Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:12:39 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγιογραφία  (Αναγνώστηκε 5073 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nasos79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2021, 07:34:52 μμ »

Καλησπέρα
Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις απο μια έρευνα στους παλαιοπώληδες στην Ερμού και στο Μοναστηράκι για να βγάλεις μια lower τιμή. Μετά πήγαινε στο Κολωνάκι στην Σόλωνος σε δυο τρεις που έχει και εκεί.

και αν μαθει τιμή ας μας τη γραψει για να μαθαίνουμε και εμεις κάτι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Marina3434
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 03, 2021, 11:08:59 μμ »

Απαντήστε μου σας παρακαλώ γιατί ενώ διαγράφω τον λογαριασμό μου δεν διαγράφεται ( διαγράφεται αλλά  μετά  από  λίγο φαίνεται  ενεργός).. τι συμβαίνει?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 03, 2021, 11:43:14 μμ »

Απαντήστε μου σας παρακαλώ γιατί ενώ διαγράφω τον λογαριασμό μου δεν διαγράφεται ( διαγράφεται αλλά  μετά  από  λίγο φαίνεται  ενεργός).. τι συμβαίνει?
Για ποιό λόγο θέλετε να διαγραφεί ο λογαριασμός σας;
Καταγράφηκε
Marina3434
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2021, 03:47:18 πμ »

Γιατί θέλω να τον σβήσω.. δεν γίνεται να τον διαγράφω με δικούς μου κωδικούς και να τον ενεργοποιείται.. δεν γίνονται αυτά. Θέλω να φύγω.

Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 04, 2021, 04:27:59 μμ »

Λοιπον επειδη εδω οι ανθρωποι ειναι ασχετοι μ αυτα τ αντικειμενα κ ο μοναδικός γνωστης στην Αθηνα  θελει 2 με 3 Κ  γι να σε δει.....Θα πας στις Καρυές  απ εξω εχουν δυο τρια μαγαζακια με.εικονες.Αυτοι θα σου κανουν εκτίμηση  κ θα σε φέρουν  επαφή με μοναχους γι να την παρουν.Αν κ εγω δεν βλεπω καμία  αξια....Οι εικονες ολες υπόκεινται  μετα τα 100.ετη στην εκκλησιαστικη περιουσια.Γι να χουν  αξια πρπει να ναι πριν το 18 αιωνα....εκτος αν ειναι γουναροπουλος κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2021, 04:29:52 μμ από komismhden » Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2021, 07:32:57 μμ »

Λοιπον επειδη εδω οι ανθρωποι ειναι ασχετοι μ αυτα τ αντικειμενα κ ο μοναδικός γνωστης στην Αθηνα  θελει 2 με 3 Κ  γι να σε δει.....Θα πας στις Καρυές  απ εξω εχουν δυο τρια μαγαζακια με.εικονες.Αυτοι θα σου κανουν εκτίμηση  κ θα σε φέρουν  επαφή με μοναχους γι να την παρουν.Αν κ εγω δεν βλεπω καμία  αξια....Οι εικονες ολες υπόκεινται  μετα τα 100.ετη στην εκκλησιαστικη περιουσια.Γι να χουν  αξια πρπει να ναι πριν το 18 αιωνα....εκτος αν ειναι γουναροπουλος κτλ.

Της έδωσα σαφή απάντηση.
Τώρα αν δεν άρεσε δε φταίω εγώ.
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 04, 2021, 10:59:54 μμ »

Εννοείται..... αυτο απλα εδω οι ανθρωποι ειδικευονται κατα  κυριο λόγω στο νομισμα...τα θρησκευτικά  αντικειμενα έχουν  μικρο κοινό  που δεν ξέρουν  την αξια τους.Οπως μετα απ τα 100 χρονια  αυτοματα ανήκουν  στην εκκλησιαστικη  περιουσια.Ο μονος δρομος πωλησης εικονας χωρις προβλήματα  ειναι στο Αγιο Ορος τις μαζευουν οι μοναχοι κυριως οι Ρωσσοι.....Ας δουμε κ μια εικονα απ 16 αιωνα ....
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 04, 2021, 11:01:50 μμ »

Κ το πισω μερος απ κελακι στο Αγιο Ορος.Το μπροστινό  μερος ειναι φωτο απ σκριν σοτ
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 05, 2021, 08:39:10 πμ »

πω πω πανεμορφη εικονα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
rigas7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 05, 2021, 09:01:32 μμ »

Λοιπον επειδη εδω οι ανθρωποι ειναι ασχετοι μ αυτα τ αντικειμενα κ ο μοναδικός γνωστης στην Αθηνα  θελει 2 με 3 Κ  γι να σε δει.....Θα πας στις Καρυές  απ εξω εχουν δυο τρια μαγαζακια με.εικονες.Αυτοι θα σου κανουν εκτίμηση  κ θα σε φέρουν  επαφή με μοναχους γι να την παρουν.Αν κ εγω δεν βλεπω καμία  αξια....Οι εικονες ολες υπόκεινται  μετα τα 100.ετη στην εκκλησιαστικη περιουσια.Γι να χουν  αξια πρπει να ναι πριν το 18 αιωνα....εκτος αν ειναι γουναροπουλος κτλ.
   Καμία εικόνα δεν υπόκειται στην εκκλησιαστική περιουσία, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, μετά τα 100 χρόνια οι εικόνες υπόκεινται στο νόμο περί αρχαιοτήτων. Δεν έχουν όλες οι παλιές εικόνες κάποια ιδιαίτερη αξία. Αυτό με το Άγιο Όρος δεν το ξέρω και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος εκεί από τους πωλητές και τους μοναχούς που να μπορεί να εκτιμήσει και να αγοράσει εικόνα, εκτός και αν είναι εκτιμητής κάποιας υπηρεσίας.
Καταγράφηκε
rigas7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2021, 09:15:40 μμ »

Εννοείται..... αυτο απλα εδω οι ανθρωποι ειδικευονται κατα  κυριο λόγω στο νομισμα...τα θρησκευτικά  αντικειμενα έχουν  μικρο κοινό  που δεν ξέρουν  την αξια τους.Οπως μετα απ τα 100 χρονια  αυτοματα ανήκουν  στην εκκλησιαστικη  περιουσια.Ο μονος δρομος πωλησης εικονας χωρις προβλήματα  ειναι στο Αγιο Ορος τις μαζευουν οι μοναχοι κυριως οι Ρωσσοι.....Ας δουμε κ μια εικονα απ 16 αιωνα ....
Η εικόνα αυτή δεν είναι με τίποτε του 16ου αιώνα, μου μοιάζει για τέλος 17ου περισσότερο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 05, 2021, 10:14:48 μμ »

οι εικονες καθως και τα λειτουργικα εκκλησιαστικα αντικειμενα μεχρι το 1830, τα πιανει ο αρχαιολογικος νομος!
υπαρχουν περιπτωσεις ομως... και για εικονες κτλ... κινητων μνημειων παλαιωτερων των 100 ετων και μεχρι το 1830 αλλα και νεωτερων των 100 ετων... που εχουν αξια ιστορικη, πολιτιστικη, επιστημονικη, αρχαιολογικη, κτλ... (εχει πολλες κατηγοριες), και μπορει να τα πιασει ο νομος, παντα μετα απο αποφαση του υπουργου, μετα απο γνωμοδωτηση του Συμβουλιου που εχει γινει κατοπιν εισηγησεως της Υπηρεσιας! αυτο εχει να κανει για μεμονομενα κομματια.... δηλαδη επειδη μπορει ο υπουργος να πει οτι αυτη η εικονα του 1910 πχ... εχει τετοια αξια και σπανιοτητα που θεωρειτε πολιτιστικη κληρονομια που πρεπει να προστατευτει... οποτε την πιανει ο νομος, δεν σημαινει οτι μετα απο αυτο.... ολες οι εικονες του 1910 τις πιανει!!! μιλαμε παντα μονο για μεμονομενα κομματια, εκτος κι αν στο ΦΕΚ αναφερεται κατι διαφορετικο και αποφασιστει να πιασει ο νομος μια ολοκληρη ιστορικη ή χρονικη περιοδο!!! οπως καταλαβατε... για τα μετα το 1830 εκκλησιαστικα αντικειμενα, πρεπει να βγει ΦΕΚ!

για αλλα αντικειμενα μη εκκλησιαστικα... αυτο ισχυει για τα μετα το 1453... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

πολλες απο τις παλιες εικονες που βλεπετε στις εκκλησιες... ειναι καταγεγραμμενες στην εφορεια αρχαιοτητων της περιοχης, η οποια και ειναι υπευθυνη για την συντηρηση της!! 
Καταγράφηκε
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2021, 01:12:11 μμ »

  Μακάρι να ξεκίνησες δουλειά, λόγω του covid19. Με εντυπωσίασε η απάντησή σου. Αυτό που αναφέρεις είναι επίσημη θέση Η το υποθέτεις? Αυτή η αλλαγή για τα θρησκευτικά κειμήλια σε ότι αφορά τις χρονολογίες πως και έγινε? Εμένα πάντως μου έλυσε την μοναδική απορία που είχα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:36:24 μμ »

αν αναφερεσαι σε εμενα, αυτο που εγραψα ειναι οτι αναφερεται στον αρχαιολογικο νομο, 3028/2002.

ο λογος του διαχωρισμου... καλη ερωτηση... πιθανον γιατι στην εκκλησιαστικη τεχνη υπαρχει και η μεταβυζαντινη περιοδος! την περιοδο εκεινη εχουμε πολλα αριστουργηματα τεχνης τοσο στην ζωγραφικη οσο και στην ξυλογλυπτικη, την μεταλοτεχνια, αργυροχρυσοχοια, αρχιτεκτονικη, ραπτικη, κεντιτικη τεχνη! νεα μοτιβα εμφανιζονται, συμβολισμοι, και γενικα μια προσπαθεια στο να διασωθει και συναμα να εμπλουτιστει η βυζαντινη τεχνη! πχ.. στα μεταβυζαντινα χρονια ειναι που καθιερωνεται το ψηλο ξυλογλυπτο τεμπλο στις εκλησιες, που φερει κιονισκους, πεσισκους, αλλα και υπεροχα ξυλογλυπτα μοτιβα, φυτικα, ζωικα... ολα τους συμβολικα! επισης νεοι αγιοι και οσιοι εμφανιζονται... (αρα νεες εικονες κτλ), νομιζω νεοι αρχιτεκτονικοι τυποι εκκλησιων, ενω στα χρονια αυτα εμφανιζονται και τα πρωτα τυπωμενα βιβλια! μην ξεχναμε οτι ως επι το πλειστον...τα βιβλια τοτε ειναι εκκλησιαστικα! πολλα ειναι σε ελληνικα τυπωγραφεια του εξωτερικου.. οποτε μας δινουν πολλες πληροφοριες και για τις ελληνικες παροικειες στα διαφορα ευρωπαικα κρατη της εποχης!
πολλες αφιερωσεις στις εκκλησιες, οπως καντηλες, ντυσιματα ευαγγελιων σε χρυσο ή ασημι, ντυσιματα εικονων αλλα και αλλες αφιερωσεις ειναι αριστουργηματα αργυροχρυσοχοιας, και συναμα υλικες μαρτυριες θαυματων που ειχαν γινει και οι δεκτες του θαυματος που σωθηκαν... αφιερωναν κατι στον αγιο...
υπαρχουν και περιπτωσεις που γινοταν ειδικη παραγγελια και εφτιαχναν μια εικονα που εξιστορουσε ενα θαυμα αγιου!! ολα αυτα εδειχναν την θεση του αγιου ως προστατη, την δυναμη του αλλα γενικοτερα την θεση της ιδιας της εκκλησιας στην ζωη μας!

δυστυχως τα απλα ταματα εμειναν για πολυ καιρο εκτος! δεν τα συμπεριεβαλαν σαν κομματια του υλικου πολιτισμου που θα επρεπε να προστατευτουν μιας και επειδη ηταν φτωχων.. και τοτε υπηρχε πληθωρα.. δεν ηταν και κατι ιδιαιτερο, ηταν κακοτεχνα κτλ...... κακως μιας και εχουν ριζες απο την αρχαιοτητα, δεν δεχθηκαν καμια επιρροη απο την οθωμανικη κατοχη και ειναι κι ενα απο τα παραδειγματα οτι η εκκλησια δεχθηκε αρκετα πραγματα απο την αρχαιοτητα και τα αφομειωσε μεσα της!
τα απλα ταματα...μολις τον 20 αιωνα αρχισαν να μελετουνται...

ολα αυτα λοιπον... ππρεπει να επαιζαν ρολο στο να χρηζουν διασωσης, συντηρησης, διατηρησης και προστασιας και τα μεταβυζαντινα εκκλησιαστικα λειτουργικα αντικειμενα και εικονες, μεχρι το 1830 που αναγνωριζεται το ελληνικο κρατος! δηλαδη αυτα που ηταν οταν ειχαμε οθωμανικη κατοχη αλλα και τω νεπαναστατικων χρονων! ετσι πιθανολογω... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 28, 2021, 02:29:17 μμ »

Ενδιαφέρον,  σε ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences