Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 07:34:24 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα απο Royal Mint  (Αναγνώστηκε 3551 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:31:21 μμ »

Καλησπερα σε ολους ελπιζω να ειστε ολοι καλα. Σκεφτομαι να παρω τιποτα απο την Αγγλια απλα ηθελα να μαθω αν εχει παραγγειλει κανεις τωρα προσφατα και αν παιζει τιποτα με το τελωνειο ή ερχονται τα πραγματα χωρις κανενα θεμα και επιπλεον χρεωση ;
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 10:46:25 μμ »

Εν εξελίξει διακινήσεις εμπορευμάτων από τελωνειακή άποψη

Για τους σκοπούς των τελωνειακών δασμών, του ΦΠΑ και των ειδικών φόρων κατανάλωσης, η συμφωνία αποχώρησης διασφαλίζει ότι οι διακινήσεις εμπορευμάτων που θα ξεκινήσουν πριν από την αποχώρηση του Ηνωμένου Βασιλείου από την τελωνειακή ένωση της ΕΕ θα μπορούν να ολοκληρωθούν βάσει των κανόνων της Ένωσης που ίσχυαν κατά την έναρξη της διακίνησης. Μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου, οι ενωσιακοί κανόνες θα εξακολουθήσουν να εφαρμόζονται στις διασυνοριακές συναλλαγές που είχαν ξεκινήσει πριν από τη μεταβατική περίοδο όσον αφορά τα σχετιζόμενα με τον ΦΠΑ δικαιώματα και υποχρεώσεις των υποκειμένων στον φόρο, όπως τις υποχρεώσεις αναφοράς στοιχείων, τις πληρωμές και τις επιστροφές ΦΠΑ. Η ίδια προσέγγιση εφαρμόζεται ως προς τις εν εξελίξει υποθέσεις διοικητικής συνεργασίας, οι οποίες, μαζί με τις διαδικασίες ανταλλαγής πληροφοριών που ξεκίνησαν πριν από την αποχώρηση, θα πρέπει να ολοκληρωθούν βάσει των εφαρμοστέων ενωσιακών κανόνων.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 01:25:00 μμ »

Πριν κανα μήνα και κάτι που πήρε απο RM ήρθε μια χαρά σαν να ερχόταν απο ΕΕ τωρα που εχουμε brexit χωρίς συμφωνία κλπ. Μετά την μεταβατική περίοδο που είναι νομίζω μέχρι 31/12/2020 (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) θα έχουν τελωνείο κλπ. Τώρα που είμαστε λίγες μέρες πριν την αλλάγη και με το χαμό που γίνεται με τις μεταφορές κλπ δε ξέρω σε ποιο σημείο θα τους προλάβεις.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 12:19:53 πμ »

Αν κατάλαβα καλά, και με βάση αυτά που έγραψε ο φίλος dimitris41, οποιοδήποτε αντικείμενο ξεκινήσει την αποστολή του πριν τις 31-12-20, δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα (δηλαδή δεν θα επιβληθούν ΦΠΑ, τελωνειακοί δασμοί κλπ.), έστω κι αν φτάσει στον προορισμό του μετά από αυτή την ημερομηνία.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2020, 01:56:24 μμ »

Και εγώ έτσι πιστεύω, γενικότερα ό,τι παραγγείλεις από ΗΒ μέχρι 31/12 δεν θα έχεις θέμα.
Μίλησα χθες τηλεφωνικά με το royal mint για άλλο λόγο και είπα να ρωτήσω αν έχουν κάποια ενημέρωση για το τι θα γίνει απ τη νέα χρονιά. Μου είπε ότι για απλούς πελάτες δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το πρόβλημα θα είναι με προμηθευτές ή αν κατάλαβα καλά με εμπόρους που κάνουν μεγάλες παραγγελίες. Δεν μπορώ να πω ότι νιώθω σίγουρος για αυτά που μου είπε ότι όντως θα ισχύουν, αλλά φαντάζομαι επειδή πολλές εταιρίες και απ τις δύο μεριές (κυρίως εκεί) θα έχουν σοβαρά προβλήματα με το Brexit, αργά ή γρήγορα θα βρεθεί μια λύση για το εμπόριο στο σύνολο του. 
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 12:40:59 πμ »

Αν δεν υπάρξει συμφωνία προς αυτό το θέμα μεταξύ Ευρωπαϊκής Ένωσης - Η.Β., τότε ο μόνος τρόπος είναι να στέλνουν Βρετανικοί οίκοι τα νομίσματά τους από χώρα της Ε.Ε.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 07:35:04 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 01:16:46 μμ »

Μια σημείωση επειδή αυτό που λέει πιο πάνω ο Δημήτρης έχει δίκιο έτσι ειναι. Απλά αν κάνει κάποιος παραγγελία σήμερα ας πουμε στο RM δεν ειναι σίγουρο οτι θα διεκπεραιωθεί μέσα σε 1-2 μέρες να να δρομολογηθεί σε courier και ώστε να το πιάνει η διαδικασία που λέμε πιο πάνω.

Παράδειγμα ορισμένες φορές όταν παράγγελνα τα beast τα προυφ μια παραγγελία για να φτάσει στο courier μπορεί να έκανε και μια βδομάδα. Οπότε έχετε κατα νου.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 02:08:10 μμ »

Αν δεν υπάρξει συμφωνία προς αυτό το θέμα μεταξύ Ευρωπαϊκής Ένωσης - Η.Β., τότε ο μόνος τρόπος είναι να στέλνουν Βρετανικοί οίκοι τα νομίσματά τους από χώρα της Ε.Ε.
Αυτό ακριβώς τη ρώτησα και εγώ, αν θα έχουν κάποια βάση στην ΕΕ για να τα στέλνουν χωρίς δασμούς. Απ τον τόνο της φωνής της  και τα συμφραζόμενα (γιατί δεν τα έπιανα όλα,ήταν λίγο ουαλέζικα  Σαρκασμός) κατάλαβα ότι μάλλον έχουν βρει τρόπο.  Κρατάω βέβαια τις επιφυλάξεις μου για να το δούμε στην πράξη.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 12:36:44 πμ »

Καλύτερα στείλε μήνυμα ώστε να σου απαντήσουν εγγράφως. Έτσι θα αναγκαστούν να γίνουν πιο σαφείς και εμείς να καταλάβουμε ακριβώς τι λένε. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 03, 2021, 10:48:56 μμ »

Δευκαλίωνα καλυτερα να ψωνιζεις απο το sovereign rarities .
Απο τον Ian Goldberg.
Ειναι ιδιοκτητης κατα 30 τοις εκατο του ρουαλ μιντ και πολυ πιο φθηνος απο το ιδιο και ακομα περισσοτερο flexible.

Για παλιες λιρες μιλας με το Steve hill ,για καινουργια χρυσα και ασημενια με την κυρια Honey.
Και για ασημενια παλια Εγγλεζικα η world coins με τον graham h thn Jouly.

O Ian ειναι ο παλιος ιδιοκτητης του baldwins.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences