Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:34:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Supersaurs collector album Austria  (Αναγνώστηκε 3238 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 09, 2021, 03:53:37 μμ »

Η σειρά των δεινοσαύρων που εκδίδει το αυστριακό νομισματοκοπείο είναι η πρώτη επαφή του γιου μου με τον συλλεκτισμο! Πραγματικά έχει ενθουσιαστεί και περιμένει τα υπόλοιπα της σειράς!

https://youtu.be/kAzbzw4rvUc
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2021, 03:55:21 μμ από pacman78 » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:41:17 μμ »

Αν κ δεν είναι νομίσματα του τύπου που συλλέγω,είναι πάρα πολύ όμορφα και πολύ προσεγμένη η' όλη κίνηση προώθησης και υποστήριξης της σειρά αυτής από το αυστριακό νομισματοκοπείο!!!και το θέμα είναι πολύ δημοφιλές για τα παιδιά....μικρά και μεγάλα!!! Μεγάλο χαμόγελο
Ελπίζω να δημιουργήσεις έναν νεο,μικρό συλλέκτη και μετά από χρόνια να συζητάτε για τις συλλογές σας!!!!
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2021, 08:16:18 μμ »

Είναι όντως εντυπωσιακά και το άλμπουμ πολύ προσεγμένο.Η μεγαλύτερη ικανοποίηση είναι η χαρά και η προσμονή του παιδιού για τα επόμενα.Τελικα ο συλλεκτισμος δεν έχει ηλικία..
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2021, 08:52:15 μμ »

Μπράβο πολύ ωραία!
Η δική μου η μεγάλη (ηλικία 4 παρά) αποφάσισε ότι η δική της συλλογή θα αποτελείται από νομίσματα με τρύπα στο κέντρο... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2021, 08:57:13 μμ »

Eμενα η κορη 10 χρονων σημερα εκανε γκρειντινγκ σε ενα μασουρακι 500 δραχμες του 2000 και ξεχωρισε τα 10 καλυτερα απο τα 40 νομισματα.Μου εδωσες ιδεα να κανω και εγω ενα βιντεακι Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2021, 08:58:15 μμ από dulakis » Καταγράφηκε

pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2021, 08:26:43 πμ »

Φίλε dulakis περιμένουμε και το δικό σας βίντεο!Να μια ευκαιρία με αυτό το τρόπο να κάνουμε κάτι δημιουργικό μαζί με τα παιδιά σε κατί που αγαπάμε και να το μεταφέρουμε στις επόμενες γενιές.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2021, 08:45:20 πμ »

Καλημερα,συνηθως τα παιδια απομακρυνονται απο αυτο που αγαπαμε γιατι δινουμε χρονο και χρημα στο χομπυ μας και γιατι ειναι βαρετο για τα παιδια,πρεπει να βρεις τον μαγικο τροπο να τα κανεις να το αγαπησουν .Εσυ τον εχεις βρεις και μπραβο σου,αλλα με  τους περισοτερους γινεται το αντιθετο τα παιδια ακουν νομισματα και τρεχουν μακρια. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2021, 09:16:05 πμ »

Τα περισσότερα νομίσματα που συλλέγουμε εμείς για τα παιδιά είναι όντως βαρετά.
Στην παιδική ηλικία όμως δεν το βλέπουν σαν νόμισμα αλλά σαν παιχνίδι.Έχουν εκδοθεί πολλά νομίσματα με ενδιαφέρον για τα παιδία είτε με καρτούν,ήρωες,έγχρωμα κτλ.Η συγκεκριμένη σειρά των δεινοσαύρων εκτός απο τον όμορφο σχεδιασμό τους εχουν και την τεχνοτροπία οτί φωσφορίζουν στο σκοτάδι που μαζί με το αλμπουμ και τις εικόνες γίνεται ακόμα πιο συναρπαστικό.
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2021, 01:44:25 πμ »

τα παιδια πρεπει να ζουν σαν παιδια και να μαζευουν ευτυχισμενη παιδικη ηλικια,ευτυχως που δεν μαζευουν νομισματα,η οτιδηποτε αλλο,οι συλλογες ειναι για αλλες ηλικιες κι αλλες καταστασεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2021, 01:45:28 πμ από p_floyd1 » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2021, 06:06:35 πμ »

τα παιδια πρεπει να ζουν σαν παιδια και να μαζευουν ευτυχισμενη παιδικη ηλικια,ευτυχως που δεν μαζευουν νομισματα,η οτιδηποτε αλλο,οι συλλογες ειναι για αλλες ηλικιες κι αλλες καταστασεις...

ετσι
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2021, 09:20:54 πμ »

Εγώ πάντως ξεκίνησα να μαζεύω δειλά δειλά νομίσματα στην ηλικία των 6-7 ετών,χωρίς να είναι κάποιος άλλος συλλέκτης στο σπίτι η' εκ γένει στον φιλικό περιβάλλον.... επίσης πέρασα μια πραγματικά ευτυχισμένη παιδική ηλικία.....άρα δεν νομίζω ότι το ένα αποκλείει το άλλο.. 
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 11, 2021, 09:24:34 πμ »

Επίσης σε αυτή την ηλικία μάζευα και χαρτάκια της πανινι (τύχες τα λέγαμε στην Πάτρα),όπως και κόμιξ... δύο τύποι συλλογων που προορίζονται κυρίως για παιδιά νομίζω....
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 11, 2021, 10:25:30 πμ »

Και για μένα η συλλογή νομισμάτων και γραμματοσήμων ήταν παιδικό χόμπι που ξαναβρήκα στα 30 μου. Και σίγουρα δεν ήμουν το παιδί που έχασε έστω και λίγο από παιδικά χρόνια και τα σχετικά. Σίγουρα όμως δεν πρέπει να πιέσουμε με κανέναν τρόπο ένα παιδί να ασχοληθεί. Εγώ τις αφήνω αυτές αν και όταν αποφασίσουν να έρθουν να δουν "τι κάνει ο μπαμπάς" και αν θέλουν να πειραματιστούν με κάτι.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 11, 2021, 11:11:30 πμ »

Επίσης σε αυτή την ηλικία μάζευα και χαρτάκια της πανινι (τύχες τα λέγαμε στην Πάτρα),όπως και κόμιξ... δύο τύποι συλλογων που προορίζονται κυρίως για παιδιά νομίζω....
και γω ''μαζευα''τα πανινι των ομαδων αλλα με κερδιζε ο τζογος απο τοτε και τα στοιχιματιζαμε σε παιχνιδι τοιχου(''τοιχακι'' το λεγαμε)για οσους το ξερουν
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 11, 2021, 12:25:26 μμ »

Διαχρονικά συλλογές και ανταλλαγές είναι κάτι που αρέσει στα παιδιά.Εγω έκανα συλλογή από χαρτάκια σε άλμπουμ και χαιρομουν το παιχνίδι ανταλλαγών που ήταν κατι πολύ κλασικό.Τωρα όπως προανέφερα δεν το βλέπουν σαν νόμισμα αλλά σαν σχέδιο που τους αρέσει βάση της ηλικίας και του ενδιαφέροντος του κάθε παιδιού.Δεν θα καθήσω να μιλήσω στο παιδί ούτε για τιράζ ούτε για au η ms Οθωνες και Καποδίστριες...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences