Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:45:44 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ζευγάρι 30δραχμα... είναι επένδυση;;;  (Αναγνώστηκε 4443 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:31:15 πμ »

Καλημέρα σας... θα ήθελα να ακούσω την γνωμη σας, σας παρακαλώ πολύ εαν τα 30δραχμα αποτελούν καλή λύση για επένδυση ασημιου... ή είναι πεταμένα λεφτά;;;
 
Είναι σχετικά γρήγορα ρευστοποιήσιμο στην χώρα μας;;;

πουλιέται στο εξωτερικό;;;

Γενικά ποια είναι η γνώμη σας...;;; Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:40:48 πμ »

νομιζω πως ελλαδα τα πουλας ευκολα,αλλα για εξωτερικο οχι τοσο ευκολα οσο ενα μπουγιον φιλαρμονικης π.χ
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2021, 11:49:38 πμ »

Ε! όχι και πεταμένα λεφτά! Τα τριαντάρια μια χαρά είναι (και για το ασήμι τους) και πάντα είχαν και θα έχουν την εκτίμηση όχι μόνο συλλεκτών αλλά και απλού κόσμου. Δηλαδή έχει και συλλεκτική αξία, γιατί ποιος συλλέκτης δεν θέλει να έχει στη συλλογή του μερικά τριαντάδραχμα; Αλλά και ο κοσμάκης τα κρατά σαν ενθύμιο ή σαν ασημένιο νόμισμα -λόγω του μεγάλους μεγέθους τους- σαν σκέτο ασήμι δηλαδή βρε αδερφέ, χωρίς να είναι καν συλλέκτες. Για αυτό βλέπεις πάντα όταν βγαίνουν προς πώληση πάντα πουλιόνται και γρήγορα αλλά υπάρχουν και πολλές ζητήσεις και δεν εννοώ στο στέκι αλλά γενικότερα. Εμένα τουλάχιστον πολλές φορές μου έχουν ζητήσει άνθρωποι έτσι για να έχουν κάποια ποσότητα μιας και γνωρίζουν ότι ασχολούμαι με νομίσματα γενικώς. Ας πουν τη γνώμη τους και άλλοι φίλοι.
Καταγράφηκε
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:01:00 μμ »

Ε! όχι και πεταμένα λεφτά! Τα τριαντάρια μια χαρά είναι (και για το ασήμι τους) και πάντα είχαν και θα έχουν την εκτίμηση όχι μόνο συλλεκτών αλλά και απλού κόσμου. Δηλαδή έχει και συλλεκτική αξία, γιατί ποιος συλλέκτης δεν θέλει να έχει στη συλλογή του μερικά τριαντάδραχμα; Αλλά και ο κοσμάκης τα κρατά σαν ενθύμιο ή σαν ασημένιο νόμισμα -λόγω του μεγάλους μεγέθους τους- σαν σκέτο ασήμι δηλαδή βρε αδερφέ, χωρίς να είναι καν συλλέκτες. Για αυτό βλέπεις πάντα όταν βγαίνουν προς πώληση πάντα πουλιόνται και γρήγορα αλλά υπάρχουν και πολλές ζητήσεις και δεν εννοώ στο στέκι αλλά γενικότερα. Εμένα τουλάχιστον πολλές φορές μου έχουν ζητήσει άνθρωποι έτσι για να έχουν κάποια ποσότητα μιας και γνωρίζουν ότι ασχολούμαι με νομίσματα γενικώς. Ας πουν τη γνώμη τους και άλλοι φίλοι.

Υπάρχει εναλλακτική επενδυση που να είναι η τιμή τόσο κοντά στο ασήμι;;; Πλεονέκτημα δεν είναι αυτό για κάποιον που το βλέπει στεγνά επενδυτικά;;; Ειδικά εάν υπάρχει και η "ρευστότητα" που εννοείς για αγορά και πώληση...

Δεν ξέρω... ρωτάω... ποια είναι η αντίθετη άποψη;;;... όχι ότι θα κατασταλάξω από μια συζήτηση και μόνο αλλά επειδή είμαι καινούργιος οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει... ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2021, 07:08:44 μμ »

Μήπως θέλεις να πεις για ασημένιες μπάρες;...
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2021, 07:59:34 μμ »

30δραχμα και 20δραχμα είναι η πιο κατάλληλη επένδυση σε ασήμι στην Ελλάδα για μερικές χιλιάδες ευρώ όμως.
Λόγω όγκου και βάρους δεν μπορεί κανείς να τοποθετήσει πολλά χρήματα...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2021, 09:45:06 μμ »

Επενδυση κατα την γνωμη μου οχι. Αποταμιευση ναι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences