Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:45:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Νομίσματα  (Αναγνώστηκε 1167 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas.velalis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάιος 06, 2021, 08:04:08 μμ »

Κύριοι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω αυτά τα νομίσματα τα οποία δεν γνωρίζω την αξία τους και τι είναι. Τα είχε η γιαγιά μου φυλαγμένα στο σπίτι της. Μπορείτε να βοηθήσετε; Ενδιαφέρομαι να τα δώσω.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2021, 08:56:29 μμ »

Το δανείστηκα απο την συλλεκτικη. Για το πρώτο νόμισμα.
https://eshop.sillektiki.com/Product/5227/Page/341/el/
Η ιστορία για την «γουρούνα με τα επτά γουρουνάκια» ξεκινά αιώνες πριν και διαδίδεται σε πολλές περιοχές της Ελλάδας με διάφορες εκδοχές.

Πιθανόν πηγάζει από τον θρύλο της «κούφιας γης» σύμφωνα με τον οποίο μια γουρούνα με τα γουρουνάκια της ή ένα τέρας ή ότι θέλει η εκάστοτε τοπική ιστορία, τρέχει κάτω από την γη σε μυστικές στοές που συνδέονται με κάποιο τρόπο με καλοτυχία πλούτη θησαυρούς κλπ.

Αναφορά στον θρύλο υπάρχει ακόμα και στα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη.

Εκμεταλλευόμενοι αυτόν τον θρύλο, γύρω στο 1900 κάποιοι γυρολόγοι επιτηδευματίες παρήγαγαν αυτό το υποτιθέμενο νόμισμα του βασιλέως Σελβύρου (?) και προσπαθούσαν να το πουλήσουν ακριβά σε κάποιους ως σπάνιο.

Κάποιοι χωρικοί οι οποίοι ήθαλαν να πουλήσουν τα χωράφια τους λέγεται ότι πετούσαν  τέτοια νομίσματα για να τα δουν «τυχαία» οι υποψήφιοι αγοραστές  και έτσι να πετύχουν υψηλή τιμή.

Η γνώμη μου για το δεύτερο νόμισμα χωρίς να είμαι σίγουρος είναι ,οτι διπλα σε ενα καλπικο νομισμα  είναι ένα αλλο ενα ιδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2021, 09:01:32 μμ από dulakis » Καταγράφηκε

Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2021, 10:33:59 μμ »

Το δεύτερο είναι βυζαντινός χάλκινος Φόλλης 40 Νουμίων (Μ) του Λέοντα του Ε' του επονομαζόμενου και Αρμένιου (813-820μχ). Με βάσει τον κατάλογο του Sommer θα κάνει περίπου 60 ευρώ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Η αγοραπωλησία τέτοιων νομισμάτων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
Καλά θα κάνεις να πάς στην ΕΒΑ (Εφορία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων) της περιοχής σου να το δηλώσεις. Δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβάσαι, θα πάρεις άδεια κατοχής και θα το κατέχεις μετά νόμιμα.
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
DrachmaLover
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 77



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2021, 12:47:31 μμ »

Αυτό δεν είναι το πρώτο?

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=14554.0
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences