Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:50:33 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αποκόλληση γραμματοσήμων από τους φακέλους  (Αναγνώστηκε 3843 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xhumbas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 11, 2021, 04:39:25 μμ »

καλησπέρα, είμαι νέος ερασιτέχνης "συλλέκτης", πριν λίγο καιρό έπεσαν στα χέρια μου κάποια άλμπουμ γραμματοσήμων και έτσι μπήκα και εγώ στο τρυπάκι της συλλογής.
αυτή τη στιγμή θέλω να από κολλήσω κάποια γραμματόσημα από τον φάκελο τους και ψάχνοντας να βρω τρόπο έπεσα σε αυτό το φόρουμ. διαβάζοντας το internet βρήκα πως για να ξεκολλήσουν τα γραμματόσημα τα βυθίζουμε σε κρύο νερό και μετά τα στεγνώνουμε και τα βάζουμε μέσα σε κάποιο βιβλίο με πίεση ώστε να στεγνώσουν ατσαλάκωτα. αυτή η τεχνική μία χαρά λειτουργεί με ελληνικά γραμματόσημα όμως έχω κάποια
 ξένα τα οποία μάλλον είναι με αυτοκόλλητο και όχι με την κλασσική κόλλα, κάποια από τα οποία προσπαθώντας με τον ίδιο τρόπο να το αποκολλήσω τα κατέστρεψα. υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκολλήσω λοιπόν αυτά τα γραμματόσημα είναι αμερικανικά, αγγλικά και Αυστραλίας.


Στάλθηκε από το SM-A415F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2021, 07:16:32 μμ »

Μπα, τα αυτοκόλλητα ξεχνά τα. Αν σου κάτσει κανα σετακι καινουρια, σε αυτόματους πωλητές τα πουλάνε σε ΗΠΑ και Αυστραλία , βαλτά ως έχουν αλλιώς…
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2021, 07:17:12 μμ από digo » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2021, 07:40:35 μμ »

Η αποκόληση των γραμματοσήμων ειναι μια παλιά συνήθεια που δυστυχώς κατέστρεψε εξαιρετικά αντικείμενα ταχυδρομικής ιστορίας.
Εδώ και αρκετά χρόνια ΔΕΝ αποκολούνται τα γραμματόσημα απο τους συλλέκτες γραμματοσήμων.
Ο φάκελος εχει σφραγίδες επάνω του που καταστρέφονται.Η συλλεκτική αξία δεν είναι στο γραμματόσημο αλλά στον πλήρη φάκελο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
xhumbas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2021, 08:52:39 μμ »

αυτά που έχω τώρα και θέλω να ξεκολλήσω είναι κομμένα απο τον φάκελο, ειδικά τα αμερικανικά είναι σε κίτρινο φάκελο και δεν έχουν σφραγίδες, και κάποια είναι κολλημένα το ένα πάνω σε μερος του άλλου.
δλδ δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να τα βγάλω, να τα κρατήσω έτσι όπως είναι λέτε?

Στάλθηκε από το SM-A415F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2021, 09:08:50 μμ »

Εάν δεν είναι αυτοκόλητα τότε μπάνιο σε χλιαρό νερό και θα ξελολήσουν μόνα τους.Μετά στέγνωμα σε χαρτί κουζίνας
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
xhumbas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2021, 03:12:25 μμ »

αυτά που δεν ήταν αυτοκόλλητα βγήκαν μόνα τους όταν τα έβαλα στο νερό, τα άλλα καταστράφηκαν γιατί είναι αυτοκόλλητο όπως φαίνεται, και τώρα αυτά που μου έχουν μείνει τα πιο πολλά είναι αγγλικά και αμερικανικά που είναι αυτοκόλλητα και σε κίτρινο φάκελο που είναι πολύ πιο σκληρό το χαρτί και διαβρώνεται σχεδόν καθόλου.
νόμιζα πως έχει βρεθεί κάποιος τρόπος να αφαιρεθούν.

Στάλθηκε από το SM-A415F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences