Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 07:37:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστά έργα στην αγορά.  (Αναγνώστηκε 8657 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 10:48:26 πμ »

Να προσέχετε όσοι σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο πίνακα γιατί βλέπω τον τελευταίο καιρό το Ελληνικό ιντερνετ έχει κατακλυστεί από πλαστά έργα επώνυμων και λιγότερο επώνυμων ζωγράφων.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
papaki88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2021, 08:46:31 πμ »

Όντως γίνεται χαμός. Από την άλλη, λόγω παρατεταμένης κρίσης έχουν βγει και πολλά έργα καλά (όχι σκότωμα) γιατί υπάρχει ανάγκη από μετρητό στην αγορά!!!
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2021, 02:22:00 μμ »

Η οικονομική κρίση εξαιτίας του covid-19 έκανε πολλούς ζωγράφους απατεώνες.Βλέπω πλαστά έργα πολλών ζωγράφων που δεν είναι υψηλές οι τιμές των γνήσιων έργων τους και που δεν περιμένεις να δεις να τους αντιγράφουν με πλαστές υπογραφές.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 24, 2021, 07:49:47 πμ »

μια ερωτηση..βλεπω σαιτ με μεταξοτυπιες με επωνυμους ζωγραφους οι οποιες λενε ειναι και αριθμημενες..βλεπω και 400 ευρω..οι τιμες ειναι νορμαλ?μπορειτε να βαλετε μερικα λινκς που ειναι σχετικα αξιοπιστα ή μια δικη σας γνωμη για κατι αλλο εκτος απο το να αγορασω πινακα επονυμου για αυτους που δεν διαθετουν το μπατζετ?

ευχαριστω
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2021, 01:33:30 μμ »

συγνωμη..επειδη εχω για λιγες μερες ακομη τον χρονο να ψαχνω στο διαδυκτιο ,βλεπω σε σαιτ που πουλαν μεταξοτυπιες καλλιτεχνων που οι πιο πολλοι ειναι γνωστοι..επισης καποιων που δεν ηξερα που εχουν ωραιους πινακες...εχει ομως καποια τα οποια εχω την αισθηση οτι γιναν με φωτοσοπ...οπως εχει και μερικα που κατα την αποψη μου ειναι σκετη προκληση να πουλιουνται σαν ''τεχνη''....ισως επειδη τα βλεπω διαδυκτιακα και δεν τα δα απο κοντα
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2021, 08:24:52 πμ »

μια ερωτηση..βλεπω σαιτ με μεταξοτυπιες με επωνυμους ζωγραφους οι οποιες λενε ειναι και αριθμημενες..βλεπω και 400 ευρω..οι τιμες ειναι νορμαλ?μπορειτε να βαλετε μερικα λινκς που ειναι σχετικα αξιοπιστα ή μια δικη σας γνωμη για κατι αλλο εκτος απο το να αγορασω πινακα επονυμου για αυτους που δεν διαθετουν το μπατζετ?

ευχαριστω

Μεταξοτυπία αγοράζεις επειδή το έργο είναι μοναδικό. Και χίλια ευρώ θα δεις. Με τη μεταξοτυπία και δη την αριθμημένη ο καλλιτέχνης δίνει τη δυνατότητα δίχως να θιγετε τι συμφέρον του να αναρτήσει κάποιος που δε μπορεί να αγοράσει το έργο του το ίδιο όμορφο σχέδιο. Επίσης αρκετοί συλλέκτες αγοράζουν και τη μεταξοτυπία και το γνήσιο έργο καταλήγει κάπου σφραγισμένο για ευνόητους λόγους. Και επίσης ανάλογος της βαρύτητας του έργου βγάζει αντίτυπα. Σκέψου ο ερωτευμένος με τη γραβάτα του 1980 βγήκε στις 25.000 προ ετών και η μεταξοτυπία κοστίζει 2.000. νομίζω έκοψε 20 κομμάτια.
Σήμερα τον πουλάει ο ιδιώτης στις 37.000 αρχική για δημοπρασία. Με τη μεταξοτυπία έχεις αυτό το πανέμορφο έργο με την έγκριση του καλλιτέχνη και του δίνεις και μεροκάματο.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2021, 08:45:12 πμ »

θα μπορουσες να βαλεις λινκς να κοιταξω μεταξοτυπιες?το catawiki αξιζει?..αν δεν θες να βαλεις δημοσια μπορω να εχω σε προσωπικο μην?υπαρχουν και κοπιες μεταξοτυπιες?
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2021, 10:55:24 πμ »

Στείλε μου προσωπικό και όταν καθίσω στο γραφείο μου θα σου στείλω μερικούς που έχουν γνήσιες. Απλά επειδή είναι έμποροι δε θέλω δημόσια μην εκληφθεί ως ένεση διαφήμιση ...
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2021, 09:38:02 πμ »

To carawiki δεν το εμπιστεύομαι επειδή δεν είναι γκαλερί αλλά ένα σάιτ που μπορεί όποιος θέλει να πουλήσει οτιδήποτε θέλει.Γενικά πάντως τις μεταξοτυπίες δεν τις εμπιστεύομαι αφού είναι εύκολο να κάνεις απάτη.
Καταγράφηκε
Nikos2370
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 09:29:52 πμ »

Απο το internet το 95% ειναι πλαστα εργα .Μερικες φορες βρισκεις πλαστα εργα και απο σπιτια που τα πουλανε
Καποια είναι τοσο πιστα και βεβαια καλυτερα των πρωτοτυπων ...Πρεπει να εισαι 'γνωστης' για να καταλαβεις αν ενα εργο ειναι πλαστο  η οχι
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 11:15:30 πμ »

Επίσης η μεταξοτυπία πέρα απο αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω βολεύει και σε κάτι άλλο, βάζεις στο χώρο σου ένα έργο που πολύ καλή εκτύπωση (οκ πραγματικό δεν ειναι ποτέ) σε μια μεγάλη διάσταση που κάνει για τοίχο για παράδειγμά γιατί ο αντίστοιχος πίνακας στις ίδιες διαστάσεις φεύγει σε τιμή.

Πάντως σε νέες γκαλερί που έχω δεί που συνεργάζονται με γνωστούς ζωγράφους πέρα απο τις μεταξοτυπίες έχω δει οτι εκθέτουν έργα πίνακες σε πιο μικρές διαστάσεις που κάνουν λίγο πιο προσιτή την αγορά.

Προσωπικά θα προτιμούσα να αγοράσω απο κοντά απο γκαλερί μια μεταξοτυπία να γνωρίσω και τη γκαλερί ή και το ζωγράφο (αν ζει) να εχει και τα χαρτιά της και να ξέρω τουλάχιστον τι έχω πληρώσει.

Πάντως οι τιμές που λες κάπου εκεί παίζουν. Καμιά φορά και ποιο ακριβά.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 839


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2021, 04:10:21 μμ »

Το κυνήγι των μεγάλων ονομάτων πληρώνεται . Οπως η ματαιοδοξία απόκτησης επωνύμου ρούχου , ή κινητού , ή αυτοκινήτου κλπ .
Υπάρχουν εξαιρετικά έργα μεσαίων ονομάτων που βρίσκει κανεις σχετικά ευκολα είτε σε δημοπρασιες , είτε και στην ελεύθερη αγορά   , οπως Επισης και νέων ζωγράφων που μπορεί καποιος ν αποκτήσει σε τιμες μιας καλής μεταξοτυπίας .
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1054



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2021, 05:27:03 μμ »

Πήγαινε μια βόλτα από το cheap art, κι αν κι εκεί δεν σε παίρνει, πες μου να σου τυπώσω το κεφάλι του Τσε Γκεβαρα στον εκτυπωτή μου (αν και θα μου φάει όλο το κόκκινο μελάνι, πιο φτηνά να βρεις ένα πόστερ).

Παλιά ήταν στα Εξαρχεια, έχω πολλά χρόνια να πάω: μάλλον μετακόμισαν.

https://www.currentathens.gr/spaces/space/20-cheapart
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 02:01:57 μμ »

Το κυνήγι των μεγάλων ονομάτων πληρώνεται . Οπως η ματαιοδοξία απόκτησης επωνύμου ρούχου , ή κινητού , ή αυτοκινήτου κλπ .
Υπάρχουν εξαιρετικά έργα μεσαίων ονομάτων που βρίσκει κανεις σχετικά ευκολα είτε σε δημοπρασιες , είτε και στην ελεύθερη αγορά   , οπως Επισης και νέων ζωγράφων που μπορεί καποιος ν αποκτήσει σε τιμες μιας καλής μεταξοτυπίας .


Υπάρχουν πράγματι πολύ καλά έργα σχετικά άγνωστων ζωγράφων αλλά και ανάλογα με την εποχή βρίσκεις επώνυμους ζωγράφους σε χαμηλές τιμές. Ακόμα και ο Doris πριν την οικονομική κρίση δεν έπεφτε κάτω από χιλιάρικο,τώρα τον βρίσκεις από 200 ευρω.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 11:45:18 πμ »

τελικα μετα απο λιγο καιρο ειχα παρει μια μεταξοτυπια..εψαξα και εμαθα 2-3 βασικα και ειπα να παρω απο καινουριους καλλιτεχνες γιατι δεν εχω τσεπη για παλιους γνωστους..δεν εβρισκα κατι καλο στον Τασσο Α που ειναι ο αγαπημενος μου και ετσι κατεληξα στον Βαλυρακη Γιαννη που ειδα μια δουλεια που κανει που ειναι στα γουστα μου.Στα λεφτα μου  ειναι αυτος που μου αρεσε και πηρα αυτο...γνωμες για καινουριους??
Επισης την γνωμη σας για τις χρωμοτυπιες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2023, 11:48:32 πμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo