φωτογραφιών, αλλά πραγματικά μιλάμε για πολλά νομίσματα και φοβάμαι θα ήταν σπαμ αν ξεκινούσα να σας τα ανεβάζω ένα-ένα (αντάλλαζε το φαγητό του και τα λεφτά του με ότι νόμισμα του έβρισκαν συμμαθητές του στα σπίτια τους παλιό και εκτός κυκλοφορίας).
Για να έχω μια έγκυρη εκτίμηση να σας τα ανεβάζω εδώ (με κίνδυνο να με κράξετε) ή μήπως έχετε κάποιον έμπιστο έμπορο να μου προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:36:59 πμ »

Ας αρχίσω και μου λέτε..
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:45:02 πμ »

Καλώς την κι ας άργησε!  Κλείσιμο ματιού

Το πρώτο νόμισμα που ανέβασες είναι το 20δραχμο του 1930 , κατά την περίοδο της Α Ελληνικής Δημοκρατίας, εξ ου και η έλλειψη κεφαλής μονάρχη στον εμπροσθοτυπο (στην «κορώνα» στο «κορώνα-γράμματα»).

Η φωτογραφία σου είναι πολύ καλή, μπραβο, εγώ το βρίσκω καλό Very Fine , (gVF) λόγω της φθοράς γενικώς στα μαλλιά, στο μάγουλο, έλλειψης λούστρου  αλλά και για κάποια χτυπηματακια στα πεδία, αρκετά ενοχλητικά. Μην γνωρίζοντας πως είναι ο οπισθοτυπος, λέω τιμή €30+ στο περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2021, 08:51:17 πμ από digo » Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:49:23 πμ »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις χρήσιμες πληροφορίες digo! Η αλήθεια είναι ότι έχω να ανεβάσω πάαααρα πολλά, οπότε αν σας αρέσει η διαδικασία εκτίμησης μείνετε μαζί μου, αλλιώς θα μαζευτώ το υποόσχομαι! Για παράδειγμα Ποσειδώνες έχουμε 8 αν θυμάμαι καλά (έπαιρνε καλό χαρτζιλίκι για την εποχή του ο μπαμπάς  Μεγάλο χαμόγελο) Συνεχίζω..!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2021, 08:51:58 πμ από MariaD » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:55:59 πμ »

Συγνώμη για κάποιες αλλαγές που έκανα, αλλά βιάστηκα στην αρχή. Αυτά θέλουν πιο προσεκτική εκτίμηση.

Τριανταρι του 1963, οι λεγόμενοι 5 βασιλείς της Ελλάδας, πάει για ασημι, δηλαδή €6-€7. Όλα αυτά είναι πανομοιότυπα, μπορεις να τα βάλεις σε στιβα γιατί πιθανόν να έχεις πολλά.

Το 30δραχμο του 1930 που έβαλες πριν, έχει ασημι σε ποσοστό 0.500, ενώ αυτό σε 0.900 (νομίζω). Αλλά αυτό του 1930 έχει προστιθέμενη μικρή συλλεκτική αξία, ενώ αυτό του 1963 καμία απολύτως.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 08:59:50 πμ »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις χρήσιμες πληροφορίες digo! Η αλήθεια είναι ότι έχω να ανεβάσω πάαααρα πολλά, οπότε αν σας αρέσει η διαδικασία εκτίμησης μείνετε μαζί μου, αλλιώς θα μαζευτώ το υποόσχομαι! Για παράδειγμα Ποσειδώνες έχουμε 8 αν θυμάμαι καλά (έπαιρνε καλό χαρτζιλίκι για την εποχή του ο μπαμπάς  Μεγάλο χαμόγελο) Συνεχίζω..!

Άρα βάλτους κι αυτούς σε στοίβες. Κι ίσως καλύτερα να μη σου λέω τιμές λιανικής από τα ακριβότερα μαγαζιά αν πάνε για πούλημα. Με αυτό το σκεπτικό, μπορεις να ρίξεις τον Ποσειδωνα (του 1930) στα €20-€25.
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 09:09:40 πμ »

Θα πρέπει όταν πάω σπίτι να βγάλω και το όπισθεν και να κάνω ίσως κάποιες τροποποιήσεις για να έχετε καλύτερη εικόνα όσοι αφιερώνετε χρόνο. Και μάλλον η καλύτερη λύση θα είναι να πάω σε κάποιο κατάστημα. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μου συστήσετε κάποιο έστω και με π.μ. Μένουμε στην Εύβοια, οπότε να πάμε κάπου, αλλά να έχουμε μια σχετική εμπιστοσύνη στο που να απευθυνθούμε!
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 09:11:07 πμ »

.
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 09:11:54 πμ »

.
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 09:29:41 πμ »

.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 09:34:15 πμ »

Δες τα προσωπικά σου μηνύματα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2021, 09:51:47 πμ »

Δες τα προσωπικά σου μηνύματα.  Χαμόγελο
Προσπαθώ να σου απαντήσω εδώ και ώρα αλλά φαίνεται να μην έρχονται τα μηνύματά μου..Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου! Θα τις ακολουθήσω!!
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 01:50:50 μμ »

Καλησπέρα και πάλι! Επανήλθα μετά από μελέτη του ΣΚ στα θέματά σας, που μπορώ να πώ ήταν ιδιαιτέρως βοηθητικά για να έχω μια κάποια αίσθηση της συλλογής και τις συμβουλές 2 μελών που είχαν τη διάθεση να με κατατοπίσουν κάπως. ΑΝτιλαμβάνομαι ότι τα δεκάδες νομίσματα του Γεωργίου και του Κωνσταντίνου του 20ου αιώνα που έχουμε δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη συλλεκτική αξία, παρά μόνον να τα δώσω στα παιδιά μου μήπως έχουν το "μικρόβιο" του συλλέκτη..
Επειδή, η επίσκεψή μου στην Αθήνα δεν προβλέπεται άμεσα, λόγω απόστασης και υποχρεώσεων, θα κουράσω λίγο το θέμα με φωτογραφίες που θα ακολουθήσουν και ζητώντας από όποιον έχει διάθεση να τις χαζέψει να μου πει μια γνώμη. Δεν είμαι σίγουρη αν τελικά θα προσπαθήσω να τα πουλήσω,γιατί περιηγούμενη λίγο εδώ μπορώ να πω ότι πορώθηκα κάπως...Γι' αυτό θα ήθελα και τις συμβουλές σας, όπως θα δείτε κάποια δεν είναι σε πολύ κατάσταση, πώς μπορώ να τα καθαρίσω ή να τα συντηρήσω χωρίς να προκαλέσω ζημιά; Επίσης, ψάχνομαι λίγο με τους όρους και τα γλωσσάρια σας,πχ τι σημαίνει δοκίμιο ή essai? γιατί κάποια νομίσματα έχουν άλλες κοπές; Συγχωρήστε το νουμπά αν υπάρχουν αυτά που ρωτάω σε κάποια βιβλιοθήκη στα θέματα, θα το ΄ψαξω και εκτενέστερα...Κι επειδή λέω πολλά, αρχίζω!! 
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 01:53:18 μμ »

Αυτό το μετάλλιο δεν έχω ιδέα πώς προήλθε στα χέρια του μπαμπά, ίσως είναι κάτι παιδικό,αν πρόκειται για αρχαίο πείτε μου να το πάω στην αρχαιολογική μη με τρέχουν κι όλας!
Καταγράφηκε
MariaD
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 01:54:11 μμ »

.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences