Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:38:27 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 31
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα «Ελλάδα 2021»  (Αναγνώστηκε 104201 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 05:26:21 πμ »

Ειμαι νεος συλλεκτης και περιμενα και εγω σαν και εσας την ανακοινωση με την λογικη οτι θα εχει αξιολογα κομματια. Οτι εχετε πει με καλυπτει και καθως ειμαι πολυ νεος στον χωρο δεν ξερω να πω περισσοτερα. Εμενα μου αρεσαν τα διμεταλλικα με τα παλια νομισματα καθως τα βρισκω αρκετα εξυπνα σαν σχεδιο. Βεβαια οπως ειπατε στα υπολοιπα χανει πολυ για τους λογους που προαναφερθηκαν. Εγω θα ηθελα να πω κατι αλλο. Συγκρινα την σειρα αυτη με καποια κομματια του νομισματοκοπειου του Ηνωμενου Βασιλειου και ειδα μια τεραστια διαφορα που για μενα κανει τεραστια διαφορα. Βγαζουν παρα πολλα διαφορετικα και για ολες τις τσεπες. Ενα παραδειγμα ειδα οτι εβγαλαν νομισμα για το Remembrance day για τον αγνωστο στρατιωτη. Και βλεπω ενα απλο bu σε coincard ενα ασημενιο proof(μιας ουγγιας νομιζω) ενα 2ο με διπλο παχος και ενα χρυσο. Και εχω δει και αλλες φορες που εχουν ακομα μεγαλυτερη ποικιλια. Νομιζω οτι ειναι σημαντικο διοτι εχουν και ενα απλο νομισμα που θα το παρω εγω πχ που δεν θελω να διαθεσω πολλα χρηματα αλλα εχουν και τα καλα proof με πολυ μικρα mintage για τους συλλεκτες που μπορουν να διαθεσουν περισσοτερα. Δεν ξερω για σας εμενα αυτο μου φενεται πολυ καλο και εξυπνο για να καλυψεις σωστα ολα τα γουστα. Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας μιας και σιγουρα ξερετε πολυ περισσοτερα απο εμενα.

Αγαπητέ φίλε, έχεις δίκιο στους προβληματισμούς σου.
Νομίζω όμως είσαι λίγο άδικος ότι και η Τράπεζα της Ελλάδος δεν βγάζει συλλεκτικά νομίσματα για όλα τα βαλάντια, όπως το βρετανικό νομισματοκοπείο.
Και η ΤτΕ, κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια, βγάζει τα εξής συνήθως νομίσματα:
1. Ένα μεγάλο χρυσό (προδιαγραφές χρυσής λίρας, 200 Ευρώ ονομαστική αξία).
2. Σειρά mini-gold (γύρω στο 1,5 γραμάριο, αν θυμάμαι καλά).
3. Σειρά αργυρά.
4. σειρά προυφ κυκλοφορίας.
5. 2ευρω απλό
6. 2ευρω proof.
Αυτή είναι πάνω-κάτω η σειρά που βγάζει κάθε χρόνο η ΤτΕ, οπότε νομίζω και αυτή καλύπτει όλα τα γούστα και βαλάντια.

Σε ότι αφορά στη σειρά αναμνηστικών για τα 200 χρόνια απ'το '21, ενώνω και γω τη φωνή μου με αυτή όλων των προλαλησάντων, ότι τα νομίσματα είναι κατώτερα των περιστάσεων.
Πάρα πολύ κρίμα, διότι όλοι οι συλλέκτες την περιμέναμε αυτή τη σειρά και ήταν μεγάλη ευκαιρία για την ΤτΕ να ξεπουλήσει σε χρόνο dt ότι νόμισμα και αν έβγαζε, ακόμη και μεγάλο χρυσό πολυτελείας της μίας ουγκιάς πιστεύω εγώ, ενώ επίσης η επέτειος προσέφερε μεγάλο πεδίο ελεύθερο για καλλιτεχνική δημιουργία στο θέμα των νομισμάτων η οποία κατέληξε ανεκμετάλλευτη.
Ούτε τολμώ δε να σκεφτώ τι παπάδες θα έβγαζε το Royal Mint σε μία αντίστοιχη δική τους τέτοια ευκαιρία, κολοσσιαίας ιστορικής σημασίας!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2020, 05:28:40 πμ από Hannibal » Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 29, 2020, 10:51:03 μμ »

Ναι οντως εχουμε μια ποικιλια η αληθεια ειναι αυτη βεβαια το 2021 δεν την βρηκα τοσο μεγαλη δεδομενου της εορτης που ειναι αρκετα μεγαλη αλλα ναι εχετε δικιο αν και αυτο που εννοουσα ειναι οτι πχ το χρυσο αν θυμαμαι καλα το 21 θα ειναι της πορταρας. Αν ας πουμε εγω δεν εχω το πορτοφολι για να αγορασω καθως εχει μια τιμη υψηλη(που ασφαλως ειναι λογικο) τοτε δεν εχω εναλλακτικη ενω πχ στο royal mint βγαζουν και σε απλο bu πολλα. Αλλα ασφαλως βγαζουμε πολυ αξιολογα κομματια και πραγματικα τα σχεδια ειναι παντα εντυπωσιακα. Απλα αυτο νομιζω ενα μεγαλο ευρος, online shop και λιγο καλο μαρκετινγκ θα κανανε θαυματα για το 21.
Καταγράφηκε
Thodoras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30



Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 12:55:19 πμ »

Περιμένοντας τις ανακοινώσεις για το τιράζ και τις τιμές, ας γράψω και γω τον καημό μου για το πρόγραμμα το οποίο προσωπικά το περίμενα εναγωνίως αλλά μάλλον απογοητεύτηκα:

Πρώτον, οι παραστάσεις είναι φοβερά κοινότυπες και πρόχειρα σχεδιασμένες. Και στα οχτώ αργυρά νομίσματα, αναπαρίσταται ο χάρτης και μια ανάγλυφη προτομή. Χωρίς καμία απολύτως εξαίρεση, σε σημείο που πολλά να μοιάζουν μεταξύ τους!! Αυτή η κοινοτυπία ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι οι καλλιτέχνες δεν είχαν τον απαιτούμενο χρόνο να εργαστούν μιας και πρόκειται για πολλά νομίσματα.

Δεύτερον, η επιλογή των τιμώμενων προσώπων. Από τα οχτώ αργυρά νομίσματα, μόνο τα τέσσερα έχουν άμεση σχέση με το τιμώμενο γεγονός - την επανάσταση του 1821. Η Μακεδονία είχε αγωνιστές, θα μπορούσε να μπει ο Εμμανουήλ Παππάς, ο Κασομούλης ή ο Καρατάσος. Η Θράκη είχε την θρυλική Δόμνα Βισβίζη. Τα Δωδεκάνησα είχαν το Ολοκαύτωμα της Κάσου....για την Κρήτη, για μια ακόμα φορά επιλέχτηκε ο Βενιζέλος ο οποίος παίζει σε κάθε επέτειο...Και βεβαίως απουσιάζουν ολότελα οι Κυκλάδες, τα νησιά του Βορείου Αιγαίου, η Ύδρα και οι Σπέτσες και γενικότερα ο ναυτικός αγώνας των Ελλήνων...

Μεγάλη απογοήτευση σε επίπεδο εκπαιδευτικής / πολιτιστικής αξίας και αν συνυπολογίσουμε και το πιθανολογούμενο μεγάλο τιράζ, τότε και σε επίπεδο συλλεκτικής αξίας.. Άχρωμα, άοσμα, κοινότυπα και μάλλον αδιάφορα...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 10:55:21 μμ »

ΩΠΑ...
Εδώ ξεχνάμε την κακογουστιά και το ατυχές της επιλογής των παραστάσεων και αρχίζουμε να το βλέπουμε με άλλο μάτι το θέμα.
Για να δούμε την τιμή και τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
Αλλά ο φοίνικας και η δραχμή 125.000 κομμάτια;
Το ξέσκισαν.

Τι έγινε παλικάρια;
Αλλού με έβγαλε;
Αλλού απάντησα;
Κάτι παίζει με το forum. Μάλλον άρχισε τα τρελά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2020, 10:59:23 μμ από teutates » Καταγράφηκε

thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 250


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 11:04:30 μμ »

Από το υπουργείο οικονομικών, εκδόθηκε η παρακάτω απόφαση με θέμα την έκδοση των αναμνηστικών νομισμάτων της "Επιτροπής Ελλάδα 2021"
 
1. Εγκρίνεται ως ανώτατο όριο κοπής η συνολική ποσότητα των τεσσάρων χιλιάδων (4.000) τεμαχίων για τις τέσσερις (4) εκδοχές των χρυσών νομισμάτων της παραγράφου 1 του άρθρου 34Β του Ν.4647/2019 (Α’ 204) όπως αυτό προστέθηκε µε το άρθρο 89 του Ν. 4706/2020 (Α’ 136), µε ισόποση κατανομή χιλίων (1.000) τεμαχίων ανά εκδοχή, σύμφωνα µε τα κατωτέρω θέματα:
α) «ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - Η ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ»
β) «ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ 1821»
γ) «ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ 1822»
δ) «ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ»
 
2. Εγκρίνεται ως ανώτατο όριο έκδοσης η συνολική ποσότητα των τριάντα δύο χιλιάδων (32.000) τεμαχίων για τις οκτώ (Άνεση εκδοχές των αργυρών νοµισµάτων της παραγράφου 2 του άρθρου 34Β του Ν.4647/2019 (Α’ 204) όπως αυτό προστέθηκε µε το άρθρο 89 του Ν. 4706/2020 (Α’ 136), µε ισόποση κατανομή τεσσάρων χιλιάδων (4.000) τεμαχίων ανά εκδοχή, σύμφωνα µε τα κατωτέρω θέματα:
α) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ»
β) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΕΠΤΑΝΗΣΑ»
γ) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΘΕΣΣΑΛΙΑ - ΑΡΤΑ»
δ) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΗΠΕΙΡΟΣ»
ε) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΜΑΚΕ∆ΟΝΙΑ»
στ) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΚΡΗΤΗ»
ζ) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ΘΡΑΚΗ»
η) «Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - ∆Ω∆ΕΚΑΝΗΣΑ»
 
3. Εγκρίνεται ως ανώτατο όριο έκδοσης η συνολική ποσότητα των διακοσίων πενήντα χιλιάδων (250.000) τεμαχίων για τις δύο (2) εκδοχές των νομισμάτων κοινού μετάλλου της παραγράφου 4 του άρθρου 34Β του Ν.4647/2019 (Α’ 204) όπως αυτό προστέθηκε µε το άρθρο 89 του Ν. 4706/2020 (Α’ 136), µε ισόποση κατανομή εκατόν είκοσι πέντε χιλιάδων (125.000) τεμαχίων ανά εκδοχή, σύμφωνα µε τα κατωτέρω θέματα:
α) «ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ»
β) «ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - Η ∆ΡΑΧΜΗ»
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2020, 09:52:17 πμ από athas » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 11:18:47 μμ »

δ) «ΣΗΜΑΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ - Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ»

Το συγκεκριμενο θελει  πολυ προσοχη με 1000τεμαχια και ποσα θα δοθουν γυρω γυρω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 17, 2020, 08:05:51 πμ »

Και τώρα κύριοι το χέρι βαθιά στην τσέπη σας.
Σε συνδυασμό και με το πρόγραμμα της ΤτΕ βέβαια.
Περαστικά μας.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 17, 2020, 08:34:33 πμ »

Γιατί Χρήστο! Ποιος μας υποχρεώνει να πάρουμε αυτά της "Επιτροπής" Αγγελοπούλου;  Κλείσιμο ματιού
Οπως φαίνεται, θα στρέψουμε το κεφάλι και σε κάποια της ΤτΕ.
Αυτό με την απογραφή, αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχει με την Επανάσταση του 1821 και κυρίως τι παράσταση θα έχει το νόμισμα;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 17, 2020, 09:11:06 πμ »

Και τώρα κύριοι το χέρι βαθιά στην τσέπη σας.
Σε συνδυασμό και με το πρόγραμμα της ΤτΕ βέβαια.
Περαστικά μας.

όποιος έχει να τα διαθέσει πάντα. Γιατί οκ πολλοί κάνουν συλλογή από χρυσά, αλλά 4 μαζεμένα σε ένα έτος δεν μπορούν να τα πάρουν.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 17, 2020, 10:00:25 πμ »

Γιατί Χρήστο! Ποιος μας υποχρεώνει να πάρουμε αυτά της "Επιτροπής" Αγγελοπούλου;  Κλείσιμο ματιού
Οπως φαίνεται, θα στρέψουμε το κεφάλι και σε κάποια της ΤτΕ.
Αυτό με την απογραφή, αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχει με την Επανάσταση του 1821 και κυρίως τι παράσταση θα έχει το νόμισμα;

Οσο αφορά το πρώτο έχεις δίκιο σαφώς.
Για το δεύτερο από την μία μεριά το σπερματοζωαριο και από την άλλη τον  κορωνοιο. Έκπληξη
Καταγράφηκε
hellor
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 22, 2020, 01:40:05 μμ »

Φωτο της κασετίνας με όλα τα νομίσματα

https://www.tovima.gr/2020/12/22/politics/ellada-2021-stin-ptd-i-gianna-aggelopoulou-ti-syzitisan/
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 22, 2020, 02:03:05 μμ »

Ωραία φαίνεται η άτιμη.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 22, 2020, 02:35:14 μμ »

Ωραία φαίνεται η άτιμη.
Και θα συνεχίσει να "φαίνεται".
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, μακριά και αγαπημένοι.
Μια φορά την πατήσαμε, δεύτερη όχι.
Το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.
Καταγράφηκε

CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 22, 2020, 03:22:57 μμ »

Ωραία φαίνεται η άτιμη.
Και θα συνεχίσει να "φαίνεται".
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, μακριά και αγαπημένοι.
Μια φορά την πατήσαμε, δεύτερη όχι.
Το δις εξ αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.


Πάντως Διονύση πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι ποσότητες των νομισμάτων που ανακοινωθήκαν δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των Ολυμπιακών του 2004.
Αυτό σαν γεγονός και μόνο θα αναγκάσει κάποιους σε δεύτερες σκέψεις ως προς την απόκτηση τους, και εμένα πρώτον.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2020, 03:24:11 μμ από CHRIS1964 » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 22, 2020, 03:26:28 μμ »

Συμφωνώ Χρήστο για τις ποσότητες ορισμένων (των ασημένιων ειδικότερα) αλλά περίμενε να δούμε και την τιμή διάθεσης.
Κάτι μου λέει ότι θα είναι απαγορευτική.
Μακάρι να βγω ψεύτης.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 31
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences