Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 02:19:13 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέα σειρά USA  (Αναγνώστηκε 8442 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:39:19 μμ »

Το νομισματοκοπείο των Ηνωμένων Πολιτειών ξεκινά μια νέα σειρά νομισμάτων αφιερωμένων στο Σύνταγμα των Ηνωμένων Πολιτειών. Θα υπάρχουν πέντε κομμάτια που θα εκδοθούν μεταξύ 2021 και 2025 ένα ανά έτος.
Το πρώτο νόμισμα της σειράς μόλις κυκλοφόρησε και αναφέρεται στην Ελευθερία της Θρησκείας.
Η σύνθεση αποτελείται από πλατίνα σε ποσοστό 99,95% και βάρος 1oz troy.
Ονομαστική τιμή 100$ και ποσότητα έκδοσης 15.000 τεμάχια.
Χαράκτης ο Joseph Menna.


Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2021, 08:38:57 μμ »

Θανάση μου την τιμή μόνο παρέλειψες, πόσο τιμάτε;
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2021, 08:46:13 μμ »

Θανάση μου την τιμή μόνο παρέλειψες, πόσο τιμάτε;

 1695 dollars  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2021, 10:02:31 μμ »

Προσωπικά, βρίσκω ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα καινούργια Αμερικανικά νομίσματα, από τα State Quarters της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα, και οτιδήποτε έβγαλαν ενδιάμεσα, συμπεριλαμβανομένου και του χρυσού Βuffalo, απίστευτα βαρετά και ακαλαίσθητα.

Το ασημένιο ετήσιο silver eagle, έχει την μπροστινή όψη του πανέμορφου Walking Liberty half dollar, που κυκλοφόρησε μετά τον Α παγκόσμιο και έως και λίγο μετά τον Β παγκόσμιο, αλλά σε μικρότερες διαστάσεις και με πανέμορφο οπισθοτυπο. Έχω ένα ορίτζιναλ στη συλλογή μου, του 1945, σε MS65 που μου κόστισε $100 κι είμαι κατά χαρούμενος.

Τα χρυσα Eagles, επίσης, πήραν τον εμπροσθοτυπο των $20 του Augustus Saint Gaudens (1907-1933) με ακαλαίσθητο νέου τύπου οπισθοτυπο και χειρότερος απ’ολους ο βούβαλος, που στην ορίτζιναλ έκδοση του 1913-1938 είναι ένα πανέμορφο νόμισμα 19 χιλιοστών από ταπεινό μέταλλο που ξαφνικά γιγαντώθηκε σε μέγεθος κι έγινε και χρυσός. Κι εκεί, έχω το ορίτζιναλ «μπουφαλακι» του 1938 D/D  σε 65 (τόσο το περιμένω, μόλις το εστειλα για πιστοποιηση), το πανέμορφο Mercury dime επίσης δεκαετίας 1940, σε 66 ,τιμή αγοράς κάτω από τα $50 κι είμαι πανευτυχής.

Είχα και χρυσό $20 του 1924 σε MS66 (και όλη τη χρυσή Αμερικανική σειρά, και αυτή με τους Ινδιανους αλλά και τα Liberty) αλλά το πούλησα, όμως θα ξαναπάρω $20 Saint κάποια στιγμή, το premium είναι πολύ μικρό, αν δει κανεις ποσο κάνει ένα μοντέρνο proof Golden eagle και ποσα κόβονται ετησίως.

Όσο για τα προγράμματα με τα State quarters η America the beautiful, η το ως άνω παράδειγμα, με κάνουν και ξερνάω, ενώ αγαπώ πολύ διαφορα παλαιότερα Αμερικανικά σχέδια, όπως τα μισοδολλαρα των δεκαετιών του 1920-30-40 και 50, τα 50 types απο τα οποία έχω μερικα. Άσε που με τρελαίνει το ότι bullion νομίσματα όπως τα silver eagles πουλιουνται τόσο ακριβά και κατάντησαν να έχουν και «δύσκολες ημερομηνίες»....

Αλλά περί ορέξεως ε; Και σε τελική τα προγράμματα αυτά τράβηξαν αρκετούς νέους συλλεκτες οι οποίοι αγόρασαν μόνο το άλμπουμ και το γεμίζουν από νομίσματα που βρίσκουν στα ψιλά τους κι αυτά των φίλων τους, που είναι ίσως η καθαρότερη μορφή συλλεκτισμου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2021, 10:05:34 μμ από digo » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences