Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:40:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξέρετε τι είναι αυτό ;  (Αναγνώστηκε 2386 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 07:34:25 πμ »

Καλημέρα ,

Εϊχα διαβάσει ένα post εδώ στο Στέκι που ανέφερε ότι κάποια στιγμή σε επισκέψεις στο νομισματοκοπείο τύπωναν με μήτρες του 1926 σε τυχαίους δίσκους δοκιμαστικά νομίσματα . Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο .
Αλλά εχθές έπεσα στις παρακάτω φωτογραφίες .
Ξέρετε κάτι γι'αυτό ;
Είναι όντως Uniface Observe Trial ;
Το πιστοποιώ το πουλάω και σταματάω να δουλεύω ;  Σαρκασμός










Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 04:27:33 μμ »

Το χάσαμε το κορμί πατριώτη !
Για την ακρίβεια δεν το παρακολούθησα καν
οπότε και δεν συμμετείχα για να το πάρω
....αυτό που με προβλημάτισε ήταν το μεγάλο πάχος του δίσκου.
Εσάς  πως σας φαίνεται από τις φωτογραφίες γνήσιο ;
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 05:39:03 μμ »

Πάρε με τηλέφωνο να σου πω Κώστα, μην γράφουμε ολόκληρα σεντόνια εδώ μέσα..
Καταγράφηκε
Βασιλης Φοφικος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 01:52:02 πμ »

Δεν ειμαι σιγουρος εαν η εκτυπωση εγινε στην Βιεννα η Αθηνα, πιθανον σε μεταλλο μαλακο για 'τριαλ', σε μολυβδο (lead).  Τα σπυρια και στις δυο μεριες και η οξειδωση στο rim μαλλον δειχνει οτι μολυβδος χρησιμοποιηθηκε για να εξεταστει η δοκιμη.  Βασιλης
Καταγράφηκε

Αει Ο Θεος Ο Μεγας Γεωμετρει
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 05:44:55 πμ »

@xmac Μπάμπη δεν έχω κρατήσει το τηλέφωνό σου σουχω στείλει π .μ να μου το στείλεις

@ Βασίλης Φοφίκος
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Οπότε μάλλον είναι γνήσιο και έκλεισε και σε καλή τιμή για τον αγοραστή .Αυτό που μου κάνει εντύπωση
μόνο με τον πωλητή είναι ότι μιά εμφανίζετε
να στέλνει από Ελλάδα και μια από Αγγλία . Αλλά μπορεί να είναι και κόλλημα του eBay αυτό

https://www.ebay.com/itm/274952749236?hash=item40047600b4:g:8cMAAOSw6ZFhRrr7
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2021, 05:51:56 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 12:13:15 μμ »

@xmac Μπάμπη δεν έχω κρατήσει το τηλέφωνό σου σουχω στείλει π .μ να μου το στείλεις

@ Βασίλης Φοφίκος
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Οπότε μάλλον είναι γνήσιο και έκλεισε και σε καλή τιμή για τον αγοραστή .Αυτό που μου κάνει εντύπωση
μόνο με τον πωλητή είναι ότι μιά εμφανίζετε
να στέλνει από Ελλάδα και μια από Αγγλία . Αλλά μπορεί να είναι και κόλλημα του eBay αυτό

https://www.ebay.com/itm/274952749236?hash=item40047600b4:g:8cMAAOSw6ZFhRrr7

Είναι γνωστός από πολύ παλιά ο citystamps,  νομίζω Κύπριος, τώρα για την εμφάνιση είτε από Λονδίνο είτε από Κύπρο είτε από Αθήνα, ίσως το ρυθμίζει ανάλογα με το που βρίσκεται είτε ο ίδιος είτε το αντικείμενο, στα χέρια κάποιου συνεργάτη του η και καταθέτη του η και του ίδιου εάν ταξιδεύει συχνα.

Όπως προμηνύει και το username του ασχολείται και με γραμματόσημα, κι αμφιβάλλω ότι θαβγαζε κάτι ακριβό no reserve, αλλά φαίνεται ότι ο Μπαμπης γνωρίζει καλύτερα και δεν μοιράζεται τις γνώσεις του μαζί μας. 😎🔚
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 06:49:27 μμ »

Καλημέρα ,

Εϊχα διαβάσει ένα post εδώ στο Στέκι που ανέφερε ότι κάποια στιγμή σε επισκέψεις στο νομισματοκοπείο τύπωναν με μήτρες του 1926 σε τυχαίους δίσκους δοκιμαστικά νομίσματα . Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο .
Αλλά εχθές έπεσα στις παρακάτω φωτογραφίες .
Ξέρετε κάτι γι'αυτό ;
Είναι όντως Uniface Observe Trial ;
Το πιστοποιώ το πουλάω και σταματάω να δουλεύω ;  Σαρκασμός














Δεν το εκαναν καθε μερα αυτο φιλε μου.
Συγκεριμενη ημερα  και συγκεκριμενο χρονο εβγαζ
λαν μια χειροκινητη πρεσα στην αυλη και τυπωσαν τα συγκεκριμενα νομισματα σε μολυβι οπου τα εδιναν σε επισκεπτες!!! (τυχεροι οι Αθηναιοι που πηγαν , η επαρχια αλι στον τακο )
Θυμαμαι λοιπον εναν φιλο και συλλεκτη εν ενεργεια ακομη να κανει το εξης :
Το εστειλε για πιστοποιηση !!!
Και γυρισε σε κουτι διοτι η μητρα ηταν φυσικα γνησια !!!
Δεν θυμαμαι τι ακριβως εγραφε , δεν εγραφε δοκιμιο , μομιζω κατι γοα δοκιμαστικη κοπη.
Το πουλησε στο υμπεη μετα γυρω στα 70 ευρω εαν θυμαμαι καλα !!!
Καλα τα λεω φιλε Δημητρη  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2021, 06:50:19 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 07:59:34 μμ »

Τι γνώσεις βρε Δημήτρη μου δεν μοιράζομε; Σε μια εκδήλωση (δεν θυμάμαι ποια) χτύπησαν μια ποσότητα από γνήσια μήτρα και όσοι πρόλαβαν τον κύριο είδαν. Φυσικά και πιστοποιείται κανονικά αφού η μήτρα είναι γνήσια ασχέτως πότε κόπηκε το νόμισμα. Αυτοί πιστοποιούν την γνησιότητα. Κάπου μέσα στο στέκι είχε γίνει συζήτηση για το θέμα αλλά που να το βρω τώρα; θέλει ψάξιμο πολύ. Αν το πετύχει κάποιος ας το ανασύρει να το θυμηθούμε..
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 09:34:24 μμ »

@xmac Μπάμπη δεν έχω κρατήσει το τηλέφωνό σου σουχω στείλει π .μ να μου το στείλεις

Πρέπει να το κοιτάξω πάντως γιατί μπορεί να είναι προάγγελος Αλτσχάιμερ .....
Σε είχα περασμένο στο τηλέφωνο αντί για Μπάμπη ..... Χαράλαμπο  !!!!
Μου το εμφάνισε όταν πήρες τηλέφωνο
Καταγράφηκε

bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2021, 11:38:06 μμ »

Τι γνώσεις βρε Δημήτρη μου δεν μοιράζομε; Σε μια εκδήλωση (δεν θυμάμαι ποια) χτύπησαν μια ποσότητα από γνήσια μήτρα και όσοι πρόλαβαν τον κύριο είδαν. Φυσικά και πιστοποιείται κανονικά αφού η μήτρα είναι γνήσια ασχέτως πότε κόπηκε το νόμισμα. Αυτοί πιστοποιούν την γνησιότητα. Κάπου μέσα στο στέκι είχε γίνει συζήτηση για το θέμα αλλά που να το βρω τώρα; θέλει ψάξιμο πολύ. Αν το πετύχει κάποιος ας το ανασύρει να το θυμηθούμε..

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=13377.msg167704#msg167704
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 01:18:01 πμ »

Τι γνώσεις βρε Δημήτρη μου δεν μοιράζομε; Σε μια εκδήλωση (δεν θυμάμαι ποια) χτύπησαν μια ποσότητα από γνήσια μήτρα και όσοι πρόλαβαν τον κύριο είδαν. Φυσικά και πιστοποιείται κανονικά αφού η μήτρα είναι γνήσια ασχέτως πότε κόπηκε το νόμισμα. Αυτοί πιστοποιούν την γνησιότητα. Κάπου μέσα στο στέκι είχε γίνει συζήτηση για το θέμα αλλά που να το βρω τώρα; θέλει ψάξιμο πολύ. Αν το πετύχει κάποιος ας το ανασύρει να το θυμηθούμε..

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=13377.msg167704#msg167704


Καλά βρε Μπαμπη, ένα καλαμπούρι κάναμε και με στείλατε ταξίδι στο χρόνο 7 χρόνια πριν και εφτά σελιδες θέμα….. Μπροστά στο χρόνο μπορείτε να με στείλετε; 😅
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 01:37:58 πμ »

Παράθεση
Δεν το εκαναν καθε μερα αυτο φιλε μου.
Συγκεριμενη ημερα  και συγκεκριμενο χρονο εβγαζ
λαν μια χειροκινητη πρεσα στην αυλη και τυπωσαν τα συγκεκριμενα νομισματα σε μολυβι οπου τα εδιναν σε επισκεπτες!!! (τυχεροι οι Αθηναιοι που πηγαν , η επαρχια αλι στον τακο )
Θυμαμαι λοιπον εναν φιλο και συλλεκτη εν ενεργεια ακομη να κανει το εξης :
Το εστειλε για πιστοποιηση !!!
Και γυρισε σε κουτι διοτι η μητρα ηταν φυσικα γνησια !!!
Δεν θυμαμαι τι ακριβως εγραφε , δεν εγραφε δοκιμιο , μομιζω κατι γοα δοκιμαστικη κοπη.
Το πουλησε στο υμπεη μετα γυρω στα 70 ευρω εαν θυμαμαι καλα !!!
Καλα τα λεω φιλε Δημητρη   Κλείσιμο ματιού

Γιώργο, εάν απευθύνεσαι σε μένα, εγώ δεν θυμάμαι ούτε καν τι έφαγα χτες. Που και που βέβαια, τρώω κάτι φλασάκια , όπως μια σκηνή παρά πολλά χρονια πριν, που κράτησε πεντε λεπτά, ίσως και λιγότερο και την αφηγήθηκα προχτές σε ένα παλιό φίλο με τερατώδεις λεπτομέρειες, προφανώς κάποια σκηνή που μ’εχει μαρκάρει πολύ.  Και δεν ήταν 7 χρονια πριν αλλά 27 χρονια πριν! Κάποιο σχόλιο έγινε, το ένα έφερε το άλλο και μου βγήκε ένα γεγονός λεπτομερέστατα περιγεγραμμένο μετά από τοσον καιρό. Τον κούφανα κι αυτόν κι εμένα!

Σαν μια εξομολόγηση για κάτι προσωπικό που του χρωστούσα σχεδόν 3 δεκαετίες. Περίεργο πράγμα το υποσυνείδητο.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 10:59:19 πμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός
 
2003  ΝΜΑ. Ενθύμιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2021, 11:01:38 πμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 07:02:43 μμ »

Παράθεση
Δεν το εκαναν καθε μερα αυτο φιλε μου.
Συγκεριμενη ημερα  και συγκεκριμενο χρονο εβγαζ
λαν μια χειροκινητη πρεσα στην αυλη και τυπωσαν τα συγκεκριμενα νομισματα σε μολυβι οπου τα εδιναν σε επισκεπτες!!! (τυχεροι οι Αθηναιοι που πηγαν , η επαρχια αλι στον τακο )
Θυμαμαι λοιπον εναν φιλο και συλλεκτη εν ενεργεια ακομη να κανει το εξης :
Το εστειλε για πιστοποιηση !!!
Και γυρισε σε κουτι διοτι η μητρα ηταν φυσικα γνησια !!!
Δεν θυμαμαι τι ακριβως εγραφε , δεν εγραφε δοκιμιο , μομιζω κατι γοα δοκιμαστικη κοπη.
Το πουλησε στο υμπεη μετα γυρω στα 70 ευρω εαν θυμαμαι καλα !!!
Καλα τα λεω φιλε Δημητρη   Κλείσιμο ματιού

Γιώργο, εάν απευθύνεσαι σε μένα, εγώ δεν θυμάμαι ούτε καν τι έφαγα χτες. Που και που βέβαια, τρώω κάτι φλασάκια , όπως μια σκηνή παρά πολλά χρονια πριν, που κράτησε πεντε λεπτά, ίσως και λιγότερο και την αφηγήθηκα προχτές σε ένα παλιό φίλο με τερατώδεις λεπτομέρειες, προφανώς κάποια σκηνή που μ’εχει μαρκάρει πολύ.  Και δεν ήταν 7 χρονια πριν αλλά 27 χρονια πριν! Κάποιο σχόλιο έγινε, το ένα έφερε το άλλο και μου βγήκε ένα γεγονός λεπτομερέστατα περιγεγραμμένο μετά από τοσον καιρό. Τον κούφανα κι αυτόν κι εμένα!

Σαν μια εξομολόγηση για κάτι προσωπικό που του χρωστούσα σχεδόν 3 δεκαετίες. Περίεργο πράγμα το υποσυνείδητο.

Δημητρη λενε εσενα , Δημητρη ομως λενε και αυτον που το κραταει στο αλλο θεμα και καμαρωνει για το εμ ες 62 !!!
Αρα δεν μιλουσα για εσενα  Κλείσιμο ματιού

Το παραξενο ειναι πως εγω ειχα συρει τον χορο για να γινει η τοτε κουβεντα και δεν θυμωμουν καθολου οτι το ειχε βγαλει φωτογραφιες εδω μεσα ο Δημητρης !!  Έκπληξη
Μαλλον φυραζει και το δικο μου μυαλο !!!
( απο την αλλη θυμαμαι οτι ειχε πιασει 70μ ευρω στο υμπεη ) ενθαρυντικο πως ισως την γλυτωσω την θεραπεια αλτσχαιμερ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences