Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:48:42 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για όπλο  (Αναγνώστηκε 11455 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 17, 2021, 07:59:03 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε !!!!!
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί κληρονόμησα ένα όπλο και χρειάζομαι πληροφορίες . Είναι ένα Colt DA 45 το οποίο βρήκα στο πατάρι αποθανόντα συγγενή μου . Είναι σε άσχημη κατάσταση μάλλον μη λειτουργική αλλά χρειάζομαι τις γνώσεις και τις συμβουλές σας για το τι να το κάνω αφενός για να το έχω νομίμως στη κατοχή μου αφετέρου πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο .Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε

rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:26:16 μμ »

Θα το πάς σε σωστό οπλουργό να εκτιμήσει αν είναι λειτουργικό, ή αν μπορεί να επισκευαστεί. Αν δεν είναι, το κρατάς για ντεκόρ στο τζάκι. Αν είναι, πάρε και τα κατάλληλα πυρομαχικά και κράτα το στο σπίτι. Σε λίγα χρόνια, θα το χρειαστείς. Σε καμμία περίπτωση μην το δηλώσεις στην αστυνομία, θα σου το πάρουν.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:35:16 μμ »

Θα το πάς σε σωστό οπλουργό να εκτιμήσει αν είναι λειτουργικό, ή αν μπορεί να επισκευαστεί. Αν δεν είναι, το κρατάς για ντεκόρ στο τζάκι. Αν είναι, πάρε και τα κατάλληλα πυρομαχικά και κράτα το στο σπίτι. Σε λίγα χρόνια, θα το χρειαστείς. Σε καμμία περίπτωση μην το δηλώσεις στην αστυνομία, θα σου το πάρουν.
Με αυτά που γράφεις αγαπητέ μου τον παροτρύνεις να παρανομήσει.Αυτός είναι ο σκοπός σου;
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 09:00:51 μμ »

Θα το πάς σε σωστό οπλουργό να εκτιμήσει αν είναι λειτουργικό, ή αν μπορεί να επισκευαστεί. Αν δεν είναι, το κρατάς για ντεκόρ στο τζάκι. Αν είναι, πάρε και τα κατάλληλα πυρομαχικά και κράτα το στο σπίτι. Σε λίγα χρόνια, θα το χρειαστείς. Σε καμμία περίπτωση μην το δηλώσεις στην αστυνομία, θα σου το πάρουν.
Με αυτά που γράφεις αγαπητέ μου τον παροτρύνεις να παρανομήσει.Αυτός είναι ο σκοπός σου;

+1
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 09:02:53 μμ »

Με το συγκεκριμένο όπλο δεν έχω κανένα συναισθηματικό δέσιμο , δεν είναι κανένα οικογενειακό κειμήλιο . Απλά το βρήκα στο πατάρι του συγγενικού προσώπου .Επίσης δεν συλλέγω όπλα .Οπότε το μόνο που με ενδιαφέρει είναι είτε να το έχω νόμιμα στη κατοχή μου για να μην μπλέξουν αύριο μεθαύριο τα παιδιά μου αν το βρουν και εκείνα στο πατάρι μου , είτε να το εκτιμήσω και να το δώσω , είτε αν όλα τα παραπάνω δεν είναι εφικτά να το δώσω στην ανακύκλωση . Με λίγα λόγια ,  προτιμώ να μου το κρατήσουν στην αστυνομία , παρά να το έχω παράνομα
Καταγράφηκε

Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 09:40:29 μμ »

Το συγκεκριμένο εμπίπτει στο νόμο περί οπλοκατοχής.

Σου συστήνω να καλέσεις στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής σου και να το παραδώσεις. Ακόμα και μη λειτουργικό να είναι εμπίπτει στις διατάξεις του νόμου. εάν θες να το κρατήσεις υπάρχει διαδικασία απενεργοποίησης και άδειας κατοχής αλλά από τα λεγόμενα σου δεν νομίζω ότι αξίζει να το κρατήσεις.

Καταγράφηκε

rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 09:48:46 μμ »

Καλύτερα ζωντανός και παράνομος, παρά νόμιμος και νεκρός. Τον θυμάστε τον ήρωα Αλέξανδρο Σταματιάδη που έσωσε την οικογένειά του, πάλεψε αλλά έπεσε νεκρός πριν 3 χρόνια στη Νέα Κηφισιά? Στη γειτονιά του είμαι, και μου έχουν μπουκάρει δύο φορές τα τελευταία χρόνια. Αν είχε το κουμπούρι, θα τους είχε καθαρίσει. Γιατί ήταν λεβέντης, δεν έκανε τον ψόφιο κοριό όπως έλεγαν οι Συριζαίοι.
Αν το δώσεις στην αστυνομία το όπλο, το έχασες. Και κινδυνεύεις να το συνδέσουν με καμμιά παλιά υπόθεση που θέλουν να κλείσουν, και να αρχίσουν να σε στριμώχνουν.
Αυτά από μένα. Προσπαθώ να είμαι λογικός, και αυτό δεν σημαίνει πάντα νόμιμος. Το katana είναι ακονισμένο παράνομα και περιμένει.
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 10:21:24 μμ »

Καλύτερα ζωντανός και παράνομος, παρά νόμιμος και νεκρός. Τον θυμάστε τον ήρωα Αλέξανδρο Σταματιάδη που έσωσε την οικογένειά του, πάλεψε αλλά έπεσε νεκρός πριν 3 χρόνια στη Νέα Κηφισιά? Στη γειτονιά του είμαι, και μου έχουν μπουκάρει δύο φορές τα τελευταία χρόνια. Αν είχε το κουμπούρι, θα τους είχε καθαρίσει. Γιατί ήταν λεβέντης, δεν έκανε τον ψόφιο κοριό όπως έλεγαν οι Συριζαίοι.
Αν το δώσεις στην αστυνομία το όπλο, το έχασες. Και κινδυνεύεις να το συνδέσουν με καμμιά παλιά υπόθεση που θέλουν να κλείσουν, και να αρχίσουν να σε στριμώχνουν.
Αυτά από μένα. Προσπαθώ να είμαι λογικός, και αυτό δεν σημαίνει πάντα νόμιμος. Το katana είναι ακονισμένο παράνομα και περιμένει.
Έκπληξη Άνεση Σαρκασμός

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2021, 10:24:02 μμ από dulakis » Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 10:26:22 μμ »

Η γμωμη μου δωστο να ησυχασεις .Δεν βρισκεσαι στην Κρητη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 10:38:19 μμ »

Και τι σχέση έχει αυτό με την ερώτηση του Sam_gr?

Ρωτάει για νόμιμη κατοχή.

Και μια είναι η οδός.

Μιλάς με το τμήμα όπλων κ εκρηκτικών στην ΓΑΔΑ και τους λες το θέμα. 99,9% δεν θ μπορέσεις να το κρατήσεις ως λειτουργικό παρά μόνο απενεργοποιημένο και αυτό υπό προϋποθέσεις.  


Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 10:45:31 μμ »

Πως το κληρονομησε?Το ειχε νομιμα ο συγγενης?Επειδη δεν ηταν ξεκαθαρα ολα αυτα και επειδη ηταν στο παταρι,ενα οπλο με αδεια κυκλοφοριας δυσκολο να ειναι σε παταρι εγραψα να το δωσει -εννοωντας στην ασφαλεια και στο να υσηχασει υπαρχουν χιλιοι λογοι .
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 11:09:44 μμ »

Άδεια σίγουρα δεν έχει το όπλο και γι'αυτό θα το πάω στην αστυνομία αν είναι θα το ήξερε η γυναίκα του θανόντα .Και να μου το κρατήσουν μικρό το κακό θεωρώ ότι είναι προτιμότερο από οτιδήποτε άλλο.Πέρα αυτού γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο τύπο όπλου η μπορείτε να με κατευθύνετε ώστε να μάθω  ? Ξέρετε αν είχε κάποια σχεση με τον Ελληνικό στρατό , η με κάποιο στρατό κατοχής ( Ιταλούς , Γερμανούς ) στην Ελλάδα το συγκεκριμένο μοντέλο ,ή έχει σχέση μόνο με τις Η.Π.Α ?
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 11:48:39 μμ »

Κωστα, παρτους ενα τηλέφωνο πριν πας στο τμήμα, ζήτα τον αξιωματικο υπηρεσίας, πεστου την υπόθεση, και κανε οτι σου πει, γιατί αν το δουν την ωρα που μπαίνεις μέσα, θα σε βουτήξουν.

ΥΓ... εδώ που τα λέμε...... έχουμε άνθρωπο της δουλειάς Κλείσιμο ματιού ........ Γιώργο Χαμόγελο;
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 07:10:15 πμ »

Και τι γίνεται αν το όπλο είχε εμπλοκή σε παράνομη ενέργεια στο παρελθόν;
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 10:14:34 πμ »

Mίμη θα ρωτήσω δικό μου της δουλειάς, σε ευχαριστώ .Φαντάζεσε ρε φίλε  να έμπαινα σε Α.Τ. απροειδοποίητα, με το σιδερικό στο χέρι !?!!! Τουλάχιστον θα παρμερίζανε όλοι αν είχε ουρά !!!! Καλημέρα. !!!
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences