Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:34:08 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κοκκάλινη αδιαφανής κασετίνα 1965  (Αναγνώστηκε 10045 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 26, 2022, 09:31:32 μμ »

Δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια έκδοση αλλά μάλλον.

Ούτε κι εγώ ασχολούμαι με σφάλματα και μάλιστα εσκεμμένα της Μεταπολίτευσης για τους δικούς τους που τα βγάζανε από την πίσω πόρτα. Θες σφάλμα; Φέρε μου εκείνη την 60% off strike καρα ακυκλοφόρητη δεκάρα του Οθωνα που είχε εξαιρετικός  συλλέκτης  κι ακόμη καλύτερος έμπορος των Αθηνών τώρα, που ακόμη και άνευ σφάλματος το κέρμα ήταν χτυποκάρδι.

Τα αλλα, απλώς οδοντόκρεμες, πχ σιγά να μη βγάλω τα ματια μου να μετράω τις γραμμες που έχουν οι κολωνες στο πανάσχημο 20δραχμο του 76 κλπ, η να μετράω τα.. κύματα στα 20αρια σπασμένα, ραγισμένα, σε γύψο, φουρτουνιασμένα, ρε ουστ!

 Χωρια το  95% των off strike της Μεταπολίτευσης που όπως είπαμε έγιναν εσκεμμένα να κονομήσουν οι ημέτεροι σε εποχή πλήρους ασυδοσίας στο νομισματοκοπείο, με δήθεν και καλά προυφ 100δραχμα του 1990, που μετά τα πρώτα 10-12 όλα μαζί , τρώγαμε πόρτα κι από τις 3 εταιρείες, (εγώ ο ίδιος πιστοποίησα 4, στο 4ο η 5ο έφαγα ΠΟΡΤΑ από την …. ICG, όπου το κέρμα γύρισε ως MS68 DCAM !!!!) η κάτι τέτοιο, πάντως τα PR67 DCAM  και 68 DCAM που πρόλαβα να βγάλω κόπηκαν και το πάρτυ τελείωσε απότομα σαν το παιχνίδι με τις μουσικές καρέκλες. 6-7 φορές έφαγε τη φόλα η NGC, 4 η I G, από τα χεράκια μου, και μια μόνον η PCGS.

Έχω και φωτογραφία του δήθεν προυφ, με τα παρελκόμενα του.

Έπρεπε ναχα κρατήσει το τελευταίο ICG σλαμπ του 100δραχμου δήθεν και καλά προυφ του 1990 με μαϊμού πιστοποιητικό ΤΤΕ σε χαρτονακι αντί για υδατογραφημενο χαρτί και σε κουτί και καψουλα από ασημένιο αναμνηστικό της δεκαετίας του 1980, , τώρα το ΟΧΙ, το δελφικνακι, ποιο ήταν δεν ξέρω όμως το νόμισμα κολυμπούσε κροουλ μέσα στην καψουλα,  αντί να το σπάσω και να το ξαναωπβαλω δήθεν και καλά στο κουτί του, όπου φιλοτιμήθηκα να αλλαξω τουλάχιστον την καψουλα, με μια με αφρολέξ γύρω γύρω , να σφίξει το κέρμα και να μην κάνει τσάρκες στην καψουλα για να φαίνεται πιο γνήσιο….

Ξεφύγαμε πάλι  Σωτήρη, εγώ δηλαδή.
Καταγράφηκε
ανδρεας χατζη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 16, 2022, 10:33:14 μμ »

να διορθώσω αν μου επιτρέπεται.
Οι σειρές ειναι  ~15.οοο

4.987 με ζελατίνα και 10.οοο στην κοκκάλινη θήκη


Εγω δεν καταλαβα τελικα
Δηλαδη οταν λεμε επισημη εκδοση, αυτο εννουμε;
Δηλαδη παραγγελια μια θηκη;

Όχι Σωτήρη. Η προυφ του 65 έχει μπερδεμένη ιστορία, με τις 10000 σειρές να μοιράζονται στα δυο: οι μισές στην αθλια πλαστική μαλακή θήκη της Ελλάδας κι οι άλλες μισές στην plexiglass θήκη , παραγγελία 5000 τέτοιων στην Capital plastics από την εταιρεία Paramount που εκείνο τον καιρό ασχολιόταν αρκετά με Ελληνικά νομίσματα. Να θυμησω εδώ ότι η Paramount ηταν και η εταιρεία που απέκτησε τις μήτρες των ασημένιων νομισματων του 1935, που το Ελληνικό κράτος παρήγγειλε στον οίκο SPINK κι ο οποίος με την σειρά του τα έδωσε ως υπεργολαβία στο Heaton Mint.

Εφόσον το Ελληνικό κράτος καλά καλά δεν είχε να πληρώσει τα αναμνηστικά αργυρά και χρυσα νομίσματα (1935-40) που κόπηκαν για τον Γεώργιο Β,  ακόμη και τις μειωμένες ποσότητες, (ένα τουλάχιστον χρυσό 100ρικο πουλήθηκε από τον ίδιο τον SPINK το 1940) δεν προξενεί έκπληξη ότι κι οι μήτρες του ασημένιου (απ’οσο ξέρουμε) κατέληξαν επίσης στην κατοχή της Paramount, αρχές 70, εξ ου και οι γνωστες επανακοπες.

Το Ελληνικό κράτος αδιαφόρησε γι αυτές ακόμη και τότε, σε παρασκήνιο που μου είναι άγνωστο, παρ’οτι είχαμε τον αδελφό του Παύλο και για λίγο τον Κωνσταντίνο Β επι 20+ συναπτά έτη μετά το τέλος του πολέμου και μέχρι την δικτατορία. Οι συνταγματάρχες σίγουρα είχαν άλλες προτεραιότητες.

Προσωπικά θεωρώ την προυφ στην συσκευασία της Capital Plastics επίσημη και την άλλη με το πλαστικό με PVC δεν θέλω να τη βλέπω στα ματια μου.

Τώρα η σειρά που ανέφερα ως type set του Παύλου, που πέτυχα στο ebay, με ένα νόμισμα από κάθε του αξία, εκτός από το 50αρακι που έχει και του 1962 και του 1964 (ίσως γιατί έχει όλη την σειρά του 62 κι αυτό του 64 είναι πιο τζαμι) ήταν πρωτοβουλία ενός συλλέκτη και στάθηκα τυχερός που μου έκατσε.Αυτή σαφώς δεν είναι επίσημη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι και πολύ ωραία.
Καταγράφηκε

hephaestus
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 29, 2022, 09:53:20 μμ »

Τώρα που το είδα, σωστά Αντρέα, όπως τα λες, κι όπως δηλαδή τα λέει κι ο Δημήτρης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2022, 09:54:03 μμ από xmac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences