Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:18:37 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 23
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πεντόλιρο Αγγλίας γενικές πληροφορίες  (Αναγνώστηκε 168975 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 03:57:56 μμ »

Μπράβο πολύ χρισημο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 04:31:23 μμ »

Βρε Μιχαλιό, γιατί ταλαιπωρήθηκες βρε φίλε... Δεν έβαζες ένα link, να τα βλέπουμε όλα όποτε θέλουμε και να είναι και ίσια Κλείσιμο ματιού. Μπράβο για την προσπάθεια πάντως.
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:57:24 πμ »

καλημερα chris μια που κουβεντιαζεις το θεμα,ηθελα την γνωμη σου για τα πεντολιρα.ποιες χρονολογιες ειναι συλλεκτικες και ποιες ειναι εξισου αξιας?ευχαρηστω πολυ.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:20:42 μμ »

Συλλεκτικές ημερομηνίες θεωρώ όλες από το 1937 και πίσω. Οι τιμές που μπορούν να βρεθούν ποικίλουν αναλόγως. Από τα νεότερα ξεχωρίζω τις ημερομηνίες που διαφοροποιούνται από τον κλασικό οπισθότυπο του Αγίου Γεωργίου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:32:21 μμ »

Συλλεκτικές ημερομηνίες θεωρώ όλες από το 1937 και πίσω. Οι τιμές που μπορούν να βρεθούν ποικίλουν αναλόγως. Από τα νεότερα ξεχωρίζω τις ημερομηνίες που διαφοροποιούνται από τον κλασικό οπισθότυπο του Αγίου Γεωργίου.
Δεν θα διαφωνησω με τον φιλο μου τον Χρηστο αλλα βαζω μια ακομη παραμετρο στο θεμα.Αν ζητησω πεντολιρο 1887 πχ ποσοι φιλοι ειναι αυτοι που θα το διαθεσουν;Ας βγουν εδω να πουν ποιοι διαθετουν.Αν ζητησω πεντολιρο του 2006 του 2007 του 1992 ποσοι ειναι αυτοι που το εχουν και το διαθετουν;Ας βγουν παλι εδω οσοι εχουν καποιο η καποια απο αυτα τα 3 που εβαλα και να πουν οτι το εχουν.Εγω γνωριζω την απαντηση αλλα ας αφησουμε την κουβεντα να κυλησει
Καταγράφηκε
lalakos
Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:53:13 μμ »

Συλλεκτικές ημερομηνίες θεωρώ όλες από το 1937 και πίσω. Οι τιμές που μπορούν να βρεθούν ποικίλουν αναλόγως. Από τα νεότερα ξεχωρίζω τις ημερομηνίες που διαφοροποιούνται από τον κλασικό οπισθότυπο του Αγίου Γεωργίου.
Δεν θα διαφωνησω με τον φιλο μου τον Χρηστο αλλα βαζω μια ακομη παραμετρο στο θεμα.Αν ζητησω πεντολιρο 1887 πχ ποσοι φιλοι ειναι αυτοι που θα το διαθεσουν;Ας βγουν εδω να πουν ποιοι διαθετουν.Αν ζητησω πεντολιρο του 2006 του 2007 του 1992 ποσοι ειναι αυτοι που το εχουν και το διαθετουν;Ας βγουν παλι εδω οσοι εχουν καποιο η καποια απο αυτα τα 3 που εβαλα και να πουν οτι το εχουν.Εγω γνωριζω την απαντηση αλλα ας αφησουμε την κουβεντα να κυλησει

φιλε ellinas θα προσπαθησω να βαλω αυτα που εχω 1887 βικτωρια και 1911 γεοργιος
μην μας παρεξηγειτε εμας τους καινουργιους διοτι δεν ξερουμε καλα.
εγω εχω να διαθεσω αυτα που αναφερεις το θεμα ειναι ποσο κανουνε και μιλαμε
να ειναι οκ τα νομισματα
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:53:59 μμ »

Για μένα Μιχάλη δεν αποτελεί κριτήριο το πόσα πεντόλιρα των ημερομηνιών που ανέφερες παραπάνω υπάρχουν προς διάθεση από άτομα στο στέκι συλλεκτών. Ξέρω ότι μπορούν να βρεθούν όλα, σε πόσο καιρό δεν γνωρίζω αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν. Πες μου όμως όταν παίρνεις ένα νεότερο πεντόλιρο στα χέρια σου σε ενδιαφέρει καθόλου η κατάσταση του, όχι θα σου πω. Αν πάρεις όμως ένα πεντόλιρο του 1887 ή 1893 πχ θα αρχίσεις να σκέφτεσαι πόσο MS είναι, γιατί ένας βαθμός παραπάνω διαφοροποιεί και την αξία του.
 Με αυτήν την σκέψη κάνω τον διαχωρισμό "συλλεκτικά" και όχι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:05:20 μμ »

Για μένα Μιχάλη δεν αποτελεί κριτήριο το πόσα πεντόλιρα των ημερομηνιών που ανέφερες παραπάνω υπάρχουν προς διάθεση από άτομα στο στέκι συλλεκτών. Ξέρω ότι μπορούν να βρεθούν όλα, σε πόσο καιρό δεν γνωρίζω αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν. Πες μου όμως όταν παίρνεις ένα νεότερο πεντόλιρο στα χέρια σου σε ενδιαφέρει καθόλου η κατάσταση του, όχι θα σου πω. Αν πάρεις όμως ένα πεντόλιρο του 1887 ή 1893 πχ θα αρχίσεις να σκέφτεσαι πόσο MS είναι, γιατί ένας βαθμός παραπάνω διαφοροποιεί και την αξία του.
 Με αυτήν την σκέψη κάνω τον διαχωρισμό "συλλεκτικά" και όχι.
Χρηστο μου για αυτο ειπα οτι δεν διαφωνω μαζι σου αλλα υπαρχει και η παραμετρος του ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να βρεθει ενα νομισμα ασχετα αν ειναι παλιο η νεο.Λεω λοιπον οτι ειναι ευκολο να βρεθει ενα πεντολιρο του 1887 αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεθει καποιο απο αυτα που ανεφερα παραπανω.Υπαρχει λοιπον "συλλεκτικοτητα" και σε αυτα που ειπα γιατι ειναι δυσκολο να βρεθουν.Ειμαι σιγουρος και εγω οτι υπαρχουν αλλα που ειναι ;ψαξτε και αν βρειτε κατι πεστε και σε μενα.Οκ ας ξεφυγουμε απο τα στενα ορια του στεκιου ας μας πει καποιος που εχει δει αυτα που εγραψα παραπανω
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:16:30 μμ »

Τα πεντόλιρα με χαμηλό τιραζ είναι άκρως συλλέκτικά και θα σου πω το δικό μου παράδειγμα του 1887 έχω και απλό και proof του 1992 το πεντόλιρο έκανα 5 χρόνια να το βρω και μπορεί να γράψει εδώ μέσα ο έμπορος που μου το βρήκε τελικά να μας πει πόσο καιρό το έψαχνε δυστηχώς η νοοτροπία των ελλήνων συλλεκτων με των ξένων είναι εκ διαμέτρου αντίθετες όσο για τα πεντόλιρα 2006,2007.2008 είναι σπάνια και αρκετά συλλέξιμα στο ebay του 2006 δεν έχω δει εδώ και τρία χρόνια
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:21:40 μμ »

του 2007 πέρασε από το στέκι κομλπέ, στις πωλήσεις και σχολιάστηκε γιατί το κουτί έγραφε proof, το θυμάμαι αυτό χαρακτηριστικά.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:24:39 μμ »

του 2007 πέρασε από το στέκι κομλπέ, στις πωλήσεις και σχολιάστηκε γιατί το κουτί έγραφε proof, το θυμάμαι αυτό χαρακτηριστικά.
ναι και τι έγινε ένα κουτί με ένα άλλο νόμισμα μέσα ,  Χρήστο του 1992 το πεντόλιρο σου λέω το έψαχνα 5 χρόνια τι άλλο να σου πω
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:34:47 μμ »

Μην κοιτάμε Ελλάδα  Κλείσιμο ματιού ας κοιτάμε τι συμβαίνει έξω, που "κλείνουν" τα πεντόλιρα χρονιά την χρονιά και το ότι σε ορισμένες χρονολογίες τα κλεισίματα αυξάνουν κάθε χρόνο με γεωμετρική πρόοδο και αυτό συμβαίνει στις χρονολογίες που έγραψε ο Xρήστος και γιατί συμβαίνει αυτό; Απλά γιατί, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, τα κυνηγάνε όλοι...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:42:03 μμ »

Μην κοιτάμε Ελλάδα  Κλείσιμο ματιού ας κοιτάμε τι συμβαίνει έξω, που "κλείνουν" τα πεντόλιρα χρονιά την χρονιά και το ότι σε ορισμένες χρονολογίες τα κλεισίματα αυξάνουν κάθε χρόνο με γεωμετρική πρόοδο και αυτό συμβαίνει στις χρονολογίες που έγραψε ο Xρήστος και γιατί συμβαίνει αυτό; Απλά γιατί, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, τα κυνηγάνε όλοι...  Χαμόγελο
το ίδιο λέμε με άλλα λόγια απλά και τα σύγχρονα έχουν αρκετά μεγάλη συλλεκτική αξία πλέον
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:54:25 μμ »

Μην κοιτάμε Ελλάδα  Κλείσιμο ματιού ας κοιτάμε τι συμβαίνει έξω, που "κλείνουν" τα πεντόλιρα χρονιά την χρονιά και το ότι σε ορισμένες χρονολογίες τα κλεισίματα αυξάνουν κάθε χρόνο με γεωμετρική πρόοδο και αυτό συμβαίνει στις χρονολογίες που έγραψε ο Xρήστος και γιατί συμβαίνει αυτό; Απλά γιατί, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, τα κυνηγάνε όλοι...  Χαμόγελο
το ίδιο λέμε με άλλα λόγια απλά και τα σύγχρονα έχουν αρκετά μεγάλη συλλεκτική αξία πλέον
Εντάξει αυτό, μόνο που "τσιμπάνε" 100άρικο, όταν τα άλλα "τσιμπάνε" 1000άρικα και δεκαχίλιαρα...  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 02:01:57 μμ »

Μην κοιτάμε Ελλάδα  Κλείσιμο ματιού ας κοιτάμε τι συμβαίνει έξω, που "κλείνουν" τα πεντόλιρα χρονιά την χρονιά και το ότι σε ορισμένες χρονολογίες τα κλεισίματα αυξάνουν κάθε χρόνο με γεωμετρική πρόοδο και αυτό συμβαίνει στις χρονολογίες που έγραψε ο Xρήστος και γιατί συμβαίνει αυτό; Απλά γιατί, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, τα κυνηγάνε όλοι...  Χαμόγελο
το ίδιο λέμε με άλλα λόγια απλά και τα σύγχρονα έχουν αρκετά μεγάλη συλλεκτική αξία πλέον
Εντάξει αυτό, μόνο που "τσιμπάνε" 100άρικο, όταν τα άλλα "τσιμπάνε" 1000άρικα και δεκαχίλιαρα...  Γλώσσα

Αυτή είναι ίσως η πιο σημαντική "λεπτομέρεια" της όλης συζήτησης. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 23
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences