Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:29:11 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστές Βικτωρίες;  (Αναγνώστηκε 5959 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Paralias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 15, 2020, 02:22:58 πμ »

Νέος στο στέκι, νέος στο ψάξιμο στα νομίσματα, ώριμος (!) στην ηλικία.
Έχουμε από χρόνια λίγες λίρες. Από άγνοια και αθωότητα πίστευα ότι δεν υπάρχει περίπτωση πλαστότητας, εφόσον ξέρω την προέλευση τους από πολλές δεκαετίες. Αλλά ...

Έψαξα για τα κριτήρια των συλλεκτικών, βρήκα τις κλίμακες βαθμολόγησης κλπ. Βρήκα το Στέκι, άρχισα να διαβάζω, πήρα σύνεργα (φακούς, ζυγαριά καλή, παχύμετρο, μαγνήτη), μόνο η εμπειρία μου λείπει πια, στα άλλα είμαι φουλ. 

Υποψιασμένος μετά το διάβασμα, εξέτασα και μέτρησα. Έχω τρελές υποψίες,  ότι μεγάλο μέρος από τις λίρες 'δεν είναι ότι φαίνεται'. Κοινό γνώρισμα σε μία κατηγορία αμφιβολίας, μεγαλύτερη διάμετρος και κάτι ακόμη.

Σας ρωτώ λοιπόν και παρακαλώ για την γνώμη σας, για τις δύο Βικτωρίες (οι φωτογραφίες είναι από σκάνερ):
Γνήσιες ή πλαστές;
Συλλεκτικές ή όχι;
Τι βαθμό θα άξιζαν αν θεωρηθούν γνήσιες (αυτό για να συγκρίνω με την 'νηπιακή' μου εκτίμηση).

                   YEAR   MINT           Diam    H    Weight
Victoria w. Veil   1898   M      22.21   1.49   7.961
Victoria w. Veil   1899   S      22.18   1.53   7.961

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 06:11:51 πμ »

κοινές γνήσιες
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 09:08:44 πμ »

Καλωσηρθες φιλε μου! Μαρεσει ο ενθουσιασμός σου.

Οι λιρες σου ειναι γνήσιες αλλα φθαρμένες θα έλεγα και ίσως λιποβαρης.

Συλλεκτικες δεν ειναι.

Αξία χρυσού σήμερα στα 375 ευρω περιπου.

Ελπίζω το ταξίδι σου σε αυτο το χόμπι να μην σταματήσει εδω αλλα να συνεχιστεί και να γίνεις μέλος μας.

Με εκτίμηση
Χρήστος
Καταγράφηκε

Paralias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:07:25 πμ »

Ευχαριστώ και τους δύο. Η απάντηση και μου αρέσει (γνήσιες) και όχι (κοινές).

Παρακαλώ πολύ, μη με παρεξηγήσετε, μάλλον ήταν λάθος μου να μη το γράψω, αλλά δεν ήθελα να 'βιάσει' την κρίση μια κρυμμένη πρόσθετη πληροφορία. Συγνώμη, δεν ήθελα να κάνω τον πονηρό, αλλά τώρα φοβάμαι ότι έτσι φαίνεται.

Έγραψα "Κοινό γνώρισμα σε μία κατηγορία αμφιβολίας, (είναι η) μεγαλύτερη διάμετρος και κάτι ακόμη."
Αυτό το άλλο υπήρξε για την δεύτερη λίρα (1899) και για άλλους τρεις Εδουάρδους και ένα Γεώργιο, για τους οποίους θα ανεβάσω στοιχεία στην συνέχεια. Ποίο είναι; Τις έβγαλε σκάρτες το "Bullion Test" - ενώ δεν είχε πρόβλημα με όσες άλλες δοκίμασα.

Από την μεριά μου δεν έβλεπα πρόβλημα με το μάτι, αλλά πάλι δεν έχω το εκπαιδευμένο μάτι. Πρόβλημα έβγαλε το παχύμετρο, με τουλάχιστον +0.1μμ στην διάμετρο και επιπλέον, στις 5 από τις 7 με μεγαλύτερη διάμετρο το "Bullion Test".  Τι λέει σχετικά με αυτά η εμπειρία και η κρίση σας;

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Paralias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:17:13 πμ »

Ελπίζω το ταξίδι σου σε αυτο το χόμπι να μην σταματήσει εδω αλλα να συνεχιστεί και να γίνεις μέλος μας.
Χρήστος

Ευχαριστώ Χρήστο
Μέλος ζήτησα και έγινα. Το χόμπι είναι ενδιαφέρον, αλλά και ακριβό (στα χρυσά τουλάχιστον). Υπάρχουν και πολλά απλά νομίσματα ... από ρέστα, από την σύζυγο παλιά και από ένα θείο - συχωρεμένο - καπετάνιο.

Οι λίρες προορίζονται να καλύψουν κάποιες οικογενειακές ανάγκες σύντομα, ίσως να μείνει κάτι για να "παίζω".
Γιάννης
Καταγράφηκε
totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 10:57:05 πμ »

Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Είναι φυσιολογικές οι παρεκκλίσεις πολλές φορές  σε λίρες που κόπηκαν Αυστραλία ή νότια Αφρική.
Τίποτα το ανησυχητικό...
 Για εμένα αλάνθαστο είναι το τεστ του ήχου και το μάτι μόλις εξοικειωθεί,τίποτα άλλο.

Καλή αρχή και καλό ψάξιμο στο στέκι που είναι μια ζωντανη ,σοβαρή,και δωρεάν  νομισματική βιβλιοθήκη.

Καταγράφηκε

Paralias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 11:20:50 πμ »

Είναι φυσιολογικές οι παρεκκλίσεις πολλές φορές  σε λίρες που κόπηκαν Αυστραλία ή νότια Αφρική.
Τίποτα το ανησυχητικό...
 Για εμένα αλάνθαστο είναι το τεστ του ήχου και το μάτι μόλις εξοικειωθεί,τίποτα άλλο.

Ώστε έχεις εμπιστοσύνη στο τεστ ήχου (αλάνθαστο !). Μήπως όμως με την μικρή διαφορά σε διαστάσεις δίνει λάθος συναγερμό; Έχει τύχει αυτό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου
Καταγράφηκε
totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 11:48:17 πμ »

Είναι φυσιολογικές οι παρεκκλίσεις πολλές φορές  σε λίρες που κόπηκαν Αυστραλία ή νότια Αφρική.
Τίποτα το ανησυχητικό...
 Για εμένα αλάνθαστο είναι το τεστ του ήχου και το μάτι μόλις εξοικειωθεί,τίποτα άλλο.

Ώστε έχεις εμπιστοσύνη στο τεστ ήχου (αλάνθαστο !). Μήπως όμως με την μικρή διαφορά σε διαστάσεις δίνει λάθος συναγερμό; Έχει τύχει αυτό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου


Ο ήχος θα σου δείξει αν πρόκειται για χρυσό νόμισμα ή όχι οπότε είναι βασικό για γρήγορο ξεσκαρτάρισμα αν μου επιτρέπεις.
Λάθος ήχος σημαίνει πλαστό νόμισμα οπότε και οι λάθος διαστάσεις ή το λάθος βάρος  ή το λαθος σχεδιο ή το πορωδες σαν υφή θα ακολουθήσουν σαν παρατηρήσεις.

Ωστοσο το κριτηριο των ελαφρώς διαφορετικών  διαστάσεων δεν σημαίνει πλαστο ειδικά σε Αυστραλία που  είναι ολες οι λίρες που έχεις σκαναρει εδώ και στο άλλο thread με τους Εδουάρδους.

Καταγράφηκε

Paralias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 12:25:43 μμ »

 

Ο ήχος θα σου δείξει αν πρόκειται για χρυσό νόμισμα ή όχι οπότε είναι βασικό για γρήγορο ξεσκαρτάρισμα αν μου επιτρέπεις.

[/quote]

Ευχαριστώ. Τώρα πρόσεξα και το ότι είσαι επαγγελματίας, άρα με βέβαιη εμπειρία.

Κρατάω το χρηστικό μέρος.

Μένω με την απορία από τι είναι φτιαγμένο το νόμισμα, χωρίς να είναι χρυσός, χωρίς να το έλκει μαγνήτης (όπως νομίζω ότι γίνεται με το βολφράμιο), με τις σωστές +0.1~+0.2 μμ διαστάσεις και με το σωστό βάρος.

Φιλικά
Γιάννης
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 03:02:26 μμ »

Στις λίρες, όταν οι τιμές του ζεύγους παραμέτρων «διατάσεις-βάρος», είναι επακριβώς οι προβλεπόμενες από την εκδούσα αρχή, αποκλείεται η πλαστότητα, όσο αφορά στο μέταλλο.

Σε κάθε περίπτωση, εκτός του οπτικού ελέγχου, αναγκαία η μεγάλη ακρίβεια στη μέτρηση-ζύγιση.

Επίσης, το βολφράμιο ως παραμαγνητικό μέταλλο - προσελκύει μαγνήτες αν και είναι πολύ πιο αδύναμος σε σύγκριση με τα σιδηρομαγνητικά μέταλλα (σίδηρος, νικέλιο). Η ασθενής μαγνητική δύναμη ενός παραμαγνητικού μετάλλου δεν μπορεί να ανιχνευθεί όταν χρησιμοποιείται ένας τυπικός μαγνήτης. Χρειάζεται εξειδικευμένη διερεύνηση.

Τέλος, δεν υπάρχουν fake λίρες από επιχρυσωμένο βολφράμιο.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2020, 03:06:27 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Paralias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 06:42:21 μμ »

Στις λίρες, όταν οι τιμές του ζεύγους παραμέτρων «διατάσεις-βάρος», είναι επακριβώς οι προβλεπόμενες από την εκδούσα αρχή, αποκλείεται η πλαστότητα, όσο αφορά στο μέταλλο.
...

Αγαπητέ, από ότι μέτρησα, ποτέ δεν είχα "ακριβώς" και ταυτόχρονα τόσο τις διαστάσεις όσο και το βάρος. Υπήρχαν αποκλίσεις στα 'ψιλά', ίσως μέσα στις επιτρεπόμενες από το μέσο μέτρησης αποκλίσεις. Είναι αυτή η διευκρίνηση χρήσιμη; 

...
Σε κάθε περίπτωση, εκτός του οπτικού ελέγχου, αναγκαία η μεγάλη ακρίβεια στη μέτρηση-ζύγιση.

Επίσης, το βολφράμιο ως παραμαγνητικό μέταλλο - προσελκύει μαγνήτες αν και είναι πολύ πιο αδύναμος σε σύγκριση με τα σιδηρομαγνητικά μέταλλα (σίδηρος, νικέλιο). Η ασθενής μαγνητική δύναμη ενός παραμαγνητικού μετάλλου δεν μπορεί να ανιχνευθεί όταν χρησιμοποιείται ένας τυπικός μαγνήτης. Χρειάζεται εξειδικευμένη διερεύνηση.

Τέλος, δεν υπάρχουν fake λίρες από επιχρυσωμένο βολφράμιο.

Σχετικά με τις δικές μου μετρήσεις διευκρινίζω ότι χρησιμοποίησα ψηφιακό παχύμετρο ανάγνωσης 0.01mm και ακρίβειας (μάλλον) 0.02mm και ψηφιακή ζυγαριά G&G 0.001gr-50.000gr και ακρίβειας 0.002gr μέχρι τα 40gr.

Ο μαγνήτης δεν ήταν "κοινός", αλλά ένα κομμάτι βγαλμένο από χαλασμένο σκληρό δίσκο ΗΥ, με εξαιρετικά μεγάλη ελκτική δύναμη, μάλλον μολυβδαινίου. Παρά τα όσα γράφονται για μη έλξη στις λίρες, παρατήρησα (νομίζω) κάποια αμυδρή επίδραση σε μερικές, όταν σε "αιωρούμενη" με το βάρος της λίρα πλησίαζε και απομακρυνόταν ο μαγνήτης.

Το τεστ ήχου έγινε με το (πληρωμένο) "Bullion Test" σε κινητό.

Φιλικά
Γιάννης


Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 07:35:51 μμ »

Μια χαρά είναι για αρχή τα εργαλεία σας αγαπητέ, αφού πραγματοποιούν μετρήσεις ακριβείας δεύτερου και τρίτου δεκαδικού ψηφίου.

Και ναι, ο χρυσός ως διαμαγνητικό υλικό, απωθείται ελαφρώς από ισχυρά μαγνητικά πεδία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences